Szlam w oczku wodnym

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
mikado

Szlam w oczku wodnym

Post »

Oczko ma ok. 9000 litrów z obiegiem z filtrem ciśnieniowym, kaskadą i fontanną. Żyją w nim rybki. Ostatnio odszlamiałem je po 3 latach na wiosnę 2011. Niestety w tym roku ponownie jest zaszlamione, na podłożu (kamienie) rozwijają się i obumierają glony nitkowate. Ryby są w oczku cały rok (w zimie zamiast obiegu wody napowietrzacz), po ostatnim czyszczeniu zostawiłem tylko 8 dorosłych ryb, niestety do teraz przez rok namnożyło ich się bardzo dużo (jest ponad 150 mniejszych rybek). Chyba świadczy to rozmnażanie, że jest im w oczku za dobrze (są dokarmiane codziennie- czy to nie błąd?). Jakie przedsięwziąć kroki, by mieć mniej problemów z oczkiem (odszlamianie wiążę się z odpompowaniem oczka, odłowieniem ryb do zastępczego zbiornika, wyciągnięcie i wymyciem całego podłoża karczerem, ponowne jego ułożenie i napełnienie nową wodą oczka oraz posadzeniem nowych roślin wodnych) w zakresie jego czystości jak i kosztów ponoszonych na jej utrzymanie. Bardzo dziękuję za radę.
:?: :) ;:138 Obrazek Obrazek Obrazek
Rayy
200p
200p
Posty: 326
Od: 7 kwie 2011, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: zaszlamianioe oczka

Post »

Woda nie wygląda aż tak źle. Można kupić specjalne kultury bakterii które rozkładają takie resztki organiczne z dna.
Awatar użytkownika
nirali
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 930
Od: 16 lis 2011, o 12:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z forum ogrodniczego.info

Re: zaszlamianioe oczka

Post »

Jeśli masz dużo ryb w oczku to musisz mieć również sporą ilość roślin,dodatkowo posadziłabym jakiś drzewa przy oczku by woda zbytnio się nie nagrzewała...no chyba że już rosną bo na zdjęciach nie widać.
Pozdrawiam Kasia.

niralowy ogród
mikado

Re: zaszlamianioe oczka

Post »

Dziękuję za szybką reakcję. Tak, woda jest przeźroczysta. Nie ma problemu z jej mętnieniem przez glony pływające, gdyż jest dpowiednie pH wody utrzymywane przez rośliny rosnące w oczku, woda przepływająca przez filtr przepływa też przez lampę UV. Ja mieszkam pod Lubinem, więc nie jestem pewny, czy tutaj znajdę takie kultury bakterii i czy one będą likwidować powstający szlam z resztek glonów nitkowatych, opadającego do wody pyłu oraz odchodów ryb.
mikado

Re: zaszlamianie oczka

Post »

Dziękuję za szybką chęć pomocy. :heja
Rośnie od strony południowej sosna himalajska, która daje cień.
Czy w sprawie pozostałych i inaczej ujętych problemów mogę oczekiwać rady?
:wink:
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: zaszlamianioe oczka

Post »

Ja bym dokarmiał raz na tydzień małymi porcjami. Ryba głodna to ryba zdrowa.
Na osady polecam Söll Teichschlamm Entferner . Cena wysoka ale efekt gwarantowany.
mikado

Re: zaszlamianie oczka

Post »

Dziękuję za przydatną radę. Zakupię ten środek. Czy ograniczenie karmienia ograniczy radykalnie rozród ryb?
:D :lol:
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: zaszlamianie oczka

Post »

mikado pisze:Czy ograniczenie karmienia ograniczy radykalnie rozród ryb?
:D :lol:
Można tak powiedzieć, ryby będą się żywić młodymi ale zawsze się coś uchowa.

O chemii poczytaj tu : http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.p ... c&start=30
Rayy
200p
200p
Posty: 326
Od: 7 kwie 2011, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: zaszlamianioe oczka

Post »

Można tak powiedzieć, ryby będą się żywić młodymi ale zawsze się coś uchowa.
W USA za takie stwierdzenie (rozumiane jako zmuszanie zwierząt do kanibalizmu) można iść siedzieć...
Równie dobrze można zrezygnować z hodowli rybek zamiast je męczyć.

A co do bakterii:
http://www.bioda.pl/produkt5.html
http://www.subiopolska.com/obchod.php?i ... gorie&co=7
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: zaszlamianioe oczka

Post »

Czy jesteś kolejnym "obrońcą zwierząt"? Mogą Cię też wsadzić za jedzenie mięsa ponieważ podciągnąć to można pod zabójstwo. Nie żyjemy w USA.
Wiesz z czego robią karmę dla ryb? Z mielonych ryb.
Podejrzyj ryby w naturze jak się zachowują, a potem się wypowiadaj na ten temat.
Rayy
200p
200p
Posty: 326
Od: 7 kwie 2011, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: zaszlamianioe oczka

Post »

No ale słuchaj, widzisz różnicę między optymalnym karmieniem- nie za dużo, nie za mało i nie tak, że przez tydzień kompletnie nic ryby nie dostaną do jedzenia i będą zmuszone do zjadania potomstwa. To nie kot który jak jest głodny, pójdzie sobie do sąsiada złapać mysz.
Ryby lepiej karmić często (co 1-2 dni) mniejszymi porcjami (takie które zostaną od razu zjedzone) niż wrzucać często duże porcje. I nie chodzi mi tu o to, że rybki będą głodne pływały, owszem, w naturze też nie muszą one mieć koniecznie 2 posiłków dziennie ale mając je w oczku do ozdoby zależy nam chyba na tym, by były one zdrowe a głodzenie ich na pewno na zdrowotność dobrze nie wpłynie.
Podejrzyj ryby w naturze jak się zachowują, a potem się wypowiadaj na ten temat.
Rozumiem, że jesteś doktorem ichtiologii, doskonale znasz zachowanie ryb w naturze (stąd właśnie proszę o wyjaśnienie w której "naturze" ryby czy jakieś inne organizmy jedzą raz w tygodniu) i dlatego masz jako jedyny prawo do wypowiadania się na ten temat?
Czy jesteś kolejnym "obrońcą zwierząt"?
Nie, nie jestem kolejnym "obrońcą zwierząt" ale zwracam uwagę na męczenie zwierząt a nawet jeśli nie jest to dla Ciebie męczeniem jest robieniem sobie dodatkowej roboty (i kosztów) tym, że ryby zaczną chorować.
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: zaszlamianioe oczka

Post »

Twierdzisz że ryby w oczku nie mają nic do jedzenia? że koniecznie muszą być dokarmiane? nie jestem doktorem , profesorem , itp. Hodowałem ryby w akwarium od 15 lat, przesiadłem się na oczko i mam je kilka lat (9). Dokarmiam sporadycznie , ryby nigdy nie chorowały , żadna nie padła. Nie oswajam ryb ze względu na koty które przychodzą sobie je połowić. Powiedziałem co miałem powiedzieć, efekt dokarmiania widzimy na zdjęciach kilka postów wyżej.
Codziennie możesz dokarmiać ryby w zbiorniku przerybionym gdzie oczko nie wyrobi ich wykarmić. W oczku ryby jedzą rośliny, ochotkę, larwy komarów, same komary, glony i wiele innych smakołyków. To jest właśnie część ekosystemu. Z jakiego powodu ryby będą chorować ? że nie zostały karmione?
jackon
500p
500p
Posty: 865
Od: 6 sty 2008, o 07:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Władysławowo

Re: Szlam w oczku wodnym

Post »

RAyy, musisz wiedzieć, że karasie obojętnie jak karmione będą zawsze żerować na narybku
jeżeli oglądałeś tarło karasi to widziałeś jak wyżerają złożoną ikrę
takie prawa natury
karpie, wbrew opisom książkowych (ryby roślinożerne) tną się w stadium narybku lepiej niż szczupaki :)
ja wcale nie dokarmiam ryb w oczkach, żyją i są w doskonałej kondycji
karasie trą się prawie codziennie
tak jak twierdzi Piotr, poprzez naturalną selekcję dbamy też o zachowanie równowagi biologicznej w oczku (przerybienie)
przecież w naturalnych stawach jest podobnie
pozdrawiam
Jacek
ODPOWIEDZ

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”