Rzęsa wodna problemem stawów i oczek wodnych

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
orzech571
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 18 mar 2007, o 22:53
Lokalizacja: Warszawa

Rzęsa wodna problemem stawów i oczek wodnych

Post »

Posiadam działkę na której jest lekko zabagnione rozlewisko. Głównym problemem jest rzęsa wodna która pokrywa cały staw. Czy jest na nią jakiś sposób?
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Rzęsa.

Post »

orzech571 pisze:Posiadam działkę na której jest lekko zabagnione rozlewisko. Głównym problemem jest rzęsa wodna która pokrywa cały staw. Czy jest na nią jakiś sposób?
Co rozumiesz pod pojęciem rozlewisko i jakiej jest wielkości i średniej głębokości?
Możesz podrzucić kilka fotek :?:
Obecność rzęsy świadczy o przenawożeniu wody, tzn. że w wodzie znajduje się duża ilość składników odżywczych, azotanów, które są jednym z lepszych nawozów organicznych.
Rzęsa nie mając konkurencji w postaci roślin obficie się rozwija korzystając właśnie z azotanów.
Czy rosną tam jakieś typowe rośliny wodne i bagienne, bo to głównie rośliny wodne odpowiadają za czystość wody (brak glonów i rzęsy). Są konkurentami pokarmowymi dla nich, pobierają tak jak one azotany z wody
Jeśli rozlewisko, obojętnie co by to znaczyło, ma połączenie z naturalnym ciekiem wodnym (rzeka, strumyk, rów melioracyjny), to możesz mieć z nim nadal problemy.
Jeśli nie ma takiego połączenia to trzeba sprawdzić właściwości fizyko chemiczne wody. Trzeba sprawdzić pH wody, zrobić test na zawartość związków amonowych (amoniak NH3), test na zawartość azotynów (NO2) i azotanów (NO3) oraz test na twardość ogólną tzw. TwO.
Testery do tych badań można zakupić w sklepach akwarystycznych. Osobiście stosuję testery firmy ZOOLEK.
Jeśli będę miał te informacje to spróbuję Ci pomóc. Bo jak na razie za mało dla mnie danych.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
hellmaker
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 31 mar 2007, o 13:33

Post »

Zoolek to raczej kiepskie testy akwarystyczne ale do oczka chyba mogą być.
W zoologiku powinni ci wykonać podstawowe testy wody .

A co do rzęsy to podobno kaczka może pomóc :wink: .
panda7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1532
Od: 9 lis 2006, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Oczka wodnego nie mam :( ale mam akwarium ;-)
Testy mam z Tropical "5in1"
Za ich pomocą można zrobić test na pH, KH, GH, NO2, NO3.
Co do wiarygodności testów to pytałam na http://www.akwarystyka.aplus.pl/forum/ i są O.K.
Gdyby nie były już bym wiedziała (Pielęgniczki Kakadu są bardzo wrażliwe na NO2 i NO3)
Bardzo łatwe w obsłudze ;-) To też PLUS ;-)
Koszt od 35 do 45 zł (25 sztuk w opakowaniu) w sklepach zoologicznych.
ewcik
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 12 kwie 2007, o 18:10
Lokalizacja: Ząbki/ Warszawa

Post »

Mój mąż tak długo wyławiał te niechciane roślinki :P aż całkiem zlikwidował:(
Awatar użytkownika
agrazka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3193
Od: 22 maja 2005, o 23:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post »

ja mam taki problem z rogatkiem, rośnie jak g...
wyrywany był już kilka razy, ale zawsze coś zostanie, gdzieś głęboko.
Już nie wiem co robić? Macie jakieś lekarstwo?
serdecznie - Grażyna - Mój ogród...
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

hellmaker pisze:Zoolek to raczej kiepskie testy akwarystyczne ale do oczka chyba mogą być.
W zoologiku powinni ci wykonać podstawowe testy wody .

A co do rzęsy to podobno kaczka może pomóc :wink: .
Testy wody, z zasady, właściciele oczek robią sami. Stosuję testy Zooleku od kilku lat i jak na razie nie zawiodłem się na nich :D .

Kaczka owszem zeżre rzęsę ,lecz tak użyźni wodę swoimi odchodami, że zakwit glonów "masz jak w banku". :(
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

agrazka pisze:ja mam taki problem z rogatkiem, rośnie jak g...
wyrywany był już kilka razy, ale zawsze coś zostanie, gdzieś głęboko.
Już nie wiem co robić? Macie jakieś lekarstwo?
Na rogatka proponuję...raki. Bardzo go lubią. A poza tym. to rogatek lubi wodę z zawartością wapnia. Sprawdź pH wody. Jak pH będzie zbyt wysokie powyżej 7,5 to zakwaś wodę kwaśnym torfem (pH 3,5 do 4,5). Stosuję na 10 000 litrów od 60 do 80 litrów torfu. Zatapiam go w oczku przesypany, do worków po ziemniakach (takich białych), wkładam do worka dw trzy kamienie, aby worek zatonął, po 3 - 4 tygodniach (nie dłużej, aby nie zaczął gnić), wyciągam worek i sprawdzam pH ponownie, jak jest nadal za wysokie to ponawiam zabieg z torfem. Bez obawy torfem się nie przedawkuje. Prawidłowe pH powinno się wahać od 6,0 do 7,5. Ryby bardzo lubią lekko kwaśną wodę. Nie chorują na choroby grzybowe skóry i ładnie się wybarwiają.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Post »

Paweł Woynowski pisze:

Na rogatka proponuję...raki. Bardzo go lubią.
W swojej sadzawce sprawdziłem, że skutecznym "odkurzaczem" jest dziki karp. Była to pierwsza ryba w moim oczku a po kilku latach dominująca w oczku. Karp ten nie tylko zjadał rzęsę, ale smakowały mu również ślimaki wodne, które w tym oczku nigdy się nie rozmnożyły.
Poza tym on zjadał już wszystko :shock: :lol:
Andrzej.
Awatar użytkownika
agrazka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3193
Od: 22 maja 2005, o 23:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post »

Na rogatka proponuję...raki. Bardzo go lubią.
Pawle, czy raki nie podziurawią folii :?: Tego się obawiam. Dzięki za radę z tym torfem, ja mam z 50.000 l wody. To muszę kupić sporo tego torfu. :D
serdecznie - Grażyna - Mój ogród...
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

agrazka pisze:Na rogatka proponuję...raki. Bardzo go lubią.
Pawle, czy raki nie podziurawią folii :?: Tego się obawiam.
Myślisz że przetną ją szczypcami. Świetny dowcip :D :D :D
Nie przejmuj się, tak myśli bardzo wiele osób, nie znających raków z bliska.
Zerknij TUTAJ, a dowiesz się prawie wszystkiego o rakach, występujących oczywiście w Polsce.
Dzięki za radę z tym torfem, ja mam z 50.000 l wody. To muszę kupić sporo tego torfu. :D

Wystarczy w zupełności ok 4-5 worków 60 - 80- litrowych, przesypanych do worków po ziemniakach, związanych i obciążonych kilkoma kamieniami, tak aby tonęły. Worki przed zatopieniem, proponuję przywiązać jakąś mocną linką (np. taką jak linki do namiotów, nylonowa), do kamieni lub kołeczków wbitych w ziemię, łatwiej jest je później (3 - 4 tygodnie maksymalnie) wyjąć z oczka.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Awatar użytkownika
Xa-b
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 537
Od: 9 cze 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kraków

Post »

Obecność rzęsy nie świadczy o przenawożeniu tylko obecności składników odżywczych, jednak rzęsa nie potrzebuje wód eutroficznych. Co zaś do ptactwa nie liczyłabym na nie, nie pożrą skutecznie rzęsy (są płochliwe, i częściej przynoszą ją do zbiornika niż ją niszczą), za to z całą pewnością ryby sie nią zajmą: karasie, karpie, płocie..
Awatar użytkownika
tragopan
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 27 maja 2006, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Aleksandria
Kontakt:

Post »

Ja specjalnie przynoszę rzesę wodną na oczko. Bo nie chce u mnie rosnąć, aq raczej nie ma szans. Rzęsa wodna u mnie znika w kilka minut. po prostu mam kaczuszki które za nią przepadają.
Proponował bym orzech571, zebyś sprawił sobie kilka kaczek i po problemie.
tragopan to ja
ODPOWIEDZ

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”