Planuję oczko wodne i...

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
kubej
50p
50p
Posty: 83
Od: 27 kwie 2008, o 17:15
Lokalizacja: Gdynia

Planuję oczko wodne i...

Post »

...chcę uniknąć błędów, dlatego proszę was o cenne porady, uwagi i pomysły.
Na załączonym zdjęciu widać kształt mojego przyszłego oczka wodnego. Wpisuje się ono w kwadrat 8mx10m. Głębokość 1,8m. Zlokalizowane jest na styku niewielkiego lasu.
Planuję oczko wybetonować + siatka zbrojeniowa. Do zaprawy chcę dodać plastyfikator.
Tutaj moje pierwsze pytanie... jak gruba powinna być warstwa żelbetonu, aby nie popękała? Czytałem gdzieś, że warto zrobić dwie warstwy zbrojone dla pewności. Jakie są waszym zdaniem zalety betonowanych oczek, a jakie wady?
Czy w oczku tej wielkości konieczne jest zastosowanie pompy i filtrów? Czy wystarczy dobranie odpowiednich gatunków ryb i roślin, które zadbają o czystość wody?
Proszę o wszelkie porady i uwagi, za które z góry dziękuję...


Obrazek
Awatar użytkownika
Rewi
1000p
1000p
Posty: 3623
Od: 17 lip 2012, o 11:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Woj. Lubelskie
Kontakt:

Re: Planuję oczko wodne i...

Post »

Usunięto zgodnie z par 4 ust 1 i 4 regulaminu reklamę obcego forum i sklepu

Moderator
Zapraszam serdecznie służę pomocą, pozdrawiam Ewa! ;)
Pomysł na ogród-projekty do wykorzystania!,
Ogród rewii cz.III !
Janusz100
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1800
Od: 2 paź 2011, o 06:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sidzina k Jordanowa, Małopolska

Re: Planuję oczko wodne i...

Post »

W temacie zainteresowania proponuję zapoznanie się z informacjami zawartymi na naszym forum " w linkach ważnych" . Ponadto temat budowy oczka wodnego był już wielokrotnie szeroko dyskutowany w szeregu wątkach na naszym forum. Polecam bliższe zapoznanie się z ich treścią.
Moderator
Awatar użytkownika
Mlody_Ogrodnik
100p
100p
Posty: 127
Od: 17 wrz 2011, o 19:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Planuję oczko wodne i...

Post »

Nie chcę zaśmiecać forum dlatego zadam pytania tu. :)
Chciałbym zacząć prace związane z oczkiem wodnym. Będzie wykonane z folii PCV. Czy można o tej porze brać się za kopanie i wyłożenie folii a z napuszczeniem wody, wpuszczeniem ryb i nasadzeniem niektórych roślin poczekać do wiosny? A może nic nie stoi na przeszkodzie by jeszcze teraz zalać zbiornik i napuścić ryb?.
Planowana obsada to karpie koi i karasie. Najgłębsze miejsce będzie dochodziło do 150-170cm tak aby mogły zimować w oczku.
Planowane wymiary oczka podam jutro gdy już ustalę ostateczny kształt.
"Każdy ma prawo kochać, każdy ma prawo do miłości. Nieważne czy jesteś homo czy hetero - kochaj, bo tylko dzięki miłości świat staje się piękniejszy i lepszy."
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Planuję oczko wodne i...

Post »

Wszystko możesz robić w tym roku ale wpuszczanie ryb zostaw na wiosnę.
jackon
500p
500p
Posty: 865
Od: 6 sty 2008, o 07:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Władysławowo

Re: Planuję oczko wodne i...

Post »

zostawiłbym na wiosnę wszystkie prace związane z rybami i roślinami
jak ruszy wegetacja, parametry wody szybko pozwolą na wpuszczenie ryb (trzeba odczekać co najmniej 3 tygodnie od momentu startu roślin)
pozdrawiam
Jacek
Awatar użytkownika
Mlody_Ogrodnik
100p
100p
Posty: 127
Od: 17 wrz 2011, o 19:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Planuję oczko wodne i...

Post »

Oczko wykopane, zalane, rośliny nadbrzeżne nasadzone, strumyk zrobiony. 3000l.
Mieszkam w miejscu gdzie płynie malutka rzeczka w zasadzie rów odprowadzający wodę ze stawów rybnych. Żyją tam kiełbie (duże ilości). Mogę wpuścić kilka do oczka?
Reszta ryb na wiosnę.
"Każdy ma prawo kochać, każdy ma prawo do miłości. Nieważne czy jesteś homo czy hetero - kochaj, bo tylko dzięki miłości świat staje się piękniejszy i lepszy."
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Planuję oczko wodne i...

Post »

Nic nie wpuszczaj.
Awatar użytkownika
Kristoferek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 16 paź 2013, o 16:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Toruń

Re: Planuję oczko wodne i...

Post »

Mlody_Ogrodnik pisze:Nie chcę zaśmiecać forum dlatego zadam pytania tu. :)
Chciałbym zacząć prace związane z oczkiem wodnym. Będzie wykonane z folii PCV. Czy można o tej porze brać się za kopanie i wyłożenie folii a z napuszczeniem wody, wpuszczeniem ryb i nasadzeniem niektórych roślin poczekać do wiosny? A może nic nie stoi na przeszkodzie by jeszcze teraz zalać zbiornik i napuścić ryb?.
Planowana obsada to karpie koi i karasie. Najgłębsze miejsce będzie dochodziło do 150-170cm tak aby mogły zimować w oczku.
Planowane wymiary oczka podam jutro gdy już ustalę ostateczny kształt.
Też się właśnie zabieram za zbiorniczek, tylko nie wiem czy jest sens wkładać folię jeśli nie chce się zalewać, przecież ta folia bez wody dostanie tylko po dupie, w okresie zimowym, ale to tylko moje zdanie być może się na tym nie znam.
Nie trać wiary, zawsze może gorzej.
Awatar użytkownika
Mlody_Ogrodnik
100p
100p
Posty: 127
Od: 17 wrz 2011, o 19:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Planuję oczko wodne i...

Post »

Zalałem wodą zaraz po wyłożeniu folii ;)
Po tygodniu zasiedliło się sporo żyjątek.. Nawet parka pływaków żółtobrzuszków. Na innym forum wyczytałem że to szkodniki więc zrobiłem z nich eksponaty ;:224
I nawet żaba trawna się pojawiła :heja :D
"Każdy ma prawo kochać, każdy ma prawo do miłości. Nieważne czy jesteś homo czy hetero - kochaj, bo tylko dzięki miłości świat staje się piękniejszy i lepszy."
Awatar użytkownika
Kristoferek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 16 paź 2013, o 16:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Toruń

Re: Planuję oczko wodne i...

Post »

Mlody_Ogrodnik pisze:Zalałem wodą zaraz po wyłożeniu folii ;)
Po tygodniu zasiedliło się sporo żyjątek.. Nawet parka pływaków żółtobrzuszków. Na innym forum wyczytałem że to szkodniki więc zrobiłem z nich eksponaty ;:224
I nawet żaba trawna się pojawiła :heja :D
a możesz powiedzieć coś więcej o foli i wodzie jaką wlałeś? Czy bezpośrednio ze "szlaucha" czy może dodawałeś jakiś preparatów do wody? Ja chce zamówić coś takiego( Usunięto reklamę - Moderator ) jeśli chodzi o folię. Możesz napisać więcej szczegółów? Bo zależało by mi, żeby woda była w miarę dobrej jakość po wlaniu, a nie żeby zrobiła się breja.

Edit: Jeszcze jakbyś powiedział czy używałeś jakiegoś sposobu napowietrzania etc.
Nie trać wiary, zawsze może gorzej.
senk
50p
50p
Posty: 61
Od: 14 kwie 2012, o 14:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Planuję oczko wodne i...

Post »

Wodę kolego możesz napuścić z kranu aczkolwiek niech poleży parę dni i dopiero potem rybki,nawet jak byś teraz wpuścił ryby(o tej porze roku) nic by się nie stało,natomiast napowietrzanie musisz mieć(jakaś pompka-w internecie sporo tego).No i oczywiście jeśli chcesz by tam rybki zimowały to głębokość od metra wzwyż.
Awatar użytkownika
Kristoferek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 16 paź 2013, o 16:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Toruń

Re: Planuję oczko wodne i...

Post »

Dzięki za odpowiedzi. Wszystko już jest. Znaczy woda jest. Nad pompką jeszcze praca trwa. Ryby na wiosnę. Taki jest plan, czy się uda to się okaże.
Nie trać wiary, zawsze może gorzej.
ODPOWIEDZ

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”