Kamienie w ogrodzie

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Folia pod kamienie

Post »

Geowłóknina to tkanina podobna do tej z której robi się worki na ziemniaki (te białe), tyle że czarna. Robi się ją z włókien polipropylenowych lub poliestrowych. Do zastosowań ogrodniczych stosuje się geowłókninę o porach O90, czyli od 90 do 120 ?m. Taka geowłóknina ma przepuszczalność wody: min 90 l/m2/s.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Otoczaki w ogrodzie

Post »

Witam
Wysypałam 2 lata temu żwirem ( średniej wielkości otoczaki) niewielką rabatę z ciemiernikami białymi.Co roku pięknie kwitły w październiku gdy wysypana była kora, jednak od czasu wysypania tam żwiru marnieją, choć to już szerokie kępy.Liście mają krótkie ogonki, ogólnie są mniejsze, a dziś odkryłam nędzne, niewyrośnięte kwiatki na krótkich 5 cm łodyżkach :roll: :( Wyglądają jakby chciały, a nie mogły.
Podejrzewam, że winny jest żwir i brak powietrza w korzeniach.A może powód jest inny?Co o tym sądzicie?
___________________
pozdrawiam
Awatar użytkownika
adamza07
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1643
Od: 10 mar 2007, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Jezierzycy k.Wołowa

Post »

Żwir wysypany bezpośrednio na ziemię czy na ułożoną przedtem folię,matę lub włókninę ?
"Człowiek żyje po to,aby kochać. Jeśli nie kocha - to nie żyje." Vinet
ogrody,kompozycje roślin
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Post »

Bezpośrednio na ziemię,a środek skąd wyrastają liście i kwiaty jest wolny.Mam również wrażenie, że całe kępy jakby 'wciągnęły się'/wrosły(?) głębiej :roll: Czytałam kiedyś, żeby ciemierniki sadzić płytko, bo mają tendencję do takiego wciągania się wgłąb po ukorzenieniu.Jednak do czasu wysypania żwiru wszystko było w porządku jednak liście często miały brązowe plamy. Podejrzewam, że w wilgotnej korze grzyby miały sprzyjające siedlisko.Teraz liście są zdrowe, ale problem innego rodzaju :roll: Może dać drobniejszy grys wapienny? A może trzeba wykopać te ciemierniki i posadzić płycej? Rosną jakieś 6-7 lat.
Nie dawałabym nic, ale rabatka jest przy schodkach wejściowych, na dodatek ziemia bardzo tam wysycha i raz, że nie wygląda to dobrze, a dwa to ściółka zatrzymuje wilgoć.
Awatar użytkownika
agnesik12
200p
200p
Posty: 299
Od: 31 sty 2008, o 10:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: łódzkie

otoczaki głazy

Post »

Witajcie,

Mam pytanie skąd bierzecie duże otoczaki , głazy??? W najbliższym składzie kamienowym można kupić żwir, małe otoczaki ale nie takie naprawdę duże. A mi się marzą takie dwa bądź trzy. Dodam że mieszkam w woj. łódzkim.

Jakie macie doświadczenia. Czy takie firmy dowożą do klienta głazy. Jaki jest koszt? Czy ktoś z Was takie coś robił?


Pozdrawiam,
Agnieszka
Awatar użytkownika
adasko1fly
50p
50p
Posty: 55
Od: 5 kwie 2011, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkkopolska

Re: otoczaki głazy

Post »

U mnie tj. okolice poznania po prostu jedzie sie na pole poszwenda po miedzach lub polnych drogach i zawsze co się znajdzie. Albo po prostu do gospodarza jechać zapytać czy nie ma gdzies na polu. To będzie najprościej.

pozdrawiam!!!
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: otoczaki głazy

Post »

Można poszukać na żwirowniach i faktycznie u rolników.
A byłaś na ul.Wydawniczej 15 w firmie Fox Land - Piotr Ślęzak, kupowałem u nich rok temu kamień na kaskadę. Wtedy byli najtańsi w centralnej Polsce, a i duży wybór asortymentu mieli. Nie wiem czy jeszcze tam działają, bo mam problemy z ich stroną www, nie otwiera się.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Awatar użytkownika
agnesik12
200p
200p
Posty: 299
Od: 31 sty 2008, o 10:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: otoczaki głazy

Post »

Dziękuję za odpowiedź. Nie byłam tam jeszcze ale zaraz spróbuję się czegoś dowiedzieć.
Agnieszka
Awatar użytkownika
mmarta1982
500p
500p
Posty: 519
Od: 26 sie 2011, o 21:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie Żelechów
Kontakt:

Re: otoczaki głazy

Post »

Najlepiej popytać rolników ,często przy gospodarstwach są kamienice.Pewnie nie którzy by się ucieszyli jak ktoś by im je uprzątnął z działki.Ja na szczęście mam dużo takich kamieni,ciągle je wykopuję z pod ziemi.Ostatnio podczas sadzenia drzewek owocowych wykopałam kolejny okaz,był taki duży że mąż musiał go wyciągać.
Kiedyś pytałam w ogrodniczym o takie kamienie.Sprzedawali je na kilogramy.Ceny mnie przeraziły. :shock: No i czym takiego kolosa przewieżć? :?: Zamawiać dodatkowy transport :?:
martucham1
500p
500p
Posty: 549
Od: 20 mar 2012, o 14:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubuskie

Re: otoczaki głazy

Post »

Najlepszy czas na zbiory kamieni to teraz bądź na jesień kiedy są orane pola :D Przejechać się gdzieś na wioskowe pola a tam kamieni mnóstwo po rowach. Ja tydzień temu przywiozłam cały bagażnik w combi, aż mi samochód siadł :lol: A teraz mam klombik :heja
limonkaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1208
Od: 15 kwie 2013, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Kamienie......

Post »

Już czas na porządki w naszych ogródkach , zbieramy warzywa , owoce , kwiaty ścinamy , przekopujemy a przy okazji zbieram kamienie z pola . Są różnej wielkości , dla mnie było to bardzo duże zaskoczenie widok kamieni w polu . Nie miałam z nimi wcześniej do czynienia, bo w rodzinnych stronach ich nie było . Może podzielicie się ze mną swoimi uwagami na temat kamieni ? Bo chyba warto się pochylić , wziąść w ręce i obejrzeć , czy nie są piękne ? Niby kamień a jednak mają swoją urodę ?
Bożena
Belfedor
200p
200p
Posty: 409
Od: 10 maja 2013, o 14:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Kamienie......

Post »

Witam :wit Swojego czasu kolekcjonowałem kamienie. Nawet mam jeszcze kilka w domu. Najbardziej podobają mi się te białe, przez które przebija światło . :)
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Kamienie......

Post »

Nad morzem zachwycam się zazwyczaj kamieniami, obtoczonymi przez morze. U nas w Opolu to zazwyczaj spotyka sie nieciekawe, wapienne. Dziewczynki takimi kamieniami często na asfalcie coś rysują, "klasy" przeważnie.
Waleria
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”