zakładanie małego oczka prośba o pomoc

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
x-p-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 176
Od: 20 lis 2011, o 20:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

zakładanie małego oczka prośba o pomoc

Post »

Taki zestaw roślin jak poniżej wędruje do mnie pocztą (kurierem).
Małe oczko - plastikowa wytłoczka-o wymiarach ok.1m x 1,5 m i głębokie na ok.0,5 m z kilkoma półkami wymyte i oczyszczone wypełnione czystą woda czeka na "gości".Póki co czasem pomieszkuje tam żaba.

Nie mam pojęcia jak "sadzić" te rośliny w tym mini jeziorku.Zestaw zakupiłam zgodnie z sugestiami Pawła W. Niestety nie mogę Go już zapytać o dalszy ciąg moich działań.Żal.

Może ktoś podpowie co mam robić?Czy to wszystko po prostu włożyć do wody czy jakoś sadzić ?W czym ?Jutro kurier stanie na progu.I co dalej ?

Takie rośliny zakupiłam , zestaw zwie się mini-oczko.

1. Lilia wodna Aurora (Nymphaea 'Aurora') 38
2. Kroplik złoty (Mimulus luteus) 5
3. Przęstka pospolita (Hippuris vulgaris) 5
4. Pałka drobna (Typha minima) 5
5. Tojeść rozesłana (Lysymachia nulmularia) 5
6. Sit mieczolistny (Juncus ensifolius) 5
7. Strzałka wąskolistna ( sagittaria sagittifolia) 5
8. Skrzyp arktyczny (Equisetum scirpoides) 5
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2519
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: zakładanie małego oczka prośba o pomoc

Post »

Nie przeraź się jak zobaczysz wielkość tych roślin :wink:
Dostaniesz też pewnie instrukcję jak je sadzić i w czym. Raz robiłem zakupy przez internet (jeżeli chodzi o rośliny) , każdemu odradzam kupować rośliny ze sklepu.
Wiesz dobrze że większość roślin będziesz zimować w domu?
x-p-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 176
Od: 20 lis 2011, o 20:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: zakładanie małego oczka prośba o pomoc

Post »

Tak to już wiem , że nie przeżyją zimy."Odziedziczyłam" oczko po poprzednim właścicielu działki i próbuję je reaktywować i jakoś wykorzystać.
A gdzie najlepiej zaopatrywać się w rośliny?
Ja zamówiłam rekomendowany zestaw ponieważ sama nie potrafiłabym ocenić co potrzebne.
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2519
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: zakładanie małego oczka prośba o pomoc

Post »

pietruncia pisze:Tak to już wiem , że nie przeżyją zimy."Odziedziczyłam" oczko po poprzednim właścicielu działki i próbuję je reaktywować i jakoś wykorzystać.
A gdzie najlepiej zaopatrywać się w rośliny?
Ja zamówiłam rekomendowany zestaw ponieważ sama nie potrafiłabym ocenić co potrzebne.

Jeżeli nie widzę co kupuję to proszę o faktyczny stan roślin. Niektórzy rozdają większe ilości niż w sklepie sprzedają za ciężkie pieniądze :wink:
Rośliny najlepiej kupować w szkółkach ewentualnie w ogrodniczym. W naturze też znajdziesz ciekawe okazy ;)
Masz wysokość oczka 50cm. Dolicz sobie doniczkę na lilie wodną około 30cm i masz 20cm wody a to stanowczo za mało dla miniaturki grzybienia. Ewentualnie posadzisz w niższej donicy ale to rozwiązanie na krótką metę. Powiedz mi czy zależy Ci na kwiatach roślin czy na czystej wodzie to powiem Ci w czym ja sadzę rośliny .
x-p-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 176
Od: 20 lis 2011, o 20:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: zakładanie małego oczka prośba o pomoc

Post »

Zależy mi aby było czysto i ładnie to tak w skrócie.
Oczko "odziedziczone " , jak wspominałam, stało parę lat bez ingerencji człowieka.Ja gdy je odkryłam , zobaczyłam glony (było to jesienią ubiegłego roku) opróżniłam zawartość - woda była pachnąca i świeża.Były glony , liście i rozmaitości roślinne ale był w tym stawku jakiś ekosystem zrównoważony.
Taki stan chciałabym uzyskać .Nie mam filtrów ni pomp.Wygląda na to , że niepotrzebnie wylałam tamtą wodę.Nie wiem nic o wodnej uprawie.Czytam tu i tam i pilnie nadstawiam uszu na wszelkie informacje i uwagi.
Wklejam zdjęcia z jesieni.Na pierwszej jest krzakowisko pod którym ukrywało się oczko , na drugiej po wstępnym oczyszczeniu.Po moich wiosennych wyczynach otoczenie wygląda zupełnie inaczej ale daleko jeszcze do co najmniej poprawności.Sfotografuję wiosenny wygląd w czerwcu.

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2519
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: zakładanie małego oczka prośba o pomoc

Post »

Wypadało by wyciągnąć ten zbiornik bardziej w słoneczne miejsce ponieważ lilia może mieć problem z kwitnieniem.
x-p-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 176
Od: 20 lis 2011, o 20:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: zakładanie małego oczka prośba o pomoc

Post »

Wbrew pozorom prawa strona ma dużo światła , jest od południa nie zacienianego.A poza tym przecież ten sezon to eksperyment pod każdym względem.Jak nie uda się kwiatom kwitnąć to zostawię basenik jako zbiornik na deszczówkę lub zlikwiduję. Stan jaki zastałam wskazuje , że można w nim uniknąć powstawania śmierdzącej gnojówki i na tym mi zależy.Woda i odpowiedni zestaw roślin w niej.Nie muszą być kwiaty.Paweł radził jeszcze dokupienie paru innych roślin ale póki co nie wiem gdzie w ogóle gdzie.
Awatar użytkownika
Apat
50p
50p
Posty: 70
Od: 29 gru 2011, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kędzierzyn-koźle

Re: zakładanie małego oczka prośba o pomoc

Post »

Mam nadzieję, że nie myślisz o rybach. Najlepiej zasłoń je jakimiś roślinami naokoło kup i wsyp triggera 3 zasadź te roślinki i już, tylko wiesz komarów nie unikniesz chyba, że masz żabki w okolicy.
xp_w-4
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 132
Od: 10 maja 2012, o 11:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: zakładanie małego oczka prośba o pomoc

Post »

Apat pisze:Mam nadzieję, że nie myślisz o rybach.
Można by ze 2 czerwone karasie wpuścić...ja mam oczko ze 2mx1m i głebokość ok 70cm i zyje sobie tam z 10 karasi czerwonych.Kiedyś na zime były zabierane do piwnicy...ale od 2 lat zimują w oczku i padła tylko jedna sztka
Awatar użytkownika
krzysztof988
50p
50p
Posty: 84
Od: 6 maja 2012, o 20:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radzyń Podlaski

Re: zakładanie małego oczka prośba o pomoc

Post »

poszukaj na forach o oczkach wodnych, jest takie jedno fajne forum poświecone oczkom wodnym, ja się tam wszystkiego dowiedziałem oczkowodne.net
Pozdrawiam Krzysztof
Moje oczko wodne.
Awatar użytkownika
Apat
50p
50p
Posty: 70
Od: 29 gru 2011, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kędzierzyn-koźle

Re: zakładanie małego oczka prośba o pomoc

Post »

krzysztof988 pisze:poszukaj na forach o oczkach wodnych, jest takie jedno fajne forum poświecone oczkom wodnym, ja się tam wszystkiego dowiedziałem oczkowodne.net
Popieram również z tamtąd pochodzę ;)
Ale od razu ci mówię trzymanie tam ryb to męczarnia dla rybek, duże wahania temperatury i mało przestrzeni. Odwiedź moje matczyne forum i zobaczysz co ci inni doradzą.
Awatar użytkownika
max1232
500p
500p
Posty: 917
Od: 30 sty 2010, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: zakładanie małego oczka prośba o pomoc

Post »

Ja bym zrobił większe oczko z folii.
Awatar użytkownika
Apat
50p
50p
Posty: 70
Od: 29 gru 2011, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kędzierzyn-koźle

Re: zakładanie małego oczka prośba o pomoc

Post »

max1232 pisze:Ja bym zrobił większe oczko z folii.
A jeszcze lepiej z siatkobetonu ale nie w tym rzecz Pani chce po prostu zagospodarować to co już posiada po poprzedniku ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”