Glony - Opis,przyczyny powstawania i sposoby "pozbywania" się ich

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
Longina
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 29 mar 2011, o 17:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

torf

Post »

może ktoś mógłby mi pomóc w usunięciu torfu. Przez pomyłkę został wsypany torf (bez worka) do doniczki znajdującej się w oczu.Obecnie wszystko zarosło zielenią, nie widać ani roślin ani kamieni.Nie mam pojęcia jak można to usunąć, tę zieleninę.Może ktoś z państwa spotkał się z takim problemem.Z góry dziękuję,za wszelakie sugestie. Oczko w całości jest wybetonowane.
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: torf

Post »

A ile torfu zostało wsypane do tej doniczk, jaki to był torf, jakiej wielkości jest to oczko, czy przy betonowaniu był używany separator wapnia do zaprawy, kiedy było wybudowane, ile w nim rośnie roślin i w jaki system filtracyjny jest wyposażone?
To na tyle z pytaniami, które powinny nam pomóc zdiagnozować problem. :D
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
ewawanda
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 15 maja 2011, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Małe oczko

Post »

Dobry wieczór, mam od ubiegłego roku małe oczko wodne. Było w nim mnóstwo glonów-powiedziano mi, że włączanie pompy (mała fontanna) ograniczy wzrost glonów. Czy to prawda?Czy powinnam posadzić w oczku rośliny, żeby uniknąć wzrostu glonów ?
Ewa
Awatar użytkownika
haidi
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 22 lis 2007, o 12:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Koluszki

Re: Glony - Opis i sposoby "pozbycia" się ich z oczka

Post »

Teorię walki z glonami znam. Znam nawet parametry mojej wody w oczku:
- pH okolo 6,8
- KH około 3
- GH koloło 28
I to chyba w tym ostatnim wskaźniku jest problem, bo jak dobrze rozumiem to woda jest bardzo twarda...
Czy są jakieś szybsze sposoby zakwaszenia wody niż torfem? Ja wiem, że pośpiech jest wskazany przy łapaniu pcheł i jedzeniu z jednej miski, ale... Może kwasek cytrynowy? :wink:
Awatar użytkownika
Itula
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 11 lut 2012, o 13:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa - Wesoła

sinice i glony nitkowate

Post »

Witam forumowiczów,
od dłuższego czasu czytam forum ale nadal nie wiem co mam robić z moim oczkiem wodnym. Założyłam je w maju 2013, bez ryb woda jest klarowna ale od początku mam problem z glonami nitkowatymi. Posadziłam mnóstwo różnych roślin ale nie rosną, glony je oplatają i mordują. Jesienią zeszłego roku pojawiły się sinice, tworzą lepkie, śluzowate girlandy ulepione z małych obślizgłych kulek i przy dotknięciu uwalniają pęcherzyki jakiegoś gazu. pH wody mam za wysokie około 9.00, torf kwaśny zmieniałam dwa razy, teraz dolałam Torfin i nic?, KH jest 4 czyli za niskie. Dosadziłam wiosną tego roku więcej roślin, te również nie chcą rosnąć. Glony odławiam ale z sinicami to już nie wiem jak walczyć. Jestem bliska załamania, czy jest jeszcze jakiś sposób bez użycia chemii.
Oczko ma 10m3 i przez większość dnia jest zacienione, mam filtr FiltoClear Set 30000 z lampą UV, kaskadę z osobną pompą.
Pozdrawiam Itula
Awatar użytkownika
Itula
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 11 lut 2012, o 13:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa - Wesoła

Re: sinice i glony nitkowate

Post »

Pozwolę sobie jeszcze raz pomarudzić, mam pewną teorię co do mojej katastrofy z oczkiem, zrobiłam test na NO3 i wyszło zero, a może ja mam w tym oczku całkowicie jałową wodę i dlatego rośliny nie rosną, glony nitkowate pożerają resztkę azotu i nic nie zostaje, może jednak wpuścić ryby i mocno je karmić i jeszcze nawóz do roślin wodnych, widziałam taki na allegro. Wodę do oczka nalałam z własnej studni a oczko jest na wzniesieniu i nic do niego nie spływa. Co o tym sądzicie.
Pozdrawiam Itula
1andrzej
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 6 kwie 2014, o 17:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: sinice i glony nitkowate

Post »

Musisz obniżyć pH wody /wapna tam wsypałaś?/ Proponuję zastosować preparat zoolek aquacid. Jak wyregulujesz kwasowość wody, pewnie pomału znikną twoje zmartwienia. Z nawozem to dałbym sobie spokój.
Awatar użytkownika
Itula
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 11 lut 2012, o 13:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa - Wesoła

Re: sinice i glony nitkowate

Post »

Ten preparat oprócz pH obniża również twardość węglanową a ja mam już za niską KH mam ok. 4 a twardość ogólną 0, tester się nie przebarwia. Potrzebny mi preparat obniżający tylko pH, torf jak pisałam nic nie zdziałał.
Pozdrawiam Itula
1andrzej
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 6 kwie 2014, o 17:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: sinice i glony nitkowate

Post »

Ale ważniejsze jest najpierw obniżenie pH . Przy niskim kh jest to łatwiejsze. Twardość można później podnieść. Zbadaj może też pH wody ze studni. Może mieszkasz na terenie "wapiennym"?
Awatar użytkownika
Itula
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 11 lut 2012, o 13:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa - Wesoła

Re: sinice i glony nitkowate

Post »

Dzięki, sprawdzę i kupię ten preparat. Jak coś się zmieni to napiszę.
Pozdrawiam Itula
martyna19801
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 7 sie 2016, o 22:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

ZAPOBIEGANIE powstawaniu glonów (środki bezpieczne dla zwierząt i ludzi)

Post »

Witam,

mam pytanie odnośnie ZAPOBIEGANIA pojawiania się (a nie pozbywania się już obecnych) glonów w oczku wodnym.
Posiadam oczko wodne o pojemności 50m3, wykonane z kamieni i betonu. Obecnie oczko zostało wyczyszczone i planuję w najbliższych dniach napełnić je świeżą wodą, dlatego chciałabym od początku stosować środki zapobiegawcze, aby woda utrzymała się czysta jak najdłużej.

Zależy mi na tym, aby w oczku mogły bez problemów pływać ryby, ale także aby ewentualnie użyte środki nie były szkodliwe dla zwierząt (psy czasami piją z niego wodę) oraz ludzi (aby można było w oczku pływać).

W oczku zamontowana jest pompa, która pompuje wodę przez filtr, ale to oczywiście nie jest wystarczające.

Szukałam w internecie informacji o preparatach, które mogłyby zapobiegać takiej sytuacji, ale znalazłam tylko jeden środek, który jest bezpieczny dla psów, jednak służy do likwidacji już istniejących glonów. Nie orientuję się w tym temacie za bardzo, dlatego bardzo proszę o radę :).
janusz3212
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 2 gru 2010, o 17:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj. Lubelskie

Re: Glony - Opis,przyczyny powstawania i sposoby "pozbywania" się ich

Post »

Temat glonów był opisywany na tym forum i na innych o podobnej tematyce.Proponowałbym o chemii raczej zapomnieć ,,zapobiegawczo'' nasadzić dużo roślin i nie za dużo rybek.Powinno być ok. w razie problemów gdyby wystąpiły jeśli jest zastosowana pompa i filtr radzę zastosować lampę UV 40/50 W do tej wielkości oczka wystarczające. Można o mniejszej mocy , jednak dobiera się również do wydajności zastosowanej pompy.Ale włączanie jej interwencyjnie w okresie letnim gdy jest duże nasłonecznienie i duże ryzyko wystąpienia glonów.W tej wielości oczku ,nie powinno być trudno o zachowanie równowagi i utrzymanie go w dobrej kondycji.
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”