Drzewa nad stawem

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
perdii
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4522
Od: 21 mar 2006, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Drzewa nad stawem

Post »

Jesienią wykopaliśmy staw. Czy posadzić drzewa ze strony południowej?
Jakie wierzby posadzić żeby nie rozrosły się jak chwasty - namęczyliśmy się przed wykopaniem stawu z pozbyciem krzaków wierzbowych.
Obrazek

Poprawiono literówki.
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Czy posadzić drzewa ze strony południowej?

Post »

perdii pisze:Jesienią wykopaliśmy staw. Czy posadzić drzewa ze strony południowej?
Jakie wierzby posadzić żeby nie rozrosły się jak chwasty - namęczyliśmy się przed wykopaniem stawu z pozbyciem krzaków wierzbowych.
Posadź w takim razie, drzewa iglaste. A tak przy okazji, w jakim celu chcesz sadzić drzewa od południowej strony stawu. Zasłonią Ci słońce, i możesz mieć problem z grzybieniami i innymi roślinami wodnymi, one wszystkie lubią stanowiska słoneczne, jeśli je oczywiście planujesz w stawie.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Post »

Paweł jesteś pierwszą osobą, która twierdzi, że słońce jest potrzebne dla roślin wodnych i żeby nie zasłaniać oczka drzewami, zaskoczyłeś mnie :shock: :D Jak jest optymalnie?
Mariola54
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4858
Od: 11 wrz 2006, o 00:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Re: Czy posadzić drzewa ze strony południowej?

Post »

Paweł Woynowski pisze: Zasłonią Ci słońce, i możesz mieć problem z grzybieniami i innymi roślinami wodnymi, one wszystkie lubią stanowiska słoneczne, jeśli je oczywiście planujesz w stawie.
Paweł ja mam grzybienie w zacienionej części oczka i pięknie kwitną.
Nie narzekają, że im za ciemno :D :D :D
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

lila31 pisze:Paweł jesteś pierwszą osobą, która twierdzi, że słońce jest potrzebne dla roślin wodnych i żeby nie zasłaniać oczka drzewami, zaskoczyłeś mnie :shock: :D Jak jest optymalnie?

Optymalnie to pól na pół.
Jeśli będziesz miała dużo roślin wodnych tzn. tych w strefie wody płytkiej, z liśćmi pływającymi i podwodnymi, to nie powinnaś mieć problemów z glonami, bo o to tu, chyba chodzi. Rośliny wodne w zasadzie wszystkie, a w szczególności grzybienie potrzebują dużo światła. A same wystarczająco zacieniają oczko, jak są prawidłowo posadzone.

Sadząc rośliny o liściach pływających, mam na myśli w tym przypadku grzybienie, powinny one pokrywać swymi liśćmi od. 1/3 do 1/2 powierzchni stawu. Oznacza to, zasadzenie jednego grzybienia na każde 1,5 - 3 m² powierzchni stawu. W zależności od rodzaju i siły wzrostu grzybienia. Bo są rożne, począwszy od dużych i silnie rosnących, na wody głębokie do 1,5 - 2 m, przez średnio rosnące na wody do 1 m, a skończywszy na karłowatych sadzonych na głębokości do 0,50 cm.

Roślinami przybrzeżnymi obsadzamy na początku ok. 1/3 obwody stawu i ewentualnie później można zwiększyć ich liczbę.

Ważne są również rośliny podwodne. Za dnia rośliny te produkują tlen i są jago największymi dostawcami w wodzie. Jednak rośliny podwodne najbardziej się ceni za ich "żarłoczność", są wręcz pożeraczami azotanów, które są podstawowym pokarmem glonów. Powinno się sadzić od 3 - 4 kępek na każdy 1 m² powierzchni stawu.

Rośliny o liściach pływających np. rdest ziemno wodny, również zacieniają staw i powinno się sadzić 1 roślinę na 1 - 1,5 m² powierzchni stawu.

Te ostatnie trzeba ostrożne wprowadzać do dużych stawów bo mogą być bardzo ekspansywne i trzeba wybrać rodzaje słabiej rosnące, w przeciwnym przypadku mogą być w dużych stawach problemy z ich opanowaniem.

Należy przy nasadzaniach roślin pamiętać, że po trzech latach rośliny zwiększą swą ilość 5 krotnie.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Czy posadzić drzewa ze strony południowej?

Post »

Mariola54 pisze:
Paweł Woynowski pisze: Zasłonią Ci słońce, i możesz mieć problem z grzybieniami i innymi roślinami wodnymi, one wszystkie lubią stanowiska słoneczne, jeśli je oczywiście planujesz w stawie.
Paweł ja mam grzybienie w zacienionej części oczka i pięknie kwitną.
Nie narzekają, że im za ciemno :D :D :D
Mariolko, a widziałaś grzybienie rosnące w pełnym słońcu, żeby mieć porównanie. Te na słońcu mają ciut mniejsze liście lecz jest ich dwa razy więcej, że nie wspomną. o nie przeliczonej ilości kwiatów na jednej roślinie i długości kwitnienia. Kwitną przez cały, w zasadzie, sezon.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Post »

Paweł dzięki :D

W pewnym sensie rozwiązałeś mój problem, reszta już należy do mnie.
Umieściłam oczko w pełnym słońcu i pojawił się problem glonów. Wszystkie opinie na ten temat brzmiały: koniecznie zacienić oczko.
Ty powiedziałeś, że może być w słońcu, tylko niezbędna jest odpowiednia ilość roślin wodnych.
Moje zadanie: tak poprawić jakość wody, aby rośliny rozwijały się należycie, bo nasadzonych jest ich dużo, tylko kiepsko rosną ze względu na jakość wody, i wtedy powinna nastąpić równowaga biologiczna.
Jest szansa dla mojego oczka :D :D :D

Pozdrawiam Lila.
Mariola54
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4858
Od: 11 wrz 2006, o 00:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Post »

Paweł prawdę powiedziawszy trzeba by porównać
tę samą odmianę rosnącą w takich samych oczkach
jedną w cieniu drugą w słońcu.
Dopiero można by coś na ten temat powiedzieć.
Ja takiej możliwości nie miałam.
Moje grzybienie też kwitną bardzo długo. :D
Awatar użytkownika
borys
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 20 lut 2007, o 21:29
Lokalizacja: podbeskidzie

Post »

Nie jestem znawcą ale wydaje mi się że naistotniejsze jest pytanie.
W jakim celu "perdii" wykopał ten staw ? :)
Jeśli chcesz tam chodować rybę to liście i igliwie będą lecieć na wode i gnić.
Paweł zapytał w jakim celu chcesz sadzić drzewa ?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Post »

Paweł jeszcze jedno pytanie.

Jak wpływa zażelaziona (z bardzo dużą ilością związków żelaza) woda na rozwój roślin wodnych?
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

lila31 pisze:Paweł jeszcze jedno pytanie.

Jak wpływa zażelaziona (z bardzo dużą ilością związków żelaza) woda na rozwój roślin wodnych?
A jakie masz ujęcie wody do oczka.
Czy może masz oczko na naturalnym podłożu i osad to żelazo.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Post »

Woda do oczka była nalewana ze studni. Nie była badana pod kątem składu chemicznego.
Że jest zażelaziona to podejrzewałam, ale upewniłam się dopiero wtedy gdy napełniliśmy nią basen. Po dodaniu chloru do wody, zrobiła się rdzawobrunatna zawiesina.
Z ulotki dołączonej do zestawu uzdatniania wody w basenie wyczytaliśmy, że taki objaw jest spowodowany dużą ilością związków żelaza w wodzie.
Wg ulotki. Przeciwdziałanie: wymienić wodę :D :D :D
Woda w basenie została wymieniona na kranową i wszystko było OK.
Podobnie postąpiliśmy z wodą z oczka, z tą różnicą, że tam wlaliśmy wodę deszczową ze zbiornika.
W tej chwili szukam przyczyn tak słabego rozwoju roślin wodnych i stąd moje pytanie do Ciebie :D
Awatar użytkownika
AurorA
200p
200p
Posty: 318
Od: 30 sty 2007, o 19:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Brwinów k/Wa-wy
Kontakt:

Re: Czy posadzić drzewa ze strony południowej?

Post »

perdii pisze:Jesienią wykopaliśmy staw. Czy posadzić drzewa ze strony południowej?
Jakie wierzby posadzić żeby nie rozrosły się jak chwasty - namęczyliśmy się przed wykopaniem stawu z pozbyciem krzaków wierzbowych.
Obrazek

Poprawiono literówki.
Ja bym nie sadził. Takiej powierzchni i tak nie zacienisz. Jak się zdecydujesz na drzewa to daj wierzby płaczące - trzeba je regularnie przycinać (ogławiać). Iglaki odradzam.

Zgadzam się z Pawłem rośliny wodne lepiej się udają w słońcu.
lila31 podstawa to duża ilość roślin wodnych. One zacieniają powierzchnie i usuwają związki pokarmowe. Napisz jakiego używasz podłoża to może być kłopot z marnym wzrostem roślin u Ciebie. żelazo nie powinno przeszkadzać roślinom - są specjalne nawozy do roślin wodnych na bazie żelaza.

Posadź na początek bardzo ekspansywne gatunki jak iris pseudacorus, mentha aquatica, typha sp. juncus sp. scirpus sp. + pływające: pistia, hiacynt wodny i koniecznie podwodne: potamogeton, microphyllum.

zobacz 8 sposobów na czystą wodę (to ankieta) 31 % wybrało rośliny.
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?p=17326#17326

Te rośliny nie potrzebują wiele szybko rosną i dobrze oczyszczają. Równowaga powinna się szybko ustabilizować. Warto zatroszczyć się też o drobne zwierzęta jak małże, wioślarki, ośliczki.
Pozdrawiam Arek.
Oczko wodne żaden problem
ODPOWIEDZ

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”