Skarpa - jak ją zagospodarować,zniwelować,porady,pomysły

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2519
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: skarpa

Post »

aniawoj pisze:Więc nachylenie tych skarp nie jest u Ciebie zbyt duże. Zapewniam, że przy stromych skarpach cała kora spłynie przy ulewach lub zleci -zwłaszcza na włókninie, która daje jej lepszy poślizg :wink:

No zdziwiłabyś się czy nie są duże. Można spokojnie kupić również agrowłókninę która jest "obklejona" korą, oczywiście cena wtedy znacznie wzrasta i trzeba ściągać to z Niemiec. U siebie wielokrotnie stosuję duże plastry kory przy dużych nachyleniach terenu i nic nie ma prawa spłynąć, trzeba wiedzieć jak to układać aby jeden kawałek trzymał drugi.
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3729
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Re: skarpa

Post »

Ok nie sprzeczam się... Chętnie się nauczę :D Nie mówię oczywiście o klejeniu, bo i tą metodę znam, ale o samym układaniu. Chociaż czasowo nie wyobrażam sobie obkładanie plastrami kory skarpy o powierzchni np 100m2 ;:oj Ciekawi mnie czy przy tych wichurach, które ostatnio są normą sprawdzi się to? A mogę prosić zdjęcie takiej skarpy?
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2519
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: skarpa

Post »

Oczywiście przy wichurach jeden czy dwa kawałki spadną ale można to poprawić przy konserwacji. Praca jest czasochłonna ale wiadomo nic w ogrodnictwie nie jest proste i przyjemne na dłuższą metę. Wstawię Ci fotkę jak będę po konserwacji ogrodu.
romezo
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 13 lip 2014, o 09:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Jak w temacie mam skarpę na ogrodzie oddzieloną murem od sąsiad, mur jest z płyt betonowych ale osuwa się i drugi raz już przeprowadzam jego rekultywacje chciał bym posadzić jakieś drzewa które ograniczą ruch ziemi w kierunku sąsiada i zmniejszą napór na mur, a jednocześnie rozsądnie posadzone mogły by stworzyć naturalne ogrodzenie. Dodam iż różnica poziomów sięga do 120cm pomiędzy sąsiadem a mną! Proszę o jakieś rady bo dla mnie to czarna magia :)
Z górki wielkie THX za pomoc
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Koszmarna Skarpa Help !!!

Post »

Czy dobrze zrozumiałam, że Twój ogród jest wyżej i napiera na ten mur? Jeśli tak i posadzisz jakieś drzewa, to korzenie drzew będą jeszcze bardziej napierać na płyty betonowe i odpychać je.
Też mam działkę na wysokiej skarpie. Przed budową domu konieczne było postawienie muru oporowego na odcinku ok. 15m grubości ok. 30 cm: zbrojony beton na ławie fundamentowej. Po ok. 20-tu latach mur zaczął pękać w miejscach, gdzie były wiązane zbrojenia (fachowcy!!!) i betonowe odcinki poodchylały się po kilka-kilkanaście cm. Nad murem nie ma drzew- tylko napór ziemi i wody.
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
romezo
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 13 lip 2014, o 09:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Koszmarna Skarpa Help !!!

Post »

Emilia no mam coś podobnego tylko że nie lit acz z płyt ( Fachowcy ) drzewa owszem mogą napierać, był orzech Włoski ok. 30 Lat po którym było widać jak ziemia się osuwała (wygięcie konara) wycięty wczoraj ;:138 gdyż był duży zasłaniał całe światło i to że orzech nie idzie w dół a zdecydowanie rozłożyście na pewno powodował napór na płyty muru. Są zapewne takie gatunki które mają odwrotną analogie do orzech Włoskiego, myślałem o brzozach ewentualnie jakiś iglakach chyba że jest coś jeszcze innego ???
Awatar użytkownika
Baschka
50p
50p
Posty: 58
Od: 18 lis 2016, o 23:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Zabezpieczanie roślin przed zimą.

Post »

Chyba już "po ptokach". Za oknem biało, na skarpę nie wlezę. Bez białego puchu ledwo się na niej utrzymałam :wink: Skarpa jest wysoka, w najwyższym punkcie przekracza 5 m, a kąt nachylenia to ok 75 a miejscami pewnie nawet 80 stopni. Dodatkowo z tzw. wystawą północną.


Chciałam dopisać że ta skarpa to moje utrapienie, chociaż działka spodobała mi się że względu na nią.
Pozdrawiam, Baśka
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zabezpieczanie roślin przed zimą.

Post »

Skarpa daje duże możliwości wizualne.
https://www.google.pl/search?q=skarpa&c ... lQrygUM%3A
Awatar użytkownika
Baschka
50p
50p
Posty: 58
Od: 18 lis 2016, o 23:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Zabezpieczanie roślin przed zimą.

Post »

Taaak.... Jak kupowałam działkę to sobie wyobrażałam kaskadowe murki oporowe z pięknymi roślinkami. A jak na razie moja skarpa wygląda tak:

Obrazek
domek narzędziowy w głebi ma ok 2,5 m wysokości
Obrazek
cały czas sprzątam bajzel po poprzednikach
Obrazek

Działki powstały na terenie byłych fortów, a sama skarpa to część fosy. Poprzedni właściciele żeby uzyskać płaski teren, "wgryźli się" w fosę i stąd te stromizny. Niestety nie pomyśleli o zabezpieczeniu skarpy tylko pod skarpą zrobili śmietnisko :(
Pozdrawiam, Baśka
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zabezpieczanie roślin przed zimą.

Post »

Kiedyś miałem w rękach książkę "Ogród na trudnym terenie".
Jeden z rozdziałów był o ogrodach położonych na zboczach. Chyba właśnie tam widziałem pogladowe rysunki jak stabilizować zbocza i jak robić murki oporowe.

Autor: dr A. Marosz
Awatar użytkownika
Baschka
50p
50p
Posty: 58
Od: 18 lis 2016, o 23:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Skarpa - jak ją zagospodarować,zniwelować,porady,pomysły

Post »

Dzięki Dziadku22
Poszukam tej książki, bo ciągle szukam pomysłu na tę "moją" skarpę.
Od początku byłam nastawiona na zrobienie kilkupoziomowych murków oporowych obsadzonych roślinnością. Ale teraz mam wątpliwości. Musiałabym postawić dwa lub trzy poziomy zbrojonych murków na długości ok. 30m. Nie zdawałam sobie sprawy z kosztów takiego przedsięwzięcia :( .
Gdyby chodziło o działkę i skarpę koło domu pewnie nie zastanawiałabym się, ale to działka ROD. Dodatkowo skarpa nie wchodzi w skład mojej działki. Jest to "ziemia niczyja". Nikt nie ma nic przeciwko temu, żebym coś z nią zrobiła, ale w razie jakichś "zawirowań dziejowych" i likwidacji działek nikt mi tego nie zrekompensuje. Więc jestem jestem w kropce, a zostawić tego tak nie chcę i nie mogę.
Może ktoś z "forumków" spotkał się z takim problemem i może mi podsunie jakiś pomysł.
Pozdrawiam, Baśka
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Skarpa - jak ją zagospodarować,zniwelować,porady,pomysły

Post »

Barbara, wydaje mi się, że dobrym rozwiązaniem byłoby ułożenie geokraty, choćby na odcinkach, które chciałabyś obsadzić. Skarpa jest wysoka, więc może tylko zrobić dolny pas? A górę ustabilizować kamieniami polnymi? Chociaż za kamienie teraz rolnicy żądają ho!ho!ho!
Wiosną będę testowała zastosowanie geokraty na jednym niewysokim odcinku skarpy. Tyle, że jakiekolwiek materiały trzeba by wnieść na jakieś V piętro, a geokratę wniosę sama.
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
Awatar użytkownika
Baschka
50p
50p
Posty: 58
Od: 18 lis 2016, o 23:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Skarpa - jak ją zagospodarować,zniwelować,porady,pomysły

Post »

Emilia
Rozważam geokratę lub biowłókninę. Na razie spróbowałam zasadzić irgę szwedzką. Mniej więcej połowie skarpy posadziłam 20 szt. irgi i kilka sztuk kosodrzewiny. Ale nie wiem co z tego wyjdzie, bo wyczytałam, że irga i kosodrzewina lepiej rosną w słońcu, a "moja" skarpa ma wystawę północną. Dodatkowo rosną na niej wysokie klony które ją dokładnie zacieniają.
Oprócz geokraty lub biowłókniny muszę jakoś zabezpieczyć podnóże skarpy. W tej chwili jest tam stara siatka za którą poprzednicy powtykali różne śmieci od rozpadającej się foli po elementy metalowych łóżek i inne żelastwa. Wszystko to było zasłonięte wielkimi skrzyniami wojskowymi i masą suchych gałęzi. Dopiero jak to uprzątnęłam zobaczyłam z czym mam do czynienia. Co dziwne po drugiej stronie alejki sąsiad ma też tak stromą skarpę (trochę niższą) i jest ona ładnie porośnięta trawą i inną roślinnością zupełnie bez jego zabiegów. Skarpa się u nie nie sypie a u mnie sam piach i spływa :( Może słońce ma taki wpływ? No, do wiosny muszę coś wymyślić.

Tak wyglądało podnóże skarpy już po częściowym uporządkowaniu
Obrazek

A przy okazji :D
Emilio otrzymałam od ciebie wiadomość na PW, ale niestety nie mam jeszcze uprawnień do wysyłania odpowiedzi.
Odpowiem więc tutaj :D To nie Pomiechówek. Działka jest w Warszawie na Bemowie.
Pozdrawiam, Baśka
ODPOWIEDZ

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”