Glony - Opis,przyczyny powstawania i sposoby "pozbywania" się ich

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Re:

Post »

Wiedziałem Jacku że Cię to "ruszy". :D
Już nie mogłem się doczekać, aż tu wejdziesz, brakowało mi tu Twojej opinii o naukowcach.
Lecz wcześniej zajrzyj tutaj - http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=27&t=36508 , jednym słowem mamy fachowca praktyka,... od uprawy ryb w ogrodach. :wink:
nexus pisze:
Pawel Woynowski pisze:... Twarda woda ma większą buforowość i trudniej się zakwasza.
Używając stwierdzenia "twarda woda" rozumiem --> twardość ogólną wody. Za buforowość odpowiada zasadowość (alkaliczność) wody czyli zawartość wodorowęglanów, dwuwęglanów.
O ile ja wiem, to za buforować wody odpowiada wartość twardości węglanowej (TwW), która dla naszych oczek powinna wynosić od 5 do 15° (czyli od 150 do 300 mg/l CaCO3), a mówiąc najprościej określa zawartość w wodzie kwaśnego węglanu wapnia.
Można to odnieść do twardości węglanowej. Pomiędzy twardością węglanową i niewęglanową nie ma żadnej zależności!!!
A gdzie ja to napisałem :shock:
Oczywiście że nie ma, jest natomiast zależność wartości pH wody, czyli wartości określającej właśnie zasadowość (alkaliczność) wody od twardości węglanowej. Ponieważ to właśnie od twardości węglanowej zależy działanie buforowe na kwasy i pozostaje ona z wartością pH w obopólnej zależności. Im zatem jest wyższa twardość węglanowa, tym stabilniejsza, ale także i wyższa jest wartość pH. I odwrotnie, im niższa jest twardość węglanowa, tym słabsza jest buforowość wody i tym szybciej się zakwasza.
Ot i wszystko.
Czyli mogą być przypadki żę do wody o niższym pH i niskiej twardości ogólnej ale wysokiej alkaliczności trzeba będzie dodac więcej kwasu do zbuforowania, niż do wody o wysokim pH i wysokiej twardości ale niskiej alkaliczności.
Tak więc w/w stwierdzenie nie jest do końca słuszne!
Zaraz zaraz, i znowu czegoś nie łapię. Chyba jakaś nowa teoria, chyba ciut się zamotałeś w tych Twoich rozważaniach.
Jak woda o niskim pH, może mieć wysoką alkaliczność. To zaprzecza jedno drugiemu, przecież pH to właśnie wyznacznik zawartości w wodzie zasad i kwasów. Jeśli woda ma wysokie pH (np powyżej 8,5) to znaczy że jest bardziej zasadowa (alkaliczna). I odwrotnie, jak woda o wysokim pH może mieć niską zasadowość (alkaliczność).
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
nexus
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 10 lip 2010, o 10:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Glony - Opis i sposoby "pozbycia" się ich z oczka

Post »

Pawel Woynowski pisze:nexus napisał(a):
Pawel Woynowski napisał(a):
... Twarda woda ma większą buforowość i trudniej się zakwasza.

Używając stwierdzenia "twarda woda" rozumiem --> twardość ogólną wody. Za buforowość odpowiada zasadowość (alkaliczność) wody czyli zawartość wodorowęglanów, dwuwęglanów.

O ile ja wiem, to za buforować wody odpowiada wartość twardości węglanowej (TwW), która dla naszych oczek powinna wynosić od 5 do 15° (czyli od 150 do 300 mg/l CaCO3), a mówiąc najprościej określa zawartość w wodzie kwaśnego węglanu wapnia.
Napisałeś "twarda woda" czyli uogólniłeś do twardości ogólnej i ja tak to odebrałem. Ale przy wysokiej twardości ogólnej i małym buforze węglanowym ( czyli niskiej twardości węglanowej) mniej zużywa się kwasu, niż do zakwaszaenia wody o takiej samej twardości ogólnej ale o wyższej twardości węglanowej, jednocześnie o mniejszej twardości nie węglowej. Tak że twardość ogólna nie jest wyznacznikiem zużycia torfu (kwasu) do jej zbuforowania tylko twardość węglanowa. O to mi chodziło.
Pawel Woynowski pisze:która dla naszych oczek powinna wynosić od 5 do 15° (czyli od 150 do 300 mg/l CaCO3)
Nie wiem jakich stopni użyłeś: niemieckich, francuskich czy angielskich ale żaden w przedziale od 5 do 15 nie daje wartości 150 do 300mg/L CaCO3.
tutaj podaję wartości tych stopni:
- stopień niemiecki (dGH i dKH) = 17,8 mg CaCO3/dm?,
- stopień francuski (TH) = 10 mg CaCO3/dm?,
- stopień angielski = 14,4 mg CaCO3/dm?.
Pawel Woynowski pisze:Cytuj:
Można to odnieść do twardości węglanowej. Pomiędzy twardością węglanową i niewęglanową nie ma żadnej zależności!!!

A gdzie ja to napisałem :shock:
Oczywiście że nie ma, jest natomiast zależność wartości pH wody, czyli wartości określającej właśnie zasadowość (alkaliczność) wody od twardości węglanowej. Ponieważ to właśnie od twardości węglanowej zależy działanie buforowe na kwasy i pozostaje ona z wartością pH w obopólnej zależności. Im zatem jest wyższa twardość węglanowa, tym stabilniejsza, ale także i wyższa jest wartość pH. I odwrotnie, im niższa jest twardość węglanowa, tym słabsza jest buforowość wody i tym szybciej się zakwasza.
Ot i wszystko.
w tym zgadzam się z Tobą.
Pawel Woynowski pisze:Cytuj:
Czyli mogą być przypadki żę do wody o niższym pH i niskiej twardości ogólnej ale wysokiej alkaliczności trzeba będzie dodac więcej kwasu do zbuforowania, niż do wody o wysokim pH i wysokiej twardości ale niskiej alkaliczności.
Tak więc w/w stwierdzenie nie jest do końca słuszne!

Zaraz zaraz, i znowu czegoś nie łapię. Chyba jakaś nowa teoria, chyba ciut się zamotałeś w tych Twoich rozważaniach.
Jak woda o niskim pH, może mieć wysoką alkaliczność. To zaprzecza jedno drugiemu, przecież pH to właśnie wyznacznik zawartości w wodzie zasad i kwasów. Jeśli woda ma wysokie pH (np powyżej 8,5) to znaczy że jest bardziej zasadowa (alkaliczna). I odwrotnie, jak woda o wysokim pH może mieć niską zasadowość (alkaliczność).
Tutaj troszkę niesłusznie mnie zrugałeś bo mylisz pojęcia odczynu zasadowego (alkalicznego) a zasadowości (alkaliczności).
Definicja zasadowości:
Zasadowość (alkaiczność) - wskaźnik określający zawartość wodorotlenków, wodorowęglanów i węglanów metali alkaicznych (Na, K) i metali ziem alkaicznych (Ca, Mg). Zasadowość wody wyraża się w mval/dm3 i oznacza miareczkując 100 cm3 wody 0,1 - normalnym kwasem solnym lub siarkowym wobec fenoloftaleiny (zasadowość p), a następnie wobec oranżu metylowego (zasadowość m)

Definicji odczynu zasadowego nie muszę chyba tłumaczyc.
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Glony - Opis i sposoby "pozbycia" się ich z oczka

Post »

nexus pisze: Napisałeś "twarda woda" czyli uogólniłeś do twardości ogólnej i ja tak to odebrałem. Ale przy wysokiej twardości ogólnej i małym buforze węglanowym ( czyli niskiej twardości węglanowej) mniej zużywa się kwasu, niż do zakwaszania wody o takiej samej twardości ogólnej ale o wyższej twardości węglanowej, jednocześnie o mniejszej twardości nie węglowej. Tak że twardość ogólna nie jest wyznacznikiem zużycia torfu (kwasu) do jej zbuforowania tylko twardość węglanowa. O to mi chodziło.

Napisałem tak, ponieważ każdy kto ma oczko i dba o jego kondycję, wie że twardość ogólna jest w zasadzie mało istotna, ponieważ, mówiąc ogólnie sic!, jest sumą twardości węglanowej (nie stałej) i nie węglanowej (stałej). Jeżeli obniżymy parametry twardości węglanowej, to w efekcie również zmniejszy się nam twardość ogólna. Na twardość nie węglanową, w zasadzie nie mamy wpływu, ponieważ musieli byśmy stosować urządzenia do likwidacji soli wapnia i magnezu, a w zasadzie siarczanów i chlorków, z wody.
Pawel Woynowski pisze:która dla naszych oczek powinna wynosić od 5 do 15° (czyli od 150 do 300 mg/l CaCO3)
Nie wiem jakich stopni użyłeś: niemieckich, francuskich czy angielskich ale żaden w przedziale od 5 do 15 nie daje wartości 150 do 300mg/L CaCO3.
tutaj podaję wartości tych stopni:
- stopień niemiecki (dGH i dKH) = 17,8 mg CaCO3/dm?,
- stopień francuski (TH) = 10 mg CaCO3/dm?,
- stopień angielski = 14,4 mg CaCO3/dm?.[/quote]
Chodzi o stopnie niemieckie. Fakt pomyliłem słowa, zamiast "czyli" które napisałem powinienem napisać "lub", bo taki miało to mieć sens. Są rożne szkoły i różne są zalecenia, te różnice kliku stopni nie są istotnie bo i tak staramy się utrzymać wodę w wartościach średnich czyli 10° i ok 200mg/l CaCO3
Tutaj troszkę niesłusznie mnie zrugałeś bo mylisz pojęcia odczynu zasadowego (alkalicznego) a zasadowości (alkaliczności).
Definicja zasadowości:
Zasadowość (alkaiczność) - wskaźnik określający zawartość wodorotlenków, wodorowęglanów i węglanów metali alkaicznych (Na, K) i metali ziem alkaicznych (Ca, Mg). Zasadowość wody wyraża się w mval/dm3 i oznacza miareczkując 100 cm3 wody 0,1 - normalnym kwasem solnym lub siarkowym wobec fenoloftaleiny (zasadowość p), a następnie wobec oranżu metylowego (zasadowość m)
Definicji odczynu zasadowego nie muszę chyba tłumaczyc.
Tak się składa, że to jedno i to samo, to jedynie kwestia zastosowanego nazewnictwa.
Jeśli uważasz że się mylę, to podaj mi tę definicję odczynu zasadowego.

A tak już poza tym wszystkim jeśli już kogoś cytujesz, to podaj źródło tego cytatu. Po prostu tak wypada. W tym przypadku to jest strona - http://www.lazienkowy.pl/174-1-1.htm
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
nexus
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 10 lip 2010, o 10:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Glony - Opis i sposoby "pozbycia" się ich z oczka

Post »

nexus pisze:Tak się składa, że to jedno i to samo, to jedynie kwestia zastosowanego nazewnictwa.
Jeśli uważasz że się mylę, to podaj mi tę definicję odczynu zasadowego.
Tutaj znajdują się wyczerpujące odpowiedzi na wszystkie pytania związane z tym tematem

http://books.google.pl/books?id=4otmP_p ... ch&f=false

Pozdrawiam Janusz
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Glony - Opis i sposoby "pozbycia" się ich z oczka

Post »

nexus pisze:Tutaj znajdują się wyczerpujące odpowiedzi na wszystkie pytania związane z tym tematem

http://books.google.pl/books?id=4otmP_p ... ch&f=false
Janusz, chyba żartujesz, mam szukać u amerykańskiego autora, różnicy w znaczeniu polskich słów "odczyn zasadowy (alkaliczny)", a "zasadowość (alkaliczność)".
Czy Ty, nie potrafisz własnym słowami wyjaśnić mi tego, tylko jedziesz cytatami.
Moim zdaniem znaczenie określenia "w moim oczku woda ma odczyn zasadowy (alkaliczny), jest równoznaczne z określeniem "zasadowość (alkaliczność) wody w moim oczku jest wysoka." W pierwszym zdaniu stwierdzam fakt, że woda jest zasadowa, w drugim uściślam podając jak duży jest ten odczyn zasadowy. W zależności od tego co chcemy przekazać w zdaniu, używamy odpowiednio obu tych określeń określających to samo, czyli zasadowość wody.
A teraz przekonaj mnie że jest inaczej.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
nexus
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 10 lip 2010, o 10:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Glony - Opis i sposoby "pozbycia" się ich z oczka

Post »

Drogi Pawle,

Różnica pomiędzy zasadowością i odczynem zasadowym jest taka:
zasadowość określa przedział pH od 4,6 do 14 i jest zdolnością do zobojętniania mocnych kwasów, natomiast odczyn zasadowy oznacza przewagę anionów wodorotlenowych OH- i jest mierzony w przedziale pH 8 -14

Pozdrawiam
ps. wciągnęła mnie dyskusja z Tobą
Dlaczego
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 30 lip 2010, o 12:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Glony - Opis i sposoby "pozbycia" się ich z oczka

Post »

Witam. Z góry przepraszam na offtop. Mam pytanie. W czym Wam te glony tak bardzo przeszkadzają? po co mieć sterylne oczko z czystą wodą? Ja specjalnie wapnowałem wodę aby rozwinęły się glony, gdyż w ten sposób oczko staje się bardziej naturalne. W obecnej chwili jest bardzo zarośnięte roślinnością zanurzoną i wynurzoną z jednej strony, natomiast po drugiej stronie jest pozbawione roślinności z płytką woda, dlatego że płazy preferują różne zbiorniki, ryb nie mam i nie zamierzam mieć, w dodatku w oczku rozmnaża się 5 gatunków płazów. Zapewniam ze obserwacje naturalnego oczka jest o wiele bardziej ciekawe niż kilku czerwonych rybek w przejrzystej wodzie. Pozdrawiam.
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Glony - Opis i sposoby "pozbycia" się ich z oczka

Post »

Dlaczego pisze:Witam. Z góry przepraszam na offtop. Mam pytanie. W czym Wam te glony tak bardzo przeszkadzają? po co mieć sterylne oczko z czystą wodą?
Nie chodzi o sterylnie czyste oczko, bo tego się nigdy nie osiągnie, chodzi wyłącznie o coś co nazywamy równowagą biologiczną. a masowe zakwity glonów (planktonowych i nitkowatych) powodują jej zachwiane co może skończyć się w najgorszym przypadku wzrostem pH wody ( powyżej pH 8,5 woda robi się alkaliczna) co może skończyć się tragicznie dla fauny wodnej żyjącej w naszych oczkach, że nie wspomnę o chorobach grzybowych skóry ryb przy wysokim pH. Co w efekcie może prowadzić do śnięcia ryb w oczku.
Ja specjalnie wapnowałem wodę aby rozwinęły się glony, gdyż w ten sposób oczko staje się bardziej naturalne.
Naturalne to są okresowe zakwity wody, zanikające po pewnym czasie samoistnie, a nie całosezonowy zakwit wody. Kiedy to woda jest zielona i dodatkowo pokryta pływającym kożuchem glonów nitkowatych. Czy to jest naturalne ? Raczej wątpię. Jedynie w przenawożonych zbiornikach. Glony występują nawet w najczystszych zbiornikach, tyle tylko że w niewielkiej ilości, ilości która nie zakłóca warunków gazowych w wodzie (dwutlenek węgla CO2, tlen). Nadprodukcja przez glony CO2, w procesie fotosyntezy, może prowadzić do zmian odczynu wody, a co za tym idzie, także do zmian twardości węglanowej.
Tak więc już widzisz, tyk z grubsza, dlaczego nam nadmierna ilość glonów w naszych zbiornikach przeszkadza.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Glony - Opis i sposoby "pozbycia" się ich z oczka

Post »

Posty Tatianki i Jackona przeniosłem tutaj - http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 9#p1739889
To watek merytoryczny i nie prowadzimy tutaj prywatnych dyskusji.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Jjag
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 27 sie 2010, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Glony - Opis i sposoby "pozbycia" się ich z oczka

Post »

zacząłem od rozwiązania problemu karpi w zimie
przez zastosowanie napowietrzacza,
napowietrzacz pozostał również w pozostałych miesiącach
i od tego czasu glony nie wystepują,
wystarczyło, czy zbieg okoliczności ?
oczko jest b.małe, w połowie zarośnięte a ryb znacznie za dużo
Tomalski
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 31 sie 2010, o 17:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Glony - Opis i sposoby "pozbycia" się ich z oczka

Post »

Witam, nie wiem ile w tym prawdy i nie stosowałem jeszcze tej metody, chociaż wydaje się skuteczną, ale raczej dla niedużych oczek.
W każdym razie słyszałem , że dobrym sposobem na usunięcie glonów jest przykrycie oczka folią, Mam na myśli zasłonięcie od słońca, na ok 5 dni do tygodnia. podobno rośliny na tym nie ucierpią ew. mogą lekko zmarnieć, ale chwilowo, natomiast glony podobno mają od tego zginąć.
Może to bzdura, sami oceńcie.
Pozdrawiam.
Pozdrawiam Tomasz.
jackon
500p
500p
Posty: 865
Od: 6 sty 2008, o 07:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Władysławowo

Re: Glony - Opis i sposoby "pozbycia" się ich z oczka

Post »

znam jeszcze prostszą metodę, do tego bardzo dekoracyjną
duża ilość lilii wodnych, najlepiej z różnych odmian
liście zacienią lustro wody, ładne kwiaty ozdobią nasze oczko :)
można też zastosować z powodzeniem rośliny pływające, bardzo szybko się rozrastają
z tym, że z tropikalnymi jest problem z zimowaniem
pozdrawiam
Jacek
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21722
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Glony - Opis i sposoby "pozbycia" się ich z oczka

Post »

No dobrze ... nie wytrzymałam... :oops:
O czymś dyskutować musimy to fakt... ale uwagi użytkowników mających wieloletnie doświadczenie w walce z oczkowymi glonami rozwiewają wszelkie problemy
Równowaga biologiczna w zbiorniku załatwia ten problem bezpowrotnie...
żadne folie,worki i płyny nie zmienią stanu rzeczy... istnieje jeden sposób - bujna roślinność wodna
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
ODPOWIEDZ

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”