Lilie wodne - pielęgnacja,wymagania,zimowanie,problemy

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
KarolinaL
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1291
Od: 2 kwie 2007, o 18:08
Lokalizacja: Poznań

Lilie wodne - pielęgnacja,wymagania,zimowanie,problemy

Post »

Poproszono mnie o zadanie pytania - jak się zimuje lilie wodne?
Sama nie mam i nigdy się specjalnie roślinami wodnymi nie interesowałam, ale moja ciocia kupiła tego lata lilię wodną i teraz zastanawia się jak ją przezimować. Nie wiem co to za odmiana (wątpię by ciocia pamiętała :wink: ). O ile wiem to taką lilię trzeba w piwnicy przezimować, tak?
Ale jakie ma wymagania jeśli chodzi o światło i temperaturę? Czy trzeba ją trzymać w pojemniku z wodą, czy jak?
Bardzo proszę o "łopatologiczne" wytłumaczenie. :D
Awatar użytkownika
Xa-b
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 537
Od: 9 cze 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kraków

Post »

Łopatologicznie zostawiam je w oczku :) To zależy od głębokości. Ja swoich nie wyciągam :wink:
Awatar użytkownika
agrazka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3193
Od: 22 maja 2005, o 23:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post »

u mnie tez zimują w oczku na głębokości ok. 100 cm
serdecznie - Grażyna - Mój ogród...
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Moje też zostają w oczku na głębokości ok.1,20m.
Niestety w płytszych (myślę ,choć nie wiem na pewno,że poniżej metra)zbiornikach lilie wodne nie wytrzymają panujących czasem u nas mrozów.
Trzeba przenieść je ,pozbawione liści i zanurzone w wodzie do ciemnego pomieszczenia , gdzie panuje temperatura ok.5*C. :)
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
anulka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2462
Od: 23 mar 2007, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Post »

Tez mnie ten temat interesuje :D W końcu mam lilię wodną :D A czy trzeba cos kłaśc do oczka ,aby woda nie zamarzła?A co robicie z roslinami w donicach ,które stoją na półce?Czy trzeba je wkopywac do ziemi czy moze zanurzyc całkowicie w wodzie?
Awatar użytkownika
nemezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2237
Od: 18 kwie 2007, o 10:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Krakowa

Post »

Moje lilie też zimują w oczku wodnym.Są na głębokości 0,8 m.Wszystko z nimi dobrze:).Mam je juz 3 lata.Woda normalnie zamarza, nie daje zadnych środków.Tylko jak jest gruba warstwa lodu to ją przebijam w kilku miejscach żeby ryby miały powietrze:)
Mariola54
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4858
Od: 11 wrz 2006, o 00:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Post »

nemezja pisze:Tylko jak jest gruba warstwa lodu to ją przebijam w kilku miejscach żeby ryby miały powietrze:)
Nie mam już ryb w oczku i nie przebijam lodu.
Lilie rosną już 12 lat i mam co roku wiosną problem,
bo się bardzo rozrastają.
Awatar użytkownika
KarolinaL
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1291
Od: 2 kwie 2007, o 18:08
Lokalizacja: Poznań

Post »

Bardzo wszystkim dziękuję za porady! O ile wiem, to oczko ma poniżej metra głębokości, to jest taka gotowa plastikowa forma. Czyli rozumiem, że jeśli nie ma niebezpieczeństwa, że woda zamarznie do dna, to można zostawić, tak?
Chociaż ciemne, chłodne miejsce może też się znajdzie, w każdym razie przekażę cioci wszystkie wskazówki :D :D :D
Awatar użytkownika
Pawel91
200p
200p
Posty: 264
Od: 4 sty 2008, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Lilie Wodne -uprawa,wymagania,problemy

Post »

W tym roku chcę zakupić do mojego oczka wodnego kilka Lilii Wodnych lub Grążeli Żółtych.
Niestety w mojej okolicy nie ma szkółek ani hodowców tych roślin ... :(
Dlatego prawdopodobnie zamówię je przez internet w jakieś szkółce lub na Allegro i tutaj pojawiają się moje pytania:
1. Jak będzie wyglądał roślina, którą wylicytuje (czy będzie miała już wykształcony liść, który pływa po powierzchni lustra wody):
Obrazek :?:
2. Czy jeśli moje oczko jest wyłożone folią można w nim w ogóle hodować Lilie :?:
3. Czy mogą one zimować w ciemnej piwnicy, czy muszą mieć zimą dostęp światła, oraz w jakiej postaci zimują, czy liść usycha na zimę lub usuwa się go :?:

pisownia poprawiona
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

1. Od kwietnia do maja sadzonka jest w formie kłącza dopiero wypuszcza liście, powinna być w donicy (P11, P13, C1,5, C2 lub C3).
2. Odmiany muszą być dobrane do głębokości oczka wodnego, są odmiany karłowe takie akurat na głębokość 30-50 cm i takie które wymagają 120-150 cm słupa wody.
3. Lilie wodne uprawia się w pojemnikach - koszach (podłoże glina i kompost).
4. Mogą, a nawet muszą, zimować w oczku jeżeli są na odpowiedniej dla siebie głębokości. Na zimę liście odgniwają i odpadają od kłącza.
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Lilie Wodne - proszę o odpowiedź ...

Post »

Pawel91 pisze:W tym roku chcę zakupić do mojego oczka wodnego kilka Lilii Wodnych lub Grążeli Żółtych.
Niestety w mojej okolicy nie ma szkółek ani hodowców tych roślin ... :(
Dlatego prawdopodobnie zamówię je przez internet w jakieś szkółce lub na Allegro i tutaj pojawiają się moje pytania:
Mogę Ci śmiało polecić bardzo dobrego hodowcę tych roślin jak i innych wodnych również. To Hydroflora To chyba jeden z tańszych i przy tym solidnych hodowców. A, o sadzeniu roślin wodnych dowiesz się z linku do strony, w stopce tego postu, w dzale "FLORA" > "Atlas roślin wodnych">"Strefy nasadzeń">"Strefa toni wodnej". Tam klikasz w miniaturkę wybranej rośliny i masz jej opis.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
jackon
500p
500p
Posty: 865
Od: 6 sty 2008, o 07:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Władysławowo

Post »

potwierdzam słowa Pawła, to najlepsza szkółka w Polsce
z pewnościa nikt się nie zawiedzie
byłem tam osobiście, ale wcześniej ściągnąłem stamtąd sporo gatunków lilii wodnych, roślin pływających i błotnych
polecam
Awatar użytkownika
nemezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2237
Od: 18 kwie 2007, o 10:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Krakowa

Post »

Czy Wasze lilie wodne tez będą już kwitły? Paqtrze sobie kilka dnia temu, a tu pąk jest zaraz pod lustrem wody.Zaskoczyło mnie to.Bo po prostu jest jeszcze zmino!
ODPOWIEDZ

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”