Ogródek skalny + kaskada - oczko = pomocy

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
ODPOWIEDZ
tomasz_0

Ogródek skalny + kaskada - oczko = pomocy

Post »

Witajcie

Dziś przeczytałem wasze (a teraz już nasze) forum jednym tchem, wiele informacji zanotowałem, dzięki nim będę miał chociaż blade pojęcie o co zapytać

Opis sytuacji:
Obrazek


Działka o szerokości 6 metrów i długości 15 metrów. Jeszcze dwa tygodnie temu rosły tutaj drzewka owocowe, które nie były raczej ozdobą działki. Po namowach, udało mi się przkonać rodziców aby zamiast drzew, zagospodarować działkę skalniakiem z kaskadą, oraz roślinami (w moim zamierzeniu głównie iglastymi). Skalniak w związku z ekspozycja wobec słońca powinien być położony po przeciwnej stronie niż aktualnie ułożony jest piaskowiec i skierowany w kierunku strony z piaskowcem. Posadziliśmy tuje, które będą tworzyć swego rodzaju żywopłot (autorski pomysł taty, i nawet nie piszcie że zmniejszyliśmy tym działkę;) Planowany skalniak miałby być wysoki na ok 1,5 metra, i zawierać kaskadę , bez oczka, gdyż nie ma na nie miejsca na tak małej działce, kaskada miałaby obieg zamknięty, aby zapewnić tylko efekt płynącej po kamieniach wody (podobny o jakim pisał tu Pan Woynowski). Ścieżki na działce ułożone miałyby być również z piaskowca, nie widać tego na zdjeciu, ale za kupką grubych kamieni, posiadam płaskie tafle, idealne na pułki kaskady, oraz na wyłożenie ścieżek. Samą zasadę chciałbym rozpocząć na wiosnę, ale jeszcze przed zimą chciałbym wykonać konstrukcję skalniak, aby ziemia ubiła się i nie osuwała gdy rozpocznę sadzenie roślin i budowę kaskady.

A teraz do meritum:)

* Jak rozplanowalibyście ten ogród, chciałbym poznać zdanie fachowców/praktyków, gdyż kompletnie się na tym nie znam.
* Jakie czynności powinienem wykonać przed zimą
* Jakiej pompy potrzebuję, aby woda w kaskadzie płynęła sprawnie (zależałoby mi na pompie powierzchniowej, która mógłbym chować na zimę do piwnicy)
* Jakie rośliny w pozostałej cześci działki (jedyne ograniczenie to to aby tuż przy tarasie z którego robione jest zdjęcie, była przestrzeń do zrzucania śniegu z tarasów w czasie zimy)
* Jak rozpocząć budowę skalniaka, od budowy okalającego murka?
* Jaki środek byłby dobry do impregnacji kamienia

jednym słowem, będę wdzięczny za wszelkie uwagi, od modelu pompy, przez gatunki roślin, na rozplanowaniu przestrzennym skończywszy. Dopiero rozpoczynam moją przygodę z ogrodem i chciałbym ustrzec sie błędów jakie popełniliście w swoich ogrodach, choć wiem że wszystkich w ten sposób nie uda mi sie uniknąć:)

Pozdrawiam serdecznie całe forum, najciekawsze strona w polskim internecie, na temat ogrodów skalnych!!!!!



[/img]
dachasia
50p
50p
Posty: 81
Od: 5 paź 2006, o 21:44
Lokalizacja: Śląsk

Post »

Jeśli chodzi o skalniak,kaskadę i oczko to pooglądaj te projekty, może Ci się coś nasunie
http://www.daglezja.pl/index1.php?go=ogrody
Pozdrowienia Nina
tomasz_0

Post »

Dziękuję Ci Nino, bardzo ciekawa strona:) pozdrawiam serdecznie:)
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Ogródek skalny + kaskada - oczko = pomocy

Post »

Witajcie
tomasz_0 pisze:* Jak rozplanowalibyście ten ogród, chciałbym poznać zdanie fachowców/praktyków, gdyż kompletnie się na tym nie znam.
Przede wszystkim, pomyśl co chcesz mieć w ogrodzie posadzone, i gdzie. Teraz weź sobie kartkę papieru, a najlepiej kilka :), w kratkę, formatu np. A4. Narysuj na kartce zarys (plan) ogrodu, może być odręczny. Na planie, nieregularnymi owalami zaznacz sobie miejsca, gdzie chcesz mieć posadzone swoje roślinki, tak jak sobie to wyobrażasz. Jak to zrobisz to podrzuć nam to na forum.

Osobiście z iglakami bym nie przesadzał, bardzo ładnie komponują się one, z bylinami i krzewami ozdobnymi. Rozejrzyj się dookoła, prawie wszędzie widać iglaczki na obrzeżach ogrodu, posadzone w nieregularnych kląbach obsypanymi kora, a na środku trawniczek. Przepraszam, lecz moim zdaniem to potworki i karykatury ogrodów. Ogród powinien zaskakiwać nie tylko kompozycyjnie lecz i także różnorodnością roślin. Osobiście jestem zwolennikiem ogrodów naturalistycznych, które rosną pozornie bez opieki, lecz wszystko, jak zresztą w każdym ogrodzie, jest pod kontrola.
* Jakie czynności powinienem wykonać przed zimą
Możesz usypać skalniak i ułożyć kaskadę.
TUTAJ masz przykład kaskadki ze skalniaczkiem. Murek oporowy (suchy) proponuje zrobić od strony ogrodzenia. Będzesz musiał odsunąć skalniak od granicy działki o jakieś 0,80 cm (chodzi o dostęp do ogrodzenia). murek o wysokości ok 1 m rob w trakcie usypywania skalniaczka, kamienie układa się w suchym murku, na jakimś podłożu, musi być też, z tylu, podparte ziemią, jako że cały murek jest lekko skośny w kierunku skalniaka.

* Jakiej pompy potrzebuję, aby woda w kaskadzie płynęła sprawnie (zależałoby mi na pompie powierzchniowej, która mógłbym chować na zimę do piwnicy)
Pompa zatapialna o wydajności ok 7000 l i wysokości podnoszenia 5 -7m (wydajność pompy maleje wraz ze wzrostem wysokości i średnica przewodu doprowadzającego wodę na kaskadę, jak również w raz z ilością łuków i złączek na przewodzie.
* Jakie rośliny w pozostałej części działki (jedyne ograniczenie to to aby tuż przy tarasie z którego robione jest zdjęcie, była przestrzeń do zrzucania śniegu z tarasów w czasie zimy)
Pytasz jakie? Takie jakie Ci najbardziej pasują, kolorystycznie, pokrojowo, czy zapachowo, kryteriów jest jeszcze więcej :D
* Jak rozpocząć budowę skalniaka, od budowy okalającego murka?[/qoute]
Od zaznaczenia zarysu wcześniej wymyślonego przez Ciebie skalniaka.
Zarys wypleniasz podkładem z np. gruzu budowlanego, na to dajesz podłoże dla roślin. Usypując skalniak, budujesz jednocześnie suchy murek, podniesie ci brzeg skalniaka i zapobiegnie obsypywaniu się podłoża ze stromszych zboczy
* Jaki środek byłby dobry do impregnacji kamienia
Poszukaj w necie hasla "Impregnaty do kamienia" na przykład TUTAJ
jednym słowem, będę wdzięczny za wszelkie uwagi, od modelu pompy, przez gatunki roślin, na rozplanowaniu przestrzennym skończywszy. Dopiero rozpoczynam moją przygodę z ogrodem i chciałbym ustrzec się błędów jakie popełniliście w swoich ogrodach, choć wiem że wszystkich w ten sposób nie uda mi się uniknąć:)

Pozdrawiam serdecznie całe forum, najciekawsze strona w polskim internecie, na temat ogrodów skalnych!!!!!

[/img]
O roślinach, już gdzieś tu na forum pisalem, przepraszam, ale nie mam już czasu kończy mi się czas w kafejce (pisze z Hiszpanii), poszukaj na watkach o skalniakach, zrobiłem tam spis roślin skalnych.


ps Wracam do Polski ok 13.10 to pogadamy więcej, pozdrawiam
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
tomasz_0

Post »

Obrazek

Oto mój w pełni profesjonalny projekt:) zaznaczyłem na szaro skalniak (rozróżniam barwy uprzedzając pytania, ale paint ma mało kolorów;). Brązowe plamy to ścieżka z kamienia, łosoś to miejsca na rośliny a zielone plamy to właśnie imitacja roślin. Zółty jak sama nazwa wskazuje;) - to trawa. Zielone koła to wsadzone i widoczne nazdjeciu powyżej tuje. Nie mam zmysłu artysty, nie wiem jak ustawić rośliny (oprócz tego ze wzrostem) aby tworzyły po obu stronach ogrodu ładne ściany zieleni. Co do rośli, myślałem głównie o skalniakach z prostego powodu, nie mamy co robić ze zgrabionymi liśćmi, z którymi ciągle są tylko kłopoty i nieporządek. Chyba że i na to jest jakiś inny sposób niż odkurzacz ogrodowy?:)

Pozdrawiam i czekam na sugestie, póki co jest jeszcze pole manewru:)[/url]
olenka33
50p
50p
Posty: 98
Od: 23 wrz 2007, o 14:35
Lokalizacja: Pomiechówek

Post »

Witaj Tomku,
ogródek jest wąski i długi to niełatwy kształt do zagospodarowania. Powinniście sobie w pierwszej kolejności zada pytanie co chcielibyście robić w tym ogrodzie. Czy potrzebujecie jak najwięcej przestrzeni? Czy chcecie zostawić tam miejsce na jakieś meble ogrodowe? Czy może będą siętam bawić jakieś dzieci? Czy chcecie w tym ogródku głównie odpoczywać (jak naimniej go pielęgnować) czy może wręcz przeciwnie - uwielbiacie pracę w ogodzie i odpręża Was praca w nim?

Generalnie - ogród powinien stanowić przedłużenie salonu.... Wg mnie - biorąc pod uwagę jego kształt komunikacj powinna być zlokalizowana nie centralnie - a z boku - wtedy z drugiej strony masz więcej miejsca na zlokalizowanie "programu roślinnego". Ogrodek jest długi i wąski - żeby go optycznie poszerzyć proponuję nieregularną rabatę bylinowo - iglakową (piszesz, że lubisz iglaki) przechodzącą w dalszej części w ogród skalny. Wybraliście piękne kamienie. Ta rabata powinna się rozszerzać w części oddalonej od domu.

Przy tarasie możece się pokusić o mały ogródek różany - widzę, ż lubicie róże - jakieś już posadziliście....
olenka33
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

tomasz_0 pisze: Chyba że i na to jest jakiś inny sposób niż odkurzacz ogrodowy?:)
Po za odkurzaczem, są jeszcze tzw. grabie ogrodowe :D i kompostownik. W którym po za odpadkami z ogrodu, możesz unicestwiać organiczne odpadki z kuchni, skorupki jaj, gazety, te ostatnie nie koniecznie z kuchni, itp. "artykuły", po za odpadkami z mies wszelkiego rodzaju. Unicestwiając te odpady będziesz tworzył pierwszorzędny nawóz pod Swoje roślinki.

Wracając jednak do tematu: ogród i skalniak. Podrzuć jak możesz fotkę zrobiona od strony ogrodzenia za tujami, na dom. Interesuje mnie przyziemie domu pod schodami. Myślę, o ew. usytuowaniu skalniaka, w miejscu gdzie teraz rośnie przy domu krzew różany.

Ogród jest wąski i trzeba tak z`projektować aby za pomocą posadzonych w nim roślin i ew. malej architektury np. trejaże, czy pergoli pod pnącza, kamiennego murku, stworzyć wrażenie głębi, perspektywy.
Łazi mi po głowie pewien pomysł, lecz do tego potrzebuje być w domu. Mam tam programy graficzne do rysowania, tutaj w kafejkach internetowych, nie mam takich możliwości.
Wracam 13 października.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
monika k
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 12 wrz 2007, o 19:45
Lokalizacja: Kalisz

Moje oczko

Post »

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
A co sądzisz o takim rozwiązaniu :?: by do domku przechodzić przez mostek :?: Oczko mogłoby być na całej szerokości, przed oczkiem zrobić skalniak, przy kaskadzie posadzić niskie krzewy i je wyprofilować lub posadzić kwiaty wieloletnie :?:
Spacer+uśmiech=zdrowie.
Tego wszystkim wam życzę
Maria
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

Tomku, TUTAJ masz kilka projektów małych prostokątnych ogrodów, w różnych konfiguracjach.
Może Cię zainspirują. Fotki możesz ściągnąć na swój komputer i oglądać w powiększeniu na przykład w IrfanView, wtedy przeczytasz opisy koncepcyjne projektów. A jakbyś miał jakieś jeszcze pytanie dotyczące tematu "Jak zaprojektować samemu ogród" to wal śmiało.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
ODPOWIEDZ

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”