Skarpa - jak ją zagospodarować,zniwelować,porady,pomysły

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
ODPOWIEDZ
Gregi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 7 paź 2012, o 13:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Skarpa-co z nią zrobić?

Post »

Na działce więc i na skarpie mam ziemie wg miernika piaszczysta-średnia (coś między5-6). Problem jest taki że bardzo szybko wysycha. Jak najlepiej uszlachetnić tą ziemię? Nie mam jeszcze nic swojego więc co można kupić?
halina522
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1037
Od: 18 lis 2009, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Skarpa-co z nią zrobić?

Post »

A mnie się taki murek podoba,no może troszkę niższy.Zdecydowanie odgradza np trawnik od skarpy która jest rabatą,bo może przed domem będziesz chciał mieć murawę.
Halina
Adam-Opole
50p
50p
Posty: 73
Od: 21 sty 2013, o 12:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Skarpa-co z nią zrobić?

Post »

Moim zdaniem fajnie spasowały by się podkłady kolejowe, można "w nich" posadzić byliny kwitnące tj. smagliczka skalna. Dobrą opcją jest również murek półsuchy (wydaje mi się najlepszym wyjściem, suchy jest mniej trwała a zaś "mokry" który budujemy za zaprawie betonowej nie przepuszcza wody która mimowolnie będzie się tam zbierać) również można w nim posiać, posadzić różnego rodzaju rośliny z ogrodów skalnych tj. flox, goździk siny, smagliczka oraz np rozchodniki. Nad murkiem można pokusić się o jakieś krzewy które będą wystawało ponad murek a wyżej schodzić z wysokością roślin aż do tarasu.
Takie moje małe wyobrażenie :)

Pozdrawiam Adam
I żeby wam wszystko rosło! Pozdrawiam Adam :)
x-c-9
---
Posty: 578
Od: 9 paź 2011, o 15:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Skarpa-co z nią zrobić?

Post »

Niestety podkłady kolejowe nie są wszędzie dostępne... A jak są to albo są rozchwytywane, albo w zaporowych cenach. :roll:
Mulan1981
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 15 lut 2013, o 11:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Skarpa-co z nią zrobić?

Post »

To się nazywa pech.
Opisałam moją skarpę, pomysły i wizje, komputer padł i wszystko zniknęło...
Wklejam więc zdjęcia, czekam na Waszą burzę mózgów.
Dziaciaki płaczą, więc już nici z pisania :(

Obrazek
Obrazek
Mulan1981
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 15 lut 2013, o 11:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Skarpa-co z nią zrobić?

Post »

Witam ponownie,
postaram się tym razem opisać trochę pomysł jaki mam na tę skarpę, a może ktoś z forum pomoże mi z doborem roślinności :)

Skarpa jest dość wysoka, więc zdecydowaliśmy się na murek oporowy z kamieni lokalnych (czyt. polnych), bo musi być na całej długości skarpu i zboczy wzdłuż siatki, więc aby skalniak nie wyglądał jak wyjęty z innej bajki, trzeba chyba zachować taką ciągłość murku.
Skarpa będzie tarasowana, niżej rosnąć będą roślinny niższe, zioła, im wyżej tym wyższe krzewy, bo wzdłuż obu siatek chciałabym posadzić krzewy lisciaste zamiast standardowych "żywopłotowych" i cmentarnych zimozielonych tui.

Schodki na skarpę nieregularne (czyli nie w jednej linii równo do góry).

Jestem totalnym laikiem jeśli chodzi o roślinność na skalniaki, ale pilnie studiuję i na moją kwaśną glebę znajdę sporo.
Ale przykładami jeszcze rzucać nie będę :)

Macie może jakieś doświadczenie z kamieniami polnymi? Bo fakt - bardzo okazałe są skalniaki z piaskowca, granitu, etc, ale kosztuje to majątek..:(

Czekam na jakieś Wasze sugestie..
Awatar użytkownika
Piotr=)
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5060
Od: 24 maja 2008, o 17:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Niedaleko Łańcuta (Podkarpacie)

Re: Skarpa-co z nią zrobić?

Post »

Chodzi ci aby ktoś wypisał rośliny na pewno chcesz skalniak robi może lepiej by było zrobić rabatkę z roślinami iglastymi i liściastymi...?
Spis tematów
Róbmy w życiu to co nas cieszy ;)
Mulan1981
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 15 lut 2013, o 11:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Skarpa-co z nią zrobić?

Post »

Nie, nie chcę, aby ktoś "odwalił" za mnie całą brudną robotę i wypisał wszystkie rośliny. Od tego mam książki. Chodzi o sugestie, jakieś pomysły.
Bez "ogrodowego doświadczenia" ciężko wyobrazić sobie jak ta skarpa może wyglądać po wprowadzeniu pomysłu w życie.
Skalniak przyszedł mi na myśl, bo skarpa ma 2,5m wysokości, kąt nachylenia około 27st. Ziemia po jesieni i zimie jest wymyta i gdyby nie trawa rosnąca na jej szczycie pewnie niewiele by z niej teraz zostało.
Trzeba ją na pewno umocnić, sama trawa nie zda egzaminu.
Murek oporowy jest chyba konieczny, a na tak dużej powierzchni bez tarasowania to nawet by głupio wyglądało.
Szkoda też nie wykorzystać pld zach stoku. Chciałabym by było kolorowo, nie chcę sadzić iglaków, bo tego mam pod dostatkiem w okolicy- kawałek za płotem las iglasty :)
nie mogę też wymyślić jak połączyć skarpę (na szkicu ten zgniło zielony narożnik) z również spadzistymi bokami - kolor zielony.
Szukam natchnienia i rozwiązań, ale wygląda na to, że nie tak dużo osób na forach miało niwelacje terenu, powstałą skarpę i skalniak na niej... albo po prostu się nie chwalą ;P
Awatar użytkownika
Piotr=)
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5060
Od: 24 maja 2008, o 17:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Niedaleko Łańcuta (Podkarpacie)

Re: Skarpa-co z nią zrobić?

Post »

Ja bym musiał mieć bardzo dokładne foto skarpy i wtedy coś bym wymyślił
PS u mnie też dom na skarpach stoi, nie wiem ale możesz u mnie zobaczyć skarpy w cz1 zapraszam :wit
Spis tematów
Róbmy w życiu to co nas cieszy ;)
Mulan1981
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 15 lut 2013, o 11:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Skarpa-co z nią zrobić?

Post »

Dzięki Piotr, widziałam.
Pięknie to wygląda.
Jaki kąt nachylenia ma Twoja skarpa? Widzę, ze nie jest ona tarasowana mocno? Nie widzę na zdjęciach też murku oporowego? Jak wzmacniałeś skarpę?
Awatar użytkownika
Piotr=)
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5060
Od: 24 maja 2008, o 17:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Niedaleko Łańcuta (Podkarpacie)

Re: Skarpa-co z nią zrobić?

Post »

Skarpy nie sa niczym wzmacniane tylko sa wylozone plutnem pod rosliny i tyle na plutno wysylane sa kamienie co sie martwilem ze przy pierwszym deszczu (ulewie) wszystko splynie ale kamienie sie trzymaja konta nachylenia ci nie powiem ale dosc duzy jest, rosliiny tez troche trzymaja nasyp korzeniami aby sie nie osuwala ziemia, nie mam zadnych murkow oporowych.

PS. Rosliny dobieralem sam,,,,
pozdrawiam :)
Spis tematów
Róbmy w życiu to co nas cieszy ;)
Mulan1981
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 15 lut 2013, o 11:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Skarpa-co z nią zrobić?

Post »

Kumam, a czemu sugerowałeś rabatę zamiast skalniaka?
Fotki będę mogła podesłać dopiero jak śnieg zejdzie, bo prócz tego jednego, nie ma innych.
Dzięki za odzew, muszę się więc zastanowić nad tymi kamieniami.
Myślałam o murku oporowym też ze względu na psa, który po ogrodzie będzie latał i prawdopodobnie wszystko przekopywał ;)
Awatar użytkownika
Piotr=)
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5060
Od: 24 maja 2008, o 17:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Niedaleko Łańcuta (Podkarpacie)

Re: Skarpa-co z nią zrobić?

Post »

Skalniak dlatego nie bo skalniakowate nie mają tak obszernego systemu korzeniowego ale można pomieszać że daszi gdzie nie gdzie wsadzisz np klon globoza, lub palmowy lub inny krzaczek który będzie korzenie miał duże i będzie podtrzymywał skarpę,
Spis tematów
Róbmy w życiu to co nas cieszy ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”