Przerębel ,napowietrzanie oczka

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
Awatar użytkownika
saider87
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 7 sty 2015, o 20:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dębica

Przerębel ,napowietrzanie oczka

Post »

Witam mam oczko o pojemności 1600l 320cm dł 170cm szer i 70 cm głebokości. Są w nim ryby ,pierwsze zimowanie :-) W tamtym roku na zime były w domku.
Do rzeczy ... Kupiłem napowietrzacz który ma ponoć sprawić że oczko będzię mięć mały nie zamarznięty przęrębel.
Zamontowałem 3 watowy sprzęt od którego idą dwie rurki + dwie kule napowietrzający na końcach.
Są przypięte jedna koło drugiej do doniczki na wysokości 25 -30 cm od dna żeby ciepłej wody nie mieszało na dnie moim pupilom.
Czyli 30 cm od dna i 40 cm od taflii powinno być właściwie i jest ale kilka dni przy temp średnio - 10 stopni, a potem się zwęża aż się całkiem zamyka przerębel.

Dodam że lud ma tylko 2 cm grubości na całym oczku do dna mi w życiu nie zamarznie .
A jednak przerębel się zamyka cienką warstwą jak mały wulkan:-)

Macie jakieś zdanie ,opinie co z tym zrobić ???
Michał :-)
Awatar użytkownika
szkodnikk
200p
200p
Posty: 251
Od: 2 sty 2014, o 10:48
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Końskie

Re: Przerębel zamarza mimo napowietrzacza !! Jakieś rady?

Post »

Witaj
Miałem podobny problem jak testowałem pierwszy raz napowietrzacz. Cały problem to zdemontowanie tych kulek na końcu które niby mają rozdrabniać powietrze na drobne pęcherzyki. Tyle że wtedy ruch wody na powierzchni jest niezauważalny i dlatego woda szybko zamarza.
Mój napowietrzacz jest z rozgałęzieniem na 6 rurek, rurki związałem w jedną wiązkę i obciążyłem (porcelanowymi mocowaniami od oświetlenia :D ) i wrzuciłem do wody przy brzegu na 15-20cm. Napowietrzacz stoi cały czas przy oczku na cegłach przykryty wiadrem, jak nie ma mrozu to wyłączam tylko przedłużacz z kontaktu w garażu. Nawet jak zamarznie to po włączeniu po godzinie już jest przerębel. W zeszłym roku było poniżej - 20 stopni i śmigało. Polecam bo to chyba najlepszy sposób na przerębel.(oczywiście jak się ma prąd blisko).
Awatar użytkownika
saider87
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 7 sty 2015, o 20:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dębica

Re: Przerębel zamarza mimo napowietrzacza !! Jakieś rady?

Post »

witam te moje kulki niby dają dużo pęcherzy do lustra wody i tam dość zauważalnie woda się jakby lekko gotuje:-) Czyli moje dwie końcówki węża to za mało? Czy mam kamienie odpiąć z rurek? czy dać bliżej brzegu ?Bo w tej chwili jest na środku ...

Ja wiem tak wiele pytań.. :-)


ps. napowietrzacz tez mam koło oczka jakieś 2,5 metry w skrzynce.
rurki silikonowe niczym nie izolowane (ocieplane) leża w śniegu, idą od nie go po ziemi. Z kostki na trawę,między kamienie i w dół do wody:-) oczywiście też od momentu wejścia rurek do wody są obciążone przywiązanymi kamyczkami ( rurki po obciążeniu są w połowie głebokości ) aż do miejsca umocowania tych kulek .
Michał :-)
Awatar użytkownika
szkodnikk
200p
200p
Posty: 251
Od: 2 sty 2014, o 10:48
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Końskie

Re: Przerębel zamarza mimo napowietrzacza !! Jakieś rady?

Post »

Ja bym te kulki po prostu odłączył wtedy lecą do góry duże pęcherze a nie bąbelki i podniósł ich wylot do góry. U mnie ich wylot jest na głębokości 15-20cm przy samym brzegu. Jutro wrzucę fotkę jak to u mnie wygląda.
Awatar użytkownika
saider87
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 7 sty 2015, o 20:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dębica

Re: Przerębel zamarza mimo napowietrzacza !! Jakieś rady?

Post »

Super dziękuje za poradę i za ewentualną fatygę co do zdjęcia:-)
Pozdrawiam
Michał :-)
toxic
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 16 kwie 2013, o 19:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Przerębel zamarza mimo napowietrzacza !! Jakieś rady?

Post »

W wiejskich stawach dawało się często snopki słomy niemłóconej. Obciążało się je tak, by stały (pływały) pionowo. Według mnie trochę to się sprawdzało, choć przy olbrzymich mrozach to już nie aż tak bardzo. Napowietrzacz dobra rzecz, ale ruch wody musi być przy tej głębokości znaczny. Osobiście zakłóceniami ciepła przy dnie bym się nie martwił. Choć nie jestem specjalistą to cyrkulacja ciepła i tak występuje zawsze (zimą zwykle od dna do powierzchni umyka ciepełko), napowietrzacz nawet umieszczony nad dnem "będzie zaciągał" z pod siebie, na samym dnie jest najmniej tlenu a rybki oddychać i w zimie lubią ;)
Pozdrawiam i jeżeli jestem w błędzie niech koś poprawi. Nie chcę mieć już po świętach większej ilości rybek na sumieniu. ;P
_fox_

Re: Przerębel zamarza mimo napowietrzacza !! Jakieś rady?

Post »

Jak masz trójnik to spróbuj na jeden kamień ;:108 bąbelki powinny być większe i powinno pomóc. Druga sprawa to kamienie po jakimś czasie się zapychają i trzeba wymienić na nowy.
Awatar użytkownika
saider87
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 7 sty 2015, o 20:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dębica

Re: Przerębel zamarza mimo napowietrzacza !! Jakieś rady?

Post »

Hehe nie sumienie mam nadzieje bedziesz maił czyste :-) Widziałem wczoraj jak pływały tuż pod samym lodem jak rosyjskie uboty :-) Mam nawet narybek 5 karasi jakies 2 cm każdy pierwszy rok :-) tak tak musiałem się pochwalić że było pępkowe :tan
Trzymam je w wiaderku plastikowym tuż pod lodem:-p oczywiście wiaderko jest jak sito tylko takie by nie uciekły bo boję się że te większe by je zjadły . A że się nie znam to zapytam czy któreś mogło by je zjeść??? Teraz są wolne a latem???

Mam 3 karpie koi 1 - 25cm i 2 po 15cm 4 karasie po 15 cm 1 amur około 20 cm i 1 jesiotra sterlet tez około 20 cm
Michał :-)
Awatar użytkownika
szkodnikk
200p
200p
Posty: 251
Od: 2 sty 2014, o 10:48
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Końskie

Re: Przerębel zamarza mimo napowietrzacza !! Jakieś rady?

Post »

Jeszcze przyjdzie czas że się będziesz modlił żeby je coś zjadło ;:170 . Karaś mnoży się jak głupi. Ja w tym roku spuściłem wodę i wywaliłem wszystkie karasie, zostawiłem tylko jednego welonka który dobrze sobie radzi już drugą zimę. Zostawiłem też kolorowe karpie, liny i jazie(orfy), a do tego ze stawu jeden jazgarz, jedna wzdręga i jeden sumik karłowaty. Z tych ryb które wymieniłeś żadna ich nie zje, malutkie karasie z chęcią zjedzą orfy.
Awatar użytkownika
saider87
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 7 sty 2015, o 20:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dębica

Re: Przerębel zamarza mimo napowietrzacza !! Jakieś rady?

Post »

Może i tak będzie to moje pierwsze tarło więc myśle o nich.Myślisz że mogę smiało wypuścić te 2 cm malizny i np ten największy karp koi nie chapnie go na raz? nawet w czasie największej aktywności??
Michał :-)
Awatar użytkownika
szkodnikk
200p
200p
Posty: 251
Od: 2 sty 2014, o 10:48
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Końskie

Re: Przerębel zamarza mimo napowietrzacza !! Jakieś rady?

Post »

Fotki napowietrzacza

Teraz jest odwilż więc jest wyłączony.
Obrazek

Tak wygląda lustro wody w czasie pracy.
Obrazek

A tak to wyglądało w czasie zeszłorocznej zimy i mrozów poniżej -20 stopni.
Obrazek
Awatar użytkownika
saider87
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 7 sty 2015, o 20:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dębica

Re: Przerębel zamarza mimo napowietrzacza !! Jakieś rady?

Post »

Witam no niezła wiązka :-) Ja ma dwa przewody i dziś zrobiłem według Twojej rady ściągnąłem kamienie i wyloty tak ułożyłem że walą do góry i szczerze powiedziawszy widać efekt. Teraz woda się gotuje 2-3 razy bardziej i mam wrażenie że będzie super.

Dziękuję za poradę która naprawdę byłą trafna ;:63

a tak poza tym co to za napowietrzacz jest tam u Ciebie że masz aż tyle rurek? :D
Michał :-)
Awatar użytkownika
beatazg
1000p
1000p
Posty: 1075
Od: 11 paź 2012, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bieszczady- Solina
Kontakt:

Re: Przerębel zamarza mimo napowietrzacza !! Jakieś rady?

Post »

Ja mam oczko od 13 lat . nieraz rzucę styropian , przeważnie na dnie jest dużo liści , ale nie zauważyłam ,żeby jakieś ryby padły nawet jak całe zamarznie . Dzisiaj wyglądało tak więc wygrzebałam trochę śniegu i mąż miał siekierą przebić lód bo kamieniem nie dałam rady . Całe oczko ma około 5000tyś litrów wody , prawie wszędzie jest około 50cm , tylko w jednym miejscu jest wgłębienie na może 80 cm .
Beata :wit

Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”