Budujemy oczko wodne

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
ODPOWIEDZ
Luki86
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 5 kwie 2007, o 00:38
Lokalizacja: Kalisz

Budujemy oczko wodne

Post »

Przeglądam tak te tematy o oczkach wodnych i jakoś ich nie potrafię pozbierać do kupy. W następnym roku chciałbym zbudować małe oczko wodne na działce ale już chciałbym się jak najwięcej o tym dowiedzieć. Oczko będzie dość małe tzn. jakieś 2-2m może trochę większe, do tego głębokie na jakiś 1m. I teraz czas na moje pytanka:
Czego najlepiej użyć do budowy aby było i tanio i solidnie ;)
Jakich kamieni użyć żeby oczko wyglądało jak najbardziej naturalnie?
Czego potrzebuję do zbudowania małego wodospadu/kaskady (tanio :P) i czy z drugiej strony tej kaskady/wodospadu można zrobić mały ogródeczek skalny?
Jakie rybki można by trzymać w takim oczku? I czy musiałbym kupować jakiś filtr i pompkę? Czy wystarczą jakieś roślinki, które oczyszczałyby wodę...?
Kiedy trzeba zacząć budowę takiego oczka? I czemu tak drogo? ;) :P

Z góry dziękuję za odpowiedzi. Wiem, że pewnie część z tych pytań już padła na forum ale fajnie by było jakby to wszystko razem zebrać i przedstawić w przystępny sposób komuś kto się na tym w ogóle nie zna :]
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Budujemy oczko wodne

Post »

Luki86 pisze:Oczko będzie dość małe tzn. jakieś 2-2m może trochę większe, do tego głębokie na jakiś 1m.
Moim zdaniem złe proporcje zwymiarowania oczka.
Przede wszystkim musisz się dobrze zastanowić do czego ma Ci służyć to oczko. Czy tylko będą w nim rośliny, jakie i ile. Czy będziesz tam trzymał też i ryby. Od tego uzależnione są właśnie wymiary oczka. Dla roślin wystarczy, ze tak powiem "byle kałuża", aby tylko woda z niej nie wysychała. W zupełności wystarczy wtedy głębokość 1m, bo to minimalna głębokość na której możesz sadzić np. grzybienie, lecz one lubią się rozrastać i nie wyglądają naturalnie stłoczone na małej powierzchni. Chyba, że będziesz sadził jedynie ich odmiany karłowate. Odmiany mocno rosnące pokrywają okrąg o średnicy ok 3m. A musi być jeszcze miejsce dla oczeretów, pałek, tataraku, jeżogłówki, kosaćców, strzałek wodnych itp. roślin wodnych, które odpowiadają za czystość wody w oczku (brak glonów planktonowych, nitkowatych i rzęsy wodnej. Tyle z grubsza o roślinach.
Jeśli natomiast, chcesz tam hodować ryby ozdobne, takie jak:złoty karaś, złoty lin, czy orfa (o karpiu koi nie wspominam, bo potrzebuje on dużego, głębokiego i ze specjalistycznym wyposażeniem technicznym, odpowiadającym za czystość wody, oczka), to oczko powinno mieć co najmniej 1,20 m głębokości w najgłębszym miejscu. A z tym wiąże się jego wielkość. Jako że, wielkość oczka uzależniona jest od jego głębokości. Za długi temat żeby się o tym tu rozpisywać, zrobiłem to już wcześniej TUTAJ
I teraz czas na moje pytanka:
Czego najlepiej użyć do budowy aby było i tanio i solidnie ;)
To też temat jak rzeka, zapraszam również TUTAJ
Jakich kamieni użyć żeby oczko wyglądało jak najbardziej naturalnie?
Najlepiej żadnych, a jeśli już to jak najmniej, jeśli ma to wyglądać oczywiście, naturalnie np tak jak TAKIE, lub bez kamieni np. jak TAKIE
Czego potrzebuję do zbudowania małego wodospadu/kaskady (tanio :P) i czy z drugiej strony tej kaskady/wodospadu można zrobić mały ogródeczek skalny?
O kaskadzie piszę TUTAJ, a o skalniaku TUTAJ
Kiedy trzeba zacząć budowę takiego oczka? I czemu tak drogo? ;) :P
Kiedy będziesz miał czas i zgromadzisz wszystkie niezbędne materiały do jego budowy i wyposażenia i najlepiej jak jest słoneczna pogoda w czasie układania folii. O tym możesz przeczytać na mojej stronie do której fragmentów dostałeś wyżej odnośniki, a odnośnik do strony głównej jest w stopce tego postu.
Z góry dziękuję za odpowiedzi. Wiem, że pewnie część z tych pytań już padła na forum ale fajnie by było jakby to wszystko razem zebrać i przedstawić w przystępny sposób komuś kto się na tym w ogóle nie zna :]
Ale ten Ktoś, mógł by się więcej przyłożyć i znaleźć, choćby w tym dziale o Oczkach wodnych, artykuł do którego, ten Ktoś dostał właśnie powyżej odnośnik o Oczku i kaskadzie. :wink:
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Luki86
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 5 kwie 2007, o 00:38
Lokalizacja: Kalisz

Re: Budujemy oczko wodne

Post »

Przejrzałem wszystkie linki jakie mi podałeś i są naprawdę fajne :) Szczególnie ten o budowie oczka wodnego. Sporo fachowych porad. Jestem pewien, że z tego skorzystam gdy zacznę budowę swojego oczka :) Ale nadal mam pytanko. Chodzi o grzybienie. Przeczytałem niedawno, że potrzebują one wody stałej, nieruchomej i że nie za dobrze będą kwitnąć w oczku z kaskadą. Czy to prawda? Czy może zależy to od tego po prostu w jakiej odległości od tej kaskady by sie znalazły? Bo nie chciałbym rezygnować ani z tych roślinek ani ze spadającej wody :(
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Budujemy oczko wodne

Post »

Luki86 pisze: Ale nadal mam pytanko. Chodzi o grzybienie. Przeczytałem niedawno, że potrzebują one wody stałej, nieruchomej i że nie za dobrze będą kwitnąć w oczku z kaskadą. Czy to prawda? Czy może zależy to od tego po prostu w jakiej odległości od tej kaskady by sie znalazły? Bo nie chciałbym rezygnować ani z tych roślinek ani ze spadającej wody :(
Owszem prawda, nie lubią rozpryskującej się wody na liście. Jeśli będą rosły w takiej odległości od kaskady czy fontanny, że opadające z nich krople nie dotrą do liści, to małe falowanie wody im nie zaszkodzi.
Nie szkodzi im również wolny przepływ wody w oczku, spowodowany pobieraniem wody przez pompę do kaskady. Kaskadę powinno się tak usytuować, aby była na przeciwległym końcu oczka w stosunku do pompy pobierającej do niej wodę. Taki przepływ jest wskazany ze względu na rozprowadzenie natlenionej przez kaskadę wody po całym oczku.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
ODPOWIEDZ

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”