Staw kąpielowy

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
ODPOWIEDZ
pati123
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 7 wrz 2011, o 21:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Staw kąpielowy

Post »

Mam do Was moi mili pytanie. Jaki filtr polecacie do stawu kąpielowego o objętości 450.000 litrów. W Aquanurcie jest maksymalnie do 200.000 litrów. Będę niezmiernie wdzięczna za poradę.

Pati
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Staw kąpielowy

Post »

A jaki to ma być staw? Ekstensywny czy z filtrem bagiennym. A dokładniej, czy to ma być staw izolowany np. na EPDM z wydzieloną murowaną wewnątrz stawu niecką rekreacyjną z krawędziami niecki poniżej lustra wody w stawie, czy staw na naturalnym podłożu.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
silverblue
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 20 wrz 2011, o 20:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Staw kąpielowy

Post »

mój pierwszy post więc gdyby coś nie tak to proszę o wyrozumiałość ;:14

mam działkę 2,70 ha z wydanymi warunkami na zabudowę zagrodową wraz ze stawem kąpielowym i domkami z przeznaczeniem nacele rekreacji indywidualnej. Ziemia aktualnie bez zabudowań. Starałem się (nieudolnie) naszkicować miejsce dla stawu jak i projektowaną drogę i zabudowę.
działka ma kształt prostokąta gdzie przez całą długość w 3/4 szerokości przebiega "górka". Jedna z granic jest w dołku, a drugą granicą jest rów z płynącą wodą. Na działce wzdłuż rowu wybijają źródełka z wodą w klasie I (za wyjątkiem żelaza, które jest w klasie III).
Staw planujemy zrobić przy granicy która jest w dole, a od rowu oddziela ją wspomniana "górka".
Teren ma mieć charakter rekreacyjny z placem zabaw dla dzieci, a staw powinien komponować się z otoczeniem i zawierać część przeznaczoną dla dzieci (plaża, coś a la brodzik, zjeżdżalnia). Na działce zaplanowane są również domki dla turystów.

Staw powinien umożliwić jednoczesne korzystanie z niego nawet 25 osobom.
Próbowałem zasięgnąć języka u lokalnych "specjalistów" ale temat stawu jest im raczej obcy. Do tej pory podejmowali się instalacji basenów. Może do tej pory nie miałem szczęścia trafić na specjalistę. Liczę na to, że teraz mi się uda :idea:

proszę o sugestie i ew. koncepcje wykonania
jeżeli będzie taka prośba mogę dodać dodatkowe materiały

Obrazek
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Staw kąpielowy

Post »

Witam.
Na początek proszę powiedzieć, czy ma to być staw na naturalnym podłożu czy izolowany membraną EPDM?
Jeśli na naturalnym podłożu, to warunki na rekreację w stawie będą zbliżone do naturalnego zbiornika, czyli przy wchodzeniu do stawu brodzi się w mule. Trudne jest też utrzymanie w takim stawie jakości wody na stałym poziomie. Jeśli będzie to staw publiczny (kąpielisko) mogą być problemy z sanepidem, przy dopuszczeniu stawu do eksploatacji. Za czystość wody w takim stawie, odpowiadają wyłącznie rośliny wodne.
Druga sprawa, to brak kontroli nad poziomem wody w stawie, czyli sezonowe wahania poziomu wody w zależności od opadów w danym roku dochodzące do 1m lub więcej. Uzależnione jest to od wysokości wód gruntowych w danym okresie roku.
Trzecia sprawa, na jakiej głębokości jest tam woda gruntowa, która w przypadku stawu bez izolacji zasilała by staw?

Natomiast, jeśli miał być to staw na izolacji, to mamy całkowitą kontrolę nad poziomem wody. W takim stawie istnieje możliwość wykonania murowanej strefy rekreacyjnej wewnątrz stawu, z której osady denne występujące w każdym stawie mogą być odprowadzane z dna za pomocą specjalnych spustów dennych (ilość spustów uzależnione od powierzchni strefy), oraz skimmerów zbierających pływające po powierzchni zanieczyszczenia typy liśce, nawiane śmieci, czy pyłki roślin. Woda z tych urządzeń, odprowadzana jest za pomocą pomp lub grawitacyjne wprost do filtrów, skąd po oczyszczeniu wraca do stawu, np. poprzez strumień obsadzony roślinami wodnymi, gdzie dodatkowo się oczyszcza i dotlenia. Tego typu rozwiązania, powodują że woda jest bakteriologicznie na tyle czysta że Sanepit się nie czepia.

Strefa rekreacyjna w takim stawie, jest w zasadzie nie widoczna, albowiem ściany strefy są znużone pod powierzchnią stawu o ok 30 - 40 cm. Istnieje możliwość wykończenia górnych powierzchni ścian strefy drewnem tropikalnym (bardzo wytrzymałe na wilgoć i warunki atmosferyczne).
Za czystość wody odpowiadają rośliny wodne wspomagane filtracją mechaniczną i biologiczną. Komorę stacji filtrów z zasady lokalizuje się pod pomostem wybudowanym nad brzegiem stawu, który służy jako miejsce do wypoczynku, może tam być również zainstalowana drabinka służąca do delikatnego wejścia do wody. Pomost robi się nad strefą głęboką w niecce strefy rekreacyjnej (ok. 1,90 głębokości, w części płytkiej jest ok 1,20 m głębokości). W takim stawie istnieje również możliwość zrobienia brodzika dla dzieci o głębokości 0,60 m. Wszystko zależy od koncepcji na jaką Pan się zdecyduje oraz wyobraźni projektanta.
Proszę obejrzeć zdjęcia załączone w linku poniżej:

http://www.fotosik.pl/slideshow.php?id= ... dd1=pwoyno

To jedynie przykłady rozwiązań takich stawów. Może pan zasugeruje się jakimś rozwiązaniem.

I ostatnie pytanie, czy ma Pan zezwolenie na budowę takiego stawu. Zezwolenie budowlane tzw. "Operat wodno prawny" jest wymagany przy budowie zbiorników wodnych większych niż 30 m2 całkowitej powierzchni, nie zależnie od tego czy będą to zbiorniki na podłożu naturalnym czy izolowanym.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
silverblue
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 20 wrz 2011, o 20:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Staw kąpielowy

Post »

Witam ponownie :wit
po pierwsze dziękuję za wszelkie informacje przekazane informację zarówno te na forum jak i na maila

zastanawia mnie sposób oczyszczania wody. Nie wygląda to na system "stawu o charakterze bagiennym" a musi być wydajny skoro jest przeznaczony dla tak dużego lustra wody.
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Staw kąpielowy

Post »

silverblue pisze:Witam ponownie :wit
po pierwsze dziękuję za wszelkie informacje przekazane informację zarówno te na forum jak i na maila
O jakim mailu Pan mówi, nie przypominam sobie abym coś Panu teraz wysyłał.
zastanawia mnie sposób oczyszczania wody. Nie wygląda to na system "stawu o charakterze bagiennym" a musi być wydajny skoro jest przeznaczony dla tak dużego lustra wody.
W Pana przykładzie - http://www.freibad-brackwede.de/fotogalerie.htm , widać dokładnie pole (złoże) filtra roślinnego (zdjęcia 11, 18, 32), obsadzone trzciną, oczeretem i turzycami. Złoże to oczyszcza bardzo wydajnie wodę ze wszystkich szkodliwych związków i bakterii np. coli. w złożu w wyniku interakcji między korzeniami roślin, a bakteriami nitryfikacyjnymi i denitryfikacyjnymi (tlenowymi i beztlenowymi). W czasie przepływu wody przez złoże, następuje rozkład amoniaku na azotany (bakterie nitryfikacyjne) pobierane przez rośliny rosnące w złożu i wolny azot uwalniany do atmosfery (bakterie denitryfikacyjne). Powierzchnia takiego złoża uzależniona jest od powierzchni stawów i ilości osób kąpiących się w nich. Regulowane to jest, intensywnością przepływu wody w złożu.
Filtrację taką można dodatkowo uzupełnić o system filtracji mechanicznej i biologicznej.

ps. Bardzo przepraszam, niechcący usunąłem część Pańskiego postu dotyczącego koncepcji, zamiast kilknąć Cytuj kliknąłem Edytuj i wyszło tak jak Pan widzi.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
kalatala
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 4 maja 2011, o 14:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re:

Post »

Witam,
Jestem początkującą architektką krajobrazu i dostałam właśnie za zadanie przeprojektowanie naturalnego stawu (200 m2) na staw kąpielowy. Głębokośc stawu wynosi ok. półtora metra. Staw jest zarośnięty dośc mocno. Do tego są w nim ryby, inwestorzy chcieliby je zostawić. Czy ktoś mógłby mi podpowiedzieć jak należy do tego podejść? Czy ryby mogą zostać?
lukash1985
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 31 sie 2009, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Staw kąpielowy - strumyk - filtry - pionowe brzegi - POMOCY

Post »

Witam. Już był podobny temat. Proponuje przeczytać jeszcze to : http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 5&start=28
Co do Foli to moim skromny zdaniem polecałbym jej ułożeniem. Zastosuj również geowłókninę o minimalnej gęstości 250g i dodatkowo możesz też piaskiem wysypać. Dodatkowa ochrona:) A wiec piach na to geowłóknina i folia. Dzięki foli nie będzie Ci się zamulać woda. A nawet jeśli tak się stanie to łatwiej będzie z tym walczyć. W przypadku jak by foli nie było to jest to bardzo ciężkie. Osobiście odradzam folie PVC. Wolałbym EPDM który może jest droższy ale bardziej wytrzymały i łatwiej go nareperować w przypadku "dziurki":) Dobrze się układa. Trzeba go tylko położyć na 15 minut na słońcu aby był bardziej elastyczny. Grubość podobna:)
Wybór należy do Ciebie:)


Filtry.
Proponuje filtry marki Oase.
Marka niemiecka i sam jej używam. Sprzęt wysokiej jakości i pobiera bardzo mało mocy ( tyle co żarówka). Gwarancja na 2 lata i do tego można przedłużyć sobie o kolejne 3 i to za darmo( rejestracja sprzętu na stronie) W sumie masz 5 lat gwarancji. Polecam. Jedyny minus to cena. Jeśli zrobisz sobie symulacje wydatków na energie to może się okazać ze warto kupić ten sprzęt.
A chcesz trzymać tam również rybki?

Uważam, że powinieneś zastosować zestaw. Nie przyniesie Ci to szkody a na pewno pomoże. Ułatwi utrzymanie stawu i oszczędzi Ci kupę problemów.
Lukasz
...Inny Wymiar Zieleni...
SylviS
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 25 sty 2012, o 10:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Staw kąpielowy

Post »

Witam serdecznie! :wit
Jestem nowa na forum i szczerze mówiąc kompletnie zielona jeśli chodzi o stawy kąpielowe. Razem z mężem chcielibyśmy mieć takie cudo, ale nie wiemy czy w warunkach jakie panują na naszej działce będzie to możliwe. Kupiliśmy działeczkę o pow. prawie 3800 m2 i o wymiarach 30x126. Mniej więcej 60m od granicy planujemy postawić dom. Z tyłu chcielibyśmy zrobić staw. Problem polega na tym, że działka jest zalesiona sosenkami i szczerze mówiąc zależy nam na pozostawienie jak największej ich ilości. Podłoże to piaseczek. Czy da się coś na tym stworzyć, mamy jakąś szansę zrealizowania marzeń? Bardzo proszę o radę. Pozdrawiam
BeataZ
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 25 sty 2012, o 15:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Staw kąpielowy

Post »

Ja do budowy stawu musiałam wyciąć kilka małych sosenek, najlepiej umów się z jakąś firmą i niech Ci jasno określą czy można tam coś zrobić czy nie, ja od tego zaczełam. Masz warunki zabudowy na ten teren?
SylviS
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 25 sty 2012, o 10:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Staw kąpielowy

Post »

Witam ponownie!
To nie jest kilka małych sosenek, to jest sosnowy lasek-piękne sosenki, około 12-15 metrów wysokości. Aby móc postawić dom wycięliśmy około 1,5 tys m2. Każde drzewko było dokładnie obejrzane i własnoręcznie wycięte. Chciałam mieć pewność, że nikt się nie rozpędzi. Mam wszystkie pozwolenia-również na wycinkę. Zadając pytanie o staw myślałam głównie o tym czy np. spadające igły nie będą przeszkadzały wodzie, czy drzewa mogą przesłaniać słoneczko itd.... Dziękuję jednak za szybką odpowiedź. :wink:
Awatar użytkownika
AurorA
200p
200p
Posty: 318
Od: 30 sty 2007, o 19:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Brwinów k/Wa-wy
Kontakt:

Re: Staw kąpielowy

Post »

SylviS pisze:Witam ponownie!
Zadając pytanie o staw myślałam głównie o tym czy np. spadające igły nie będą przeszkadzały wodzie, czy drzewa mogą przesłaniać słoneczko itd.... Dziękuję jednak za szybką odpowiedź. :wink:
no niestety igły bardzo psuja wodę i trudno z nimi walczyć bo nawet przez siatki zabezpieczające przelatują no i spadają te cholery przez cały rok nie tak jak liściaste które łatwo kontrolować
mi sypie się świerk to jeszcze gorsze od sosny :(
Pozdrawiam Arek.
Oczko wodne żaden problem
SylviS
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 25 sty 2012, o 10:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Staw kąpielowy

Post »

Tak właśnie myślałam :cry:
Może gdy troszkę zwiększę odległość od drzew...
Tak jak wspomniałam chciałabym pozostawić jak najwięcej drzew, więc jak radzicie jaką powierzchnię minimalną może mieć mój stawek? Widzę tu wielu specjalistów ;:180 więc mam nadzieję, że tutaj znajdę odpowiedź i pomoc.
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”