"Podgryzione" rybki

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
ODPOWIEDZ
Malwina92
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 7 sie 2013, o 11:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

"Podgryzione" rybki

Post »

Witam !
Mam pewien problem. Dziś zauważyłam, że niektóre z moich rybek są jakieś pogryzione. Zazwyczaj w okolicach ogona mają dwie małe dziurki, niektóre z boku. Niedawno jedna z rybek zdechła, zauważyłam, że nie miała na brzuchu łusek. Wszystkie rybki to małe ozdobne karpie, wątpię żeby gryzły się nawzajem. Możecie mi coś doradzić ? Dziękuję
Awatar użytkownika
Rewi
1000p
1000p
Posty: 3623
Od: 17 lip 2012, o 11:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Woj. Lubelskie
Kontakt:

Re: "Podgryzione" rybki

Post »

Dodaj fotki łatwiej będzie zidentyfikować problem :wink:
Zapraszam serdecznie służę pomocą, pozdrawiam Ewa! ;)
Pomysł na ogród-projekty do wykorzystania!,
Ogród rewii cz.III !
mellucci
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 23 sie 2013, o 12:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: "Podgryzione" rybki

Post »

Witam kolego.
Z tego co wiem istnieje robak , owad który atakuje takowe małe rybki potrafi także oczy wyjadać może to jego wina. Dokładnej nazwy nie potrafię określić wielkości ok 4cm spotykałem się z takim u siebie w oczku.
x-ja
---
Posty: 4936
Od: 11 wrz 2008, o 19:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: "Podgryzione" rybki

Post »

To może być Pływak żółtobrzeżek albo inny z drapieżników żyjących w stawie czy oczku . Może zaobserwowałaś w wodzie jakieś stworzonka ? Wstawię Ci linka , mam nadzieję że mogę jak nie to proszę odpowiednie władze o usunięcie :wink: http://oczkowodne.net/strony/owady.php U mnie szkodnikiem okazał się właśnie wyżej wymieniony żółtobrzeżek , od ran zdychały rybki , dopiero ich odłowienie pozwoliło na zdrowy rozwój narybku i rybek.
Awatar użytkownika
PaleNisko
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 1 cze 2010, o 00:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczawno Zdrój / Łódź

Re: "Podgryzione" rybki

Post »

to plesniawka, kup cmf/mfc albo cos na plesniawke w sklepie zoologicznym/allegro.

Bardzo ciezko to wytepic, najczesciej jest to efekt pogorszenia sie warunkow w oczku lub stresu.
Awatar użytkownika
Krzysztof59
200p
200p
Posty: 271
Od: 29 lip 2013, o 17:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolica

Re: "Podgryzione" rybki

Post »

Moim skromnym zdaniem jest to wina pływaka żółtobrzeżka - jak to zostało stwierdzone w poprzednich wpisach.
Możliwa jest również choroba - jaka ?- trudno zdiagnozować tylko na podstawie tekstu. Istotną sprawą jest pochodzenie twoich karpi. Część (znaczna) tych ryb trafia na nasz Polski rynek z Azji. W związku z powyższym pojawiły się nowe choroby które do tej pory nie występowały w stawach krajowych. Jeżeli nie stwierdzisz w swoim oczku wodnym żółtobrzeżka to można spróbować leczenia - najlepiej po wcześniejszym odłowieniu rybek do oddzielnego zbiornika (np.akwarium).Jest cała masa sposobów leczenia , począwszy od kąpieli w rostworze soli kuchennej - skończywszy na antybiotyku typu detromycyny.
Serdecznie pozdrawiam - Krzysztof. :wit
Pozdrawiam - Krzysztof
wodnikszuwarek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 14 cze 2013, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: P. K. "Dolinki Krakowskie" (380 m.n.p.m.), pogranicze Małopolski i Śląska
Kontakt:

Re: "Podgryzione" rybki

Post »

Na podstawie krótkiego opisu trudno dobrze diagnozować. Objawy mogą wskazywać na szkodnika - wymienionego wcześniej pływaka żółtobrzeżka, ale równie dobrze może to być efekt działalności innych pluskwiaków lub larw ważek. Jeśli okolice dziurek są zaczerwienione, może to wskazywać na zakażenie bakteriami z rodzajów Pseudomonas lub Aeromonas. W przypadku działalności drapieżnych organizmów - trzeba je wyeliminować (można mechanicznie), jeśli natomiast jest to zakażenie bakteryjne, trzeba zastosować odpowiedni antybiotyk.

Opisane objawy NA PEWNO nie wskazują na pleśniawkę - PaleNisko - widziałeś kiedykolwiek tę chorobę? Pleśniawka objawia się jakby kłębkami waty, a nie dziurami. Poza tym, jeśli podajesz nazwę leku to lepiej nie przekręcaj jego nazwy - bywają preparaty o podobnych nazwach ale kompletnie innym przeznaczeniu. A swoją drogą lek który proponujesz nie jest przeznaczony do zwalczania pleśniawki...
Krzysztof
ODPOWIEDZ

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”