Dafnia - Rozwielitka - hodowla

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
ODPOWIEDZ
zoomba
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 24 lip 2007, o 16:13

Dafnia - Rozwielitka - hodowla

Post »

Mam pytanie czy można skądś zdobyc larwy dafni i jak je hodowac w oczku wodnym? Słyszałem że bardzo oczyszczają wode :) :) :)

Uwaga !
Nie piszemy drukiem tematów
Admin
wiewer
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 17 paź 2007, o 19:21
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Post »

O tej porze roku to zimują jako jaja. Nie wiem jak w slepach akwarystycznych (jako żywy pokarm).

Ale... .
Dawno, dawno temu, kiedy Gdańsk miał wodę do picia tylko z ujęc podziemnych, a ujęcie
wody powierzchniowej w Straszynie jeszcze nie "eksperymentowało" z chlorowaniem wody,
łowiłem ryby pod lodem na zbiornikach poniżej ww. ujęcia (ca 30 lat).
I coś, co do dzisiaj pamiętam:
woda z przerębla pobrana do wiadra była czerwonawa. To właśnie rozwielitki nadawały jej
ten odcień. A już wtedy nie było najlepiej z czystością wód powierzchniowych.

PS. Człowiek wszystko zniszczy.
Wiesiek
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: DAFNIA-ROZWIELITKA-HODOWLA

Post »

zoomba pisze:Mam pytanie czy można skądś zdobyc larwy dafni i jak je hodowac w oczku wodnym? Słyszałem że bardzo oczyszczają wode :) :) :)
Są w zasadzie, w każdym czystym zbiorniku wodnym. Łapać je można siatką srobioną z pończochy. Pogadaj ze znajomymi akwarystami, oni Ci powiedzą, gdzie w Twojej okolice je łapią.
Inną sprawą jest ich hodowla w oczku. Jeśli będziesz miał w nim ryby to raczej nie wróżę sukcesów.

Oczko najlepiej czyszczą rośliny w nim rosnące. Przyjmuje się że powinno się docelowo sadzić ok 5 roślin na 1m2 powierzchni oczka. Pamiętając oczywiście o tym, że po 3 latach ich ilośc zwiększy się 10 krotnie.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
jackon
500p
500p
Posty: 865
Od: 6 sty 2008, o 07:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Władysławowo

Post »

w zarybionym oczku nie masz żadnych szans
palnkton faktycznie skutecznie eliminuje glony jednokomórkowe (tzw. zielony zakwit wody)
Awatar użytkownika
AurorA
200p
200p
Posty: 318
Od: 30 sty 2007, o 19:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Brwinów k/Wa-wy
Kontakt:

Post »

dokładnie tak jest w oczku z rybami rozwielitki są natychmiast skonsumowane, ale bez ryb bardzo szybko mogą doprowadzić zieloną wodę (tzw. zupa szczawiowa :wink: ) do klarowności. żywe rozwielitki można zakupić w sklepach akwarystycznych, a także można kupić suszona rozwielitkę - powinny się z niej narodzić młode osobniki. Można je tez złapać gęstym sitkiem, najlepiej w niezarybionych małych zbiornikach.
Dafnie można hodować w małych zbiornikach, dokarmiając je odchodami drobiu.
więcej o tych zwierzaczkach na stronie http://www.oczkowodne.net/strony/skorupiaki.php
Pozdrawiam Arek.
Oczko wodne żaden problem
Yaraz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 9 mar 2008, o 20:38
Kontakt:

Post »

Tak ok 10 lat wstecz,mielismy na wiosce pierwsza w okolicach oczyszczalnie sciekow wybudowana przez PGR.Byla podzielona na 5 zbiornikow i zawsze w tym ostatnim zbiorniku,gdzie woda byla tzw zdatna do zrzutu byla masa rozwielitek.Przyjezdzali ludzie z miasta po pokarm dla ryb,za jednym zaciagnieciem sitkiem z ponczochy bylo ok 0.5kg.Ludzie suszyli na zime dla rybek akwariowych,dzis pozostala tylko ruina oczyszczalni.
Poadrzawiam serdecznie Jarek. Obrazek
wiewer
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 17 paź 2007, o 19:21
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Post »

"Zywe zierzęta w pracy szkolnej" - zamieszczono opis tworzenia hodowli rozwielitek obok stawu
rybnego. Wykopywano wokół stawu szereg dziur głebokości 1-1.5 m. Napełniały się wodą. Dodawano
garść końskiego nawozu i nieco wody z poprzedniego zbiornika. Rozwielitki pięknie mnożyły się, po
czym przekopywano połączenie ze stawem głównym i pokarm najlepszej jakości spływał. Proste, prawda?
Tylko w oczku przydomowym taki krok skończy się gwałtownym rozwojem glonów.
Wiesiek
jackon
500p
500p
Posty: 865
Od: 6 sty 2008, o 07:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Władysławowo

Post »

wbrew pozorom sprawa nie jest taka prosta jak piszą
nie mówisz nic o napowietrzaniu
w mojej stacji zarybiania mam taki patent, pierwszy w kraju
oparty jest na wodzie pościekowej
plankton filtrowany jest sitem automatycznym
przepłukany wodą plankton grawitacyjnie spływa wprost do stawu z narybkiem
ODPOWIEDZ

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”