Staw problemy i pytania

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Spajder zadałeś pytanie we właściwej sekcji forum.
Proponuję poczytaj poruszane tutaj tematy ,dowiesz się wszystkiego,to skarbnica wiedzy o wodzie w ogrodzie.
Potem dopytasz szczegółów...zapraszam
:D

Moje oczko ma orientacyjnie 15 m sześciennych wody i wymiary 4x3 m głebokość 1.20 m,
wody nie wymieniam każdego roku
wszystko w nim jest już ok,woda i rośliny i ryby
ale początek był trudny...

Obrazek
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Al 56
100p
100p
Posty: 164
Od: 18 lut 2008, o 15:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Knurów

Post »

Ryby glonojady za bardzo do oczek się nie nadają.Moje oczko jest niewielkie ok.6 kubików wody,ale nie mam problemu z mętnieniem wody czy z zielenieniem.Nie stosuję filtra i środków chemicznych.Fontanna odpada bo mam lilie a one nie lubią wody w ruchu i zraszania liści.Aby woda była czysta to musi być roślinność,ja mam brzegi obniżone i na takiej półce w zwykłej glinie ,która została z wykopania oczka posadzone.irysy wodne,tatarak,żabieńca- babkę wodną,różne turzyce,krwawnicę,kaczeńcez biegiem czasu wszystko pokrył mech torfowy,w wodzie pływa rogatek,jaskier wodny,zabiściek i inne .i rosną 4 lilie.Woda jest przeżroczysta.pływają karasie,gdy świeci słońce widać dno.Wodę wymieniam wiosną w czasie czyszczenia,leję zwykłą kranówę i na 2 dzień wpuszczam ryby.
Oczywiście pojawiają się skrętnice ale z ich usunięciem n ie ma kłopotu .
ajron
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 6 sie 2008, o 13:41

Staw problemy i pytania

Post »

Staw jest wykopany w terenie podmoklym, napelnil sie samoczynnie wodami gruntowymi. Z roku na rok zwieksza sie ilosc mułu, staw staje się coraz płytszy, wyginęły juz prawie wszystkie ryby poza karasiami i linami.
Teraz staw ma ok 0,5 m głębokości ( 5 lat temu miał 2,5m ). Poczatkowo miał bardzo strome burty brzegowe ale te mimo umocnien szybko zaczely sie rozmywac. Takiemu wypłyceniu sprzyja bardzo duze wahania poziomu wod w ciagu roku - oceniam ze roznica poziomow wynosi ok 1,5m; oraz intensywny rozwoj roślin, tworzących grubą warstwe mułu, pod spodem jest glina.
Dzieje się to nie tylko w naszym stawie ale i w innych okolicznych - w ostatnich latach bardzo obnizyl sie poziom wod gruntowych.


Oto fotki stawu zrobione w zeszlym roku kiedy lustro było jeszcze w miare wysoko:
Obrazek

Co robić, czuje że tej zimy nawet karasie nie przezyja, ostatnio padly szczupaki wpuszczone wiosna, podejrzewam ze z powodu amoniaku. Co robić ? Nie jest możliwy wjazd cięższego sprzetu, dlatego mysle o jakims odkurzaczu ktorym moglbym pozbyc sie chociaz zalegajacego na dnie mułu.
Może ktoś ma jakieś sensowne wyjście ?
jackon
500p
500p
Posty: 865
Od: 6 sty 2008, o 07:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Władysławowo

Post »

jeżeli nie zrobisz porządku ze skarpą stawu to sytuacja będzie się powtarzała
proponuję zrobić półki zapalikowane lub wzmocnione płotkiem faszynowym i obsadzić je od razu roślinnością bagienną
korzenie roślin w szybkim czasie zwiąże podłoże
żaden odkurzacz nie pomoże
niestety pozostała Tobie żmudna praca ręczna
należałoby najpierw wypompować resztę wody i rozpocząć budowę półek
jeżeli chodzi o poziom wód gruntowych,to już siła wyższa,tego nie przeskoczysz
albo zrobisz zbiornik szczelny (np wyłożony folią) albo będziesz zdany na różne poziomy wody
w takim wypadku tylko karasie przeżyją
o innych gatunkach ryb zapomnij
pozdrawiam
Jacek
Awatar użytkownika
Casaa
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 36
Od: 7 sie 2008, o 18:14
Lokalizacja: Lubin
Kontakt:

Post »

mam ten sam problem...
Podłoże gliniaste, dodatkowo "kurzawka". Faszyna nie pomogła.

Pomysły na jakie wpadłam to:

1. betonowe płyty z otworami (często parkingi są nimi wyłożone). Wtedy nie musisz martwić się o wodę gruntowa bo przez otwory wpływa.
2. siatka zakotwiczana w brzegi
3. folia tylko na brzegi


Ja osobiście będę inwestowała w płyty, mam miejsce i warunki do ich produkcji więc dla mnie to najkorzystniejsze rozwiązanie.

Pozdrawiam i życzę powodzenia w ratowaniu oczka :)
Awatar użytkownika
x_m-k
100p
100p
Posty: 150
Od: 15 mar 2007, o 10:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Casaa pisze:1. betonowe płyty z otworami (często parkingi są nimi wyłożone). Wtedy nie musisz martwić się o wodę gruntowa bo przez otwory wpływa.
A "kurzawka" nie będzie wydostawać się przez te otwory?
Bo mi się wydaje że raczej na pewno-ale może się mylę-więc dobrze rozeznaj temat bo może narobicie się bez osiągnięcia celu.
Kiedyś kiedy moje dzieci były małe u ojca na działce (na której przy płocie był staw) z powodu "kurzawki" zakopałem starą wannę żeliwną aby mogły się "pochlupać".
"Kurzawka" wynosiła ją nawet coraz wyżej i co jakiś czas musiałem ją ponownie wkopywać głębiej.
Awatar użytkownika
Casaa
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 36
Od: 7 sie 2008, o 18:14
Lokalizacja: Lubin
Kontakt:

Post »

Moje niedopatrzenie, przepraszam :)
Na stronę kurzawki damy folię pod płyty


Co do samego występowania kurzawki...
Tato kopal studnie, zeszli z 10 kręgiem i poszli zjeść obiad. Nie było ich może 20-30 min, kurzawka zabrała jeden z kręgów...

Bezpieczne to nie jest, za to bardzo destrukcyjne (niestety) :?





Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Kubuś
200p
200p
Posty: 326
Od: 2 paź 2008, o 17:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Siedlec, Mazowsze

Czy staw na gliniastej ziemi sie utrzyma

Post »

Bo mam podmokły teren i nie wiem czy jest w ogóle sens kopac ten staw
mam najniżej położoną działkę i do kwietnia nie moge tam nic robic
prosze o Was parady

może tan staw bedzie przepływowy?

POZDRAWIAM :wink:
bolekso
200p
200p
Posty: 442
Od: 11 mar 2012, o 08:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Post »

Podałeś za mało informacji żeby można udzielic sensownej odpowiedzi.Teren mam podobny ale staw nie jest możliwy.
Wykop dziurę na głębokośc 2 m i obserwuj stan wody.Szansa na to że woda się utrzyma w okresie suszy jest niewielka.
Raczej możliwy staw z folią , na przepływowy nie licz , chyba że wiesz na pewno co z góry płynie.Jeśli masz gdzie odprowadzić wodę zrób dreny.Też tak miałem, zdrenowałem a wiosną i tak mam wodę na 40 cm.Ponieważ woda jednak stale płynie po marglu w dół ,rośliny to przetrzymują.Tyle na razie .
Pozdrawiam ! Bolek
Awatar użytkownika
Candida
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 11 sty 2009, o 12:38
Lokalizacja: okolice Krakowa

Post »

Musisz poobserwować czy woda jest cały czas, albo spróbuj wykopać staw i jeśli wody nie będzie na przykład latem lub jesienią to wtedy wyłożysz folią.
Miałam kiedyś taki staw wykopany w mokrym zagłębieniu, gdzie cały czas utrzymywała się woda, wysechł tylko raz na jesień, wtedy dopuszczaliśmy wody ze studni. Najlepiej jak staw jest duży, wtedy wahania poziomu wody nie są tak bardzo widoczne i nie wpływają na stan posadzonych roślin.
Jeśli wyłożysz folią stawek na podmokłym terenie może się tak zdarzyć, że na wiosnę kiedy będzie wysoki poziom wód gruntowych folia podniesie się do góry i będzie wystawać nad wodę.
pozdrawiam Katarzyna
Kwiaty są pięknymi słowami i hieroglifami natury, którymi daje nam ona poznać, jak bardzo nas kocha. ? Johann Wolfgang Goethe
Awatar użytkownika
Cebula
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 18 sty 2012, o 17:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: powiat Warszawa Zachód

Post »

Proszę o poradę, mam na terenie duży naturalny staw, teraz go czyściłam z zalegającego od lat mułu (jest osuszony) i chcę wysypać na dno piasek, ale nie wiem jaki. a może lepiej żwirek?
Poradźcie mi proszę, na co zwrócić uwagę.
Monika
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2519
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Odmulony staw

Post »

Po co piasek i żwirek ? wszystko za kilka dni/miesięcy/lat się zamuli przy naturalnym stawie. Czy to oczyszczanie polegało na osuszeniu go? czy wybieraliście koparką to co w nim było?
Jeżeli chcesz w nim pływać i nie czuć mułu więc na kilka lat możesz użyć kamienia polnego jako podłoża , u nas zagęszczamy go porządnie zagęszczarką a wody gruntowe tak czy siak napływają.
Awatar użytkownika
Cebula
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 18 sty 2012, o 17:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: powiat Warszawa Zachód

Re: Odmulony staw

Post »

Osuszony i wybieramy koparką linową od wielu dni, drzewa dokoła wycięte, więc się nie powinien zamulić już więcej...
Monika
ODPOWIEDZ

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”