Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...     1, 2  
Autor Wiadomość
grzeniu16
 Tytuł: Skalniak jak zrobić..???
PostNapisane: 5 paź 2009, o 20:16 
50p
50p

więcej niż 1
nie wiem jak zrobić skalniaka może ktoś mi wytłumaczyć??
czy najpierw nawieźć piasku a później go ziemią zakryć czy jak??

x_P-42
 Tytuł:
PostNapisane: 5 paź 2009, o 21:26 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

---
Przecież masz cały wątek, poszukaj np tu : http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 29#1040929

Pawel Woynowski
 Tytuł: Re: SKALNIAK JAK ZROBIĆ...???
PostNapisane: 22 paź 2009, o 00:53 
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.

więcej niż 1
grzeniu16 napisał(a):
nie wiem jak zrobić skalniaka może ktoś mi wytłumaczyć??
czy najpierw nawieźć piasku a później go ziemią zakryć czy jak??

Witaj,
Przede wszystkim, powinno się pomyśleć jaki ma mieć charakter ten skalniak. To znaczy jakie tam chcemy zasadzić rośliny czy wyłącznie typowo skalne, czyli rosnące w górach, na piargach i między skałami, czy będą tam również rosły byliny ogrodowe. Od tego uzależniamy budowę skalniaka. Ponieważ niektórym roślinom skalnym, wystarczy odrobina miejsca w szczelinach między kamieniami, inne rosną dobrze we wgłębieniu w samym kamieniu, a jeszcze inne potrzebują trochę więcej miejsca.
Chcąc sadzić byliny musimy mieć więcej miejsca dla nich, tzn. powinniśmy tak kształtować skalniak, aby miedzy kamieniami było wystarczająco dużo miejsc na rozrastające się rośliny. Dlatego najpierw powinniśmy sobie zrobić spis roślin jakie tam chcemy aby rosły., i sprawdzić ich potrzeby stanowiskowe.
Teraz zastanawiamy się nad rodzajem materiału skalnego jaki chcemy mieć na skalniaku.
Jak już mamy spis i wiadomości co do stanowiska poszczególnych roślin, i wybrany materiał skalny, wyszukujemy na nasz skalniak odpowiednie miejsce w ogrodzie. Powinno ono mieć wystawę południowo wschodnią i być w słonecznym miejscu, większość roślin skalnych lubi ciepłe słoneczne miejsca, chociaż można robić również hobbystyczne skalniaki w cieniu czy półcieniu, gdzie prezentujemy rośliny cieniolubne (paprocie, funkie itp.)

Jeśli już znaleźliśmy takie miejsce, to wytyczamy jego kształt w ogrodzie np. wężem ogrodniczym. w wybranym miejscu wycinamy darń, jeśli taka tam jest, odkładamy na bok, przyda nam się później. Wybieramy na głębokość ok. 30 cm podłoże, pod całą powierzchnią skalniaka, odkładamy pierwszą warstwę (tę żyzną), na bok również nam się przyda później.
W wykopany dół wsypujemy gruz budowlany, lub grubszy żwir, warstwą o grubości ok 20 cm, to będzie drenaż naszego skalniaka. Rośliny skalne nie lubią zastoin wody. Całą warstwę drenażu przykrywamy odwrócona darnią, lub włókniną, zabezpieczy ona substrat skalniaka od wymywania do warstwy drenażu.

Teraz formujemy nasyp skalniaka.
Układamy pierwszą warstwę kamieni, na obrysie skalniaka, wkopując je na 1/3 w podłoże, powinny to być największe kamienie, jakimi dysponujemy, zapobiegnie to wymywaniu substratu poza skalniak. Za tymi kamieniami, wewnątrz skalniaka wsypujemy pierwszą warstwę, wykorzystując odłożoną ziemię z wykopu. Pamiętając aby zagęszczać każdą 10 cm warstwę, polewając ją obficie wodą z węża z sitkiem. Zapobiegnie to ewentualnemu osiadaniu skalniaka po wybudowaniu. W ten sposób układamy i obsypujemy następne poziomy, pamiętając aby układane kamienie były zagłębione w substrat na 1/3. Spowoduje to stabilizację tych kamieni, poza tym wyglądają one bardziej naturalnie.

Obrazek

Po ukształtowaniu całego wzniesienia, sadzimy w wybranych miejscach rośliny. Po ich posadzeniu przykrywamy powierzchnię skalniaka grysem kamiennym. Zapobiegnie to przed chwastami i pomoże utrzymać wilgoć w podłożu.
Trzeba również pamiętać, że skalniak to inwestycja na lata, w związku z tym trzeba go robić solidnie i bez pośpiechu. Pamiętajmy również, że swój właściwy wygląd skalniak osiągnie dopiero po kilku latach, jak rośliny się rozrosną, kamienie pokryją patyną i ewentualnie porosną mchami.

Nie był bym sobą gdybym nie powiedział o jeszcze jednej sprawie. Dobrze jest skalniak połączyć z wypływającą z niego kaskadą lub strumykiem, i wpadającą do małego lub większego zbiornika wodnego lub oczka.

TUTAJ znajdziesz kilka przykładów skalniaków, może Cię zainspirują.

gmart2
 Tytuł: Re: Skalniak jak zrobić..???
PostNapisane: 20 mar 2010, o 08:05 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Rady w sam raz dla mnie, bo będę,może nawet w tym tygodniu, zakładać skalniak.A mam wystawę północno/wschodnią.Co by tutaj posadzić?

Anatol
PostNapisane: 21 mar 2010, o 12:44 
200p
200p

więcej niż 1
Najlepsze skalniaki do cienia to:
-dąbrówka
-naradki
-houstonia
-cymbalaria
-bodziszek
-lewizje
-ramonda
-pierwiosnki
-skalnica arendsa
-przylaszczki
-karmnik ościsty.

Zobacz profil Wyślij e-mail      

gmart2
PostNapisane: 23 mar 2010, o 16:06 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Dziękuję. :D

Pawel Woynowski
PostNapisane: 3 kwi 2010, o 21:29 
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.

więcej niż 1
Więcej na temat roślin skalnych, warunkach uprawy, stanowiskach i nie tylko, znajdziesz tutaj - http://www.alpines.home.pl/pub/przeglad_int.htm

zeberka4
PostNapisane: 5 kwi 2010, o 18:11 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Obrazek

pokazuje moje maleństwo :D
niestety z roku na rok górka robi sie coraz mniejsza :( trzeba bedzie go zrobic na nowo,ale nie widzę sensu przez przeprowadzke,jak chcialbys ktores z roslinek to pisz bo mam na sprzedaz wszystkie widoczne na focie :D )

piotr3915
PostNapisane: 5 kwi 2010, o 18:25 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
ładny ten skalniak... mój niestety nie rozwinął się tak jak zamierzałem, to znaczy chyba za dużo kamieni dałem, przez co woda w czasie deszczów, spływając zabierała ze sobą ziemię... :(

Zobacz profil Wyślij e-mail      

zeberka4
PostNapisane: 6 kwi 2010, o 10:43 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
U mnie w zeszłym roku podczas lata gdy tak padało ,ziemie troszke zniosło,dlatego skalniak troche 'siadł'
Ale ogólnie latem wyglada ładniej bo rojiki i inne rosliny nabierają kolorków :D

due
PostNapisane: 7 kwi 2010, o 11:19 
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Będę zakładała skalniak na działce, rady Pawła są dla mnie bardzo pomocne i do nich się zastosuję. Mam jedno pytanie - w treści twojego wyjaśnienia pojawiło się stwierdzenie "gruz budowlany" - podpowiedz proszę co się może na to składać. Mam na działce dużo skrawków dachówki cementowej czy ona też może być wsypana jako drenaż, czy nie? Czytałam gdzieś, że niektóre resztki materiałów budowlanych wytwarzają jakieś szkodliwe dla roślin związki. Nie jestem budowlańcem a ogrodnikiem też początkowym i stąd moje pytanie.

Pawel Woynowski
PostNapisane: 13 kwi 2010, o 01:56 
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.

więcej niż 1
due napisał(a):
Mam jedno pytanie - w treści twojego wyjaśnienia pojawiło się stwierdzenie "gruz budowlany" - podpowiedz proszę co się może na to składać. Mam na działce dużo skrawków dachówki cementowej czy ona też może być wsypana jako drenaż, czy nie? Czytałam gdzieś, że niektóre resztki materiałów budowlanych wytwarzają jakieś szkodliwe dla roślin związki. Nie jestem budowlańcem a ogrodnikiem też początkowym i stąd moje pytanie.

Każdy gruz z materiałów budowlanych nadaje się do tego drenażu, tym bardziej jeśli jest betonowy. Gruz ceglany jest nie trwały, w wilgotnych warunkach tzn. zakopany w ziemi ulega zlasowaniu, co może spowodować osiadanie skalniaka.
Gruz rozkładasz w 30 cm głębokości wykopie zrobionym pod całą powierzchnią skalniaka, przykrywasz włókniną która zapobiega wypłukiwaniu podłoża skalniaka do warstwy drenującej.

Obrazek

Samą budowę rozpoczynasz od ułożenia największych kamieni na obrysie przyszłego skalniaka, i nasypujesz do wnętrza pierwszą warstwę ziemi wymieszanej z grysem, a przy samych kamieniach wsypujesz substrat. Zagęszczasz tę warstwę polewając ją obficie wodą z węża. I tak robisz z każdą następną warstwą. Układasz kamienie tak jak Ci pasują, wsypujesz ziemię, substrat między ziemię a kamienie a każdą 10 cm warstwę nasypanej ziemi i substratu polewasz obficie wodą. Ziemia z której formujesz skalniak powinna być przepuszczalna, rośliny skalne nie tolerują zastoin wody w podłożu. Więcej na temat podłoża i materiału skalnego znajdziesz tutaj - viewtopic.php?p=58280#p58280
Tutaj kilka informacji na temat roślin skalnych - viewtopic.php?p=58379#p58379
A tutaj jeszcze kilka informacji o samej budowie - viewtopic.php?p=108603#p108603
A tak to mniej więcej wygląda w trakcie nasypywania:

Obrazek

Efekt tej pracy możesz zobaczyć tutaj - viewtopic.php?f=2&t=5745
Skalniak zbudowany jest ze skał serycytowych (łamane bryły), a kaskada z serpentynit (łupki).

due
PostNapisane: 14 kwi 2010, o 09:10 
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Pawle, bardzo Ci dziękuję. Właśnie wydałam dyspozycję dekarzowi aby te resztki dachówki złożył obok na działce, będzie więc na część drenażu. Kamieni mam już trochę zebranych - zbierałam w czasie budowy domku. Można więc powiedzieć, że prace przy skalniaku rozpoczęte. Oczywiście zrobiłam sobie projekt skalniaka (to było na samym wstępie prac), ale patrząc na efekty pracy w wątku, do którego mnie skierowałeś, już nanoszę zmiany. Jeszcze raz więc dziękuję za wskazówki, a efektami też podzielę się ze Wszystkimi - w przyszłości.

Pawel Woynowski
PostNapisane: 16 kwi 2010, o 01:55 
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.

więcej niż 1
A może zrobisz fotoreportaż z jego budowy, może wyjść z tego ciekawy temat? Tu nie ma się czego wstydzić, każdy z nas kiedyś zaczynał, a obawiam się że na zadowalające Cie w pełni efekty trzeba będzie jednak poczekać. Skalniak nabiera swego specyficznego uroku dopiero po kilku latach. Rośliny potrzebują czasu na rozwinięcie się w pełni, kamienie tez czekają kilka lat na patynę, tak że efekt jest dopiero po ok 5 latach.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 16 ]  Idź do strony nr...     1, 2  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: portugalia, Yahoo [Bot] i 9 gości