Oczko zasilane wodą z rynny - proszę o pomoc

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
wojtek7777
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 7 sie 2020, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Oczko zasilane wodą z rynny - proszę o pomoc

Post »

Witam wszystkich

Potrzebuję informacji jak  poradzić sobie z odprowadzeniem wody z rynien do oczka. 

Oczko jest na tym samym poziomie co dom, więc co ze spadem przy prowadzeniu wody do oczka ??? Jak się to robi gdy po doprowadzeniu jesteśmy metr niżej od lustra oczka ??

Jakimi rurami najlepiej poprowadzić wodę z rynny do tego oczka?? dach ma powierzchnię 100m2

Jak głęboko kopać pod to doprowadzenie i czy od razu w tym wykopie puszczać kablem prąd, który potem może mi się przydać przy oczku ??



Oczko planuję zrobić z gotowej wkopanej formy o pojemności około 2m3



Serdecznie proszę o porady
https://zapodaj.net/d9dcbdd49faed.jpg.html
Obrazek
Awatar użytkownika
ori17
50p
50p
Posty: 92
Od: 23 mar 2019, o 10:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oczko zasilane wodą z rynny - proszę o pomoc

Post »

A oczko będzie szczelne?
Jak chcesz by deszczówka nie szła do ścieków, to czy nie lepiej zrobić ogród deszczowy zamiast oczka, które nie spełni roli jako zbiornik retencyjny?
wojtek7777
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 7 sie 2020, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Oczko zasilane wodą z rynny - proszę o pomoc

Post »

Oczko będzie szczelne - na bazie formy laminatu. Pomysł z oczkiem ze względu na projekt "moja woda" i takie odwieczne marzenie o posiadaniu oczka.
Nie wiem tylko, jak ten problem z poziomem wody doprowadzonej do oczka rozwiązać.

Mam nadzieję, że ktoś miał podobny problem - rozwiązał go i coś podpowie.
Awatar użytkownika
szkodnikk
200p
200p
Posty: 251
Od: 2 sty 2014, o 10:48
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Końskie

Re: Oczko zasilane wodą z rynny - proszę o pomoc

Post »

Jaka odległość od domu do oczka?
wojtek7777
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 7 sie 2020, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Oczko zasilane wodą z rynny - proszę o pomoc

Post »

około 20 metrów
Awatar użytkownika
szkodnikk
200p
200p
Posty: 251
Od: 2 sty 2014, o 10:48
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Końskie

Re: Oczko zasilane wodą z rynny - proszę o pomoc

Post »

Woda pod górę nie popłynie ale można spróbować zrobić strumyk okresowy zasilany rynną. Zbuduj nasyp ziemny boki możesz obłożyć kamieniami i obsadzić roślinami skalnymi. Nieckę strumyka wyłóż folią i obsyp żwirem lub kamieniami wedle gustu.

Jeżeli nie to mam jeszcze taki pomysł co by na dole rynnę szczelnie wpiąć w rurę pcv zakopaną w ziemi i jej koniec wpuścić do oczka. Siła grawitacji zrobi swoje, tylko na zimę trzeba rozpiąć i ewentualnie na czyszczenie tego co z dachu spadnie.

Jeszcze taka uwaga że przy ulewie z takiej rynny może kilka metrów sześciennych wody pójść trzeba pomyśleć o tym żeby ta woda nie wypłukała całej zawartości niecki oczka.
wojtek7777
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 7 sie 2020, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Oczko zasilane wodą z rynny - proszę o pomoc

Post »

W miejscu łączenia wylotu z rynny dał bym jakąś wyczystkę i skłaniał bym się ku temu drugiemu pomysłowi, aby to na szczelnie połączyć tym żółtym wężem/rurą odwodnieniową bo było by to w 1 kawałku więc i szczelne.
Pytanie co było by gdyby była w nim woda i przymroziło - rozsadzi go w ziemi ?? A może są jakieś inne węże/rury które by się lepiej sprawdziły do tego ??

Ogólnie było by go dobrze jak najpłycej zakopać żeby uniknąć dużej różnicy poziomów, ale też na takiej głębokości aby po zasypaniu można było na tym stanąć.
20 cm wystarczy ?? Czy to w ogóle zły pomysł...?

Może macie jeszcze inne pomysły - każda porada się przyda....
Awatar użytkownika
szkodnikk
200p
200p
Posty: 251
Od: 2 sty 2014, o 10:48
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Końskie

Re: Oczko zasilane wodą z rynny - proszę o pomoc

Post »

szkodnikk pisze:żółtym wężem/rurą odwodnieniową
O ile dobrze pamiętam i jeżeli o tej samej mówimy to ta rura jest na swojej długości podziurawiona i służy do rozsączania wody w gruncie.

Ja bym dał zwykłą szarą PCV na końcu przejście kolankami do oczka. Na końcu prostej wykopałbym dołek i trochę żwiru, nad tym pierwsze kolanko jak będą pierwsze przymrozki to rozpinasz i woda wsiąknie w żwir. Coś na zasadzie dziękuję rewizyjnej łatwo zamaskować.
wojtek7777
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 7 sie 2020, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Oczko zasilane wodą z rynny - proszę o pomoc

Post »

szkodnikk pisze:
szkodnikk pisze:żółtym wężem/rurą odwodnieniową
O ile dobrze pamiętam i jeżeli o tej samej mówimy to ta rura jest na swojej długości podziurawiona i służy do rozsączania wody w gruncie.

Ja bym dał zwykłą szarą PCV na końcu przejście kolankami do oczka. Na końcu prostej wykopałbym dołek i trochę żwiru, nad tym pierwsze kolanko jak będą pierwsze przymrozki to rozpinasz i woda wsiąknie w żwir. Coś na zasadzie dziękuję rewizyjnej łatwo zamaskować.

Zrobię tak jak radzisz. Zastanawiam się jeszcze czy podciągać prąd w tym samym wykopie? i ewentualnie jakoś dodatkowo zabezpieczać ?
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Oczko zasilane wodą z rynny - proszę o pomoc

Post »

wojtek7777 pisze:Witam wszystkich

Potrzebuję informacji jak  poradzić sobie z odprowadzeniem wody z rynien do oczka. 

Oczko jest na tym samym poziomie co dom, więc co ze spadem przy prowadzeniu wody do oczka ??? Jak się to robi gdy po doprowadzeniu jesteśmy metr niżej od lustra oczka ??
A nie możesz wykopać dołu pod to oczko?
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Oczko zasilane wodą z rynny - proszę o pomoc

Post »

Nie rozumiem problemu. Mam od 20 lat odprowadzenie wody do oczka - dystans 100 metrów. Rury biegną poziomo prawie zero spadku.
Uwzględnij rury spadowe o wysokości 3 metrów, wtedy będziesz miał różnicę między domem a oczkiem. Mam rury fi 80 i przez ten okres nie było problemu.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Oczko zasilane wodą z rynny - proszę o pomoc

Post »

Ja z kolei mam blisko oczko. Choć bardziej jest to zbiornik PePoż :) ale z uwagi na rodzaj podłoża i minimalny spadek zrobiliśmy betonowe rynienki nawierzchniowe, co sie w sumie komponuje ze zbiornikiem, który też zrobiliśmy z betonu. Ma wymiary 1,60x1,60x0,60
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
wojtek7777
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 7 sie 2020, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Oczko zasilane wodą z rynny - proszę o pomoc

Post »

asprokol pisze:Nie rozumiem problemu. Mam od 20 lat odprowadzenie wody do oczka - dystans 100 metrów. Rury biegną poziomo prawie zero spadku.
Uwzględnij rury spadowe o wysokości 3 metrów, wtedy będziesz miał różnicę między domem a oczkiem. Mam rury fi 80 i przez ten okres nie było problemu.
Napisz proszę na jakiej głębokości + - je zakopałeś i jakim rodzajem rur ciągnąłeś. Zastanawiam się nad tymi żółtymi bez perforacji , lub nad tymi szarymi ??
ODPOWIEDZ

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”