Oczko z kaskadą...........

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
Awatar użytkownika
Piotr=)
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5060
Od: 24 maja 2008, o 17:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Niedaleko Łańcuta (Podkarpacie)

Oczko z kaskadą...........

Post »

Witam wszystkich
Mam takie pytanie związane z oczkiem wodnym. Mam zamiar go wybudować w tym roku tylko nie winem jak będzie z czasem.
Mam dom na wzniesieniu i tak sobie myślę aby z tego wzniesienia zacząć budować kaskadę ku dołowi i tam piękne wodne oczko tylko nie wiem za co sie zabrać pierwsze wiem tyle że trzeba wykopać dołek i chyba stopnie kaskady. I jakie rośliny nadają się do zasadzenia nad wodnym oczkiem??
Proszę o pomoc i dziękuję za rady Piotrek=)
Spis tematów
Róbmy w życiu to co nas cieszy ;)
Awatar użytkownika
AurorA
200p
200p
Posty: 318
Od: 30 sty 2007, o 19:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Brwinów k/Wa-wy
Kontakt:

Re: Oczko z kaskadą...........

Post »

Na początek przeczytaj cały dział o oczkach wodnych i jak się pojawią to zadaj bardziej szczegółowe pytania, bo całej książki Ci nikt w odpowiedzi nie napisze.
Pozdrawiam Arek.
Oczko wodne żaden problem
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Oczko z kaskadą...........

Post »

Arek ma rację, to temat jak rzeka, tzn. jezioro Zacznij może od TEGO. To są jakby ogólne zasady obowiązujące przy projektowaniu i budowie oczka wodnego, strumienia i filtra. Jak już na początek "ugryziesz temat", to tak jak Arek napisał z pytaniami i ew. wątpliwościami zapraszamy tutaj.

Na razie, napiszę o podstawowej sprawie jaką jest zastanowienie się nad tym do czego ma służyć to oczko strumień i kaskada. Ponieważ od tego uzależniamy parametry oczka.
Jeśli chcemy w nim hodować ryby, to oczko powinno mieć minimalną głębokość co najmniej 1,30m. Jeśli ryby to jakie i ile np ozdobne Karpie Koi wymagają dużych i głębokich zbiorników z czystą i dobrze natlenioną woda. Karasiom ozdobnym, wystarczy mniejsza głębokość lecz nie mniejsza niż te 1,30m ze względu na pozostawienie im miejsca do życia w momencie zamarznięcia oczka. Lód w naszych oczkach osiąga do 60 cm grubości. Ryby w oczkach mają to do siebie, ze się z czasem zaczynają rozmnażać, i o tym tez musimy wcześniej pomyśleć, pozostawiając im więcej miejsca dla podrośniętego narybku. O tym też musimy pamiętać.

Jeśli natomiast chcemy zbudować ogród wodny, jedynie z samymi roślinami to oczko może być takiej głębokość jaką wymagają posadzone w nim rośliny.
W oczkach z rybami rośliny również są konieczne, ponieważ odpowiadają one za czystość wody, filtry mechaniczne czy biologiczne jedynie je wspomagają. Czym roślin w oczku więcej tym woda będzie czystsza. Pobierają one bowiem z wody azotany, wynik przemiany materii organicznej w wodzie, tzw. cykl azotowy w wodzie. które są również pożywką dla glonów planktonowych i nitkowatych. Jeśli azotanów w wodzie jest za dużo następują tzw zakwity wody (woda robi się zielona).

W obu przypadkach, czy to ma być oczko z rybami i koniecznie z roślinami, czy jedynie sam ogród wodny, starajmy się wygospodarować jak największą jego powierzchnię, ponieważ ryby jak i rośliny namnażają się i w pewnym momencie oczko robi się za małe. Zależy to oczywiście od powierzchni jaką dysponujemy jak i od funduszy jakimi dysponujemy.

Rozpisałem się jak zwykle, lecz na koniec muszę jeszcze powiedzieć o podstawowej zasadzie jakiej trzeba przestrzegać, projektując a następnie budując i eksploatując swoje oczko. Tę zasadą jest powiedzenie "Śpiesz się powoli". Zanim się coś zaprojektuje czy wybuduje, najpierw trzeba się dwa razy zastanowić, "czy to ma ręce i nogi". Dwa razy pomyśleć zanim się coś zrobi już w trakcie budowy. A później już w trakcie eksploatacji nie poganiać natury, ona tego nie lubi, będzie się mściła na nas obumierającymi roślinami czy śniętymi rybami. Natura uczy nas cierpliwości, działa powoli lecz skutecznie.

I jeszcze już naprawdę ostatnie zdanie, a zarazem ostrzeżenie.
Nie zdziw się proszę jak w pewnym momencie, czy to w trakcie projektowania, czy budowy, zaczniesz dochodzić do wniosku "a na cholerę mi to oczko". Wtedy nie przejmuj się tym wcale, to jest normalny objaw choroby jaką mamy ją wszyscy posiadający oczka wodne. Z tym tylko, że największe jaj nasilenie, następuje właśnie na początku w pierwszych fazach projektowania i budowy oczka, później objawy zmniejszają się lecz niestety nie ustępują nigdy to choroba nie uleczalna, mało tego zaraźliwa. Nazywa się Aquenus aquaticus, tak ja nazywają lekarze psychiatrzy, co znaczy w dowolnym tłumaczeniu Oczko wodne :wink: :D
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Awatar użytkownika
Piotr=)
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5060
Od: 24 maja 2008, o 17:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Niedaleko Łańcuta (Podkarpacie)

Re: Oczko z kaskadą...........

Post »

Dziękuję za odpowiedź :wit
Spis tematów
Róbmy w życiu to co nas cieszy ;)
Awatar użytkownika
Piotr=)
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5060
Od: 24 maja 2008, o 17:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Niedaleko Łańcuta (Podkarpacie)

Re: Oczko z kaskadą...........

Post »

Dziś rozpocząłem ta zabawę i mam wykopany dół jutro nadam kształt półek zastanawiam się czym wyłożyć strumień kaskady czy folią czy gumą którą będzie wyłożone oczko??
Jutro zrobię fotkę miłej nocki życzę
Spis tematów
Róbmy w życiu to co nas cieszy ;)
Awatar użytkownika
Piotr=)
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5060
Od: 24 maja 2008, o 17:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Niedaleko Łańcuta (Podkarpacie)

Re: Oczko z kaskadą...........

Post »

oto fotka
tam gdzie czerwona kreska tam chcę mieć kaskadę

Obrazek
Spis tematów
Róbmy w życiu to co nas cieszy ;)
Awatar użytkownika
Piotr=)
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5060
Od: 24 maja 2008, o 17:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Niedaleko Łańcuta (Podkarpacie)

Re: Oczko z kaskadą...........

Post »

Tak wygląda 2 moje oczko, dziś skończone, a tego jeszczze nie zacząłem.
Obrazek Obrazek Obrazek
Spis tematów
Róbmy w życiu to co nas cieszy ;)
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Oczko z kaskadą...........

Post »

To raczej basenik kąpielowy, a nie oczko, ten błękicik wali po oczach. Ciekaw jestem gdzie Ty tam posadzisz rośliny, jak w tym basenie nie ma nie miejsca. W ten właśnie sposób zapewniłeś sobie wodę koloru zupki szczawiowej, tak że jest duża szansa że ten błękicik nie będzie widoczny, bo woda będzie taka mętna od zielonych glonów. Myślę, że za góra dwa trzy lata będziesz marzył o zmianie tego wynalazku na folię EPDM z wyprofilowanymi wcześniej w wykopie półkami na rośliny, bo to one odpowiadają za czystość wody w oczku. Bez roślin nawet nie myśl o równowadze biologicznej w oczku, nie ma szans, żadne filtry, żadna chemia nie da Ci tego co daje odpowiednia ilość roślin.
Poza tym, w takim wynalazku ryby trzeba zabierać na zimę, a wodę wypompować, dobrze było by taką formę na zimę przykryć jakąś pokrywą, zabezpieczy to ją przed zamarzającą wodą która może uszkodzić laminat.
Ta niebieska wanna nadaje się jedynie jako brodzik dla dzieci, a nie oczko wodne. Producenci i sprzedawcy wpuszczają nieświadomych klientów w maliny, sprzedając te wynalazki jako "oczka wodne".
Poza tym, czy Ty mieszkasz w górach, bo otoczenie tego basenu, wygląda co najmniej jak otoczenie wokół stawu w Morskim Oku, z tą różnicą, że tam dno i brzegi Małego Stawu mają naturalny kolor.

Miałeś najpierw poczytać, a dopiero później zadawać pytania, a Ty zrobiłeś to co większość Polaków z "ambicjami" robi, najpierw buduje, a później się pyta jak zbudować poprawnie. Przebudowa, czy ewentualnie naprawa, kosztują niekiedy więcej czasu, zdrowia i pieniędzy niż wybudowanie oczka od podstaw. Poza tym wszystkim widzę, że nawet nie wypoziomowałeś tej wanny dokładnie, z lewej strony jest wyżej, patrząc na drugie zdjęcie, a ona jeszcze obsiądzie, tylko że nie wiadomo w którą stronę. Widać z tego że bardzo się śpieszyłeś z budową, a zawsze powtarzam że pośpiech potrzebny jest jedynie przy łapaniu pcheł, i9 jak sama nazwa wskazuje przy biegunce, a budowa oczka uczy cierpliwości i nie toleruje pośpiechu, mści się to później okrutnie, jak zresztą widać.

Przepraszam za te słowa krytyki, lecz mówię to co myślę, ten typ tak ma. :wink:
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Awatar użytkownika
Piotr=)
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5060
Od: 24 maja 2008, o 17:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Niedaleko Łańcuta (Podkarpacie)

Re: Oczko z kaskadą...........

Post »

Nie gniewam sie ale pytałem sie ludzi z szkółem ogrodniczych co nadaje sie na oczko, i poradzili mi takie i powiedzieli że dobrze sie to sprzedaje na oczka, i woda jest filtrowana przez filter. Wody sie nie wypompowuje na zime bo by popękało więc woda zostaje będą też lilie wodne i wszystko będzie ok
Spis tematów
Róbmy w życiu to co nas cieszy ;)
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Oczko z kaskadą...........

Post »

Widzisz i to jest własnie to o czym mówię. Szkółka ogrodnicza ma sprzedać towar, a czy wmówi naiwnemu klientowi, że to basen lub oczko, to już im wisi, ważne aby klient wyszedł zadowolony, a towar sprzedany. Zacząłeś pytać się na forum, pokaż mi gdzie tutaj ktoś poleca takie wanny jako oczka wodne.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
cabanka15
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 9 kwie 2011, o 03:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oczko z kaskadą...........

Post »

Też zastanawialiśmy się nad zakupem takiej "wanny", ale na całe szczęście nie było tak dużych jak chcieliśmy. W końcu po wykopaniu dużego i głębokiego dołu, wyprofilowaniu półek na kwiaty, położyliśmy folię, a dla pewności, że będzie szczelna, całość pokryta została betonem. Mam oczko-stawik od 95 roku i nic się złego nie dzieje, nie ma żadnych pęknięć.
Awatar użytkownika
Piotr=)
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5060
Od: 24 maja 2008, o 17:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Niedaleko Łańcuta (Podkarpacie)

Re: Oczko z kaskadą...........

Post »

Ten zostanie taki jak jest a na 2 ogrodzie jest owiele większe ale nie będę kupował wankien tylko gubą będzie wyłożone.;)

Regulamin forum § 3.2.
PW
Spis tematów
Róbmy w życiu to co nas cieszy ;)
Awatar użytkownika
Piotr=)
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5060
Od: 24 maja 2008, o 17:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Niedaleko Łańcuta (Podkarpacie)

Re: Oczko z kaskadą...........

Post »

Witam i oto chcę pokazać na jakim etapie jestem z oczkiem. Lilie wodne zakupiłem i na razie wstawiłem do oczka ale będą wyciągnięte jak będę robił dalej przy nim. Tylko teraz nie wiem za co się zabrać i z czego kaskadę zrobić, muszę jeszcze gumę pod kaskadę położyć i co potem??
Obrazek Obrazek Obrazek
Spis tematów
Róbmy w życiu to co nas cieszy ;)
Zablokowany

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”