Pompki i fltry

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
ODPOWIEDZ
magda1975
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3079
Od: 25 lip 2008, o 18:25
Lokalizacja: wola niemiecka

Pompki i fltry

Post »

Mam pytanie ,takie teoretyczne do posiadaczy oczek.Jak się przedstawia finansowo umieszczanie pomp i filtrów,chodzi mi o rachunki za prąd?
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pompki i fltry

Post »

Ciężko zweryfikować. Może ktos liczył. Ja np. nie włączam na 24 h. Zwykle pochodzi parę godzin i wyłączam. Ogólnie nie odczuwam tego finansowo.
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
magda1975
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3079
Od: 25 lip 2008, o 18:25
Lokalizacja: wola niemiecka

Re: Pompki i fltry

Post »

Dzięki za odzew.
_fox_

Re: Pompki i fltry

Post »

Magdo proste wyliczenie ;:108 pompa 7Wat/ 10 godzin =70 wat, 100 godzin =700 wat/ 1000wat = 1 kilowatogodzina. A więc około 6 dób = 1 kwh
Pobór prądu jest na każdej tabliczce znamionowej na sprzęcie.

Wyliczenia z pamięci a więc może być jakiś kilkugodzinny błąd ;:108
gustaw
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 15 sty 2010, o 19:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pompki i fltry

Post »

Ja mam w stawie napowietrzacz 60 Wat (chodzi na okrągło) i wychodzi mi 25 zł/mc
EcoTest
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 15 lut 2015, o 21:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Pompki i fltry

Post »

Filtr musi chodzić 24 godziny na dobę. Już po kilku godzinach braku przepływu natlenionej wody przez gąbki, złoże mineralne, czy jakiekolwiek inne wypełnienie filtra, giną żyjące na nim bakterie tlenowe odpowiedzialne za 70% procesu filtracji wody w oczku.
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pompki i fltry

Post »

A co z roślinami natleniającymi wodę?
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
EcoTest
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 15 lut 2015, o 21:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Pompki i fltry

Post »

Rośliny natleniają wodę, ale przy wyłączonej pompie nie przepływa ona w żaden sposób przez filtr i bakterie dosyć szybko zaczynają obumierać.
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pompki i fltry

Post »

To jak to jest w takim razie ze zbiornikami wodnymi stojącymi, np. stawy sadzawki. Tam woda nie filtruje się, a życie jest:)
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
EcoTest
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 15 lut 2015, o 21:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Pompki i fltry

Post »

Piszemy o małym, sztucznym oczku wodnym (często zrobionym na folii lub z betonu) w którym woda jest filtrowana za pomocą filtra, a nie o naturalnym jeziorze gdzie w mniejszym lub większym stopniu zachowana jest równowaga biologiczna a filtracja wody odbywa się na zasadzie współdziałania mikroorganizmów, rozwielitek, bakterii itp. Małe oczko wodne bez właściwej filtracji natychmiast zamieni się w śmierdzącą i porośniętą glonami sadzawkę, bo nie ma szans na stworzenie w tak małym zbiorniku naturalnej biocenozy. Praca takiego filtra polega głównie na filtracji mechaniczo-biologicznej. Gąbki filtra wyłapują zanieczyszczenia stałe, a bakterie które na nich żyją czyszczą wodę w sposób biologiczny. Często spotykana też lampa UV dodatkowo zabija fitoplankton i likwiduje efekt zielonej wody. Wyłączenie pompy na kilka godzin zabija nam własnie te żmudnie hodowane na gąbkach filtra bakterie z powodu braku dostarczania im wody obfitej w tlen. Po ponownym uruchomieniu filtr taki działa już tylko na zasadzie mechanicznego wyłapywania zanieczyszczeń, cała biologia musi się w nim na nowo odrodzić (min. 3 tygodnie). Dlatego tak ważne jest aby zestaw filtracyjny pracował non stop. Przy temperaturze wody poniżej 6 stopni bakterie i tak giną i wtedy można filtr wyłączyć.
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pompki i fltry

Post »

Nie do końca zgodzę się :) Ale ok. niech będzie ze filtry są niezbędne (tzn ich 24 godz praca). Ja mam zwykłą pompę z filtrem gąbką w oczku wodnym ( z formy) i kaskadę. Tak jak pisałem nie filtrują 24/ha. Nie używam, żadnych filtrów nowszej generacji, czy lamp UV. W oczku mam rośliny, ryby, ślimaki i inne żyjątka. Woda jest czysta i nie śmierdzi, nawet jeśli gdzieś tam liść gnije pod wodą. Widzę , ze ślimaki i inne zwierzątka robią dobra robotę.
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
ODPOWIEDZ

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”