Staw kąpielowy

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
AurorA
200p
200p
Posty: 318
Od: 30 sty 2007, o 19:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Brwinów k/Wa-wy
Kontakt:

Re: Staw kąpielowy

Post »

torf absolutnie odpada, piasek tez kiepski - daj żwir
Pozdrawiam Arek.
Oczko wodne żaden problem
walka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 29 wrz 2010, o 15:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Staw kąpielowy

Post »

Witam!
Kiedyś już próbowałem przedyskutować swój pomysł stawy kąpielowego w wątku ?pytanie do pana Pawła?? ale był problem z odczytaniem rysunków i ogólnie pan Paweł chyba nie bardzo miał czas.
Po wielu godzinach przemyśleń zmieniła się koncepcja (lokalizacja, funkcjonalność) i obecnie jestem już w fazie realizacji. Chciałem się podzielić założeniami i podyskutować na temat przyjętych rozwiązań.
Opis stawu:
Strefa kąpielowa 2,5 x 12,0 o głębokości 1,3-1,45 (ściany pionowe wykonane z bloczków betonowych) tak aby możliwe było pływanie, w strefie tej (w najgłębszym miejscu, specjalne przegłębienie) zamontowana zostanie pompa Oase Aquamax Eco PRO Typ 6000, 12 V. Pompa pobierać będzie wodę również ze skimmera i zasilać będzie złożę filtracyjne zlokalizowane pod strefa regeneracyjną.
Strefa regeneracyjna 2 x 12 o głębokości od lustra wody do żwiru od 0 ? 0,35. Strefa składa się z ok. 40cm warstwy keramzytu a na nim żwiru. Rośliny zasadzone zostaną w doniczkach wypełnionych substratem zgodnie z przepisem 1:2 glina piasek. Złoże z keramzytu (ok. 7m3) w którym maja żyć bakterie nitryfikacyjne będzie zasilane od dołu rurą drenarską 2x125mm. Wszystko to na całej długości czyli 12m.
Skimmer 0,5 x 2,0(chyba nie typowy bardziej jak filtr zasilany od góry) wykonany zostanie poza niecką pod drewnianym tarasem a jego przekrój od góry to:
Mata japońska
Mata kokosowa
Biobale, pocięte peszle,
Bio ceramika.
Całość uszczelniona zostanie folią EPDM. W części kąpielowej folia będzie przyklejona do bloczków.
Jeżeli chodzi o obsługę to zakładam, ze skimmer (wszystkie złożą) bez problemu będę mógł wyczyścić tamując wlew i usuwając je. Pompę umiejscowioną na dnie obuduje stelażem ze stali nierdzewnej z przymocowana gąbką aby możliwie dużo zanieczyszczeń pozostało na niej i nie dostało się do złoża karamzytowego. Obudowa zostanie tak wykonana żeby można ją było łatwo wyjąc do czyszczenia. Woda z pompy oczyszczona w skimmerze i przez gąbkę na pompie zostanie wtłoczona do rur drenarskich żeby powoli i w miarę równomiernie rozsączała się w keramzycie. Nie zakładam częstego czyszczenia tego elementu, jednak chcę mieć możliwość odwrócenia biegu wody tak aby szlam który prędzej czy później osadzi się w rurach drenarskich wypompować. Gdyby zaszła konieczność gruntownego czyszczenia to obniżę poziom wody o te 40cm i jakoś to posprzątam (mam nadzieję).
Strasznie się rozpisałem, gdyby były jakieś pytania bo nie wiem czy wszystko dobrze wytłumaczyłem to chętnie odpowiem.
Teraz to już tylko czekam na krytykę, oczywiście tylko konstruktywną ;)
Poniżej fotografie poglądowe

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
zielu-z1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 6 cze 2011, o 17:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

staw kapielowy

Post »

witam posiadam na dzialce zwykły staw i zastanawiam sie nad zmianą na kapielowy aktualne wym. 20x20 głeb.ok 2m woda gruntowa wysoko dodatkowo w planach jest tez strumien moze miec ok 20mb jest odpowiedni spadek terenu jak sie do tego zabrac i najwazniejsze jakie sa orientacyjne koszty budowy dodam kilka aktualnych zdjec z gory dziekuje za odp. pozdrawiam

Obrazek Obrazek
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Staw kąpielowy

Post »

wwwalka pisze:Witam!
Kiedyś już próbowałem przedyskutować swój pomysł stawy kąpielowego w wątku ?pytanie do pana Pawła?? ale był problem z odczytaniem rysunków i ogólnie pan Paweł chyba nie bardzo miał czas.
Wszystko w zasadzie O.K jedynie zastanawia mnie jak będzie działał skimmer, skoro pompa stała będzie w strefie rekreacyjnej i stamtąd pobierała wodę, to jak ona napłynie do wnętrza skimmera, a następnie do stawu. Poza tym pompa stojąca na najniższym miejscu w strefie będzie zbierała zanieczyszczenia, mimo tej konstrukcji filtracyjnej ze stali. Poza tym, filtr ten spowolni przepływ wody przez pompę, będzie się sukcesywnie zamulał. Moim zdaniem woda mogły by wpływać poprzez spust denny do filtra grawitacyjnie, a stamtąd kierowana pompą po przejściu filtra (skimmera) pod strefę regeneracyjną. Przed filtrem (skimmerem) można w tym celu dać wirówkę np. Vortex która odbierze większe zanieczyszczenia przed wpłynięciem wody do filtra (skimmera).

Obrazek

Woda wypływa u góry z drugiej nie widocznej strony, na dole z boku widoczny wlot wody i niżej zawór spustowy do czyszczenia wirówki.
Do utrzymania stałego poziomu wody w całym stawie wykorzystał bym wyłącznik pływakowy QuickStop :

Obrazek

A całość instalacji filtracyjnej schował bym na przykład w ten sposób, w komorze filtrów pod pomostem.

Obrazek Obrazek

W stawie powinien być również zainstalowany przelew, który w razie dużych opadów odprowadzi nadmiar wody poza staw, bez zalewania ogrodu. Ponieważ w momencie zakończenia opadów, woda cofając się do stawu, naniesie z ogrodu zanieczyszczenia. Dobrze by było zrobić również, drenaż żwirowy wokół stawu, aby zapobiec spływaniu wód powierzchniowych do niecki stawu. Staw można połączyć z instalacją zbierającą deszczówkę spływającą z dachu domu.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
walka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 29 wrz 2010, o 15:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Staw kąpielowy

Post »

Pompa którą wybrałem ma dodatkowe wejście na podłączenie skimmera oprócz pobierania wody z tego najgłębszego miejsca. Skimmer ma działać tak jak przelew, jak obniży się w nim poziom wody to woda z części kąpielowej wpłynie do niego. Obieg wody ma wyglądać mniej więcej tak
Obrazek

Co do zapychania się tej dodatkowej obudowy filtra to będę ja musiał czyścic myślę jednak że nie częściej jak raz w tygodniu a będzie to sama gąbka o większych oczkach wiec czyszczenie polegać będzie na przepłukaniu pod bieżącą wodą. Nie będzie w stawie żadnych ryb więc zanieczyszczenia będą głównie pochodzenia roślinnego i to ma zatrzymywać ta obudowa. Skimmer też jako pierwsze warstwy ma mieć gąbki (maty) i schowany będzie pod podobnym tarasem jak z pana zdjęć.
Przelew na wypadek dużych opadów jest już przewidziany i dokładnie jak Pan pisze jest połączony do instalacji zbierająca deszczówkę z rynien (oczywiście trzeba było trochę ją przerobić).

Jak to wszytko wygląda po moich dodatkowych wyjaśnieniach? Ogólnie to cała inwestycja przerosła mnie trochę finansowo i nie mogę popełnić błędów bo mnie rodzinka powiesi :evil:
Rama Gele
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 12 cze 2011, o 23:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Staw kąpielowy

Post »

Witam,
Jakiś czas temu znajomy wspomniał mi o stawie kąpielowym ( eko-basenie ). Poczytałem troszkę w internecie i byłem bliski eurofii !
Dość powszechna jest opinia, że taki staw to 30 a nawet 20% budowy tradycyjnego baseu kąpielowego ( profesjonalnego ! ). Gdzieś jeszcze doczytałem, że koszt inwestycji to 35 zł za m2. Mamy działkę blisko 2 h , więc mając na uwadze te fakty , zaczęliśmy już planować gdzie taki staw powstanie! Jakie było moje zdziwienie kiedy dostałem kosztorys od jednej z firm wykonujących takie cuda. Staw ekstensywny na obszarze około 200m2 to kwota rzędu 100 000 zł !!!! Do tego koszty zakwaterowania pracowników itp ..Zakładam ze w 120 000 zł może bym się zmieścił .. Czy Ci z Państwa którzy mają takie stawy mogą potwierdzić te kwoty ? jeśli ona są prawdziwe to ja się zastanawiam jak to się ma to teorii , że tradycyjny basen jest tańszy ? Chyba, że taki dmuchany z OBI , bo faktycznie kosztuje koło 500 zł :-)
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Staw kąpielowy

Post »

To chyba jakaś bzdura te 35 zł/m2 stawu.
Wybudowanie małego oczka wodnego na EPDM kosztuje za 1m2 od 100zł do 150 zł/m2.
Za samą folię EPDM trzeba zapłacić ok 23 zł m2, do tego materiały montażowe dla folii (klej, taśmy, czyściwo itp), włóknina pod folię, do tego rośliny tak ok 7 zł za sztukę, powinno się nasadzić ok 7 szt/m2, co daje 7 x 7 zł = 49 zł/m2. To już masz 23zł/m2 + 49 zł/m2= 72 zł/m2, a gdzie koszty materiałów budowlanych (murowana strefa rekreacyjna), gdzie robocizna od 35 do 45 % kosztów materiałów, gdzie koszty wykonania projektu, gdzie koszty pozwolenia wodno prawnego, gdzie wynagrodzenia dla nadzoru technicznego, bo taka inwestycja to już budowa z książką budowy, gdzie koszt pracy maszyn, ręcznie takiego stawu się nie wykopie, potrzebna koparka. Jeden dzień pracy minikoparki to ok 1000 zł.
Moim zdaniem te 600zł/m2 (120 000zł : 200m2= 600zł/m2) to cena nie tak bardzo wygórowana.
W Niemczech 1m2 stawu ekstensywnego kosztuje ok 450 - 500 ?.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
walka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 29 wrz 2010, o 15:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Staw kąpielowy

Post »

Muszę się z tym niestety zgodzić :( , u mnie koszty jak na razie kształtują się następującą:
- wykop i murowanie części rekreacyjnej 3500
- beton na płytę denną ok. 4m3 1000
- siatka zbrojeniowa 300kg 1000
- bloczki ok. 800szt (trochę mi ich zostało) 1800
- piasek do murowania i nie tylko 330
- cement nie pamiętam
- wywiezienie i załadunek ziemi z wykopu jeszcze nie rozliczone trwało 2dni x 6h
- uszczelnienie folią EPDM 10000 ? 14000
Na dzień dzisiejszy przy tych kwotach i moich wymiarach oczka 12 x 4,7 = 56,4m2 czyli
18630PLN / 56,4m = 330PLN/m2 a gdzie do końca robót. Nie ma tu pompy za 2tyś, desek tarasowych, roślin, keramzytu, żwiru i innych złóż filtracyjnych. Myślę, że pewnie dobije do tych twoich 600zl/m2. Najbardziej zakuła mnie cena ostatniej pozycji :evil: , dosyć mocna rozbieżność między ofertami (było ich w sumie 5). Zastanawiam się nad tym czy nie ułożyć foli samodzielnie ale nigdy tego nie robiłem i jestem pełen obaw zwłaszcza, że w części rekreacyjnej trzeba ułożyć (przykleić) ją bez fałd.
Jak myślicie porywać się na takie coś samodzielnie, jeśli tak to jakiej szerokości folię kupić, myślałem o 6m ale nie wiem czy to nie za szeroka jak na wyklejanie.
Mam prośbę do Pana Pawła czy mógłby wysłać mi lub wkleić zdjęcia z uszczelniania tego typu zbiorników, widziałem jakieś 2 zamieszczone w innym wątku (takie z geowłókniną i z folią). Czym kleić geowłóknine do betonu? Jak wykańczać folią narożniki wewnętrzne a jak zewnętrzne?
Mam nadzieję, że jak skończę to będzie już tylko :tan
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Staw kąpielowy

Post »

Myślę że to powinno wystarczyć - http://www.intermediary.met.pl/archiwum/instrukcja.pdf
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Rama Gele
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 12 cze 2011, o 23:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Staw kąpielowy

Post »

Panie Pawle, ja absolutnie nie neguję Pańskiej wiedzy, czy generalnie kosztów stworzenia takiego cuda jak "staw kąpielowy".
Mój post był wyrazem podenerwowania w związku z bzdurnymi , obiegowymi opiniami na temat kosztów. Takie idiotyczne nakręcanie , ze to niby "pikuś". Liczyłem, że skoro ładny, profesjonalny basen w ogrodzie można wybudować już do 30 tyś zł , to staw będzie tańszy .. tak wynika z art. w sieci. Więc kiedy otrzymałem kosztorys na kwotę 120.000 tyś zł .. to się wkurzyłem. Na chwilę obecną taki wydatek jest dla mnie zbyt wysoki, co nie zmienia faktu że taki staw jest piekny , stał się moim marzeniem i może za kilka lat kiedy dzieci będą starsze :-) Kto wie. Pozdrawiam i szczerze zazdroszcze tym, którzy w swoim ogrodzie mają taki raj :-)

P.S.
Aaaa ! Zapomniałem o waznym fajcie ! 120 tyś to kwota netto :-)
Rama Gele
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 12 cze 2011, o 23:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Staw kąpielowy

Post »

Nie złamę chyba żadnych regulacji wstawiając przykładowy kosztorys. Kwote pwiększyłem o 20 tyś gdyż zakładając 2 miesiące prac .. to koszty pracowników ich zakwaterowania itp ( mieszkam w Częstochowie , firma jest z Warszawy ) na pewno osiągną taką granice .. + VAT :-)

Punkty z pracami budowlanymi, materiałami i robocizną:

1. Projekt budowlany stawu kąpielowego: 5 500 zł + wszystkie koszty administracyjne ok. 1 000 zł
2. Materiały hydroizolacyjne: geomembrana EPDM Firestone, taśmy wulkanizacyjne, przejścia przez folię, itp. - ok. 12 200 zł
3. Maty ochronne i geowłóknina - ok. 3 800 zł
4. Wykop stawu, wykop komory i profilowanie brzegów stawu - ok. 4 500 zł
5. Kontenery na śmieci z budowy 2 sztuki - ok. 1 000 zł
6. Kamień dekoracyjny do stawu - ok. 3 500 zł
7. Żwir w 3 frakcjach, zeolit, piach, cement, wodouszczelniacz itp. materiały budowlane i wykończeniowe - ok. 11 500 zł
8. Materiał roślinny i kosze do nasadzeń - ok. 3 900 zł
9. Drabinka do stawu kąpielowego - ok. 1 600 zł
10. System pompowy i system profesjonalnej filtracji wody Oase Living Water - 42 000 zł - opcja minimalna (opcja optymalna droższa ok. 12 000 zł, wersja max. o 20 000 zł)
11. Skimmerz pływające - ok. 3 100 zł
12. Budowa strefy kąpielowej z bloczków betonowych na fundamencie - ok. 7 800 zł
13. Oświetlenie podwodne 3 sztuki - ok. 2 200 zł
14. Doprowadzenie kabla elektrycznego do komory filtracyjnej i podłączenia: ok. 1 200 zł
15. Podłączenia elektryczne sterownika na pilota do całego systemu: 1 800 zł
16. Hydroizolacja stawu wodnego, wulkanizacja EPDM, zrobienie przejść przez folię itp.: 6 300 zł
17. Podłączenia wszystkich pomp wodnych, filtrów do systemu filtracji, skimmerów i oświetlenia podwodnego: 10 800 zł
18. Nasadzenia roślin wodnych w koszach: 1 900 zł
19. Prace wykończeniowe przy stawie + żwirowanie i układanie kamieni itp. - 4 500 zł
20. Nadzór architekta nad pracami budowlanymi i wykończeniowymi: 7 wizyt na placu budowy: 3 500 zł
- kontrola prawidłowego wykopu i uformowania niecki basenowej
- kontrola prawidłowego wybudowaniem strefy basenowej i komory z bloczków betonowych
- nadzór nad prawidłowym wysypaniem frakcji żwirowych i zeolitu na rury ciśnieniowe i filtracyjne
- kontrola ułożenia elementów w strefie basenowej
- nadzór podczas ułożenia kamieni w stawie
- nadzór nad pierwszym napełnieniem wodą i uruchomieniem stawu
- pomoc w doborze i zakupie materiałów potrzebnych do budowy stawu

Cennz netto.

Opcja z powiększeniem strefy roślinnej będzie generowała koszty po stronie materiałów do hydroizolacji i zmniejszała koszt systemu filtracyjnego. Budowa własnego systemu filtracyjnego na bazie zeolitu będzie tańsza ok. 10 000 zł. Zdecydowanie polecam jednak opcję z kosztorysu - optymalne rozwiązanie przy zachowaniu jak najwyższej jakości wody.
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Staw kąpielowy

Post »

Zaraz, zaraz, myślałem że rozmawiamy o stawie ekstensywnym, a widzę kosztorys stawu z pełną opcją filtracji, czyli staw intensywny. A powiem nawet więcej że to full wypas z pilotem i innymi nikomu nie potrzebnymi bajerami.
Zapytam tak z ciekawości, jaka to firma robi tak tanie murowanie baseny kąpielowe z systemem filtracyjnym za 30 000 zł., i jakiej on ma być wielkości ten basen, bo rozumiem że rozmawiamy o basenie murowanym wielkości co najmniej 12,00 x 4,5 m x 1,40 -1,90 m z pełnym systemem filtracyjnym.
Myślę że taki basen powinien się zamknąć w cenie 200 000.00 zł
Skoro bsen z laminatu np. sama niecka o wymiarach 11.0 x 3,70 x 1,30 - 1,60 m kosztuje ok 32 000 zł, a gdzie filtracja i cała hydraulika,
Natomiast basen ziemny na drewnianej konstrukcji, izolowany niebieską folią 0,55 mm, o wymiarach 4 x 8 x 1,44 m, wykończony drewnem tropikalnym z pełnym wyposażeniem filtracyjnym kosztuje ok 31000.00zł
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
walka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 29 wrz 2010, o 15:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Staw kąpielowy

Post »

Pawel Woynowski pisze:Poza tym pompa stojąca na najniższym miejscu w strefie będzie zbierała zanieczyszczenia, mimo tej konstrukcji filtracyjnej ze stali
Tak dał mi Pan tym trochę do myślenia, chciałem za dużo naraz osiągnąć bo w sumie to planowałem żeby jedna pompa wszytko czyściła i faktycznie było by to chyba kłopotliwe. Zmieniłem obieg wody w taki sposób
Obrazek
Co wy na to?
Jaką pompę wstawić aby miała parametry nie gorsze niż poprzednia czyli:
Pompa 12 V. Wydajność 6 000 l/h, max. wysokość słupa wody: 3,2 m, pobór mocy 55 W, silnik synchroniczny, gwarancja 3 + 2 lata.
Chodzi w dużej mierze o ekonomie tej pompy.
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”