Moje pierwsze oczko ANIACIOS

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
Awatar użytkownika
ANIACIOS
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 13 maja 2014, o 11:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wlkp

Moje pierwsze oczko ANIACIOS

Post »

Witam
No i stało się mąż namówił mnie na małe oczko wodne .Oczywiście niebieskooki bez zastanowienia złapał za szpadel - wykopał dziurzysko nie interesując się czy miejsce będzie dobre czy niema drzew w pobliżu jaka głębokość ... Gdy narodził się ten pomysł w jego głowie wiedziałam od razu, że jest nieprzygotowany do takiej budowy więc od razu przesiedziałam miesiąc czasu na forum czytając porady zasady i co ?? Mam mętlik w głowie i już nic nie wiem :( Sprawa wygląda tak :
Wykonanie folia do oczek - już wykonane - podsypane piachem pod folią zabezpieczone korzenie od drzew również foliami grubymi bardzo (nawet nie wiem skąd te folie)
-najgłębszy punkt 80 cm
-wody na razie wlane 2000l wejdzie jeszcze 500-1000(sprawdzałam na liczniku)
-kształt półokrąg (wklęsły)(nerka czy jak wy to tam nazywacie ;:204 )
- 3 półki 40 cm szerokości każda
- wsadziłam roślinki z rzeki 2x jakaś trawa czy pałki 1x dostałam od teścia coś w podobie do tataraku ale to coś innego niby :D 5x podwodna roślinka natleniająca również z rzeki (albo okrężnica lub moczarka albo rogatek nie rozpoznaje ich jeszcze :oops: ale to na pewno któraś z nich :oops:
-Dojdą w 100% jeszcze z 5 -7 roślin po niedzieli z okolicznych stawów i sklepów
-Roślinki posadzone w donicach z dziurkami wyłożone boki firanką grubą -glina z piaskiem 1;1 - na górze opsypane 5-10 cm drobnymi kamyczkami rzecznymi
- Na rybki za wcześnie więc ich nie ma (będą za 3 tyg)
No i teraz mój najgorszy problem a w sumie problemy i licznę naprawdę na waszą pomoc...
1. Ma postać nie duża kaskada jak ją zbudować to wiem ale jaką pompę do tego wybrać tego już nie wiem .. 3000l h=4m ? Myślałam o takiej .
2. Czy filtr, który jest w takiej pompie filtruje wodę i dzięki temu będzie czystsza czy muszę dokupywać osobno filtr jeszcze do tej pompy ?
3. Dzięki kaskadzie woda będzie wystarczająco napowietrzona ? Czy przy takim małym oczku nie będzie potrzebna taka mała pompka napowietrzająca 300l- 350l ?Potrzebna czy zbędna ?
4.Myślę o workach z torfem i małżach ... Na pewno je zakupie po niedzieli
5. Wolała bym unikać środków ,,chemicznych" do poprawy wody by nie była zielona.


No to co czekam z niecierpliwością na wasze dobre rady a w razie jakiś moich wątpliwości na pewno je tu dopisze . :wit
Pozdrawiam Ania
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2519
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Moje pierwsze oczko i wiele niewiadomych... Potrzebne dobre

Post »

Pierwsza sprawa wstaw zdjęcie. Następna to 80cm troszkę mało na hodowlę ryb. Jakie ryby będą?
Awatar użytkownika
ANIACIOS
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 13 maja 2014, o 11:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wlkp

Re: Moje pierwsze oczko i wiele niewiadomych... Potrzebne dobre

Post »

Nie mówiła bym tu raczej o hodowli ryb :wink: 3 karasie ozdobne ??? jak by nie daj Bóg sie rozmnożyły mój mąż sobie z nimi poradzi :D Ale nie pora i nie czas o tym myśleć. Woda bedzie nalana oczywiście boki trzeba gdzieniegdzie jeszcze wypoziomować, dowieśc kamieni . Pompe mam zamiar zakupić 3000l podłączyc pod nią filtr własnej roboty i kaskadę . Tylko zastanawiam się czy z filtra prosto na kaskadę czy osobno jedno wyjście na filtr a drugie na kaskadę i czy taka pompa to pociągnie kaskada (max 50 cm )ma powstać w mojej kałuży jak to pewnie niektórzy nazwą :wink: poświęciłam się i wlazłam do tej wody zmierzyłam ile będzie do dna -90 cm . Woda będzie wyżej niż poziom trawnika, musiałam jakoś ratować błędy niebieskookiego :wink: Założył folie na murek kiedy mu mówiłam aby zostawil z 50 cm ziemi od każdej strony ogrodzeń . Jednak gdy jajko mądrzejsze od kury...Teraz jest problem z umocowaniem tej foli .. Może coś poradzicie.w zbiorniku jest na razie 1,800 l więc jak widać coś tam jeszcze wejdzie :wink: Przytargałam coś(rośliny) z rzeki :wink: niech na razie będzie . Nie skończone moje bajoro a już żabką musiałam ułożyć z kamyczków wyjście ;:306 Obrazek Obrazek czuje po kościach, że większość z was zaczynała od takich małych kałuż .Ja chciałam większe takie chociaż 5m3 ale mojego przegadać...
Pozdrawiam Ania
janusz3212
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 2 gru 2010, o 17:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj. Lubelskie

Re: Moje pierwsze oczko i wiele niewiadomych... Potrzebne dobre

Post »

Pozdrawiam mogę ci powiedzieć że sam pomysł jest dobry co chodzi o zrobienie oczka ale trzeba to zrobić z ,,głową'' i wtedy ma się satysfakcję ze swojej pracy .Na początku największy błąd wciśnięcie oczka pod samo ogrodzenie ,moim skromnym zdaniem 1m to minimum , druga sprawa jeśli teren nie jest zbyt zaniżony ,nie powinno się w koło robić wysokiego nasypu gdyż nie wygląda to dobrze i trudno pózniej zamaskować folię .Głębokość oczka 80/90 cm to minimum .Nie jest dobrze jak blisko rosną drzewa liściaste , w jesieni to masakra ,miałem u siebie tylko 1 wierzbę no i poszła na opał !Co chodzi o kaskadę i pompę u mnie pracuje o wydajności 3600l/godz. Oczko 4/5 tys litrów Wysokość kaskady od powierzchni oczka 60/70 cm nie jest to Niagara niestety. Wydajność pompy wydaję się być duża jak do takiego oczka , lecz w praktyce tak nie jest ,pompa musi pokonać ileś tam metrów rurki u mnie to plastik 3/4cala (ok 20 mm) 70 cm wzniesienia i filtr zrobiony z beczki 80l zasilany od dołu (odpływ na górze ) który jest wkopany w kaskadę i z którego wypływa woda na kaskadę.Z tych 3600 l zrobiło może 1200 /1500 l.Każdy sam decyduje co i jak a warto wykorzystać rozwiązania i pomysły innych.
Awatar użytkownika
ANIACIOS
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 13 maja 2014, o 11:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wlkp

Re: Moje pierwsze oczko i wiele niewiadomych... Potrzebne dobre

Post »

Miałam pokazać co wyszło :wink: a jakoś czasu nie było .... Oczywiście jak to bywa u początkujących ,,oczkomaniaków" popełniliśmy wiele błędów ..
Po 1 przy samym ogrodzeniu ..
Po 2 za blisko drzew
I w związku z tym powstanie nowe i większe oczko już na wiosnę :heja Przemyślane i mam nadzieję , że bez nowych ,,wtop" ;:224 Stwierdzam w sumie , że woda była przejrzysta chociaż nie mam z tego najlepszego okresu zdjęć . Dużą rolę odgrywały na pewno rośliny . Już po tygodniu umieszczenia ich w oczku można było zauważyć śmiało worki z torfem i słomą na dnie .. Ach no i torf z słomą tez pewnie spełniły swoje zadanie ;)
A tu fotki efektu końcowego
Obrazek
Obrazek
Obrazek
No i warunki w oczku chyba były dobre bo już pierwszego roku dorobiłam się maluchów ;:138

Obrazek Obrazek

No tylko teraz się zastanawiam kiedy najlepszy okres jest na przebudowę oczka ??? ..Albo inaczej na budowę nowego ! :tan
Pozdrawiam Ania
Awatar użytkownika
Rewi
1000p
1000p
Posty: 3623
Od: 17 lip 2012, o 11:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Woj. Lubelskie
Kontakt:

Re: Moje pierwsze oczko i wiele niewiadomych... Potrzebne dobre

Post »

No tylko teraz się zastanawiam kiedy najlepszy okres jest na przebudowę oczka ??? ..Albo inaczej na budowę nowego ! :tan
Zawsze jest dobra pora, np. ja wykopałam sobie takie małe na fontannę i drobną roślinność przed przerwą świąteczną w grudni :)
Zapraszam serdecznie służę pomocą, pozdrawiam Ewa! ;)
Pomysł na ogród-projekty do wykorzystania!,
Ogród rewii cz.III !
EcoTest
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 15 lut 2015, o 21:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Moje pierwsze oczko i wiele niewiadomych... Potrzebne dobre

Post »

Zanim damy do wody torf czy słomę warto zrobić jej badania. Tak to mamy zwykłą loterię - uda się lub nie uda.
Awatar użytkownika
ANIACIOS
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 13 maja 2014, o 11:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wlkp

Re: Moje pierwsze oczko i wiele niewiadomych... Potrzebne dobre

Post »

Tak jak obiecałam powstaje nowe oczko ;:138 . Człowiek z większą wiedzą wie jak do czego się zabrać .
Więc tak od początku ... Moja 2 letnia kałuża miała 2000l i max głębokość 80 cm i o dziwo ryby zimowały ;:333 była tragedią konstrukcji, wykonania, za wysokie brzegi, problem z maskowaniem foli, oko przy samym ogrodzeniu bez możliwości dojścia i ta czereśnia nad samym oczkiem ;:222 ... Daję fotkę jak było


Obrazek

Na tą chwilę nowe oczko ma wlane 5000l -( sprawdzone z licznikiem ) i na moje oko wejdzie jeszcze z 1000l . Maksymalna głębokość 140 cm.. Pierw prace wykopaliskowe

Obrazek

Obrazek

Układanie foli


Obrazek

Obrazek

zalewanie wodą

Obrazek

Obrazek

Maskować folię, doniczki i pierwszą półkę chcę kamieniami . To zarys mniej więcej jak ma to wyglądać


Obrazek

Obrazek

Oczywiście dojdzie obsada oczka . Planuję dodatkowe pałki, sitowia, kaczeńce, mięty,żabieńce itd itd chociaż na pierwszy rzut z 20 roślinek. Myślę w przyszłym tygodniu zakupić i dosadzić .Na tą chwilę chodzi filtr z lampą UV, dosypałam trigger-3 . Trigger dosypany do oczka jak i do filtra. posiadam napowietrzacz jeszcze nie podłączony. W sobotę ruszamy po kamienie kończymy brzegi .
Ah nie mogę się doczekać obsady brzegów oczka bylinami ale się nie spieszę ... wiem że przy budowie kaskady mój niebieskooki wszystko mi zadepta ;:306
Na tą chwilę są w wodzie :
5 Osok
Długa doniczka irysa
mała doniczka irysa
długa doniczka trawy nie wiem jakiej :shock: z rzeki przytargałam :D
pałki x2
sitowie
2 lilie Attraction i Albida ( no tak nazwy to nie wiem czy poprawie napisałam :oops: )Tą lilię (,,Attraction") wsadziłam na 1,40 m ona wyjdzie ??? :?:
grążel x1
Ryb nie ma :wink: za to jakie pijawki ;:202 są wszędzie co znalazłam likwidowałam . Najwięcej w koszach z liliami i w pompce ;:202 co płukałam pompkę te obrzydlistwo wychodziło, podejrzewam że cały czas tam są ;:185

Przepraszam za bałagan :oops: ale kolej rzeczy przy budowie :wink:
Pozdrawiam Ania
maro18
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 27 gru 2013, o 14:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Moje pierwsze oczko i wiele niewiadomych... Potrzebne dobre

Post »

Jeśli chodzi o lilie wodne to na początku przenieś je na płytsze stanowisko, a jak wypuszczą liście na powierzchni wody, wtedy stopniowo przenoś na głębsze stanowisko.
jackon
500p
500p
Posty: 865
Od: 6 sty 2008, o 07:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Władysławowo

Re: Moje pierwsze oczko i wiele niewiadomych... Potrzebne dobre

Post »

wszystko zależy z jakiego źródła pozyskane są lilie, jeżeli kłącza są dorodne od razu można je wrzucić na docelową głębokość
jeżeli z kiepskiego, to trzeba postąpić tak jak mówi maro18
sprawa następna, najlepszy termin na budowę oczka - według mojej oceny jest to początek wiosny
zanim ruszy wegetacja roślin i wpuścimy ryby, problem zielonego zakwitu glonów jednokomórkowych załatwi nam plankton
do momentu ustalenia się równowagi biologicznej to najlepszy sposób na "zieloną wodę"
jak odbiją rośliny to możemy pomyśleć o zarybianiu
chyba, że mamy już zbiornik z roślinami w pojemnikach w pełnej wegetacji, to zabawę możemy rozpocząć później :)
pozdrawiam
Jacek
Awatar użytkownika
ANIACIOS
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 13 maja 2014, o 11:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wlkp

Re: Moje pierwsze oczko i wiele niewiadomych... Potrzebne dobre

Post »

Ta lilia którą postawiłam na 1,40 m posadziłam zeszłego roku na głębokości 0,80 m a liście widać było chciały jeszcze iść w górę. Lilia miała od maja do września 8 kwiatów jeden po drugim ... Więc myślę, że da radę bo nie uśmiecha mi się teraz po nią nurkować ;:306 . Biała która nie kwitła zeszłego roku posadziłam na 0,60 m . więc powinna dać radę ..
Pozdrawiam Ania
jackon
500p
500p
Posty: 865
Od: 6 sty 2008, o 07:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Władysławowo

Re: Moje pierwsze oczko i wiele niewiadomych... Potrzebne dobre

Post »

;:333
zgodnie ze sztuką :)
pozdrawiam
Jacek
Ekofan
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 23 kwie 2016, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Moje pierwsze oczko i wiele niewiadomych... Potrzebne dobre

Post »

Aniu nie chce cie martwić, ale ze zdjęć widać ze użyliście chyba niewłaściwą folie do hydroizolacji. Jeśli to jest zwykła folia budowlana to oczko nie przeżyje pierwszej zimy. :(
ODPOWIEDZ

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”