Rośliny na skarpy różnego rodzaju

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
Awatar użytkownika
miluck
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2491
Od: 22 lut 2008, o 21:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Police

Re: skarpa-co posadzić?

Post »

Witam :D
Mam podobną skarpę i chciałam zrobić na niej miejsce do relaksu , taki mini taras.
Myślałam nad wyrównaniem kawałka ziemi (tak, aby można postawić stolik i dwa krzesła :D )
a ponieważ jestem całkowicie zielona w temacie ,chciałam zapytać:
W jaki sposób umocnić skarpę, aby się nie osypała ?
Ile muszę ustawić rzędów gazonów?
A może można wzmocnić ją inaczej niż gazonami?
W tej chwili na skarpie rosną dwie jabłonki.
x-c-9
---
Posty: 578
Od: 9 paź 2011, o 15:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: skarpa-co posadzić?

Post »

Można za pomocą specjalnych siatek, ale wtedy trudniej będzie pielić, sadzić itp., gazonów (trzeba wbić w ich środek pręt zbrojeniowy, bo inaczej mogą spaść), murków z betonu i kamienia polnego. W grę wchodzą także murki z cegły, i umocnienia z podkładów kolejowych.

Jeśli zdecydujesz się na gazony, to sprawdź ich wymiary ( w moim wypadku to 25 cm wysokości, 35 cm szerokości). Mogą być różne i nie tylko okrągłe, ale też prostokątne i półokrągłe.
Awatar użytkownika
Brysiak
100p
100p
Posty: 143
Od: 30 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: skarpa-co posadzić?

Post »

Jak dla mnie odpowiedź sama się narzuca :) posadź kolcowoje chińskie - nie dość że co roku zbierzesz sporo "życiodajnych" i smacznych jagód goji to w dodatku jest roślina używana od dawna do wzmacniania skarp i brzegów rzek z uwagi na rozbudowany system korzeniowy.
A woda? Urośnie nawet na pustyni czyli jak u Ciebie piasku a mrozy wytrzymuje (moja odmiana) do -38 stopni.
W razie pytań służę pomocą - poczytaj sobie w googlach "kolcowój chiński" "jagody goji"
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
miluck
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2491
Od: 22 lut 2008, o 21:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Police

Re: skarpa-co posadzić?

Post »

Bardzo dziękuję za wskazówki.
Zapoznam się z tematyką Kolcowoi chińskich.
Siatkę już kupiłam ,pan w sklepie ogrodniczym doradził mi taką przeciwko kretom , mam nadzieje ,że się sprawdzi.
Co do wody na skarpie ,to zamierzany wkopać rurę drenażową.
Na dzień dzisiejszy wyrównaliśmy pas ziemi , tak aby mógł stanąć stolik i krzesła.Teraz chcemy rozciągnąć siatkę i posiać trawę.
Zostanie nam zabezpieczenie murkiem górki ,aby się nie osypywała i rozmieszczenie roślin .
Janusz100
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1800
Od: 2 paź 2011, o 06:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sidzina k Jordanowa, Małopolska

Re: skarpa-co posadzić?

Post »

Tak jak Piotr radziłbym Ci skalniak, bo z tego co pokazałeś to idealne miejsce na skalniak. A roślin do miejsc półcienistych i umiarkowanie cienistych jest całe mnóstwo. Poza tymi roślinami, które radzili Ci inni - jak Konwalia majowa, Dabrówka rozłogowa, Barwinek pospolity i Funkie niskie : lancetowata czy falista, radziłbym również
paprocie niskie jak Adiantum stopowate, Podrzeń nadmorski czy Języcznik zwyczajny.
Epimedia takie jak E.pstre, czerwone, wielkokwiatowe czy Younga.
Kokorycze : pogięta, pełna i Hookera.
Pierwiosnki: różowy, gruziński czy pruchnicki
Przylaszczki - pospolita i siedmiogrodzka
Runianka japońska "Variegata"
Pragnia syberyjska
Miodunka wąskolistnaąb
Kopytnik pospolity
Obrazki włoskie
Bergenia sercowata
Dereń kanadyjski
Ułudka wiosenna
Tojeść rozesłana
Rannik zimowy
Śnieżyca wiosenna
Houstonia błękitna
Cyjant klapowany lub drobnolistny
Śnieżyczka przebiśnieg
Skalnica Arendsa
Cyklamen purpurowy lub neapolitański
Psiząb liliowy
Tawuła chińska odm. karłowa
Tawuła pojedynczolistna
Zawilec gajowy
Wachlarz roślin cieniolubnych jest bardzo liczny i można je tak posadzić by kwitły przez cały rok, od marca do pożdziernika. Ja mam skalniak z wystawą północną. Efekty możesz oglądnąć w moich wątkach - jak niżej. Znajdziesz tam ponadto mnóstwo informacji o wymaganiach roślin skalnych i ich uprawie. Możesz zobaczyć też na naszym forum w wątku Ważne linki posty Rośliny na zacienione miejsca, Budowa skalniaka, Zabezpieczenie skarp w ogrodach, Suchy mur w ogrodzie.

Zapraszam serdecznie i pozdrawiam
Flyarek
50p
50p
Posty: 53
Od: 26 kwie 2014, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Rosliny na skarpę

Post »

Witam serdecznie,
Zwracam się do Państwa z prośbą, jak zagospodarować taką oto przydomową oczyszczalnię ścieków. W poprzednim sezonie zasiana tam została jedynie trawa, co nie wyglądało zbyt atrakcyjnie. Dlatego w tym sezonie muszę to zmienić. Tylko niestety brak konkretnego pomysłu.
Na myśl przychodzi mi skalniak. Zdaje mi się jednak, że "górka" jest zbyt stroma dlatego konieczne będzie dosypanie ziemi. Mam dostęp do różnych kamieni, otoczaków jak i łamanych. Prosiłbym znawców w tej dziedzinie jak odpowiednio przygotować ten teren, aby przyszły skalniak miał ręce i nogi i był także dekoracyjny. Ja niestety wiem niewiele, a też podobnego przypadku na forum nie znalazłem. Czerwoną kreską zaznaczyłem obszar, jaki chciałbym zmienić odpowiednio zagospodarować. Mam nadzieję, że wizualnie to widać. Zależy mi, aby to miejsce nie przypominało przydomowej oczyszczalni, lecz ładny zakątek ogrodu. O ile jest to w ogóle realne :) Z góry dziękuję.
Pozdrawiam
Obrazek
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2519
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Przydomowa oczyszczalnia ścieków

Post »

Musisz zacząć od wyprofilowania tej skarpy, ziemi brakuje i to sporo żeby ładnie to wyglądało. Ja bym obsadził to jałowcami płożącymi .
Wyprofilowanie terenu to klucz do sukcesu, roślina to tylko wisienka na torcie.
Flyarek
50p
50p
Posty: 53
Od: 26 kwie 2014, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przydomowa oczyszczalnia ścieków

Post »

Dziękuję. Tak, domyśliłem się, że obecnie jest to teren zbyt stromy.Wyprofilować tak samo z każdej strony, czy możne w połowie zrobić bardziej płasko, zaś z tyłu pozostawić bardziej stromo ? I czy najskuteczniej będzie tę trawę wyrwać i przekopać? Czy lepiej przy użyciu środków chemicznych?
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2519
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Przydomowa oczyszczalnia ścieków

Post »

Musisz wstawić fotki z 4 stron (z większej odległości około 6m, dopiero wtedy można ocenić jak to będzie wyglądać. Masz z jednej strony pokrywy więc poproszę więcej fotek. Trawę możesz wyrwać, nakryć folię lub przysypać ziemią... lub w ostateczności chemia.
Flyarek
50p
50p
Posty: 53
Od: 26 kwie 2014, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przydomowa oczyszczalnia ścieków

Post »

Przepraszam, że tak późno. Jednak z wolnym czasem różnie to bywa. Tak wygląda to z różnych stron. Na dniach będzie dowieziona ziemia. Trawa zostanie wyrwana + na całość pójdzie prawdopodobnie agrotkanina.
Obrazek
marta3145
50p
50p
Posty: 50
Od: 30 wrz 2013, o 08:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Przydomowa oczyszczalnia ścieków

Post »

Ja też mam przydomową oczyszczalnię biologiczną ale z nasypem (8m długi, 4 m szeroki) i też wystają z niego kominki. Instalator powiedział, żeby nie sadzić na nim nic o długich palowych korzeniach, żadnych drzew i krzewów jadalnych oraz nic zachęcającego dzieci i psy do biegania po nasypie i jego najbliższej okolicy. Dodatkowo, w razie awarii, jeśli trzeba będzie rozkopać to miejsce - trzeba się będzie liczyć ze zniszczeniem jakiejś części nasadzeń.
Ja myślałam raczej obsadzić to miejsce roślinami jednorocznymi, cebulowymi i trawami w jakiejś ciekawej, zmieniającej się wraz z porami roku kompozycji.

Na zdjęciach widać, że teren dookoła masz raczej płaski. Skalniak może wyglądać sztucznie. Poza tym takie miejsce powinno być dopasowane stylistycznie do domu i jego otoczenia. Trawy i wysokie byliny nasadzone dookoła górki mogłyby ją ukryć i zniwelować trochę różnicę poziomów. Wyżej mogły by rosnąć niższe rośliny. Fajne jest też "zagospodarowanie wysokości" za pomocą murków oporowych. Jak masz dostęp do kamienia to zastanów sie nad takimi murkami. Jak wpiszesz w google "nowoczesny ogród' to zobaczysz o co chodzi.

pozdrawiam serdecznie i czekam na foto z realizacją
Flyarek
50p
50p
Posty: 53
Od: 26 kwie 2014, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przydomowa oczyszczalnia ścieków

Post »

marta3145, dziękuję za posta :) Zaciekawiłaś mnie tymi murkami, zagłębiałem się kiedyś w ten temat, ale tu akurat nawet przez myśl mi nie przeszło by zastosować murek oporowy. Jak Ty to widzisz? Wokół tego nasypu i obniżający się w kierunku domu, gdzie potem jest już płaski teren? Zdradź proszę, jak u siebie zagospodarowałaś ten nasyp. Już prędzej widzę murki oporowe przy Twoim nasypie z racji, że jest on większy. U mnie to mała górka o średnicy może 2m.
efrelka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 7 sty 2013, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przydomowa oczyszczalnia ścieków

Post »

Ja też przyznaję się do posiadania nasypu (sarkofagiem czasem zwanego, ze względu na rozmiar 5m na 4m).
Tak wyglądał chwilę po utworzeniu:
Obrazek
Po dwóch latach mam go dosyć. Wygląda jak poniżej:
Obrazek
Za stromy na rośliny - wszystko pięknie spływa z piaskiem (a u mnie tylko paski). Nie nadaje się pod większe krzewy. Jednorocznych bym się nie odważyła - za dużo by tego co roku potrzeba.

Na dziś pomysł to dołem gazony (dostępu do niedrogich kamieni nie mam, a ilości tego naprawdę duże będą potrzebne). Górą pewnie zostawię lawendę, choć połączyłabym ją z chęcią z czymś zimozielonym (trzmielina), do tego rogownica kutnerowata, rozchodnik ościsty, macierzanki, irga, w cieniu dąbrówki rozłogowe, może jakieś funkie.

Tylko czekać na dobry humor męża, żeby pomógł wkopać gazony ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”