Pompa wodna

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
jacuch
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 13 lip 2007, o 19:57
Lokalizacja: Toruń

Pompa wodna

Post »

Witam wszystkich zacnych ogrodników.
Mam pytanie. Na działce, którą "obrabiam" od roku, jest studnia. Używanie wiadra i korby stało się juz bardzo uciążliwe.
Jaką pompę kupić do wydobywania wody ze studni, żeby miała siłę rozprowadzić mi tę wodę po działce (podlewanie, mycie samochodu).
Tafla wody w studni jest na głębokości 6 m, działka 8 arów, studnia na środku więc chyba wąż 25 m wystarczy do "ogarnięcia" całości.
Znawcy z supermarketów mówią że zatapialna nie da rady, że one służą tylko do wydobywania wody, i są za słabe do jej rozprowadzania. Podobno musi być ogrodowa zewnętrzna najlepiej o mocy ok 1200 W. Jeśli macie jakieś doświadczenia w tej dziedzinie to proszę o pomoc , wezmę pod uwagę każdą sugestię. Pomożecie?
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Pompa wodna

Post »

jacuch pisze:Znawcy z supermarketów mówią że zatapialna nie da rady, że one służą tylko do wydobywania wody, i są za słabe do jej rozprowadzania. Podobno musi być ogrodowa zewnętrzna najlepiej o mocy ok 1200 W. Jeśli macie jakieś doświadczenia w tej dziedzinie to proszę o pomoc , wezmę pod uwagę każdą sugestię. Pomożecie?
Oczywiście że zatapialna da radę, tylko trzeba dobrać odpowiednie jej parametry. Parametry podawane przez producenta na metryczce pompy podają wartości na wyjści z pompy, to znaczy że już przy przewyższeniu 2 m wydajność pompy maleje, dochodzi do tego jeszcze średnica węża, z regóły producent podaje 30 mm. Czym wąż cieńszy tym opory tłoczenia większe, to samo dotyczy długości węża. Dlatego trzeba dobrać taką pompę która miała by nadmiar mocy. Proponował bym pompę o wysokości podnoszenia ok20 m i wydajność ok 20 m3/h. na przykład któraś z pomp tych producentów
EBARA, lub GRUNDFOS.

Można ten problem rozwiązać, również w inny sposób, robiąc mini wieżę ciśnień. W pobliżu studni stawiamy stelaż z rur na betonowych fundamentach (betonowe wylewki pod nogami stelaża) utrzymującą obciążenie ok 1 t, nie niej instalujemy zbiornik na wodę o pojemności np. 1000 litrów np. tzw. Mauzer.
Do niego podłączamy instalację zasilającą z pompy, o mniejszej niż wymagana wcześniej wydajności. Wystarczy jedynie, aby podała wodę na wysokość zbiornika (zasilenie w wodę od góry). Na dole montujemy zawór poprzez który, rozprowadzimy wodę po ogrodzie. Pamiętając również o małym nadmiarze mocy podającej w górę, aby wydajność pompy nie spadła nam na tej wysokości do 0. Wtedy ciśnienie w wężu będzie podawane ze zbiornika, anie z siły tłoczącej pompy. Myślę że wysokość posadowienia dna zbiornika 2,5 m, powinna wystarczyć dla naszych potrzeb. W zbiorniku można zainstalować elektryczny wyłącznik pływakowy pompy, tak aby po napełnieniu zbiornika pompa została wyłączona, a w trakcie pobierania wody zawór włączając pompę uzupełni wodę w zbiorniku ponownie.
Do tego celu można wykorzystać pompę zatapialną o wysokości podnoszenia ok 10 m, lub samossącą, przykładowo coś takiego
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
trotek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 1 gru 2007, o 19:20

Post »

:D witam !!!
Mam podobny dylemat z wyborem pompy tylko moja dzialka jest znacznie wieksza ma ok 37 arów na dzilce znajduja sie obecnie 2 studnie w których jest woda szukam pompy która zaopatrzy w wode ogród a do czasu przyláczenia wody miejskiej zaopatrzy takze dom który w przyszlosci zamierzam wybudowac . Czym powinienem sie kierowac przy wyboze pompy ???#
pozdros :D
jacuch
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 13 lip 2007, o 19:57
Lokalizacja: Toruń

Post »

Dziękuję za odpowiedzi i sugestie. Mam nadzieję, że dzięki Wam dokonam dobrego "pompowego" wyboru.

Pozdrawiam jacuch- Jacek
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

trotek pisze: Czym powinienem się kierowac przy wyboze pompy ???#
pozdros :D
Zaopatrzenie w wodę ogrodu i domu to dwie różne sprawy.
Ogród można zaopatrzyć tak jak pisałem wcześniej. W związku z tym że ogród jest duży, to zrobił bym swoją "wieżę ciśnień", ze zbiornika umieszczonego co najmniej 3 m nad ziemią na stalowej konstrukcji ze zbiornikiem 1000 l. Dobry do tego celu byłby właśnie ten Mauzer. Woda wypływała by ze zbiornika umieszczonego na wysokości 3 m rurą 1 1/4" pod ciśnieniem ponad 2 bar, co w zupełności wystarczy do zasilenia ogrodu, wężem ogrodniczym o średnicy 3/4" Zbiornik jest o tyle dobrym rozwiązaniem że oszczędza nam energię elektryczną. Pompa nie musi pracować w czasie podlewania. Tutaj wystarczyła by pompa o wysokości podnoszenia takiej jak głębokości studni + 10m, oraz wydajności na tej wysokości ok 7000l/h. To ważne, bo producenci na metryczkach pomp, podają największą wydajność na wyjściu z pompy, i przy zakupie trzeba koniecznie sprawdzić czy na tej podanej przeze mnie wysokości pompa ma tę wydajność ok.7000 l/h.

Natomiast do domu, zastosował bym typową pompę hydroforową, postawioną w domu np. w piwnicy. Woda do hydrofora, pobierana była by ze studni, za pomocą rury ssącej, np. rurą PVC do zimnej wody rozprowadzana po domu instalacją wodociągową np. z PVC. Parametry pompy najlepiej dobierze miejscowy hydraulik, który będzie robił całą instalację w domu. Ja się na tym niestety nie znam :D
Tylko bardzo ważną sprawą, jest zbadanie wody w Sanepidzie. Bardzo często się zdarza, że woda studzienna nie nadaje się do bezpośredniej konsumpcji, ze względu na jej florę bakteryjną (np. obecność bakterii coli), czy skład fizykochemiczny. Szczególnie w płytkich studniach, oraz takich które nie były długo używane, istnieje duże niebezpieczeństwo skażenia.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
jacuch
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 13 lip 2007, o 19:57
Lokalizacja: Toruń

Pompa ogrodowa, ale jaka ?

Post »

Kupiłem wreszcie tę pompę. Poszedłem za sugestią Tadeusza i kupiłem na rynku od handlowców ze Wschodu ukraińską pompę. Można ją zanurzać na głębokość 10 m, a wysokość podawania to 60 m, założyłem wąż 50 metrowy ( 6 m- to głębokość studni) i sika aż miło, po prostu żyleta, trzeba ją wyłączać co dwie godziny i robić pauzę, ale okazało się że po 1.30 pracy pompy woda została wypompowana. Szybko jednak nabiera wodę i po 15 minutach można lać znowu. Ciśnienie wydaje sie zbliżone do kranowego i pewnie obsłużyłoby dwa punkty zraszające. Będę kombinował aby po roku stać się mistrzem pompowania i podlewania.
Bardzo ciekawie o sposobach nawadniania pisał pan Paweł Woynowski, ale na mojej małej działce mauzer wyglądałby jak piramida Cheopsa. Jestem pod wrażeniem wiedzy o prawach fizyki i pomysłowości! Gratuluję. Jak poszerzę ekspansję terytorialną pomyśle może o takim rozwiązaniu.
Dziękuję wszystkim którzy zechcieli sie wypowiedzieć w wyżej postawionym temacie. Jacek
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Pompa ogrodowa, ale jaka ?

Post »

jacuch pisze:Kupiłem wreszcie tę pompę. Poszedłem za sugestią Tadeusza i kupiłem na rynku od handlowców ze Wschodu ukraińską pompę. Można ją zanurzać na głębokość 10 m, a wysokość podawania to 60 m, założyłem wąż 50 metrowy ( 6 m- to głębokość studni) i sika aż miło, po prostu żyleta, trzeba ją wyłączać co dwie godziny i robić pauzę, ale okazało się że po 1.30 pracy pompy woda została wypompowana. Szybko jednak nabiera wodę i po 15 minutach można lać znowu. Ciśnienie wydaje się zbliżone do kranowego i pewnie obsłużyłoby dwa punkty zraszające. Będę kombinował aby po roku stać się mistrzem pompowania i podlewania.
A jaki ma pobór prądu ta "Ukrainka", na metryczce powinno "stać napisane" np1200 W.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
luluś
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 27 lut 2009, o 18:40

Post »

Witam. Odświeże nieco temat pompy wodnej, może Pan Paweł lub ktoś inny poradzi mi w wyborze pompy.
Mianowicie chodzi mi o nawadnianie kilku ar ogrodu i w tym celu chcę zamontować pod rośliny nawadnianie kropelkowe. Będzie to kilka rzędów (8-10) o długości ok 70 m. Wodę chcę czerpać z 1000 l. zbiornika plastikowego. Na wyjściu zbiornika myślę zainstalować pompę, (bez niej raczej się nie obejdzie).
Pytanie - jaką pompę, o jakich parametrach musiałbym zakupić, aby dała rade nawodnić taki areał ?
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

Trudno jest powiedzieć cokolwiek o wydajności pompy nie znając ilości i rodzajów zraszaczy, średnic: magistrali doprowadzających, rur montażowych, rur rozdzielających, oraz ilości złączek i rodzajów sterowników itp. TUTAJ są informacje dotyczące obliczania parametrów źródeł wody dla produktów Gardeny, kalkulator ilości linii i inne. Może to Ci w czymś pomoże.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
jaqub
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 7 maja 2007, o 22:21

Post »

jeśli jest mozliwosc postawienia czegos "na stale" to polecalbym hydrofor. Mozna kupic od ok 150-200pln (np allegro "powystawowki"). Ja mam studnie wiercona a nie kopana ale znajomy ma normalna zwykla studnie i uzywa takiego patentu. Hydrofor stawia sie na poziomie ziemi, do wnetrza studni wklada sie rure (moze byz zwykla plastikowa nie musi byc metalowa) tak aby siegala dosc gleboko pod wode (tak aby w czasie wypompowywania nie zasysala powietrza). Na rurze tej musi zawor "zwrotny", moze byc niedaleko hydrofora (nie musi byc na samym dole) tak aby zawsze w pewnym odcinku byla woda przed pompa. W ten sposob mamy w miare stale cisnienie ale hydrofor musi byc jakos zabudowany (aby nie byl narazony na wplyw warunkow atmosferycznych). Jest to dobre rozwiazanie bo mamy wode kiedy chcemy i pompa nie pracuje non stop.
luluś
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 27 lut 2009, o 18:40

Post »

Moje nawadnienie planuje zrobić mniej wiecej tak:
zbiornik 1000l na palecie na ziemi, za zaworem zbiornika filtr, następnie pompa, dalej przewód zasilający PE 32 o długości ok 15 m., i do tego przewodu podłączone co 120-130 cm. ok 10 węży kropelkowych T-Tape o długości 70 m.

czy np. coś takiego da radę ?
http://www.allegro.pl/item606123027_pom ... fv_gw.html

pozdr.
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

luluś pisze:Moje nawadnienie planuje zrobić mniej wiecej tak:
zbiornik 1000l na palecie na ziemi, za zaworem zbiornika filtr, następnie pompa, dalej przewód zasilający PE 32 o długości ok 15 m., i do tego przewodu podłączone co 120-130 cm. ok 10 węży kropelkowych T-Tape o długości 70 m.
Jaki mają symbol te Twoje T-Tape linie.
W symbolu ukryte są dane dotyczące grubości scianek, wydajności i rozstawu emiterów. Np. symbol T-Tape TSX 508-20-500, gdzie pierwsza cyfra 508 - to symbol serii 500, a 8 to grubość ścianki w mm, druga cyfra 20 - to rozstaw emiterów tu 20 cm, trzecia cyfra 500 to wypływ wody z linii na odcinku 100mb tu 500l/h, lub 5l/h na odcinku 1mb.

Musisz też znać maksymalne i minimalne ciśnienie robocze dla tych linii, bo nie wiem czy przy pompie dającej 4 bary ciśnienia, nie rozwalisz linii. Z tego co wiem w większości tych linii maksymalne ciśnienie robocze wynosi 1,05 bar, natomiast zalecane to 0, 56 bar. Dlatego potrzebne będą jeszcze reduktory ciśnienia, dla poszczególnych linii.

Inną sprawą jest wydajność tej pompy 3600l/h.
Na przykład mając 10 linii po 70 mb o wydajności 5 l/h na 1 mb, to znaczy że jedna linia pobierze 350 l/h wody X 10 linii=3500 l/h. Pompa ma wydajność na wyjściu 3600 l/h. Nie uwzględniłem tutaj strat wydajności na linii zasilającej. Tak że może być za "krótka" ta pompa i może się okazać że na końcu linii zasilającej w ostatnich liniach kropelkujących może zabraknąć Ci wydajności.

Za pomocą tego wzoru na "Obliczenie wysokości strat energetycznych przy przepływie przez prostoosiowe przewody zamknięte" możesz obliczyć straty na położonej płasko linii zasilającej:

straty [m słupa wody]=gamma x l/d x v2/2g


gdzie:
l-długość przewodu [m],
d-średnica rury [m],
v-średnia prędkość przepływu [m/s],
g- przyspieszenie ziemskie=9.81m/s2,
gamma- współczynnik oporu - dla obliczeń przyjmujemy gamma=0.03
Po podzieleniu strat przez 10 otrzymamy przybliżony spadek ciśnienia wyrażony w barach.

Prędkość przepływu można obliczyć doświadczalnie włączając stoper w momencie uruchomienia pompy i zmierzenia czasu przepływu wody przez znaną długość linii (rury), a wlewając ją do np. wiadra 10 l aż do jego napełnienia, w ten sam sposób można również zmierzyć wydajność pompy w l/h, na końcu linii.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
luluś
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 27 lut 2009, o 18:40

Post »

Węże kropelkowe dopiero zakupię, będą to węże z kroplownikami co 15 cm. (508-15-1000) bądź co 20 cm. (508-20-500)
Z Pana wypowiedzi wnioskuję, iż bez reduktora ciśnienia raczej się nie obejdzie, jak również to, że przydałaby się pompa o lepszej wydajności w l/h. Mam nadz. że moc będzie wystarczająca...
ODPOWIEDZ

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”