Staw kąpielowy

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Badanie wody w stawie

Post »

EcoTest pisze:Udało się zrobić badania bakteryjne? To że w zbiorniku żyją jakieś zwierzęta nie świadczy wcale o jego czystości. Bez profesjonalnej analizy wody w takim stawie każda z prób jego rewitalizacji będzie błądzeniem po omacku. Jak coś robić to dobrze.

Badania się robi na konkretne bakterie np coli gronkowca salmonelli czerwonki itd. Nikt nie robi testów aby zobaczyć jakie bakterie siedzą w wodzie bo wynik zeżarłby kilka ryz papieru aby to wydrukować. Cena za tą usługę przekroczy wartość działki ze stawem. Obecność w zbiorniku małży świadczy o czystości chemicznej zbiornika , szczeżuja to najlepszy tester. Pra. Cena na 1 bakterię w wodzie czy występuje to około 100 zł z Vat . Teraz lista bakterii chorobotwórczych i do sanepidu ;:306

Badania profesjonalne wody w stawie ;:306

- twardość węglanową KH
- wartość pH
- twardość wody GH
- fosforany
- zawartość azotanów i azotynów
- jony amonowe NH4
- chlor

To badania początkującego akwarysty do zrobienia w 1 minutę paskami za 30 zł ( zestaw na 25 testów )
Po co do tego profesjonalista i po co te badania ??
Mamy w stawie pH 7,2 a lepiej by było 6.8 to co każemy tej "profesjonalnej firmie" wlać do stawu 300 litrów kwasu solnego ?? a później co tydzień jeszcze po 20 litrów ( nie ten kwas kosztowałby 20 razy drożej i miał nazwę "pH minus power")
Po co nam twardość węglanowa, ogólna - czy zamierzamy w tym stawie hodować skalary czy rozmnażać glonojady ?
Fosforany i azotany aby wiedzieć jak często zmieniać wodę ??? i czy trzcina nie głoduje
i chlor ................................... ;:306
W stawie używamy testerów biologicznych - za dużo fosforanów i azotanów - zakwit wody i rzęsa.

Czystość mikrobiologiczna w stawie jest zmienna jak pogoda i nikt jej nie bada przyjmując że stawy nie są przeznaczone do kąpieli chociaż znam wyniki wielu badań krytych basenów gdzie jest więcej "syfu" niż w takim błotnym stawku. Jest zasada : że w zbiorniku wody jest wszystko to co mieli amatorzy kąpieli, a w stawie kąpielowym te same bakterie co ..................... w szambie. Nawet jak najbliższe szambo jest 100 km.

Odległość od szamba - mniej istotna niż rodzaj gleby i przepuszczalność - Kupiłem kiedyś dom letniskowy koło jeziora - 30 metrów do lustra i .............. miałem suchą studnię ( głęboka na 8 kręgów !!). Szambo nawet z kręgów się zamula i nie przepuszcza daleko wody. Woda z szamba przepuszczona przez 30 metrów piasku jest tej klasy czystości co ............ mają tylko 3 jeziora w Polsce !!!
Ryby w zbiorniku zależy ile bo nadmiar łamie równowagę i ani do kąpieli ani do hodowli.
Jednak wszystko można zrobić i jak mówił Napoleon potrzebne są tylko 3 rzeczy ............. pieniądze , pieniądze , pieniądze.
Przecież żaden problem zrobić filtr biologiczny ale wtedy musisz liczyć że pompa o dużej wydajności będzie pracować 24/24. Zasadzić na kilku tysiącach metrów trzcinę a wyczyści nawet ścieki z garbarni.

Czyli co zrobić - nie zwiększać ilości ryb a wręcz ograniczyć - zadbać aby nawozy nie przedostawały się do zbiornika - i co się da obsadzić roślinnością. Zrezygnować z ryb typu Amur bo te ryby potrafią zniszczyć to co najcenniejsze czyli rośliny, pozostanie zbiornik z zieloną wodą i rzęsą wodną. Nie czytać rad które są zakamuflowaną reklamą.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
EcoTest
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 15 lut 2015, o 21:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Bardzo złe, szkodliwe i nieprofesjonalne podejście do sprawy. Badając wodę w stawie w bliskiej okolicy szamba oczywiste jest, że sprawdzamy przede wszystkim bakterie Coli
i liczbę paciorkowców kałowych - w stacji sanepidu dokładnie doradzą co jeszcze. Zaniechanie takich badań może najzwyczajniej w świecie zaszkodzisz użytkownikom stawu. Obecność małży w wodzie wcale o niczym nie świadczy. Paskami akwarystycznymi to możemy się tylko pobawić a nie cokolwiek dokładnie ustalić. Badanie poziomu fosforanów, azotanów i amoniaku, poziom natlenienia wody, potencjał redox itd. bardzo dużo nam mówi o kondycji stawu i wody. Dopiero na podstawie takich badań możemy proponować konkretne i trafne rozwiązanie. Z mojego punktu widzenia jest to spór typu iść do lekarza na badanie krwi czy może iść jednak do szarlatana.
Awatar użytkownika
portugalia
50p
50p
Posty: 98
Od: 3 lip 2011, o 18:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Jakieś zdjęcia podeślij jak to się obecnie prezentuje, może zasypałeś staw i rośnie tam trawka ;:131
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=27&t=45726" onclick="window.open(this.href);return false;
flamak
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 6 maja 2016, o 08:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witam ,
Od lat marzyłem o stawie kąpielowym. Jestem na etapie wykończenia domu i chyba czas na realizację i spełnienie marzeń ... Potrzebuję pomocy i rad osób, które ten temat mają już za sobą i pomogą mi , by nie powielać błędów , które na pewno napotkał bym bez Waszej pomocy...Będę wdzięczny za każdą dobrą radę .
Do rzeczy ...
Na mojej działce wody gruntowe pojawiają się na głębokości około 20 m .... piach sprawia ,że żadna kałuża nie ma szans przetrwania nawet minuty. Okazyjnie udało mi się kupić używany basen żywicy o wymiarach 9x3x1,5 m głębokości , który mam zamiar wykorzystać jako zbiornik główny , kąpielowy. Proszę o wskazówki co i jak powinienem robić , by uzyskać jak najlepszy efekt nie tylko wizualny ale techniczny.
Obrazek

Obrazek
cimcicha
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 12 maja 2008, o 10:29
Lokalizacja: Piaseczno

Re: staw kąpielowy

Post »

Poszukaj na YouTube co robi David Pagan Butler. Wg. jego metody, to co masz byłoby wkopane ok. 60-80 cm poniżej poziomu gruntu, następnie wokół byłaby wykonana strefa oczyszczania o powierzchni 2.5 do 3 razy większej, całość pokryta folia, odpowiednio zabezpieczenie strefy płytkiej przed osuwaniem, itd..
Beata i Paweł
voltek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 36
Od: 13 gru 2016, o 01:46
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: staw kąpielowy

Post »

Tak jak kolega napisał wyżej wkopać zbiornik naokoło 60 -80 cm. Do około niego uformować cześć regeneracyjną = cześć na rośliny. Położyć folię itd.
Można by spróbować przykleić folię EPDM do tego zbiornika ale nie wiem czy uda Ci się to zrobić na tyle dobrze aby było to szczelne?! Są specjalne kleje do tego typu połączeń ale jak się to zachowuje?! Nie testowałem tego. Jak nikt tego sposobu nie potwierdzi to położyć folię na całości:) Ciekawi mnie ile ta niecka kosztowała:) Bo może taniej wyszło by jak byś ją sam wymurował bez kombinacji:)
Kształt -wg uznania. Im więcej miejsca tym lepiej dla Twojego zbiornika wodnego.
sylwester79
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 10 lip 2013, o 14:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zamość
Kontakt:

Re: staw kąpielowy

Post »

Witam , taka realizacja wymaga projektu i nie da się tego opisać w dwóch zdaniach , bo ktoś tam zrobił izolując nieckę jeszcze raz folią lub membraną - to są podwójne koszta i dużo większy rozmach prac jakie będzie trzeba włożyć w efekt końcowy , nie napisał pan jaką metodą chce pan oczyszczać wodę w tym założeniu ;
1.przy użyciu chemii,
2.naturalna strefa regeneracyjna.

I tutaj wybrał bym tą druga opcję ze względów praktycznych i wizualnych :)
W prezentowanej przez pana niecce są wykonane otwory i tutaj nasuwa się pytanie w jakim celu są te otwory ?
a no ktoś takie niecki przed wdrożeniem do produkcji zaprojektował i te właśnie otwory także , otóż mają one służyć do wymiany wody , podłączenia filtracji lub właśnie strefy regeneracyjnej :)

Ja bym to zrobił tak:
Nieckę wkopać tak aby pozostawić 10cm wyniesioną nad poziom gruntu
poza niecką wykonać naturalną strefę regeneracyjną a przez otwory w niecce zrobić obieg wody ; strefa regeneracyjna - niecka.
Dodam jeszcze że taka strefa regeneracyjna nie musi wyglądać np kwadrat 10x10m , bo można to także zrobić przez wykonanie sztucznego strumyka w ogrodzie który doskonale oczyści wodę w tym basenie .
Jakich materiałów użyć do wykonania strefy regeneracyjnej to już wymaga dłuższego przemyślenia i zaprojektowania :)
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Staw kąpielowy

Post »

W prezentowanej przez pana niecce są wykonane otwory i tutaj nasuwa się pytanie w jakim celu są te otwory ?


W prezentowanym basenie (niecce basenowej) otwory zostały zaprojektowane pod takie lampy.


Obrazek

Pozostałe otwory są skimmer i dysze powrotne. W moim basenie otwory wykonano dopiero przy montażu bo nie każdy chce mieć lampy w basenie.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
sylwester79
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 10 lip 2013, o 14:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zamość
Kontakt:

Re: Staw kąpielowy

Post »

I tak też można :wink:
voltek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 36
Od: 13 gru 2016, o 01:46
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Zestaw do badania wody w zbiornikach wodnych

Post »

Pytanie do osób które używają zestawów do badania parametrów wody. pH, twardość węglanowa, fosforany itp. :?:
Jakieś sprawdzone zestawy albo inne sposoby w jakie sprawdzacie te parametry?
Ktoś może polecić coś dobrego, sprawdzonego?

Z góry dziękuję. ;:4
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Staw kąpielowy

Post »

Najlepiej kup paski typu EasyTest ja używam takich "Tetra Test 6in1"
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
voltek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 36
Od: 13 gru 2016, o 01:46
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Staw kąpielowy

Post »

Dokładny odczyt? Zadowolony jesteś z nich?
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Staw kąpielowy

Post »

Ja nie mam stawu kąpielowego tylko basen i wyniki nie są tak istotne jak w akwarium.
Dokładność pasków jest wystarczająca aby zaspokoić ciekawość. Zresztą korekty w basenie to albo obniżenie pH albo .................. wymiana części wody.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
ODPOWIEDZ

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”