Żywika Ciek wodny

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
zywik
100p
100p
Posty: 101
Od: 21 kwie 2011, o 11:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mrozy
Kontakt:

Żywika Ciek wodny

Post »

Wtam.

Dużo pomysłów w głowie, jeszcze więcej projektów w trakcie, ale żeby sobie ułatwić życie postanowiłem zbudować/wykopać oczko wodne :heja I tak zabrałem się 2 tygodnie temu za plan, projekt i kopanie. Wielkość oczka to mniej więcej 3,5m na 4,5m. Piszę mniej więcej bo już na tym etapie muszę poszerzyć pierwszą półkę (obecnie szerokość 20cm, docelowo 40cm?), która jest zlokalizowana na głębokości 15-20cm. Zakładma że będą 3 półki i tu pada pierwsze pytania do was:

1. na jakiej głębokości ulokować półkę nr 2
2. na jakiej głębokości ulokować półkę nr 3 (zapewne będą w przyszłości ryby a strefa przemarzania na moim terenie to 1metr)

Zaznaczę, że jeszcze nie wiem jakie chce mieć rośliny :?:

Ziemia z budowy oczka posłuży mi na kaskadę. Na co mam zwrócić uwagę już teraz? Podaję namiary na sprzęt, który chciałbym zamontować:
http://sklep.oczkowodne.net/p578,filtr- ... cf-20.html
http://sklep.oczkowodne.net/p100,pompa- ... -7500.html
http://sklep.oczkowodne.net/p421,waz-1-cal-aquael.html

3. Czy ten zestaw powyżej będzie w porządku?

Na razie chciałbym zamontować fontannę dopóki nie wybuduję kaskady. Generalnie oczko będzie miało wymiary +- 20metrów kw. A co do objętości to zależy od wymiarów półek.. Będę wykładać folią EPDM.

4. Czy pod folię powinienem zastosować geowłókninę?

Teraz fotki z pierwszych prac, jeśli macie jakieś sugestie, pomysły - czekam :wit

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ministerstwo Książki
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Żywika Ciek wodny

Post »

Półki dobierasz właśnie pod rośliny ale nie wiesz jakie będziesz mieć więc najpierw przemyśl zestawienie roślinne. Z własnego doświadczenia powiem Ci żebyś darował sobie półki a zrobił spadek w kierunku dna rośliny będą się trzymać na lekkim pochyleniu i będzie wyglądać to naturalniej. Oczywiście zależy to od Twojego upodobania.
Jeżeli zamierzasz sadzić np. miniaturowe lilie które będą rosły na głębokości 40cm to musisz doliczyć około 30cm na doniczkę więc półka nr 2 jest na głębokości 70cm.
Strefa głęboka (półka nr 3) najlepiej na głębokości około 1,3-1,5m . Nie żałuj sobie strefy głębokiej.

Zestaw filtracyjny sobie wybrałeś ale jeżeli poszukasz na alledrogo znajdziesz te same elementy o wiele taniej , tak jak i w Obi czy innym molochu budowlanym. Ceny są nawet o 30% niższe jeżeli bierzesz z jednego miejsca. Potrzebujesz jeszcze napowietrzacza na zimę.
Filtr dobieraj do pojemności więc zastanów się jak zamierzasz "opanować" wykop , dokładniej mówiąc jaka ma być pojemność. Filtracja uzależniona jest od ilości roślin, nasłonecznienia , oraz obsady rybnej.
Awatar użytkownika
zywik
100p
100p
Posty: 101
Od: 21 kwie 2011, o 11:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mrozy
Kontakt:

Re: Żywika Ciek wodny

Post »

Dziś popołudniu nie padało, więc po pracy od razu zabrałem się za kopanie. Efekt? została mi ostatnia półka do wykopania :) jeszcze poszerzę 1 strefę by można było odpowiednio założyć folię i ułożyć nań kamienie..

Obrazek
Obrazek
Ministerstwo Książki
Awatar użytkownika
zywik
100p
100p
Posty: 101
Od: 21 kwie 2011, o 11:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mrozy
Kontakt:

Re: Żywika Ciek wodny

Post »

W weekend udało mi się wykopać ostatnią strefę (głęboką). Widzę teraz gdzie muszę poprawić poszczególne półki, przede wszystkim I strefę (płytkiej wody) muszę poszerzyć i powiększyć głęboką.

Zastanawiam się jak mam rozmieścić: filtr i pompę? Skoro skalniak będzie tam gdzie pryzma piachu to może pompa po przeciwnej stronie? Podpowiedzcie w jaki sposób i gdzie zamontować filtr? Czy ma być umieszczony w studzience przy oczku?

Obrazek
Obrazek

Następny etap to zakup[ folii i agrowłókniny :]
Ministerstwo Książki
Awatar użytkownika
Apat
50p
50p
Posty: 70
Od: 29 gru 2011, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kędzierzyn-koźle

Re: Żywika Ciek wodny

Post »

zywik pisze:W weekend udało mi się wykopać ostatnią strefę (głęboką). Widzę teraz gdzie muszę poprawić poszczególne półki, przede wszystkim I strefę (płytkiej wody) muszę poszerzyć i powiększyć głęboką.

Zastanawiam się jak mam rozmieścić: filtr i pompę? Skoro skalniak będzie tam gdzie pryzma piachu to może pompa po przeciwnej stronie? Podpowiedzcie w jaki sposób i gdzie zamontować filtr? Czy ma być umieszczony w studzience przy oczku?

Obrazek
Obrazek

Następny etap to zakup[ folii i agrowłókniny :]
Wiesz starczą ci stare dywany kołdry lub coś taniej wyjdzie, filtr najlepiej obok kaskady a pompa po przeciwnej żeby mieszało wodę. Filtr najlepiej zrób sobie sam z beczki bo te kupne mają to do się, że są mało wydajne. I jeszcze jedno czemu taki sztuczny kształt kwadratu? Nie ładniej będzie okrągłe lub nerkowate.
Awatar użytkownika
zywik
100p
100p
Posty: 101
Od: 21 kwie 2011, o 11:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mrozy
Kontakt:

Re: Żywika Ciek wodny

Post »

Czytałem o tym, że można zastosować wykładziny, dywany.. ale takowych nie posiadam niestety. Co do rozmieszczenia urządzeń filtracyjnych to dzięki za podpowiedź. Tylko za bardzo nie wiem jak zrobić z beczki filtr, może jakiś link do poradnika ;) ? A kształt jest symetryczny, bo mam pewną wizję... :heja
Ministerstwo Książki
Awatar użytkownika
zywik
100p
100p
Posty: 101
Od: 21 kwie 2011, o 11:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mrozy
Kontakt:

Re: Żywika Ciek wodny

Post »

Projekt tymczasowo wstrzymany.
Ministerstwo Książki
ODPOWIEDZ

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”