Budujemy skalniak [Kalendarium foto]

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Janusz100
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1800
Od: 2 paź 2011, o 06:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sidzina k Jordanowa, Małopolska

Re: Budujemy skalniak [Kalendarium foto]

Post »

Jeśli myślisz o trawach ozdobnych do ogrodu skalnego to w zasadzie można polecić tylko Festuca glauca Kostrzewę popielatą i to jej odmianę Blue Fox. Jest stosunkowo niska, tworzy zwarte, srebrzyste kępy.
Obrazek
Niestety z siewu może nie powtarzać cech rośliny matecznej, tylko z podzialu gwarantuje powtarzalność srebrzystego wybarwienia liści, stąd przekwitnięte kwiaty należy usuwać.
Jeśli chcesz tę trawę na skalniak mogę podzielić którąś z swoich kęp i przesłać Ci. Po roku w odpowiednich warunkach możesz ją sam podzielić na 3 - 4 nowe kępy. Jest moim zdaniem bardzo dekoracyjna na skalniaku.
Poza tym pragnę Ci zwrócić uwagę na roślinę podobną do trawy, zwaną "czarną trawą", chociaż z trawami poza podobnym wyglądem niema nic wspólnego to Ophiopogon planiscapus Konwalnik płaski odmiana Nigrescens . Rośnie niestety wolno, kwitnie biało. Jest jedną z roślin o najbardziej czarnych liściach. Nie mam jej w zestawie z Festuca glauca Blue fox ale mółby to być bardzo ciekawy zestaw (kolor czarny ze srebrnym ). Po trzech latach uprawy mam jednak zaledwie 4 rośliny.
Obrazek
Jest też Ophiopogon planiscapus "Minor" o liściach zielonych wysokości 10 cm.
Obrazek
Podobny wygląd do traw ma również Sisyrynchium angustifolium Miecznica wąskolistna - wysokości 15-20 cm. Ma z reguły kwiaty niebieskie i pokrtój kępiasty.
Obrazek
Wszystkie te rośliny są łatwe w uprawie i najbardziej nadają się do ogrodu skalnego. Innych gatunków traw poza Festuca glauca nie polecałbym na skalniak z uwagi na ich ekspansywność, wysokość i niezbyt interesujący wygląd w czasie lub po kwitnieniu. A co najważniejsze Festuca glauca i Ophiopogon planiscapus to rośliny zimozielone nie tracą liści na zimę, są ozdobne przez cały rok w przeciwieństwie do traw.
Awatar użytkownika
maika
1000p
1000p
Posty: 1026
Od: 15 paź 2012, o 19:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Budujemy skalniak [Kalendarium foto]

Post »

:wit Wiedziałam że tak będzie, rośliny dały czadu ;:138
Awatar użytkownika
portugalia
50p
50p
Posty: 98
Od: 3 lip 2011, o 18:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Budujemy skalniak [Kalendarium foto]

Post »

zdjęcia skalniaka z tegorocznej majówki :heja

Obrazek

Obrazek

Obrazek
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=27&t=45726" onclick="window.open(this.href);return false;
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”