Rybki na początek

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
andrzej67
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 10 sty 2014, o 10:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Rybki na początek

Post »

Witam,

mój pierwszy post, ale zamierzam od wiosny ruszyć z budową oczka w moim ogrodzie.
Nie mam totalnie doświadczenia z rybkami.
Jak czytam tematy na forum , to trochę się przerażam. Ciągle komuś rybki zdychaja itp.

Pytanie
- jakie rybki dla początkującego?

Czy temat jest w ogóle warty? Przyznam, lubie patrzeć na rybki i zawsze marzyłem by je mieć u siebie w ogródku :)
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Rybki na początek

Post »

Zacznij od analizy wody,bo jeżeli ta do której masz dostęp nie trzyma parametrów wymaganych do hodowli ryb lub ma jakieś szkodliwe skażenia to raczej nastaw się na oczko bez rybek.
Awatar użytkownika
Kasienkar
500p
500p
Posty: 729
Od: 18 cze 2013, o 14:38
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Grecja, Ateny

Re: Rybki na początek

Post »

I przemyśl kwestię napowietrzania wody, musi ciągle chodzić fontanna lub coś innego co powoduje ruch wody żeby się ryby nie podusiły i jeszcze glony, które też duszą ryby.

A co do rybek to karpie koi są ładne i widoczne w stawiku, bo jak wpuścisz jakieś karaski albo płotki to karmić musisz a nikt nie wie że ryby tam masz, bo woda ciemna karska ciemna i jej nie widać a karpie koi są z daleka widoczne.
Pozdrawiam,
Kasia
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Rybki na początek

Post »

No i raczej w cieniu żeby nie było nagrzewania wody do 30 st.w czasie upałów.
Awatar użytkownika
Kasienkar
500p
500p
Posty: 729
Od: 18 cze 2013, o 14:38
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Grecja, Ateny

Re: Rybki na początek

Post »

i pomyśl co zrobisz z rybami na zimę, jeżeli to będzie małe i płytkie oczko wodne, np. 1m x1m to w całości zamarznie.
Jeżeli będzie głębsze i ciągle zamarznięta tafla na górze to rybki się zaduszą.

Nie wiem jak duże chcesz to mieć, więc ciężko coś powiedzieć.

-- 10 sty 2014, o 12:37 --

no z tym 1m x 1m to trochę przesadziłam ;:306
Pozdrawiam,
Kasia
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Rybki na początek

Post »

No i duże oczko małe ryby,nigdy odwrotnie! ;:108
andrzej67
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 10 sty 2014, o 10:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rybki na początek

Post »

Dzięki Wam!
@kaLo - czy da się jakoś sprawdzić jakość wody przed budową oczka?
Czy wodę można wymieniać (w przypadku jeśli nie trzyma parametrów)?
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Rybki na początek

Post »

Analizy laboratoryjne są zbójecko drogie.Jeżeli masz w pobliżu jakieś centrum zoologiczne lub duży sklep z rybkami to za kilka złotych powinni określić podstawowe parametry wody,kwestia dogadania się.Nie wiem czy masz wodę z wodociągu czy własne ujęcie. Jeżeli pijecie i nic wam nie jest to i rybie nie powinno zaszkodzić chociaż to nie jest regułą.Częste wymiany wody nie są dobre bo wprowadzają gwałtowne zmiany właściwości chemicznych i fizycznych wody a taka terapia szokowa powoduje choroby u ryb.Podstawą sukcesu jest osiągnięcie równowagi biologicznej zbiornika,wtedy woda oczyszcza się sama,niewiele ryb,nie przekarmianie i dużo roślin które spożytkują produkty przemiany materii zwierzaków.W moim niespełna 40 l akwa nie podmieniam wody i nie odmulam dna od kilku lat,uzupełniam tylko to co wyparuje a rybki które u innych żyją góra rok u mnie umierają ze starości po 3-4 latach.Rekordzista kirysek spiżowy ma teraz ponad 8 lat.
Awatar użytkownika
Kasienkar
500p
500p
Posty: 729
Od: 18 cze 2013, o 14:38
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Grecja, Ateny

Re: Rybki na początek

Post »

Tak, zasada jest rzeczywiście taka sama jak w akwarium :D
ja w moim też tylko dolewam wodę bo wyparowuje ale nic nie ruszam.
Przemyśl też sprawę zabezpieczenia oczka wodnego przed zwierzakami, sama widziałam jak koty przychodziły i próbowały łapką wyrzucić (podbić do góry na ziemię) z wody rybę a raz srokę goniłam bo mi małego żółwika złapała z kamienia, góry nie zabezpieczysz ale boki trzeba, bo jak będzie folia to psy i koty ją porwą pazurami.
Pozdrawiam,
Kasia
Awatar użytkownika
szkodnikk
200p
200p
Posty: 252
Od: 2 sty 2014, o 10:48
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Końskie

Re: Rybki na początek

Post »

Jak nalejesz wody z wodociągu to z rybkami nic nie powinno się złego stać.
A co do rybek to z tych ozdobnych najwytrzymalsze są karasie i liny.
Miałem stare oczko bez napowietrzaczy i bicia przerębli z przyczyn czysto logistycznych - odległość 100km i karasie zimowały bez problemu mnożąc się na potęgę natomiast karpiki koi popadały w 100%.
Teraz mam oczko obok domu i już z napowietrzaczem właśnie ze względu na karpie, woda z wodociągu , padł jedynie mały jesiotr a welonki od lata mają się dobrze jedynie jeden którego dzieciaki postanowiły przenieść do domowego akwarium padł ;:174 po kilku dniach, widać domowe warunki mu zaszkodziły.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Rybki na początek

Post »

Oczko po urządzeniu powinno "dojrzeć"przed zasiedleniem.Trwa to około kilku tygodni,potem stopniowo można wprowadzać ryby,najpierw kilka na próbę, jeżeli wszystko będzie OK to więcej.Według różnych źródeł na 1 cm ciała ryby powinno być od litra do 2,5 litra wody.
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Rybki na początek

Post »

kaLo pisze:Według różnych źródeł na 1 cm ciała ryby powinno być od litra do 2,5 litra wody.

Większej bzdury nie słyszałem. To rozumiem że karpia który ma 20 cm można trzymać w 50 litrach wody?
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Rybki na początek

Post »

To się nazywa chów klatkowy ;:306 .Jeżeli ryba jest dziko żyjąca to musi mieć teren do żerowania,jeżeli jest karmienie,napowietrzanie i niejednokrotnie filtrowanie wody i dodatkowa hydroponika obsada może być większa.A jeżeli to będzie 10 rybek po 2 cm to 50 litrów jest wystarczające? To też jest bzdura?
ODPOWIEDZ

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”