Krzewy, drzewka nad oczko wodne

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
ODPOWIEDZ
lilek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 4 lip 2012, o 00:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Krzewy, drzewka nad oczko wodne

Post »

Jako, że jestem kompletnym amatorem ogrodniczym :oops: potrzebuję Waszego doświadczenia i wiedzy w tymże zakresie :wink: Otóż, tak jak napisałam w temacie, potrzebne mi są nazwy gatunków krzewów lub karłowatych drzewek, wykorzystywanych do obsadzania zbiorników wodnych wyłożonych folią... :shock: I jakie cechy decydują, że akurat one się do tego nadają (czyli czysta teoria). Nie wiem, czy dobrze dedukuję (takie typowo łopatologiczne myslenie :D ), że skoro tam jest folia na brzegach wyłożona, to te krzewy bądź karłowate drzewka muszą być w specjalnych pojemnikach ograniczających ich korzenie (a co się z tym wiąze ten system korzeniowy nie może się rozrastać, czyli gatunki o płytkim i delikatnym systemie korzeniowym), muszą lubić wilgotne podłoże i muszą osiągać niewielkie rozmiary. Znalazłam takie gatunki jak: klon palmowy 'Dissectum, irga rozkrzewiona, różaneczniki, azalie, ale czy to się nadaje na folie i jakie jeszcze gatunki? Bardzo proszę o pomoc kochani!

Pozdrawiam :wink:
Awatar użytkownika
Apat
50p
50p
Posty: 70
Od: 29 gru 2011, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kędzierzyn-koźle

Re: Krzewy, drzewka nad oczko wodne

Post »

Nie za bardzo rozumiem czemu te drzewka lub krzewy mają rosnąć na folii, a nie np. za jej krawędzią i pierwszy raz szczerze powiedziawszy słyszę o takim pomyśle to same kłopoty i marnowanie już i tak drogiej folii.
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Krzewy, drzewka nad oczko wodne

Post »

Drzewka jak i krzewy sadź takie jak CI się podobają. Są różne metody zabezpieczania folii przed przebiciem. Rośliny sadzisz za folią (zakładki 50cm).

lilek pisze:muszą lubić wilgotne podłoże i muszą osiągać niewielkie rozmiary.

Rośliny nie muszą lubić wilgotnego podłoża ponieważ zbiornik jest szczelny :wink:
Sadź to co CI się podoba , inna sprawa jak byś miał/a zbiornik z wysokimi wodami gruntowymi, wtedy możesz się martwić o takie rzeczy.
Pamiętaj żeby kupić folię PVC , grubość minimum 0,5mm :wink:
lilek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 4 lip 2012, o 00:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Krzewy, drzewka nad oczko wodne

Post »

Apat pisze:Nie za bardzo rozumiem czemu te drzewka lub krzewy mają rosnąć na folii, a nie np. za jej krawędzią i pierwszy raz szczerze powiedziawszy słyszę o takim pomyśle to same kłopoty i marnowanie już i tak drogiej folii.
Cały problem w tym, że tak jak napisałam to pytanie czysto teoretyczne, bez potrzeby wprowadzenia tego w życie, ponieważ mam takie pytanie opracować do szkoly: jakimi krzewami lub drzewkami można obsadzić oczko lub staw wykonane z folii i podać przykłady konkretne i wyjaśnienie, dlaczego akurat takie gatunki się nadają :( Nie wiem jak podejsc do tego pytania, skoro przy szczelnym zbiorniku nie muszą lubić wilgoci, a skoro rosną za zakładką,to wlasciwie moze byc każdy zabezpieczony przed przebiciem korzeniami folii gatunek? No ale z pytania wynika ze musza byc to jakies konkretne gatunki o okreslonych cechach... nie wiem juz ..... :cry: :cry:
Awatar użytkownika
Apat
50p
50p
Posty: 70
Od: 29 gru 2011, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kędzierzyn-koźle

Re: Krzewy, drzewka nad oczko wodne

Post »

Wiesz raczej muszą być to jakieś karłowate kosodrzewinki itp. bo raczej dębu tam nie posadzisz swoimi korzeniami potrafi nawet przebić nawet beton więc zabezpieczenie foli przed wielkimi drzewami nie ma sensu i zwykle się oczka sytuuje z dala od drzew by nie zrobiły z oczka sita ;) natomiast możesz posadzić tuje tak 1,5< od brzegu oczka itp. a poza tym najlepiej jakby nie gubiły liści na zimę bo z tym same problemy wyławianie ich z wody itp ;)
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Krzewy, drzewka nad oczko wodne

Post »

Trochę nieprecyzyjnie zadali Ci to pytanie. Miałem takie coś zadane kilka lat temu ale mój "referacik" zajął kilka stron A4 i pisane z głowy, książek, a nie z gotowca ! :) wysil się trochę i poszperaj w internecie , coś Ci zawsze zostanie w głowie. Kieruj się roślinami wilgociolubnymi i drzewami "pendula" ,oczywiście drzewami i krzewami które wydają owoce gdzie zwierzęta (patki) mają z tego pożytek.
ODPOWIEDZ

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”