Wysiew nasion roślin wodnych

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
halina522
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1037
Od: 18 lis 2009, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Wysiew nasion roślin wodnych

Post »

Zaciekawiła mnie oferta nasion lilii wodnych.Bardzo proszę osoby z doświadczeniem o opinię nt,czy takie nasiona długo kiełkują,w jakich warunkach,kiedy się je zanurza,jak szybko rosną.
Halina
patryk2337
200p
200p
Posty: 264
Od: 20 cze 2011, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sokołowo

Re: Wysiew nasion roślin wodnych

Post »

Można rozmnażać, warunków nie znam ale zapewne - ciepło i wilgoć. Niestety ( kultywary ) nie powtarzają cech roślin matecznych.
Słyszałem też coś o zapylaniu...
Janusz100
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1800
Od: 2 paź 2011, o 06:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sidzina k Jordanowa, Małopolska

Re: Wysiew nasion roślin wodnych

Post »

Polecam literaturę "Rośliny w oczkach wodnych" dr.Hubert Zientek. Bardzo dużo wiadomości uzyskasz na interesujący Cię temat na naszym forum wpisując w wyszukiwarkę lilie wodne lub kliknij na http://www.mikrojezioro.met.pl/spis.html
Pozdrawiam
jackon
500p
500p
Posty: 865
Od: 6 sty 2008, o 07:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Władysławowo

Re: Wysiew nasion roślin wodnych

Post »

Myślę Halinko, że już masz namiary na najlepszych w kraju specjalistów w tym temacie :) i uzyskałaś odpowiedzi na Twoje pytania
już się tam zalogowałaś
jak zapukasz tam na priva do Huberta (Zientek) , to też się odezwie
jest zima, dlatego jest trochę uśpiony :)
pozdrawiam
Jacek
halina522
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1037
Od: 18 lis 2009, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Wysiew nasion roślin wodnych

Post »

Dzięki za podpowiedzi,już wszędzie pozaglądałam,jadę w maju do Bolestraszyc na zakupy i porady/jestem umówiona/ale ten wąteczek powstał po zakupach,więc dlatego szukałam porady.Nasionko lilii zostało kupione i jeszcze dostałam 3 gratis.Napisałam szybciutko do p.Zoji Litwin i ona,jak zawsze chętna do pomocy odpisała,co cytuję:

"Wysiewa się je/lilie wodne/ w marcu?kwietniu do pojemników z ziemią darniową(ziemia z pola) i piaskiem zanurzonych w wodzie o temperaturze ok. 10?12 °C, nasiona umieszcza się w podłożu na głębokości 1?2 cm. Po skiełkowaniu (zwykle po ok. 3 tygodniach) młode rośliny rozsadza się do coraz to większych pojemników"
Może się komuś przyda.
Halina
halina522
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1037
Od: 18 lis 2009, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Wysiew nasion roślin wodnych

Post »

A zapomniałam dodać do poprzedniego wpisu,że nic tak nie uczy jak to co się na własne oczy zobaczy,a najlepiej jak ktoś pokaże od kuchni.Bardzo liczę na Mariusza,Jacku.
Halina
Awatar użytkownika
Rewi
1000p
1000p
Posty: 3623
Od: 17 lip 2012, o 11:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Woj. Lubelskie
Kontakt:

Re: Wysiew nasion roślin wodnych

Post »

Po pierwsze na kwiat czeka się bardzo długo lub w ogóle można się nie doczekać :wink:
Oczywiście lilie da się wyhodować z nasion ;:173 Potrzebne jest odpowiednie podłoże piaszczysto-gliniane ;:108
Zapraszam serdecznie służę pomocą, pozdrawiam Ewa! ;)
Pomysł na ogród-projekty do wykorzystania!,
Ogród rewii cz.III !
Awatar użytkownika
AurorA
200p
200p
Posty: 318
Od: 30 sty 2007, o 19:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Brwinów k/Wa-wy
Kontakt:

Re: Wysiew nasion roślin wodnych

Post »

Z nasion można rozmnażać tylko czyste gatunki, czyli np. kraja N.alba. Większość kolorowych odmian ozdobnych w ogóle nie zawiązuje nasion (w tym praktycznie wszystkie odmiany Marliac,a które można rozmnażać tylko przez podział kłączy). Te odmiany które zawiążą nasiona to nigdy nie wiadomo co z nich wyrośnie- z reguły są to małe kwiaty o malej ilości płatków i słabym kolorze. Hodowcy w ten sposób uzyskują nowe odmiany, ale większość z siewek ląduje na kompoście bo są nieatrakcyjne. Obecnie szacuje że nawet z tysiąca siewek trudno uzyskać jedną ciekawą. Zabawa dla pasjonatów, lilie z nasion słabo rosną i łatwo je stracić - trudno uzyskać odpowiednie nawożenie i poziom wody, a malutkie siewki często obrastają glonami i je tracimy. Ja odpuściłem bo roboty przy tym dużo, a efekty nic nie warte.
Pozdrawiam Arek.
Oczko wodne żaden problem
halina522
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1037
Od: 18 lis 2009, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Wysiew nasion roślin wodnych

Post »

Jeszcze raz wytłumaczę się brakiem doświadczenia i podstaw biologii roślin wodnych.Lilię kupię w sezonie,ale miałam dobre chęci kupując nasiona.Dziękuję wszystkim za podzielenie się swoimi uwagami.
Halina
maro18
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 27 gru 2013, o 14:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wysiew nasion roślin wodnych

Post »

A ja się aktualnie bawię w hodowlę lilii wodnych. Cel to oczywiście uzyskiwanie nowych ciekawych odmian fakt że proces trochę długo trwa i jak napisał AurorA wiele z nich nadaje się na kompost. Ale sam pozyskuje nasiona i je wysiewam.
Prawdopodobnie w tej zabawie mam największe doświadczenie w Polsce.
moja siewka http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/294 ... e747c.html
Awatar użytkownika
GeorgeLucas
200p
200p
Posty: 289
Od: 4 mar 2013, o 16:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wysiew nasion roślin wodnych

Post »

maro18 pisze:Prawdopodobnie w tej zabawie mam największe doświadczenie w Polsce.
I pewnie jeszcze jesteś najskromniejszy, co? :wink:
jackon
500p
500p
Posty: 865
Od: 6 sty 2008, o 07:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Władysławowo

Re: Wysiew nasion roślin wodnych

Post »

jakoś tak się w moim życiu wydarzyło, że osobiście znam kilku zapaleńców, nawet z tytułami naukowymi (są też uznanymi fachowcami roślin wodnych i błotnych w kraju i zagranicą), którzy ten temat przerabiają od lat ale się tak nie afiszują :)
pozdrawiam
Jacek
maro18
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 27 gru 2013, o 14:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wysiew nasion roślin wodnych

Post »

Ja ze specjalistów kruży to przerabiali znam tylko Arka i to nie osobiście.
Czasem trza się wziąć i zacząć robić swoje czasami się pochwalić czasami przemilczeć ale nadal robić swoje.
Chętnie bym poznał innych specjalistów z Polski od genetyki lilii wodnych ale nie było mi to dane.
Pierwsze hybrydy powstały we Francji pod koniec XIX wieku.
Obecnie w hodowli przodują U.S.A. i Niemcy.
Ale hodowcą pierwszej hardy niebieskiej jest Pairat Songpanich z Tajlandii.
ODPOWIEDZ

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”