Zwierzęta wodne ATLAS.

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
ODPOWIEDZ
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Zwierzęta wodne ATLAS.

Post »

Zapraszam tutaj do rozmów na temat zwierząt żyjących w naszych oczkach czy stawach i ich najbliższej okolicy. Bo w nich żyją nie tylko ryby.
Mając oczko wodne czy staw ozdobny, spotykamy się z żabami, traszkami, wężami, padalcami, larwami owadów, samymi owadami oraz całym mnóstwem innych zwierząt żyjących na zbiorników wodnych, które nie są widoczne lecz pełnią ważne funkcje w procesie równowagi biologicznej w oczku.

Może zacznę od przedstawienia trzech gatunków żab występujących w naszych wodach, i co jest bardzo prawdopodobne mogą one zagościć w naszych oczkach i stawach.

Pierwszą z nich jest:

Żaba śmieszka (Rana ridibunda) UWAGA! W Polsce podlega prawnej ochronie!!!

Gromada: Płazy (Amphibia), Linnaeus 1758
Podgromada: (Aspidospondyli),
Nadrząd: Skaczące (Salientia), Laurenti 1768
Rząd: Bezogonowe (Anura), Oppel 1811
Rodzina: Żabowate (Ranidae), Bonaparte
Rodzaj: Żaba (Rana), Linnaeus
Podrodzaj: Żaby zielone (Rana Pelophylax),
Gatunek: Żaba śmieszka (Rana ridibunda)

Obrazek

Jest to największa i najokazalsza z naszych żab. Długość ciała tego gatunku dochodzi podobno do 17 cm, w Polsce jednak znajdowano dotychczas osobniki znacznie mniejsze.
Chociaż zewnętrznie jest bardzo podobna do żaby wodnej, różni się od tej ostatniej znacznie masywniejszą i cięższą budową ciała oraz charakterystyczną chropowatą skórą grzbietu, pokrytą dosyć dużymi brodawkami. Po bokach grzbietu bardzo dobrze zaznaczone są u niej fałdy grzbietowe, słabiej i delikatniej widoczne u żaby wodnej. Ubarwienie grzbietu jest bardzo podobne, jak u poprzedniej formy, pewne subtelne różnice zaznaczają się tylko w ubarwieniu ud i brzucha.
Ze snu zimowego budzi się żaba śmieszka w końcu marca, zaś okres godowy rozpoczyna nieco wcześniej niż żaba wodna. Przebieg zalotów i składanie jaj są podobne jak u poprzedniego gatunku. Kijanki dochodzą do wielkich rozmiarów. Przeobrażają się one po okresie około 100 dni, niekiedy też zimują i przeobrażają się na wiosnę następnego roku. Jest to gatunek niesłychanie żarłoczny. Znane są przypadki, że stare osobniki pożerają inne płazy, ryby, młode węże, ssaki i pisklęta ptactwa wodnego.
Żaba śmieszka jest mieszkańcem brzegów większych zbiorników wodnych, jezior, głębszych stawów czy starorzeczy. Nie zaobserwowano wędrówek osobników tego gatunku. W sen zimowy zapada często już we wrześniu lub na początku października. Zimuje w szlamie zamieszkiwanych przez siebie zbiorników wodnych.
Żaba śmieszka żyje w całej prawie Europie, lecz szczególnie liczna jest na terenach południowych i południowo-wschodnich, gdzie sięga aż po Iran i Ural. Rzadko występuje w górach, jednak okazy jej znajdowano na Kaukazie na wysokości 2400 m npm. W Polsce żyją przedstawiciele rasy nominalnej (R. r. ridibunda), która występuje na terenie całej Europy za wyjątkiem południowej Francji i Hiszpanii, gdzie zastępuje ją rasa zachodnia (R. r. pereri).
O jej rozsiedleniu w Polsce mamy na razie słabe wiadomości. Prawdopodobnie występuje w całym kraju w miejscach, w których znajduje odpowiednie środowisko. Stanowiska tej żaby podawano z Wielkopolski, Pomorza, Zalewu Wiślanego, okolic Krakowa, Warszawy, Łysogór. Słaba znajomość rozsiedlenia tego gatunku spowodowana jest tym, że zwykle myli się go z żabą wodną, gdyż jest rzeczywiście bardzo podobna do dużych i .starych okazów tego gatunku. W świetle badań Bergera śmieszka powinna występować w całej Polsce. Przeważnie spotykamy okazy małe, które trudno odróżnić jest od żaby wodnej. W ogóle okazy pochodzące z różnych stanowisk różnią się często bardzo między sobą, co jest cechą wszystkich żab zielonych. Zmienność ta uzależniona jest na pewno w dużej mierze od środowiska, jego temperatury, ilości tlenu, obfitości i rodzaju pokarmu itp. czynników.

Drugą jest:

Żaba jeziorkowa (Rana lessonae) UWAGA! W Polsce podlega prawnej ochronie!!!

Gromada: Płazy (Amphibia), Linnaeus 1758
Podgromada: (Aspidospondyli),
Nadrząd: Skaczące (Salientia), Laurenti 1768
Rząd: Bezogonowe (Anura), Oppel 1811
Rodzina: Żabowate (Ranidae), Bonaparte
Rodzaj: Żaba (Rana), Linnaeus
Podrodzaj: Żaby zielone (Rana(Pelophylax)),
Gatunek: Żaba jeziorkowa (Rana lessonae)

Obrazek

Ta niewielka żaba uchodziła przez długi czas za rasę względnie odmianę żaby wodnej. Tego zdania są jeszcze do dziś niektórzy herpetolodzy europejscy. W ostatnich dopiero czasach, dzięki badaniom Leszka Bergera uznano ją znów za osobny gatunek.
Ciało żaby jeziorkowej jest wydłużone, pysk długi, ostry. Długość ciała okazów występujących w Polsce dochodzi do 8 cm. Ubarwienie i ogólny wygląd są bardzo podobne jak u żaby wodnej, od której odróżnić ją dosyć trudno; w tym celu należy posłużyć się specjalnym kluczem do oznaczania.
Samiec, jak u innych żab, jest wysmuklejszy i mniejszy od samicy. Pęcherze głosowe mają u niego kolor białawy lub niebieskawy.
Charakterystyczną cechą żaby jeziorkowej jest jej zamiłowanie do zagrzebywania się w ziemi. W związku z tym na jej tylnych nogach rozwinęły się bardzo wyraźne i masywne tzw. naroślą lub modzele podeszwowe. Naroślą te porównuje się często do modzeli grzebiuszki. Żaby jeziorkowe zagrzebują się nie tylko na sen zimowy, ale nawet w okresie silniejszych chłodów. W czasie grzebania ruchy ich przypominają również zachowanie się grzebiuszki. Równocześnie, o czyni jest mowa dalej, żaba jeziorkowa to płaz najbardziej związany ze środowiskiem wodnym ze wszystkich naszych "żab zielonych". Aktywne życie przedstawiciele tego gatunku prowadzą wyłącznie za dnia, co też w pewnym sensie wyróżnia ich od pozostałych przedstawicieli omawianej grupy żab.
Życie aktywne rozpoczyna żaba jeziorkowa w kwietniu. Okres godowy w Wielkopolsce przypada na maj lub na początek czerwca. Skrzek składa na dnie zbiorników wodnych, a jej kijanki są bardzo podobne do larw żaby wodnej. Żaba jeziorkowa żyje nad brzegami bardzo małych zbiorników wodnych, glinianek, dołów torfowych czy rowów, najczęściej położonych na terenach leśnych. Od zbiorników tych oddala się tylko wyjątkowo w razie ich wyschnięcia lub w poszukiwaniu pokarmu. Zimuje zawsze na lądzie zagrzebana w ziemi. Na sen zimowy udaje się we wrześniu.
Rozsiedlenie geograficzne żaby jeziorkowej nie zostało jeszcze dokładniej opracowane, gdyż, jak już wspominano, uważano ją przez długi czas za formę identyczną z żabą wodną.
W Polsce jest ona z pewnością szeroko rozprzestrzeniona, jednak w chwili obecnej jedyne pewne dane o jej występowaniu pochodzą z terenu Wielkopolski. Zgodnie z hipotezami Bergera obecności jej spodziewać się musimy w całym kraju.

I trzecią, najczęściej występującą jest:

Żaba wodna (Rana esculenta) UWAGA! W Polsce podlega prawnej ochronie!!!

Gromada: Płazy (Amphibia), Linnaeus 1758
Podgromada: (Aspidospondyli),
Nadrząd: Skaczące (Salientia), Laurenti 1768
Rząd: Bezogonowe (Anura), Oppel 1811
Rodzina: Żabowate (Ranidae), Bonaparte
Rodzaj: Żaba (Rana), Linnaeus
Podrodzaj: Żaby zielone (Rana (Pelophylax)),
Gatunek: Żaba wodna "(Rana esculenta)", Linnaeus 1758,*
(*) - " " niepewny status gatunkowy, gat. w trakcie powstawania?)

Obrazek

Żaba wodna jest jednym z najpospolitszych i najlepiej znanych płazów żyjących w Polsce. Ciało jej ma kształt wydłużony, głowa nie jest oddzielona przewężeniem od tułowia, pysk zwężony i zaokrąglony. Tylne nogi - długie i mocne - umożliwiają jej wykonywanie dalekich skoków. Błony pływne są dobrze rozwinięte. Oczy są wyłupiaste, duże, błony bębenkowe okrągłe, dobrze rozwinięte. Skóra jest gładka, wilgotna, lśniąca, czasem lekko chropowata.
Ubarwienie grzbietu jest zmienne, zielone w najrozmaitszych stopniach i odcieniach. Charakterystyczna dla tej formy jest jasna, wąska pręga przebiegająca wzdłuż grzbietu.
Samiec jest mniejszy i smuklejszy od samicy. W okresie godowym wydaje żaba wodna charakterystyczny skrzeczący głos, wzmocniony dzięki dużym pęcherzom głosowym. Pęcherze te, leżące symetrycznie po obu stronach głowy, nadymają się w czasie rechotania jak baloniki.
Życie aktywne rozpoczyna żaba wodna w końcu marca lub w kwietniu - okres godów przypada na początek maja. Łączenie się .par odbywa się najczęściej wieczorem. Jak u wszystkich innych żab, samica składa skrzek w postaci dużych, nieforemnych buł, umieszczanych najczęściej na dnie zbiornika wodnego. Kijanki, podobne do kijanek pozostałych gatunków żab, są dosyć duże, gdyż osiągają około 9 cm długości. Rozwój ich i przeobrażenia następują w czasie od 72 do 214 dni, w zależności od pogody i innych warunków biologicznych.
Żaba wodna żyje w niewielkich i płytkich zbiornikach wodnych, jak stawy rybne, zatoki jezior czy rowy. Po okresie godowym spotkać ją można również nad brzegiem wolno płynących niewielkich strumieni i rowów melioracyjnych po powolnym prądzie wody. Znane są niezbyt dalekie wędrówki tego gatunku, odbywane przeważnie w czasie ciepłych deszczów, w poszukiwaniu nowego środowiska. Pokarm żaby wodnej stanowią głównie owady latające, rzadziej drobna fauna wodna. Żaba ta jest bardzo łapczywa i żarłoczna. Na sen zimowy udaje się w październiku z nastaniem przymrozków. Zimuje gromadnie, zagrzebana w szlamie lub pod warstwą butwiejących roślin w niezamarzających do dna głębszych zbiornikach albo w wolno płynących strugach, wyjątkowo na lądzie (okazy młode).
Zamieszkuje ona całą Europę środkową oraz cześć zachodniej, brak jej natomiast na Półwyspie Pirenejskim, w południowej Francji, we Włoszech i na Bałkanach. Północna granica zasięgu przebiega w południowej Anglii i południowej Szwecji aż po Zatokę Fińską. Wyspowe jej stanowiska znajdują się na Ukrainie.
W Polsce żaba wodna jest pospolita na całym niżu, jednak nie wiadomo, czy występuje ona na terenach południowo-wschodnich. Prawdopodobnie przez Polskę przebiega wschodnia granica zasięgu tej żaby. W Tatrach dochodzi ona do 900 m n.p.m. (stawki "pod Capkami" w Zakopanem). Dane te nie zostały niestety potwierdzone w ciągu ostatnich 30 lat i należy je uważać za bardzo niepewne.
Jak wspomniałem, żaba wodna oraz pokrewne jej gatunki tzw. żab zielonych są masowo odławiane i eksportowane do Francji, gdzie udka ich są cenionym przysmakiem. Dzięki temu, oraz dzięki masowemu odławianiu do celów laboratoryjnych staje się ona coraz rzadsza, a w wielu krajach, szczególnie blisko miast i osiedli, została ona prawie zupełnie wytępiona.

Ciekawostka.

Według Leszka Bergera z Poznania, który badaniom naszych żab zielonych poświecił wiele lat żmudnej pracy laboratoryjnej, (R. esculenta) nie jest gatunkiem, ale hybrydem, mieszańcem żaby śmieszki (R. ridibunda Pallas) i żaby jeziorkowej (R. lessone Camerano). Hipotezę tę badacz nasz przedstawił szczegółowo w kilku pracach naukowych w latach 1964-1976 wywołując zrozumiałe poruszenie wśród specjalistów.
Obecnie prace prof. Bergera nad hybrydyzacją żab zielonych posunęły się znacznie. Poglądy jego, z których najbardziej rewelacyjna jest negacja istnienia żaby zielonej jako osobnego gatunku, zyskały poparcie wielu specjalistów Europy i Stanów Zjednoczonych. Prace nad dziedziczeniem cech i hybrydyzacją żab zielonych prowadzi się dziś w kilku zagranicznych ośrodkach naukowych, równolegle do prac Bergera w Poznaniu.


Zapraszam do prezentacji (foto i komentarz mile widziane) pupili i nie tylko, żyjących w Waszych oczkach. :D
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21736
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Temat wspaniały!
Jakbyśmy porozumiewali sie telepatycznie Pawle bo właśnie ociągałam się z nieco
z wprowadzeniem moich zdjęć na forum ...
ale Twój temat pozbawił mnie wszelkich skrupułów.
Zdjęcia nie są najlepszej jakości ale jako amator nie miałam wyboru:
samo południe,ostre słońce i brak czasu na ustawienie parametrów aparatu.
Uznałam jednak ,że momenty jakie uchwyciłam warte są pokazania światu...
Tak więc,przedstawiam Żabie amory nad moją sadzawką:



Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
jackon
500p
500p
Posty: 865
Od: 6 sty 2008, o 07:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Władysławowo

Post »

ciekawy fotoreportaż :)
brawo
pozdrawiam
Jacek
Awatar użytkownika
tragopan
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 27 maja 2006, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Aleksandria
Kontakt:

Post »

U mnie w oczku też żyją żabki razem z kaczkami. Tylko jak kaczki idą spać do kurnika, to żabki wykorzystują moment i chlup do oczka. Interesowało mnie gdzie te żabki siedzą przez cały dzień. Jest obok oczka ułożony stos z kamieni i one, a raczej jedna siedzi w tych kamieniach.
tragopan to ja
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Spotakanie po roku.

Post »

Rok temu zrobiłem zdjęcie tego padalca na chodniku przy moim ogródku.

Obrazek Obrazek

Wtedy myślałem że przyplątał się przypadkowo. Tylko skąd na dużym osiedlu między bardzo ruchliwymi ulicami padalec. Jak się tu dostał przez ul.Puławską, bo jedynie tam są odpowiednie dla niego tereny, tory wyścigów konnych z dużymi terenami zielonymi im zaniedbanym stawem.

Jednak wczoraj będąc w ogrodzie zauważyłem go ponownie. Pływał sobie w oczku, znakiem tego przezimował i myślę że się zadomowił w ogrodzie. Te zdjęcia robiłem telefonem dlatego ich jakość jest nie najlepsza, nie miałem pod ręką aparatu fotograficznego, a bałem się pójść do domku, żeby nie stracić okazji.

Obrazek

Zdjęcie nie wyraźne, bo robione w ruchu jak płynął przez oczko, a robi płynąc, gwałtowne ruchy w wodzie. Właśnie wpływa do skrzynki z tatarakiem, z której po krótkiej chwili wyszedł na brzeg gdzie zrobiłem te drugie zdjęcie.

Obrazek

Ma tutaj na brzegu wymarzone jak dla tego gatunku środowisko. Teren wilgotny, z dużą ilością roślin dziko rosnących w okolicy oczka (od trzech lat nie dotykam się do ogrodu), dużo kryjówek pod kamieniami i pożywienia co niemiara. Dżdżownice, gołe ślimaki, stonogi, pająków między roślinami zatrzęsienie i inne tego typu wynalazki. Miałem tam robić porządki z roślinami, ale widzę z tego że trzeba się będzie z tym wstrzymać.

Może trochę opiszę ten gatunek, bo większość z Nas nie zna go dokładnie i traktuje go jak węża, co nie jest zgodne z prawdą.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Zwierzęta wodne ATLAS.

Post »

Padalec zwyczajny (Anguis fragilis), bo taka jest jego prawidłowa nazwa, to gatunek jaszczurki zaliczanej do rodziny padalcowatych (Anguidae). UWAGA! Gatunek w Polsce podlega prawnej ochronie!!!

Domena: eukarioty
Królestwo: zwierzęta
Typ: strunowce
Podtyp: kręgowce
Gromada: zauropsydy
Rząd: łuskonośne
Rodzina: padalcowate
Rodzaj: Anguis
Gatunek: padalec zwyczajny

Cechy:
Beznoga jaszczurka o wężowym, wydłużonym ciele, gładkich, błyszczących łuskach i krótkiej, niewyraźnie odgraniczonej od tułowia i tępopyskiej głowie. Małe oczy z ruchomymi powiekami (tych ostatnich nie mają węże) mają czerwonawożółtą tęczówkę i ciemną źrenicę. Na głowie słabo widoczne otwory uszne (u węży ich nie ma). Długi ogon, (ok. 2/3 tułowia), który jedynie u ciężarnej samicy jest wyraźnie odgraniczony od tułowia, kończy się tępo. Ubarwienie strony grzbietowej utrzymane jest w różnych odcieniach brązu, może być jednak żółtawe, ołowianoszare, lub miedziane. Oprócz zwierząt, których grzbiet pozbawiony jest barwnego wzoru, spotyka się osobniki, u których na grzbiecie występują ciemniejsze podłużne smugi (tworzone przez oddzielne lub łączące się ze sobą kreski lub plamki), oraz takie, u których na łuskach grzbietowych występują delikatne, ciemne, podłużne kreski. Młode osobinki mają stronę grzbietową błyszcząco złotawą lub srebrzystoszarą, środkiem ich grzbietu ciągnie się ciemniejsza linia, zaczynająca się od położonej na głowie plamy kształtu kropli, a sięgająca do końca ogona. Brzuch młodych okazów jest brunatny lub stalowo szary, często również zupełnie czarny. Całkowita długość ciała dorosłego osobnika wynosi od 40 do 45 cm rzadko do 50 cm.

Dymorfizm płciowy:
Samicę można odróżnić od samca kolorem strony brzusznej tułowia. Pokryty on jest łuskami koloru łupkowego lub czarniawoszarego, wyjątkowo nawet czarnego i jest jednobarwny. Samiec natomiast ma tę stronę tułowia pokrytą żółtawym, często niebieskoszarym wzorem lub łupkowoszarym z żółtawymi piętnami. We wschodniej Europie znacznie częściej spotyka się padalce (przede wszystkim samce), których grzbiet pokrywają rzadziej lub gęściej rozmieszczone delikatne, jasno- lub ciemnoniebieskie plamki, jest to tzw. padalec turkusowy. Nie mylić z nie występującą w Polsce odmianą padalca o nazwie Anguis cephallonica, który występuje na półwyspie Peloponeskim i wyspach Japońskich.

Środowisko:
Od nasłonecznionych do półcienistych, lekko wilgotnych terenów z bogatym runem i licznymi krzewami. Często żyje w lasach liściastych z bogatym podszytem i dobrze rozwiniętą warstwą mchów pełnych paproci, próchniejącego drewna i kamieni, na torfowiskach, wilgotnych łąkach oraz w parkach i ogrodach.

Tryb życia:
Podczas ciepłej pogody padalca zwyczajnego spotyka się głownie we wczesnych godzinach rannych, jednak główny jego okres aktywności przypada na zmierzch i wczesne godziny nocne.
By zdobyć pożywienie, po ciepłych deszczach również w innych porach dna opuszcza swoją kryjówkę, mieszczącą się pod kępą mchu, w spróchniałym pniu, pod kamieniem, lub leżącym drzewem. Porusza się przeważnie po podłożu pełnym dogodnych kryjówek i porośniętych splątaną roślinnością, przedzierając się zręcznie wśród korzeni roślin, kęp mchów czy próchna.
Na kryjówkę zimową wybiera morę gryzonia, jakieś inne naturalne schronienie lub powraca do wykopanej prze siebie jamy. Jama ta rzadko sięga w ziemi na głębokość poniżej 1 m i często zatykana jest ziemią lub mchem. W szczególnie dogodnych warunkach może zimować nawet ok 100 osobników. Ze snu zimowego budzi się na przełomie marca i kwietnia.

Rozród:
Padalec zwyczajny jest jajożyworodny.
Kopulacja odbywa się wkrótce po obudzeniu ze snu zimowego. W jej trakcie samiec chwyta szczękami za kark samicę i tak skręca pod nią ciało, by zetknęły się kloaki oby partnerów. Wprowadza wtedy jedną z części parzystego hemipenisa do kloaki samicy. Po trwającej 11 - 13 tygodni ciąży w lipcu i sierpniu (rzadko również we wrześniu lub nawet później), rodzi się w kilku minutowych odstępach od 8 do 12 młodych (ich liczba może niekiedy dochodzić do 26). Młode znajdują się jeszcze w cienkich, przeźroczystych osłonkach jajowych, przez które od razu się przewiercają. Mają wtedy 70 - 90 mm długości. Dojrzałość płciową osiągają po upływie 4 lat i dorastają wówczas do 25 cm długości.

Pokarm:
Przede wszystkim ślimaki nagie, dżdżownice, ponadto stonogi, pareczniki, oraz mało ruchliwe owady i ich larwy.

Wrogowie:
Dorosłe osobniki zwyczajnie są zjadane nie tylko przez lisy, dziki, łasicowate i jeże, ale również przez wiele ptaków, takich jak bociany, czaple, krukowate i ptaki drapieżne, a także ptactwo domowe, Wśród gadów naturalnym wrogiem padalca jest gniewosz plamisty (Coronella austriaca). Młode osobniki są zjadane przez ryjówki, drozdy, ropuchy szare.
Lecz największym wrogiem padalca jest homo sapiens. Mimo objęcia go ochroną gatunkową jeszcze dzisiaj w wielu rejonach uważa się go za jadowitego węża i zabija. Nie wolno tego robić ponieważ w Polsce wszystkie węże, nawet te jadowite (żmija zygzakowata (Vipera berus)) są pod ochroną.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Awatar użytkownika
tragopan
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 27 maja 2006, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Aleksandria
Kontakt:

Re: Zwierzęta wodne ATLAS.

Post »

Pięknie panie Pawle. Teraz tylko lokatorowi sprawić towarzystwo, najlepiej płci przeciwnej.
Padalec jest dość pospolity i lubi tereny podmokłe.
tragopan to ja
Awatar użytkownika
christinkrysia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8379
Od: 26 maja 2006, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostróda

Re: Zwierzęta wodne ATLAS.

Post »

Witaj Pawle
Ciekawy wątek założyłeś - warto by było więcej wiedzieć na temat zwierzątek żyjących obok nas.
Jakiś czas temu zainteresowałam się żabami jak pojawiło się ich więcej w naszym stawku.
Zielone towarzystwo znam -= ich obserwacja to moje ulubione zajęcie.
W ub roku pojawiła sie inna żaba - na dodatek troszkę agresywna bo jak mąż łowi ryby to atakuje wędkę lub spławik do tego stopnia,że uczepi się go pyszczkiem i wisi w powietrzu. Jeśli cokolwiek robię w wodzie głośniej zaraz się zjawia ... ale z innymi żabami żyje w zgodzie.
Nie mogę określić co to za żaba ?

Obrazek

Więcej zwierzątek w moim wątku - zapraszam.
ODPOWIEDZ

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”