Skalniaczek rojnikowy

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
aisul
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 24 sty 2009, o 21:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: sobotka k. wrocławia

Skalniaczek rojnikowy

Post »

Witam wszystkich forumowiczów.Do wiosny jeszcze daleko a ja już planuję co będę robić na działce.Bardzo podobają mi się rojniki.Chciałabym utworzyć kącik rojnikowy,mały skalniaczek.Tu jest właśnie problem,nie mam pojęcia jak to zrobić.Przy południowo-zachodniej ścianie altanki jest skrawek ziemi 3m dł.i1m.szer.Altanka jest na fundamencie z betonu.Beton jest brzydki wys.około 35cm.Czy można zrobić małą skarpę?Mam trochę kamieni przeważnie granit.Czy mogę zrobic coś w rodzaju schodów,i czy muszę wybrać ziemię tak jak na skalniak? Podsypać żwir na dno potem juta?Proszę mi doradzić może ktoś już robił taki rojnikowy zakątek.Będę wdzięczna za wszystkie porady.Dziękuję i Pozdrawiam.
Pozdrawiam, aisul.
x_P-42
---
Posty: 3612
Od: 27 maja 2009, o 01:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Skalniaczek rojnikowy

Post »

Tu masz ogólne wskazówki : http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=27&t=25745
Co do włókniny, są różne szkoły - ja jestem przeciw, ale są zwolennicy takiego rozwiązania. Skarpa to bardzo dobry pomysł.
Mój rojnikowy kącik na skalniaku wygląda tak :

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Jak widzisz rojniki rosną swobodnie. Wiosną i jesienią, tam, gdzie najwięcej się zagęszczają, usuwam część roślin. Ziemia jest dość jałowa, więc nawet chwasty nie bardzo rosną.
Jeśli chcesz powiększyć zdjęcia, kliknij na nie, otworzy się "Fotosik". Kliknij ponownie i otworzy Ci się większy rozmiar. ;:7 Już nie trzeba, wystarczy raz kliknąć w miniaturkę.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
aisul
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 24 sty 2009, o 21:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: sobotka k. wrocławia

Re: Skalniaczek rojnikowy

Post »

Witaj Pola. Dzięki za błyskawiczną odpowiedż. Piękny ten twój rojnikowy skalniak.Ziemia na mojej działce jest mało przepuszczalna tworzą się zastoiny wody.Jak mam zrobić aby ziemia była jałowa,i jednocześnie przepuszczalna.Masz rację,żeby nie układać juty, w końcu to nie jest kawał pola, że nie będę mogła zapanować nad chwastem.Widzę,że masz kamienie polne okrągłe.Czy mogą być skałki granitowe ostre?I jeszcze jedno,gdzie kupujesz takie pięne odmiany, ja kupiłam kilka na allegro, mam nadzieję,że na wiosnę będą na giełdzie we Wrocławiu.

Pozdrawiam .
Pozdrawiam, aisul.
x_P-42
---
Posty: 3612
Od: 27 maja 2009, o 01:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Skalniaczek rojnikowy

Post »

Szkoda,że nie napisałaś w profilu - choć w przybliżeniu- skąd jesteś. Wtedy łatwiej coś doradzić i znaleźć osoby, które z chęcią się podzielą roślinkami.
Masz rację, gliniasta ziemia nie jest dobra dla skalniaków. Musisz skombinować nieco piaszczystej i żwirowej. Ja mam takiej w nadmiarze, cała moja działka, to piachy .
Skałki granitowe wyglądają jeszcze lepiej na skalniaku , więc tym się nie martw. Zajrzyj do ogrodu goryczki - Krysi, zaraz wkleję Ci link.
Zobacz : http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=27512 ;:7
aisul
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 24 sty 2009, o 21:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: sobotka k. wrocławia

Re: Skalniaczek rojnikowy

Post »

Dzięki Pola za link . Trzeba przyznać, że ogród piękny. Ostre kamienie wyglądają bardzo naturalnie.Jeszcze raz dziękuję za pomoc.Mieszkam w okolicach Wrocławia,a dokładniej w Sobótce.W mojej miejscowości znajduje się kopalnia granitu i skalenia. Prawdopodobnie skalen nie nadaje się na skalniak ponieważ szybko wietrzeje i robi się coś w rodzaju biłej glinki. jednak skorzystam z twojego doświadczenia z rojnikami. Pozdrawiam
Pozdrawiam, aisul.
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Skalniaczek rojnikowy

Post »

Zapraszam TUTAJ, znajdzesz tam w zasadzie wszystko co Ci będzie potrzebne do budowy takiego skalniaka. Znajdziesz tam informacje na temat samej budowy, materiału skalnego, podłoża i roślin na skalniak.

W miejscu pod skalniak zrób drenaż. Wybierz podłoże na głębokość ok 30 cm. pod całym zarysem skalniaka. W to miejsce wsyp gruz, lub gruby żwir, przykryj to odwróconą darnią lub włóknina, zapobiegnie przed wymywaniem podłoża do drenażu. I na tym kształtuj nasyp pod skalniak. Dobrze jak substrat będzie ubogi w składniki pokarmowe, zapobiegnie to nie naturalnemu przerostowi rojników. Układając kamienie wkopuj je na ok 1/3 w podłoże, ustabilizuje to je i wyglądać będą bardziej naturalnie. Idealnym dla rojników, lecz niestety drogim kamieniem jest tuf wapienny, lub wapień wojcieszowski, na których rojniki rosną w "naparstku" ubogiego podłoża.
Tak wygląda rojnik pospolity (Jivibarba sobolifera) w naturalnych warunkach rosnąc na skale serycytowej w Alpach Austriackich, sfotografowane w ... lutym:

Obrazek

Tak, ten sam rojnik w ogrodzie na ubogim podłożu:

Obrazek

A tak, na podłożu bogatym w składniki pokarmowe:

Obrazek
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
O-Connor
50p
50p
Posty: 70
Od: 25 kwie 2009, o 20:46

Re: Skalniaczek rojnikowy

Post »

Mam w swoim ogrodzie kilkumetrowy skalniak w którym dominują rojniki. Najlepiej skalniak uformować w formie półek odzdzielonych materiałem skalnym tak by jak najbardziej przypominał naturalne zakątki skalne. Warto wykorzystać przy tym elementy drewniane...świetnie sie komponują z rojnikami stare karpy. kawałki pni i korzeni..

Jak ważne jest odpowiedznie podłoże przekonałem sie podczas tegorocznego dżdżystego lata. Pod skalniakiem nie było drenażu a ziemia była gliniasta i żyzna. w efekciena skutek utrudnionego podsiąku rojniki zmarniałybo zaczęły im gnic korzenie. Jesienią wymieniłem ziemie miedzy kamieniami fragmentami tak by nie naruszac calości udanej konstrukcji na mieszanine piasku z ziemia ogrodową i odrobina torfu na głębokość 30 cm dając żwirowy drenaż...mam nadzieję że wiosną poczują sie lepiej.

Drugim problemem z jakim borykam się przy uprawie tych uroczych roslinek to ekspansja szczawika. Gdzies tam kiedyś zawlokło sie to gówienko do ogrodu i panoszy sie na skalniaku przerastając rojnikowe łaty. Czasami po dłuższym okresie zaniedbania zasłaniają całe rozetki. Sam juz nie wiem jak to zwalczyć.
" To nie Ziemia należy do nas, tylko my do niej"
aisul
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 24 sty 2009, o 21:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: sobotka k. wrocławia

Re: Skalniaczek rojnikowy

Post »

Witam.Cieszę się,że miłośników tych prześlicznych roślinek jest coraz więcej.Ostatnio zrobiły się dosyć popularne i bardzo dobrze.Nareszcie za pomocą forumowiczów będę mieć swój wymarzony kącik z rojnikami.Oby do wiosny.

Ten szczawik o którym piszesz też go mam.Prawdopodobnie trzeba go wyrywać przed kwitnieniem bo jak już nasionka są dojrzałe to strzelają i w krótkim czasie rozprzetrzeniają się po całym ogrodzie.Okropne chwaścisko.Pozdrawiam.
Pozdrawiam, aisul.
Awatar użytkownika
zeberka4
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6419
Od: 10 sty 2009, o 17:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Skalniaczek rojnikowy

Post »

Ja uważam że są to najwdzięczniejsze byliny jakie mogą być! Sa piekne,spora kolorystyka,sama mam mały skalniak obrosnięty tymi cudami natury:D
Chętnie na wiosne odsprzedam część ( większość) gdyby ktos zechciał, mam kilka odmian ok 10 jak dobrze pamietam,w tym sa tez rozchodniki i inne :D

Jak ktoś chcę niech sie odezwi do mnie na wiosne bo nie ma z tym co robic a zal wyrzucac!
x_P-42
---
Posty: 3612
Od: 27 maja 2009, o 01:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Skalniaczek rojnikowy

Post »

aisul pisze:
Ten szczawik o którym piszesz też go mam.Prawdopodobnie trzeba go wyrywać przed kwitnieniem bo jak już nasionka są dojrzałe to strzelają i w krótkim czasie rozprzestrzeniają się po całym ogrodzie.Okropne chwaścisko.Pozdrawiam.
Troszkę to w bok, od głównego tematu , ale ten szczawik http://images.google.pl/imgres?imgurl=h ... 1%26um%3D1 jest zmorą większości skalniaków, jakie oglądałam i znam. U mnie siedliskiem tej roślinki stały się żagwiny, które kupowałam w szkółkach w dużych ilościach. Zanim się zreflektowałam poziom "żagwinowy" był już cały czerwony. Drugi rok , bo tyle liczy mój skalniak - walczę z tym tałatajstwem.Powoli widzę efekty.
Wydaje mi się,że teraz jest świetna pora na walkę z tym wstrętnym maleństwem ...tzn.pora zawsze jest odpowiednia, ale je teraz nasiliłam swoją bitwę z wszelkimi agresorami.I tak przed zimą zawsze czyszczę skalniak - usuwam część zbyt rozrośniętych rośli, ograniczam te agresywne itp.
Wczoraj zabrałam sie właśnie za szczawiki w żagwinach. Efekt? Z żagwinów została połowa , ale za to bez szczawików. Od wiosny będę pilnie obserwować , czy nie zdążyły się jakieś wysiać. ;:7
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Skalniaczek rojnikowy

Post »

O'Connor pisze:Jesienią wymieniłem ziemie miedzy kamieniami fragmentami tak by nie naruszac calości udanej konstrukcji na mieszaninie piasku z ziemia ogrodową i odrobina torfu na głębokość 30 cm dając żwirowy drenaż...mam nadzieję że wiosną poczują sie lepiej.
Obawiam sie że może to nie wystarczyć. Z dwóch powodów.
Po pierwsze brak w podłożu grysu, np wapiennego, rośliny skale lubią podłoże wapienne, poza tym grys je rozluźnia i powoduje że woda spływa w głąb, niestety, sam piasek może nie wystarczyć.
Druga sprawa to torf, utrzymuje wilgoć w podłożu.
Więcej na temat podłoża na skalniak znajdziesz tutaj: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 280#p58280
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
O-Connor
50p
50p
Posty: 70
Od: 25 kwie 2009, o 20:46

Re: Skalniaczek rojnikowy

Post »

starałem sie nie naruszać całości konstrukcji bo jest juz zależała przez lata....pod podłoze piaszczyste dałem drenaż zwirowo kamienny a torfu był niewielki dodatek...praktycznie śladowy. Tak naprawde torf utrzymuje wilgoć ale najważniejsze jest by woda nie zalegała pod korzeniami na nieprzepuszczalnym podłozu bo wtedy korzenie giną .Praktycznie podłoże nie zostało wymienione tylko pod duzymi kamieniami.
Hm...taki grysik wapienny na pewno dobrze by zrobił ale nie miałem go pod ręką, jeśli kiedys dojdzie do przebudowy skalniaka pomysle o tym.

Co do Szczawika to rozmnaża sie nie tylko z nasion ale tez o ile wiem potrafi odtworzuć sie z resztek kłączy. Nie dopuszczanie do zakwitnięca przez wyrywanie jednak skutecznie ogranicza ich ekspansję. Zwalczałem je za pomoca srodka chwastobójczego przy pomocy mazania (pedzel) badz małego rozpylacza po kosmetykach. Wskazana jest duża ostrożność by nie zniszczyć naszych roślinek.

Jeśli chodzi o sąsiedztwo rojników to nie należy w ich pobliżu sadzic innych ekspansywnych roślin skalnych. Jeśli juz to odzdzielis jenp konarem, wiekszym kamieniem gdyż w przeciwnym wypadku zagłuszą rozetki . Najlepiej nasadzać rojniki większymi jednogatunkowymi łatami rozdzielając odmiany kamieniami. Pojedynczymi rozetkami wypełnić można tez szczeliny między kamieniami. Na moim skalniaku swietnie wygla np. nieregularna podłuzna łata o powierzchni ok 1,5m 2 z naszego rodzimego gatunku rojnika. Rozetki przez lata zrosły sie tak ciasno ze nie przebija się przez nie zaden chwast. :)

A to mały fragmencik

Obrazek
" To nie Ziemia należy do nas, tylko my do niej"
O-Connor
50p
50p
Posty: 70
Od: 25 kwie 2009, o 20:46

Re: Skalniaczek rojnikowy

Post »

Znalazłem jeszcze kilka zdjęć mego rojnikowego zakątka:)

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek
" To nie Ziemia należy do nas, tylko my do niej"
ODPOWIEDZ

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”