Mój staw i co dalej ?

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
Renata_
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 8 sty 2015, o 12:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Mój staw i co dalej ?

Post »

Witam, jestem tutaj nowa :) w zeszłym roku na jesieni wykopałam wielki staw około 2000 m2 a m3 to nie wiem ile :) w każdym razie koparki pracowały grubo ponad tydzień, staw ma nieregularny kształt i ma być w przyszłości takim małym jeziorkiem, tak by można było złowić jakąś rybkę i się wykąpać. Staw ma różnorodną głębokość od około 3-4 metrów do w miare łagodnych spadków, gdyż jego założeniem ma być przeznaczenie również kąpielowe. Teren okazał się gliniasty wiec cała misa stawu jest w większości gliną :( na razie staw powoli wypełnia się wodą, która z racji na podłoże jest mętno sinawa :( na wiosnę chciałabym zrobić jakieś ładne brzegi tego mojego jeziorka, wyrównać teren i posadzić rośliny, tak by powoli wrastało się w krajobraz. postaram się umieścić jakieś zdjęcia choć na razie teren w około wygląda jak po wojnie :)


Mam pytanie jakie rośliny należałoby posadzić by staw tworzył ładny widok a jednocześnie nie będzie starsznie zarastał? w jakim odstępie czasu od posadzenia roślin powinno się wpuścić ryby?

Renata Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2519
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: wykopałam wielki staw :) i pytanie co teraz ?

Post »

Nie jestem przekonany czy będziesz mieć tam wodę cały czas na takim poziomie jak byś chciała. Jak teraz nie ma wody to w lato będzie jeszcze gorzej.
Renata Stawisko pisze: Mam pytanie jakie rośliny należałoby posadzić by staw tworzył ładny widok a jednocześnie nie będzie starsznie zarastał?

Tu musisz niestety wrzucić plan ze spadkami, gdzie ma być wyjście i wejście do stawu. Z opisu nic nie zrozumiesz więc nie ma to sensu.
Renata Stawisko pisze: M w jakim odstępie czasu od posadzenia roślin powinno się wpuścić ryby?
Jakie to mają być ryby? Jak masz gdzieś w okolicy czaple lub inne większe ptaki to ryby same z nimi przylecą.
Renata_
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 8 sty 2015, o 12:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: wykopałam wielki staw :) i pytanie co teraz ?

Post »

Woda powoli nachodzi, zdjęcie jest troszkę przeterminowane :) Powoli zdaje sobie sprawę z tego że raczej wody nie będę miała cały czas do brzegów, część kąpielową chce wysypać żwirkiem ( to ta część najszersza lekko półkolista ) rzecznym. Ze względu na rozmiar stawu nie będę w stanie wysypać całości ale na pewno zejście do wody.
Obrazek

tak wygląda projekt stawu, i mniej więcej odpowiada to wykonanemu wykopowi. W stawie zostały wykonane fundamenty pod podpory dwóch pomostów, jeden w części głębszej około 3-4 metry od poziomu brzegu ( od lustra wody około 2-3 metry) a drugi w części kąpielowej, w której jest płycej i chyba woda też będzie sporo niższa.

Byłam tam w zeszłym tygodniu to stan jest taki, że w części nazwijmy to "rybnej" wody jest 1 m albo więcej, w części kąpielowej udało nam się jeszcze rozszalować podstawy pomostów.

Co do dużych ptaków to tylko bociany, czapli ani żurawi nie widziałam tam nigdy :)

Staw był kopany w listopadzie, woda nachodzi dopiero z pól, wiec zakładam że najwięcej będzie jej na wiosnę, kiedyś był tu mały staw ( jest zaznaczony na projecie)
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2519
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: wykopałam wielki staw :) i pytanie co teraz ?

Post »

Bociany też przyniosą ryby, ikrę itp. Nie ma sensu wsypywać żwiru jak staw nie jest niczym wyłożony . Kilka dni i żwir zostanie zassany w glinę. Możesz w części kąpielowej rozciągnąć siatkę na krety (a najlepiej siatkę ogrodzeniową i wysypać kamieniami polnymi. Kilka lat wytrzyma po czym zamuli się i powtórka z rozrywki :) daj mi kilka dni to coś tam wyskrobię jak ja bym to widział. Potrzebujesz dużo roślin wodnych i kilka wysokich drzew. Jak masz jakieś fotki jeszcze to wstaw.
Renata_
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 8 sty 2015, o 12:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: wykopałam wielki staw :) i pytanie co teraz ?

Post »

Zdjęć jeszcze poszukam :) po stronie budynków jest lasek sosnowy i dębowy, a na skraju stawu mają tendencje do wyrastania olszaki które strasznie psują wodę bo liście wpadają i gniją. Tam był kiedyś mały staw i te drzewa olszowe były jego główną bolączką.
Awatar użytkownika
szkodnikk
200p
200p
Posty: 251
Od: 2 sty 2014, o 10:48
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Końskie

Re: wykopałam wielki staw :) i pytanie co teraz ?

Post »

Witaj
Tak jak Piotr pisał będziesz potrzebowała bardzo dużo roślin i tych w wodzie i tych na brzegu w postaci drzew od strony południowej. Im większe zacienienie tym woda chłodniejsza i mniejsze tendencje do zielenienia. Stojąca woda z zasobów gruntowych wcześniej czy później i tak zakwitnie, a ryby ten proces skutecznie przyśpieszą swoimi odchodami tak że lepiej z nich zrezygnować. A co do liści w wodzie to mają one pozytywny wpływ na jej przejrzystość. Nie masz tam jakiejś rzeczki z której można by doprowadzić kanalikiem wodę?
Renata_
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 8 sty 2015, o 12:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: wykopałam wielki staw :) i pytanie co teraz ?

Post »

Wzdłuż stawu płynie rów melioracyjny który w zależności od stanu wód gruntowych jest z wodą lub nie. w tym rowie rosną również kaczeńce, myślałam by trochę ich przesadzić do stawu.

Pytanie tylko czy rośliny można wykopać z innych stawów lub jeziorek okolicznych, no i jak to zrobić? czy po prostu szpadlem podkopać i lekko zakopać w glinie ?
Awatar użytkownika
szkodnikk
200p
200p
Posty: 251
Od: 2 sty 2014, o 10:48
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Końskie

Re: wykopałam wielki staw :) i pytanie co teraz ?

Post »

Teoretycznie część z roślin jest chroniona. Ja większość swoich wykopałem nie tyle nad stawami co na mokradłach, kaczeńce , żółte irysy, ładnie prezentują się turzyce(takie duże kępy podobne do trawy), trzcinę odradzam bo jest bardzo ekspansywna i trudna do kontrolowania.Ładnie prezentują się pałki wodne. Z roślin na głęboką wodę bardzo szybko rozrasta się grążel, ma duże liście i potężne kłącza dobrze zakrywa lustro wody. Oczywiście jest też duży wybór lilii wodnych w różnych kolorach ale to już wydatek kilkudziesięciu złotych za kłącze. Ja znalazłem sadzawkę w lesie która jest cała pokryta naszym krajowym gatunkiem w kolorze białym. Jak jesteś ze świętokrzyskiego to mogę dać namiar.
Renata_
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 8 sty 2015, o 12:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: wykopałam wielki staw :) i pytanie co teraz ?

Post »

Jacku, ale jak wykopywałeś te rośliny to jakoś specjalnie to robiłeś czy tak zwyczajnie jak do ogródka ( nie mam kompletnie doświadczenia wiec stad moje głupie pytania.

Co do roślinności, nie mam zbyt wielkich wymagań ani oczekiwań, pro prostu chciałabym by było ładnie :) :)


Renata
Awatar użytkownika
szkodnikk
200p
200p
Posty: 251
Od: 2 sty 2014, o 10:48
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Końskie

Re: wykopałam wielki staw :) i pytanie co teraz ?

Post »

Szpadlem. Im większa roślina tym więcej zachodu. Wyślij chłopa jak coś wypatrzysz niech targa. Jak blisko to najlepiej wziąć taczkę. Ja wrzucałem do takich dużych worków na śmieci i do samochodu. Lilie i grążela wykopywałem na głębokości około 75cm w woderach - masakra - mają duże i ciężkie kłącza.
Renata_
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 8 sty 2015, o 12:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: wykopałam wielki staw :) i pytanie co teraz ?

Post »

O kurcze to niezła zabawa się szykuje :)

Bardzo ci dziękuję, polatam po okolicznych bagniskach na wiosnę i poszukam jakiś ciekawych okazów :)
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: wykopałam wielki staw :) i pytanie co teraz ?

Post »

W pierwszym sezonie rogatka wrzuć. Do jednego końca kamyk przypięty gumką i rzut. Zjadają ogromne ilości azotu i szybko rosną. Jesienią, grabie na lince i wyciągnij ile dasz radę. To co przetrwa wystarczy na następny rok.
Z ryb daj liny, orfy (albo zwykłe jazie), okonie, wzdręgi. Nie dawaj karasi czy karpi. Te pierwsze się mnożą (jeśli już musisz to wyłącznie złocisty - srebrzysty to ryba inwazyjna i trze się ze wszystkim, większość egzemplarzy to samice czyli moment i plaga), ten drugi rośnie wielki i ma bardzo dużą przemianę materii).
Renata_
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 8 sty 2015, o 12:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wykopałam wielki staw :) I pytanie co teraz ?

Post »

Bardzo dziękuję za wszystkie rady. Mam nadzieję że coś z tego mojego sadzenia wyjdzie. Już nie mogę się doczekać wiosny :) by zobaczyć jak moja dziura w ziemi zmienia się w staw :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”