Skarpa - jak ją zagospodarować,zniwelować,porady,pomysły

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
ODPOWIEDZ
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Skarpa - jak ją zagospodarować,zniwelować,porady,pomysły

Post »

AgroMarek, nie wydaje mi się, żeby Basia chciała inwestować w taki sposób zabezpieczenia skarpy, bo pisała, że ten grunt nie należy do niej. Ponadto agrowłókninę trzeba czymś przykryć i co by to nie było, to dodatkowy koszt. I będzie spływać po agrowłókninie :roll:
Prosiłam znajomego pana urządzającego ogrody o kosztorys urządzenia jednej mojej skarpy długiej ok. 15m , wysokiej (po skosie) na ok 6m. Kąt nachylenia ok. 40 st.. Agrowłóknina, kamienie polne (duże), podkłady kolejowe, na wierzch kora. Rosną tam już różne płasko rosnące iglaki. Podliczył na ponad 3 tysiące. Po znajomości.Te kamienie i podkłady w celu utrzymania kory na agrowłókninie ;:108
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
lukasz2016
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 2 mar 2017, o 13:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Skarpa jak ją zagospodarować?

Post »

Witam
stałem się szczęśliwym posiadaczem własnego domu na działce około 13ar,
niestety od pólnocenj strony mam granicę działki na szczycie skarpy (wysokości skarpy to około 1,2m) - moje pytanie jest takie jak zabezpieczyć ta skarpę żeby się ziemia nie obsuwała (na górnej działce póki co jest pole uprawne)
Obrazek

Zdjęcie zostało wykonane w październiku 2016r. podczas wyrównywania pozostałej części działki (której poprzedni właściciele nie plantowali)
granica biegnie wzdłuż namalowane wapnem białej lini, ja podczas plantowania zostawiłem na szyczie 0,5m zeby dało się w przyszłości postawić jakieś ogrodzenie.

p.s.
dom ma długość od strony granicy 14,5m a skarpę chciałbym opanować na odcinku jakichś 20m za domem.
- czy taka skarpę uda się nadsypać i obsadzić jakimis roślinami okrywowymi - to chyba bedzię najtansza opcja.
- lub proszę o informacje jak się zabrać za murek oporowy w tym przypadku
Awatar użytkownika
bogdanm
200p
200p
Posty: 319
Od: 29 kwie 2014, o 19:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wadowice

Re: Jak poradzić sobie ze skarpą,

Post »

A może warto pomyśleć o płytach ażurowych ? Poukładać na spadzie przysypać ziemią i coś wtedy wysiać .
Oczywiście o sadzeniu krzewów nie ma mowy ale jakieś kwiaty można wysiać.
lukasz2016
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 2 mar 2017, o 13:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak poradzić sobie ze skarpą,

Post »

A proszę o informacje jakie rośliny szybko rosnące się nadają na taka skarpę?
dodam ze ziemia to generalnie glina - i ta skarpa jest od północy i zacieniona przez dom.
CityMatic
100p
100p
Posty: 151
Od: 13 lis 2014, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak poradzić sobie ze skarpą,

Post »

Irga płożąca - da sobie radę i utrzyma Ci skarpę w ryzach.
Pozdrawiam Paweł
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21680
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Jak poradzić sobie ze skarpą,

Post »

KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
sadrak
50p
50p
Posty: 61
Od: 16 mar 2011, o 14:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak poradzić sobie ze skarpą,

Post »

Bardziej bym się martwił zalewaniem działki ze względu na różnicę poziomów gruntów. Z jednej strony będziesz musiał umocnić skarpę (różne przykłady na forum), z drugiej strony zastanów się nad odwodnieniem liniowym na granicy działek bo w przypadku np. dużych opadów deszczu lub szybkiego roztopu po śnieżnej zimie, możesz mieć basen wokół domu - chyba że skarpa jest tylko z jednej strony (nie widać tego na zdjęciu).
lukasz2016
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 2 mar 2017, o 13:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak poradzić sobie ze skarpą,

Post »

Skarpa jest tylko z jednej strony domu , z drugiej jest cały czas w dół, ale i tak się zastanawiam nad jakimś "rowem wypełnionym żwirem , żeby woda z za domu uciekała, teraz się jeszcze tam zatrzymuje bo nie ma wyprofilowanej działki, ale prace chce zacząć od ogarnięcia tej skarpy, potem jakieś ogrodzenie i dopiero plantowanie reszty działki.

a co do skarpy szukam jakiegoś taniego sposobu zeby ją ogarnąć, napewo musze ją nadsypać bo jest za głęboko wybrana.

Na dzień dzisiejszy sytuacja wygląda tak ze chce ustawić mur opory z gazonów 60x40x25 na wysokość jakieś pół metra, i dopiero potem nadsypać skarpę , liczę na to ze murek z gazonów wypełnionych ziemią utrzyma mi tą skarpę,
a potem obsadzę skarpę jakimiś roślinami lubiącymi cień i gliniasta ziemie,
grzes124
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 11 maja 2017, o 09:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Skarpa do zagospodarowania - prośba o porady

Post »

Hej,

Jako, że to mój pierwszy post, na początek chciałem przywitać wszystkich, CZEŚĆ!

Pacjent, to skarpa o długości ok 50m, wysokości od ok 1.5m do 3m i nachyleniu do około 35-40 stopni.
Wystawiona na południe, w większości mocno nasłoneczniona, miejscami zacieniona.

Skarpa powstała podczas tworzenia półki pod fundamenty domu, jest goła, brak humusu, trawy krzaków, na części podłoże skalne.
W najbliższym czasie planowane jest położenie na niej geokraty o wysokości 7,5cm i wypełnieniu ziemią/humusem.

Teraz zastanawiamy się czy lepiej posiać tam trawę, póki nie przeniesiemy się na stałe, czy może od razu lepiej pójść w rośliny okrywające, jak barwinek, macierzanka czy oregano?

Obecnie nie mam jeszcze ogrodzenia, więc dodatkowe pytanie, czy dzikie zwierzęta smakują w takich roślinach?

Pozdrawiam, Grzesiek
Awatar użytkownika
Osmunda
500p
500p
Posty: 544
Od: 18 maja 2016, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nieopodal Pustyni B.

Re: Skarpa - jak ją zagospodarować,zniwelować,porady,pomysły

Post »

grzes124 ,
Jeżeli nie masz ogrodzenia to chyba szkoda inwestować w sadzonki czy nawet nasiona bo przyroda to sama "zagospodaruje".Szybciutko wyrosną różne roślinki. Zasadzisz coś po swojemu a potem będziesz spędzał godziny na plewieniu a poza tym zwierzyna może też coś zniszczyć.
Naprawdę trzeba to dobrze przemyśleć.
Pozdrawiam serdecznie.
"Conditor horti felicitatis auctor"
Mój ogrodolas
grzes124
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 11 maja 2017, o 09:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Skarpa - jak ją zagospodarować,zniwelować,porady,pomysły

Post »

Rozumiem, że ogrodzenie zabezpieczy przed zwierzętami, natomiast w jaki sposób zabezpiecza przed "przyrodą"?

Co proponujesz?
Najprostszym i najszybszym rozwiązaniem wydaję się być posianie trawy.
Myślisz że mogę zmieszać od razu nasiona z ziemią, którą będę zasypywał geokratę?

Zastanawiam się tylko jak to będzie wyglądało w przyszłości, gdy będę chciał posadzić krzewy.
Ziemi na skarpie nie przekopię, zwłaszcza że będzie w geokracie...
Awatar użytkownika
Osmunda
500p
500p
Posty: 544
Od: 18 maja 2016, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nieopodal Pustyni B.

Re: Skarpa - jak ją zagospodarować,zniwelować,porady,pomysły

Post »

Ogrodzenie plus żywopłot zawsze oprócz zabezpieczenia przed zwierzętami przynajmniej opóźni przerastanie i wysiewanie roślin z sąsiedztwa.
Nie mam doświadczenia z geokratą ale wymieszanie nasion z ziemią jest chyba niezłym pomysłem.
Jeśli jednak planujesz tam potem krzewy to przemyśl to wszystko dziesięć razy co , gdzie i w jakiej kolejności.Niecierpliwość i chaotyczne działanie przysporzy ci w przyszłości roboty mnóstwo.
My ciągle przesadzamy coś źle ulokowanego .Zamiast wykonywać bieżące prace przesadzamy , przesadzamy, przesadzamy..........
Zawsze pamiętaj , że podstawową cechą ogrodnika jest cierpliwość.
Pozdrawiam serdecznie.
"Conditor horti felicitatis auctor"
Mój ogrodolas
Killatha
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 19 sie 2010, o 12:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: KORZENIE - system korzeniowy drzew i krzewów

Post »

mam inny problem
mam niewielką działkę w ROD
muszę wzmocnić skarpę bo inaczej za sezon lub dwa spłynę do sąsiadów
od ich strony jest betonowa płyta ale oni tylko dużo gadają, a do opieki nad działką wynajmują firmę
poszukuje roślin (najlepiej z pożytkiem) z głębokim korzeniem palowym i niewielką częścią naziemną
taka welwiczia w wersji mini i dostosowana do naszego klimatu

będę bardzo wdzięczna za wskazówki

Prosimy o poprawną pisownię na naszym forum./Adm.K
ODPOWIEDZ

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”