Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1, 2
Autor Wiadomość
AgnieszkaG.
 Tytuł: Re: SUCHY MUR - czyli jak zbudować kamienny mur bez zaprawy.
PostNapisane: 27 maja 2011, o 15:51 
200p
200p
Pawel Woynowski napisał(a):

Poniżej dwa przykłady rojnika pospolitego (Jovibara sobolifera). Pierwszy rośnie na dobrze dobranym podłożu, ubogim w składniki pokarmowe, rojnik zachowuje naturalny pokrój. Na drugim zdjęciu ten sam rojnik, przerośnięty na zbyt bogatym podłożu, roślina wygląda nie naturalnie.

Obrazek Obrazek

Patrzę się na to i patrzę - to są dwa odrębne gatunki. Na pierwszym zdjeciu jest i owszem Jovibara sobolifera, ale to nie jest rojnik tylko rojniczek pospolity, odrębny gatunek. Na drugim zdjeciu jest natomiast Sempervivum tectorum czyli rojnik murowy, który tak właśnie wygląda i nie wygląda nienaturalnie.

Pawel Woynowski
PostNapisane: 28 maja 2011, o 02:03 
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.

więcej niż 1
Tak się składa, że nazwa rojnik pospolity, rojniczek pospolity czy rojownik pospolity, to są trzy nazwy jednego gatunku czyli Jovibara sobolifera.
Co zaś do Semperxixium tectorum, to ciekawa sprawa, w jaki sposób ten gatunek zamienił się w drugi, pochodząc z tej samej rośliny matecznej czyli Jovibara sobolifera, rosnąc jedynie na dwóch różnych stanowiskach. Jeden rośnie na drobnym kamiennym tłuczniu, a drugi ten przerośnięty, na podłożu z ziemi ogrodniczej.

AgnieszkaG.
PostNapisane: 3 cze 2011, o 08:17 
200p
200p
Tak się składa, że nazwa rojnik pospolity, rojniczek pospolity czy rojownik pospolity, to są trzy nazwy jednego gatunku czyli Jovibara sobolifera.
Co zaś do Semperxixium tectorum, to ciekawa sprawa, w jaki sposób ten gatunek zamienił się w drugi, pochodząc z tej samej rośliny matecznej czyli Jovibara sobolifera, rosnąc jedynie na dwóch różnych stanowiskach. Jeden rośnie na drobnym kamiennym tłuczniu, a drugi ten przerośnięty, na podłożu z ziemi ogrodniczej.

No właśnie to jest bardzo ciekawe i dlatego zagaduje, bo jak widać nawet w tym wątku już ktoś na początku nazwał rojnik z drugiego zdjęcia rojnikiem murowym.
Ciekawa jestem, czy twoja teza ma również oparcie w literaturze. Absolutnie się nie czepiam, żeby nie było:). Mam jednak szkółkę w której "przewaliłam" tysiące rojniczków. Dla niektórych roślin mieszamy specjalne podłoże, ale z rojniczkami sie nikt nie bawi i są sadzone na bogatym podłożu. Używamy dobrych nawozów, rozkładajacych się przez 9 miesięcy, w sumie są więc one dobrze odżywione przez cały rok. Owszem trafił mi się kiedyś jeden egzemplarz w doniczce, który przypominał rojnik murowy - usunęłam go spisując na "zaplątanie sie", wszak rojników mam bardzo wiele i coś, gdzieś, kiedyś mogło nastąpić. Pomijając ten jeden egzemplarz, w doniczce, w której było jeszcze z 20 rozet, a na placu w ciagu paru lat przewinęło sie kilka tys. rojniczków żaden mi sie nie upodobnił do rojnika murowego. Chociaż u mnie moze być jeszcze kwestia tego typu, że one u mnie nie stoją zbyt długo i nie mam okazji ich poobserwować.
Może nastąpiła mutacja w twojej roślinie matecznej, nieświadomie tą częśc rośliny przesadziłeś i ona sie po prostu rozrosła. A może ci sie jakas rozeta rojnika murowego jednak zaplątała, . Chciałabym jednak wiedzieć, czy w literaturze spotyka sie takie doniesienia o obserwacjach, że rojniczek zmienia wygląd pod wpływem bogatego podłoża w "coś" przypominające rojnik murowy. Idąc twoim tropem po przesadzeniu na ubogie podłoże taki rojnik powinien przyjąć wygląd typowy dla rojniczka. Postanowiłam sobie podoświadczać i posadzę moje rojniczki na różnych bogatych podłożach. Może moje szkółkowe egzemplarze zbyt szybko sprzedaje, te potrzymam długo.

Eemil
PostNapisane: 12 lis 2012, o 09:48 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
ObrazekBudujemy Suchy mur.
Jeżeli skarpa jest nie przepuszczalna (ziemia gliniasta) to pomiędzy skarpą a murkiem powinniśmy, na całej jego wysokości, zrobić drenaż o szerokości ok 25 - 30 cm z tłucznia, gruzu lub żwiru. Który na samej górze przykrywamy 25 cm warstwą podłoża. Między drenaż a skarpę i podłoże przykrywające drenaż, można dać włókninę, zapobiegnie to zamulaniu drenażu.

powracając do kwestii muru jako takiego...
dobrzy i mili ludzie... przy założeniu ze dajemy włókninę - to jaką? w sensie: byle co czy jakieś para fil/jet/moll/print? mam dostęp do producenta (http://filtration.pl/) ale zanim ruszę temat wołałabym wiedzieć czy warto i jemu i sobie głowę zawracać... a w temacie rojniczka to jak w końcu z tym podłożem: bogate czy nie?

Zobacz profil Wyślij e-mail      

kalidov
PostNapisane: 20 lut 2014, o 11:53 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Obrazek
A to mój "suchy" murek.Uważam,że ładnie wygląda i wykonany z solidnego łupka szarogłazowego. Nic się z tym nie dzieje i łatwo zrobić samemu.

Georginia
PostNapisane: 16 sty 2017, o 14:19 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1
Bardzo dobry pomysł,w moich planach już od dawna mam takie murki.Może w tym roku będę mogła zrealizować plany.

limonkaa
PostNapisane: 24 sty 2017, o 17:22 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Powodzenia Alicja , może pokażesz nam swoje dzieło jak będzie już gotowe :wink:
Takie murki są bardzo urokliwe ;:167

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 21 ]  Idź do strony nr...        1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości