Zimowanie ryb w oczku i w innych warunkach

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
neder399
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 12 sie 2011, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Zimowanie ryb w oczku i w innych warunkach

Post »

Witam chcę założyć Oczko wodne tak 300cm-200cm głębokość w jednym miejscu 120cm resztę to tak 70 cm i oto moje pytanie czy w takim oczku przeżyją rybki takie jak Karpik , Płoć , Lin , Amur ... ? I ile wyjdzie mi za to wszystko moge mac wydać 500 zł czy uda mi się to ? Proszę o pomoc ;) Pozdrawiam !!!
Awatar użytkownika
kairu
100p
100p
Posty: 149
Od: 12 lut 2009, o 16:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie
Kontakt:

Post »

Aby ryby przezimowały w oczku jego głębokość powinna wynosić minimum 1m / 1,2m. Natomiast jego powierzchnia powinna mieć tak chociaż 6m2 , 7m2. Bez spełnienia tych warunków zimowanie rybek w oczku jest raczej niewykonalne.
W przypadku mniejszych i płytszych zbiorników niż opisane powyżej będzie konieczne odłowienie rybek.
neder399
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 12 sie 2011, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

A jak będzie troche głebsze tak wszędzie 1m w jednym miejscu 1.2 - 1.5 ? Jakie ryby moge wpuscic ? Ile zapłace za filtr i pompe znajdzcie mi jakąś do 300 zł z Góry dziękuje i pozdrawiam ! :D
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

Moja propozycja, to rób jak największe, oczywiście w miarę możliwości terenowych i finansowych. Chodzi o to że za kilka lat ryby zaczną Ci się mnożyć i co z nimi zrobisz w małym oczku. To po pierwsze.

Po drugie jaką masz zamiar użyć izolację do niego. Chcę Cie przestrzec przed używaniem tanich folii ogrodniczych i budowlanek. Po góra dwóch latach trzeba je wymieniać. Do oczek są w zasadzie dwa rodzaje folii, jedna to folia PVC np. firmy ERGIS a druga to folia EPDM np. firmy Firestone lub Trelleborg. Osobiście polecam EPDM ze względu na wyjątkową rozciągliwość, a co za tym idzie i wyjątkową trwałość, producent daje gwarancję na 25 lat. Jest w zasadzie niezniszczalna jeśli się ją prawidłowo położy w wykopie po 35 latach eksploatacji w zbiorniku wodnym wykazała 0,03% zużycia.

Jeśli nie czytałeś jeszcze o oczkach to zapraszam TUTAJ, są tam podstawowe informacje dla początkujących w temacie Oczko wodne.

Filtr dobierasz do pojemności oczka, a nie jego wielkości. Jeśli chcesz mieć w oczku ryby to proponuję filtr o 1/2 większy niż zalecany do danej pojemności. Wiem z praktyki że producenci naciągają trochę parametry wydajnościowe swoich wyrobów. Np. jak oczko będzie miało 10000 l to potrzebujesz filtr dla 15000 l, i dopiero do filtra dobierasz odpowiednią pompę.

Teraz bardzo orientacyjne koszty inwestycji:
Na filtr będziesz potrzebował ok 300 - 400 zł + pompa ok 250 - 300 zł no i oczywiście folia PVC w granicach 9 do 12 zł/m2, EPDM 23 do 27 zł/m2.

Przy wymiarach oczka np. 5,0 m x 2,5 x 1,30 m (H) + po 50 cm z każdej strony na zakłady, czyli do długości i szerokości musisz dodać: 1 m (na zakłady) + (2 x 1,30) (podwójna głębokość) = 1,0 + 2,60 = 3,60 m. Będziesz więc potrzebował ok 52,50 m2 folii, i tyle samo geowłókniny (ok 5,00 - 7,00 zł/m2) jako izolacja folii od podłoża. Na folii nie powinno się oszczędzać, ponieważ jej awaria za kilka lat, w przypadku gorszej jakościowo a co za tym idzie i tańszej folii, będzie kosztowała tyle co budowa nowego oczka od podstaw.

To chyba wszystko jak na początek. Jeśli się jeszcze nie zraziłeś to zapraszam do rozmowy na ten temat.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Awatar użytkownika
AurorA
200p
200p
Posty: 318
Od: 30 sty 2007, o 19:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Brwinów k/Wa-wy
Kontakt:

Post »

kairu pisze:Aby ryby przezimowały w oczku jego głębokość powinna wynosić minimum 1m / 1,2m. Natomiast jego powierzchnia powinna mieć tak chociaż 6m2 , 7m2. Bez spełnienia tych warunków zimowanie rybek w oczku jest raczej niewykonalne.
bez przesady, karasie bez problemu zimują przy 80 cm
oto moje pytanie czy w takim oczku przeżyją rybki takie jak Karpik , Płoć , Lin , Amur ... ?
amura i karpie sobie odpuść , wymagają większych zbiorników, płoć może się uda a z linami nie będzie na pewno problemu. Najbardziej polecam niezawodne karasie.
Pozdrawiam Arek.
Oczko wodne żaden problem
Awatar użytkownika
sylwik
500p
500p
Posty: 681
Od: 22 lip 2006, o 10:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Post »

Te ryby to raczej pasują do tego żeby je hodować w ogromnym stawie rybnym a nie ozdobnym oczku.
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

Sylwik to nie tak, można je hodować lecz Amura nie polecam do żadnego oczka, małego czy dużego, amur w oczku = brak roślin.
Karp natomiast potrzebuje głębokiej wody, minimum 1,20 m i większej powierzchni, niż ma to oczko. Poza tym, przy karpiach trzeba rośliny sadzić w oczku tak aby karpie nie miały do nich dostępu, lub zabezpieczać ja np. żwirem przed ryciem podłoża przez karpie, które pracują jak koparki w poszukiwaniu pokarmu w podłożu. Mam karpie od kilkunastu lat w oczku o wymiarach 7,5 m x 3,5 m x 1,20 m gł.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Awatar użytkownika
sylwik
500p
500p
Posty: 681
Od: 22 lip 2006, o 10:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Post »

Czyli wszystko się zgadza te rybki muszą mieć dużo większe oczko a nie miniaturkę.
patryk375
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 1 kwie 2016, o 11:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Zimowanie ryb ??

Post »

Witam wszystkich jestem tu nowy i chciałbym poprośić o pomoc mam oczko wodne o gł max 90cm i w nim karpie kroczki i karasie i ? jak je mogę przezimować w czym innym? oczko ma wymiary 6m2


Hej Wszystkim. Na wstępie zaznaczam iż jak tylko uzyskam odpowiedx to zaraz ten temat usunę a nie będę zaśmiecał naszego forum :wit
Awatar użytkownika
Pawel91
200p
200p
Posty: 264
Od: 4 sty 2008, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Karasie w płytkim oczku wodnym - jaka temperatura?

Post »

Witam.
Mam oczko o pojemności ok. 1500 l. Oczko nie jest głębokie- w najgłębszym miejscu ma ok. 35 cm.
Więc na zimę wyciągam karasie.
W związku z tym mam pytanie. Do jakiej temperatury można karasie trzymać w oczku? Czy tak jak jest w ostatnich dniach czyli ok 9 stopni w dzień jest jeszcze ok? Czy należy je już ewakuować z oczka.
Awatar użytkownika
Piotr-Sz
200p
200p
Posty: 461
Od: 28 gru 2010, o 12:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Leszno (okolice), Wielkopolska

Re: Oczko wodne - zimowanie ryb

Post »

I ja się podzielę moim doświadczeniem.
Od 20 lat hoduję karasie w oczku wodnym o głębokości ok 60 cm. I zawsze w nim zimują. Sprawa jest dość prosta. Styropian. Wrzućcie na taflę wody kilka płyt styropianu, tak aby były połączone- jedna obok drugiej. W jednej należy wyciąć otwór rewizyjny, który można również przykrywać styropianem - styropian na styropian. Sam styropian- polecam 10 cm twardego. Pod styropianem woda nie zamarznie, a przy bardzo wielkim mrozie lekko podejdzie po bokach. I na marginesie dodam, że zawsze używam dużego napowietrzacza.
kasia_nowa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 19 gru 2017, o 09:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oczko wodne - zimowanie ryb

Post »

Z mojego doświadczenia posiadacza oczka wodnego wiem, że rybki - karasie ozdobne - zimowały w moim oczku bez problemu. Oczko mamy dość głębokie bo ponad metr w takiej "dziupli" na środku. Tutaj zawsze ryby zimują.

Ty widzę masz tylko 35 cm głębokości więc na pewno oczko zamarznie do dna.
Nie przeżyją ryby. Widzę, że masz zamiar je przenieść, to OK.

A mam pytanie, jakie duże masz te karasie i gdzie trzymasz je zimą?
My przy mniejszym oczku oddawaliśmy sąsiadowi do większego stawu na przechowanie - nie miał takich kolorowych rybek, dlatego łatwo było je odłowić . A i tak nie wszystkie się udawało :(
Przechowujesz rybki np. w beczce lub jakim takim dużym zbiorniku w pomieszczeniu w temp. powyżej 0 stopni?

Karasie w oczku powinno się wyjąć gdy temp. wody spadnie poniżej 10 stopni. Tak przynajmniej w teorii. Pokarmu już nie trawią i zaczynają przechodzić w letarg.
Kaśka

-- 20 gru 2017, o 11:12 --

Jeszcze coś mi przyszło na myśl. Ostatnio rzucił mi się w oczy artykuł o przygotowaniu oczka do zimy i tam też czyatłam o zimowaniu ryb w oczku. Zobacz sobie, może coś Ci się przyda z tego https://aqua-light.pl/blog/oczko-wodne- ... c-je-zimy/
pozdrawiam oczkomaniaków
Kaśka
Małe oczko wodne
yachi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 21 lut 2018, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Oczko wodne - zimowanie ryb

Post »

U mojego kolegi, rybki zimują bez problemu (nawet żółw). Oczko ma róże poziomy i zakamarki. Zbierają się tam gdzie najgłębiej.
ODPOWIEDZ

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”