Skalniak od podstaw,projekt

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Andzia1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1594
Od: 15 maja 2009, o 07:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska/Klucze

Post »

Wracam do tego wątku z poważnym problem. Jakiś czas temu pisałam o planowanym skalniaku itd., teraz własnie nadszedł czas realizacji tego i nie mam bladego pojęcia jak się do tego zabrać, bo:
- skalniak wielki!! taras nasypowy na którym jest już ułożony drewniany taras (do zobaczenia w moim wątku Andzin Sen) ma wymiar w przybliżeniu: podstawa ok. 20 m długości, średnia wysokość skarpy 160 do 170 cm, kąt nachylenia ok 60 stopni (chyba), a obwód "góry" to ok. 12 m.
- Mam już kamień, w ilości ogromnej i bardzo różnej wielkości. Od wielkich kamulców do drobiazgu takiego jak tłuczeń (również do zobaczenia w moim wątku), tylko nie wiem jak się zabrać do jego układaniu i tu właśnie moja prośba... RATUNKU!! doradźcie jak się do tego zabrać, jak to zacząć układać ? Czy przez to nachylenie jakoś trzeba to wzmocnić? Cementem czy coś?
Proszę o pomoc....
Pozdrawiam serdecznie i zapraszam, Anna
regulamin Andziu
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

Witaj Andziu
Na początek zacznij może od przeczytania Tych wątków:

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=1895
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=6962

Nie był bym sobą gdybym przy takiej okazji nie zaproponował Ci wody w ogrodzie pod postacią ..kaskady spływającej do małego oczka u podstawy skalniaka na tej skarpie

Jeśli już przeczytasz te informacje to napisz jakim dokładnie kamieniem dysponujesz, i z jakiej skały jest ten grys o którym piszesz. Powinnaś jeszcze dysponować grysem wapiennym lub dolomitowym do uzupełnienia substratu. Natomiast grys do wyściółki skalniaka powinien być z tego samego materiału co kamień na skalniaku.
Proponuję Ci ułożyć suchy murek u podnóża skarpy, zapobiegnie to wypłukiwaniu podłoża na trawnik. Jeśli preferujesz ogrody formalne to murek powinien być o jednakowej wysokości na całej jego długości.



Jeśli tworzysz ogród naturalistyczny to proponował bym aby murek miał różne wysokości, i to nie koniecznie z łagodnymi liniami spadku. Bardzo dobrze wygląda murek z uskokami, wygląda wtedy jak by był ruszony zębem czasu.
Porastające go rośliny zamaskują z czasem gwałtowniejsze uskoki, i będzie ładnie komponowało się z resztą skalniaka.

Na samej skarpie tworzysz miejsca dla roślin w formie nieregularnych półek - kieszeni:lub tarasów:


To tak tytułem wstępu, jeśli będziesz miała jakieś pytania natury technicznej. po odrobieniu tej pracy domowej :wink: to zapraszam. :)
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Awatar użytkownika
Andzia1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1594
Od: 15 maja 2009, o 07:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska/Klucze

Post »

Twoje rady Pawle, są niezastąpione.
Niestety z kaskady póki co nic nie będzie, bo mój M nie chce wody przy samym tarasie, bo "komary nas zeżrą..." Ale nic to. Pozostaje jeszcze 20 arów reszty działki na inne formy skalniaków, oczek wodnych itd.
Kamień... kamień , który posiadam jest tak naturalny, że bardziej być nie może. Mieszkamy na Jurze Krakowsko - Częstochowskiej, na górce 309 mnp. Okolica to wapień, wapień, wapień.
Sąsiad, który zaczął kopać fundament pod dom trafił na lita skałę ! A my jako dobrzy sąsiedzi pomogliśmy mu pozbyć się nadmiaru tego co wykopał :lol: Kamień cudny: biały, żółty, ogromny, wielki i bardzo drobny - wszystko oczywiście do przebrania i posegregowania.
Ja w zasadzie mam już wizje tego co chcę zrobić, tylko właśnie tej technicznej wiedzy mi brakuje. Chodzi mi o to jak to zrobić, żeby mieć pewność, że kamienie nie zsuną się ze skarpy. Czy wystarczy, tworząc taka kieszeń na rośliny wkopać je solidnie w ziemie?
Ogród ma być naturalistyczny jak najbardziej, i pomysł z murkiem u podstawy na pewno się sprawdzi u nas, tylko co to jest ten "suchy murek" ?
Pozdrawiam serdecznie i zapraszam, Anna
regulamin Andziu
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

Andzia1 pisze: Chodzi mi o to jak to zrobić, żeby mieć pewność, że kamienie nie zsuną się ze skarpy. Czy wystarczy, tworząc taka kieszeń na rośliny wkopać je solidnie w ziemie?
Układanie zaczynamy od dołu, wkopując kamienie na 1/3 w skarpę, nie stawiajmy ich na sztorc, staraj się tak robić aby kamień większą płaszczyzną stykał się z podłożem, kamień na skalniaku ma wyglądać tak, jak by wychodził z ziemi. Zresztą co Ci będę tłumaczył, masz ich obok, w naturze dużo więc podejrzyj jak wyglądają w naturalnych warunkach tzw. wychodne (to te miejsca gdzie fragmenty skał wychylają się z ziemi) i postaraj się to powtórzyć u siebie.
Przyjrzyj się TUTAJ, jak mogą być układane kamienie.
Ogród ma być naturalistyczny jak najbardziej, i pomysł z murkiem u podstawy na pewno się sprawdzi u nas, tylko co to jest ten "suchy murek" ?
Co to suchy murek. To mur budowany bez żadnej zaprawy łączącej kamienie. Mogą to być mury oporowe, podtrzymujące skarpy i to różnej wielkości i o różnym nachyleniu zboczy. A mogą to być również mury proste odgradzające posiadłości, tak jak np. w Anglii, a szczególnie w Szkocji, gdzie takie mury istnieją od kilkuset lat. Również dużo takich murów spotyka się w państwach basenu Morza Śródziemnego, Hiszpania, Francja, Włochy, wszędzie tam gdzie kamienia jest pod dostatkiem.

To może teraz mały kurs budowy suchego murka.

Budujemy suchy murek oporowy
Możliwe jest zbudowanie suchego murka z dużych kamieni polnych, lecz jednak pozyskanie potrzebnej ilości materiału o odpowiedniej wielkości i kształcie jest bardzo trudne. Dlatego najlepiej skorzystać z odpadów kamiennych. Szczególnie nadaje się do tego celu piaskowiec, wapień, granit i każda inna skała która dobrze prezentują się w ogrodzie.

Elementy muszą być płaskie, o kształcie zbliżonym do prostokąta. Wielkość kamieni może być różna. Oprócz mniejszych, i bardzo małych, będą potrzebne również duże, odpowiadające grubości murka oraz trochę szczególnie dużych, podłużnych, będą one bowiem kotwiły murek do gruntu.

Wzniesiona przez nas ścianka może mieć wysokość najwyżej 150 cm, gdyż wyższa nie będzie wystarczająco stabilna. Grubość murka powinna odpowiadać 1/3 jego wysokości

U podnóża skarpy wykopujemy rowek o głębokości 30-50 cm i szerokości odpowiadającej 1/3 wysokości planowanej ścianki.

Wskazane jest wykonanie drenażu. W tym celu dno wysypujemy ok. 20-30-cm warstwą grubego żwiru lub tłucznia kamiennego ? musimy ją dobrze ubić. Na niej układamy kamienie podwalinowe. Powinny mieć szerokość równą podstawie murka i grubość min. 10 cm, a przy bardziej masywnych ściankach ? nawet 20 cm. Drenaż jest też potrzebny pomiędzy skarpą a murkiem. Najlepszy będzie żwir zmieszany z ziemią.
Uwaga!. Drenażu z tyłu ścianki nie stosujemy, jeśli posadzimy w niej rośliny.

Następne warstwy układamy, starając się zachować układ mijankowy spoin ? tak jak przy tradycyjnym murowaniu. Oraz pamiętajmy o zachowaniu co najmniej 10 ? 15 % nachylenia murka w kierunku skarpy.

Potrzebną szerokość ścianki można uzyskać układając np. dwa mniejsze kamienie obok siebie. Równie z jednym dużym może sąsiadować kilka mniejszych, ułożonych jeden na drugim ? należy zachować na całej grubości murka ten sam poziom. W co drugiej lub, co trzeciej warstwie kamieni należy umieszczać większe ? takie, które mają szerokość odpowiadającą grubości murka. Niektóre kamienie z tych warstw muszą być kotwami ? wybieramy długie oraz wąskie kamienie i układamy je w poprzek, tak żeby ich końce wbiły się w skarpę.

Choć murek o takiej konstrukcji nie wymaga żadnego spoiwa pomiędzy kamieniami, to najładniej wygląda, gdy porastają go rośliny. Wtedy kamienie układa się na 2- 3 cm warstwie podłoża, lub na specjalnie wykonanej do tego celu ?zaprawie? wykonanej z gliny bardzo dokładnie wymieszanej z torfem i wodą, spoiwo musi być wilgotne, ale nie mokre, aby stworzyć roślinom odpowiednie warunki. Można rośliny sadzić w trakcie budowania murka, ale można też i po wybudowaniu. Wtedy zaostrzonym kołeczkiem o sernicy 1,5 do 2 cm robimy otwory w ?spoinach? (podłożu między kamieniami) i wkładamy w nie rośliny z zawiniętymi w zrolowaną z paska gazety rurkę korzeniami. Podłoże ugniatamy. Jeśli chcemy, by rośliny z czasem pokryły cały mur, musimy przygotować ok. 6 sadzonek na 1 m2. Po ukończeniu budowy, cały murek polewamy wodą dość obficie choć delikatnie aby nie wypłukiwać strumieniem z węża podłoża z pomiędzy kamieni.

Tak wygląda prawidłowo ułożona ściana murka. Proszę zwrócić uwagę na wykorzystanie małych kamieni do stabilizacji większych, jak i do wypełnienia wolnych przestrzeni między kamieniami, wewnątrz murka, gdzie małe kamienie wymieszane są z podłożem.
A tak wyglądają gotowe murki. Pierwsza fotka to współczesny mur oporowy, druga to XVII wieczny mur przy drodze w Szkocji, trzecia to budynek gospodarczy również w Szkocji wykonany w tej technice, i ostatnia to współczesny ogród na skarpie.
samodzielnie wykonać. :D
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Awatar użytkownika
Andzia1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1594
Od: 15 maja 2009, o 07:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska/Klucze

Post »

Bardzo, bardzo dziękuję! Zakładam Pawle Twój fan klub.
Uzbrojona w taką wiedzę poradzę sobie z pewnością, a jeszcze zaskoczę moich domowych panów, O! Zwłaszcza, że potwierdziłeś moje przypuszczenia i pomysły na ten temat . W poprzednim wcieleniu musiałam też się tym zajmować chyba :lol:
Obiecuje, że będę pokazywać co udało mi się osiągnąć...
Pozdrawiam serdecznie i zapraszam, Anna
regulamin Andziu
Deval
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 23 cze 2010, o 14:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Proszę o radę w sprawie skalniaka

Post »

Jestem pod ogromnym wrażeniem tych ślicznych kamiennych murków... Zainspirowaliście mnie do aranżacji kącika w ogrodzie;) Początkowo miał to być niski skalniak,ale taki murek z pnącymi roślinami też będzie ślicznie i stylowo wyglądał!;)
Gosika_M
100p
100p
Posty: 188
Od: 29 mar 2011, o 22:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: malopolskie

Re: Proszę o radę w sprawie skalniaka

Post »

Piekne skalniaki, pozazdrościć tylko. Też bym chciała takie cudeńka zbudować. Jak na razie probuje swoich sił na małej powierzchni i jak mi sie uda to wtedy dopiero zabiore sie za wieksze. Jak na razie zastanawiam się nad ukladem kamieni. Dziś była pierwsza przymiarka, zobaczymy jutro czy mi sie cos nie zmieni ;) Wkońcu sklaniak jest dopiero w budowie. Roślinki muszę jeszcze zakupić i gotowe.
Pozdrawiam wszystkich.
Gosia
Zapraszam do mojego ogródka http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... =2&t=44155" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Andzia1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1594
Od: 15 maja 2009, o 07:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska/Klucze

Re: Proszę o radę w sprawie skalniaka

Post »

Długo to trwało, ale wróciłam, żeby pokazać to co udało nam się stworzyć. Cała historia naszego ogrodu jest w moim wątku "Andzin Sen" , więc tutaj tylko poakżę przekrojowo. Od razu zaznaczam, że mój skalniak jest jeszcze nadal w fazie tworzenia, a wiele roslin na nim rosnących niewiele ze "skalniakowatością" ma wspólnego, ale wynika to z chwilowego braku innych miejsc do sadzenia ich 8-)
... a to było tak:
Obrazek
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Obrazek
Takie były smętne początki tworzenia skalniaka w maju 2010 roku. Teraz już wygląda troszkę lepiej... Najważniejsze, że powstały schody z tarasu uffff...

Obrazek

Obrazek

A ten rok wygląda już tak:

Obrazek

Obrazek


To tyle w telegraficznym skrócie.
Pozdrawiam skalniakowych maniaków...
Pozdrawiam serdecznie i zapraszam, Anna
regulamin Andziu
dida
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 27 lip 2012, o 17:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Teren do zagospodarowania - skalniak?

Post »

Witam,
zyskałem trochę wolnego terenu pozbywając się desek z budowy. Myślę nad zagospodarowaniem tego terenu i zrobieniem czegoś innego niż trawnik... trawnika mam juz za dużo (ok. 500 m kw).

Obrazek


Myślałem nad zrobieniem murka ok. 1,5 m wysokości z gazonów i usypaniu małej "skarpy" z ziemi oraz wykorzystując widoczne na zdjęciu kamienie polne. Zostało mi też trochę szarego bruku, który też jest widoczny na zdjęciu. Myślałem nad użyciem jego do obtoczenia terenu (tak jak idzie czerwona linia na zdjęciu), robiąc go równo z trawnikiem tak aby można było najechać kołem od kosiarki :)

Obrazek

Tak by to miało wyglądać mniej więcej. W miejscu "DRZEWKO" chciałbym posadzić jakieś małe drzewko ozdobne lub owocowe, które nie urośnie mi większe niż 3 m i nie rozrośnie się (wiem, wiem trzeba przycinać). I tu pierwsze pytanie do Was. Moglibyście mi pomóc co ew. mógłbym za drzewko wybrać?

Od strony domu myslałem nad zostawieniem ok. 40-50 cm od lini do murku, była by tam ziemia na poziomie trawnika. Chciałbym postawić tam pergole od strony gruszy i posadzić pnącą róże.

Mam parę pytań do Was, prosił bym o odpowiedzi :)

1. Co sądzicie o moim pomyśle?
2. Może macie jakieś ciekawe (mogą być inne) pomysły na zagospodarowanie mojego terenu?
3. Co najlepiej posadzić w takim skalniaku i jak go przygotować?
4. Czy kamienie polne nadają się na zmieszanie z ziemią i zrobienie takiej małej "skarpy"?
5. Co powinienem wiedzieć i o czym powinienem pamiętać przy planowaniu a w późniejszym czasie przy robieniu takiego "skalniaka"?


Pozdrawiam,
Marcin
dida
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 27 lip 2012, o 17:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Teren do zagospodarowania - skalniak?

Post »

Odświezam, pomoze ktos?
Janusz100
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1800
Od: 2 paź 2011, o 06:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sidzina k Jordanowa, Małopolska

Re: Teren do zagospodarowania - skalniak?

Post »

Marcinie

Odpowiedzi na te i szereg innych pytań, które się zrodzą w trakcie budowy skalniaka znajdziesz na http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=27&t=19367 . Trzeba niestety troszkę poczytać.

Pozdrawiam
dida
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 27 lip 2012, o 17:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Teren do zagospodarowania - skalniak?

Post »

Rozumiem. A czy mógłbyś mi powiedzieć czy pod każdy skalniak trzeba zrobić drenaż z gruzu?
Janusz100
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1800
Od: 2 paź 2011, o 06:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sidzina k Jordanowa, Małopolska

Re: Teren do zagospodarowania - skalniak?

Post »

Gazony nie wyglądają ani dekoracyjne ani estetycznie. To twór sztuczny. Znacznie lepszy efekt można osiągnąć poprzez ułożenie kamieni. Jeśli gleba jest piaszczysta, przepuszczalna a rośliny niewyszukane, nie z rodowodem wysokogórskim, to drenaż jest zbędny, zwłaszcza gdy rabata będzie wzniesiona ponad okoliczny teren.
ODPOWIEDZ

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”