W.o... Weganach, wegetarianizmie itp. - EDU

Sekcja uporządkowana tematycznie. Wątki kwalifikuje tylko Administrator.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
hanna133
500p
500p
Posty: 658
Od: 23 sty 2013, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: W.o... Weganach, wegetarianizmie itp. - EDU

Post »

Może i ja tak zrobię,czy były trudności na początku zmiany diety?
Awatar użytkownika
Osmunda
500p
500p
Posty: 544
Od: 18 maja 2016, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nieopodal Pustyni B.

Re: W.o... Weganach, wegetarianizmie itp. - EDU

Post »

Wątek usycha od roku ponad więc go pobudzam do życia pytając wege-ogrodników co dzisiaj planujecie na obiad ?
A jeśli moderator nie wyrzuci pytania do wątku ogólnego o gotowaniu to może uda się ożywić nieco kącik wegetariański?

Ja korzystając , że szparagi dostępne planuję szparagi właśnie gotowane ( w oryginalnej wersji z grilla) z serem halloumii z młodymi ziemniaczkami a na pierwsze botwinkę z jajkiem.
Pozdrawiam serdecznie.
"Conditor horti felicitatis auctor"
Mój ogrodolas
Michael_M
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 18 cze 2016, o 19:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa, ursynów
Kontakt:

Re: W.o... Weganach, wegetarianizmie itp. - EDU

Post »

Moja dziewczyna od 10 lat jest wegetarianką :). Podacie jakiś ciekawy przepis którym bym ją zaskoczył ??
Awatar użytkownika
stoplamek
100p
100p
Posty: 101
Od: 14 mar 2015, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: W.o... Weganach, wegetarianizmie itp. - EDU

Post »

Michael_M może coś na czasie, sezonowego > pesto z bobu (jak się lubi oczywiście :wink: ) wrzuć w google to pokaże się tego trochę.
A wise old owl sat on an oak, the more he saw the less he spoke, the less he spoke the more he heard, why aren't we like that wise old bird?
???
pozdrawiam, Ewa
Awatar użytkownika
Osmunda
500p
500p
Posty: 544
Od: 18 maja 2016, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nieopodal Pustyni B.

Re: W.o... Weganach, wegetarianizmie itp. - EDU

Post »

Michael_M pisze:Moja dziewczyna od 10 lat jest wegetarianką :). Podacie jakiś ciekawy przepis którym bym ją zaskoczył ??
Obiadowe coś ? Czy przekąska ?

Flaczki z boczniaków lub faszerowana cukinia to np. na gorąco a przekąskowo np.pasta z suszonych pomidorów i kukurydzy lub pasta ze słonecznika.

Wszystko zależy jakie masz umiejętności kulinarne i oprócz elementu zaskoczenia pewnie chodzi o to aby twoja dziewczyna lubiła "składniki" dania.
Napisz więcej wytycznych to coś wymyślimy.
Pozdrawiam serdecznie.
"Conditor horti felicitatis auctor"
Mój ogrodolas
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: W.o... Weganach, wegetarianizmie itp. - EDU

Post »

Zupełnie prosta rzecz - zestaw zieleniny z Biedronki na przykład - mnie najbardziej odpowiada taki z rukolą, rozkładasz płasko na szerokim talerzu, na to obierakiem do ziemniaków kroisz cieniutkie długie plasterki gruszki (wszyscy się potem nabierają, że to łosoś ;) ) i układasz warstwę ciut węższą niż zielenina, na to (znów trochę węziej) kroisz sery 'z pleśnią' - niebieskie, albo zielone, według upodobania, dla dekoracji posypujesz zieloną pietruszką, możesz orzechami włoskimi w większych kawałkach, polewasz najprostszym sosem na bazie oliwy z oliwek (w razie braków zwykły olej, ale ten z oliwek ładnie pachnie) z czymś kwaśnym (kwasek cytrynowy, cytryna, ocet winny).
Drugi talerz serwujesz z serami - przede wszystkim kozi (polecam - w rolkach tez z Biedronki), może byś coś typu camembert, zależy co kto lubi.
Możesz się pokusić o zrobienie humusu z buraczkami do tego. Nawet, jak sama takie coś robi, to na pewno doceni Twój wkład i zaangażowanie. 8-)

Fajnie też smakuje, dużo pracy nie wymaga, a mało popularna jest sałatka z kalafiora z curry, ale nie wiem, czy się już rozpisywać ;:131
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
Osmunda
500p
500p
Posty: 544
Od: 18 maja 2016, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nieopodal Pustyni B.

Re: W.o... Weganach, wegetarianizmie itp. - EDU

Post »

onectica !

Ciekawy przepis na swoiste wege-carpaccio , jeśli ktoś lubi analogie w nazewnictwie potraw wegetarianskich , można tu zastosować różne dodatki i robić różne wersje tej przystawki ale jedno jest konieczne aby naprawdę smakowało ; wszystkie składniki pierwszej jakości i pod względem wyglądu i smaku. I żadnych kompromisów - nie olej i kwasek to powinna być najlepsza oliwa i ocet balsamico lub cytryna .

Ale Michael chyba już nie chce imponować swojej dziewczynie bo zamilkł.
Pozdrawiam serdecznie.
"Conditor horti felicitatis auctor"
Mój ogrodolas
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: W.o... Weganach, wegetarianizmie itp. - EDU

Post »

Może znalazł inny sposób :wink:

Dla mnie nazwy mają drugorzędne znaczenie. Poza tym dlaczego usilnie nazywa się potrawy wegetariańskie nazwami potraw mięsnych? Tak jakby były mniej wartościowe i gorsze :wink:
Co do tego, że składniki powinny być najwyższej jakości jak najbardziej się zgadzam, ale nie wszyscy chcą/mogą aż tyle inwestować, może więc lepiej zastąpić czymś pewne rzeczy, niż w ogóle rezygnować.
Ja w zasadzie do wszystkiego używam octu winnego na białym winie Kamisa.
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
Osmunda
500p
500p
Posty: 544
Od: 18 maja 2016, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nieopodal Pustyni B.

Re: W.o... Weganach, wegetarianizmie itp. - EDU

Post »

onectica !
Z tym nazewnictwem , analogicznym na siłę , też mam mieszane uczucia ale to czasem ułatwia życie i komunikację i jakieś ustalenia jadłospisowe.

A wracając do Michaela _M to szkoda ,że się nie odzywa bo spodobało mi się jego podejście do sprawy i poszukiwanie niespodzianki dla dziewczyny.Kto jest w takim "mieszanym" związku wie jak trudno czasem pogodzić różne jedzeniowe potrzeby.
Pozdrawiam serdecznie.
"Conditor horti felicitatis auctor"
Mój ogrodolas
Awatar użytkownika
stoplamek
100p
100p
Posty: 101
Od: 14 mar 2015, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: W.o... Weganach, wegetarianizmie itp. - EDU

Post »

onectica spróbuję na pewno ;:108 a kalafior i curry to bardzo dobre zestawienie!
A wise old owl sat on an oak, the more he saw the less he spoke, the less he spoke the more he heard, why aren't we like that wise old bird?
???
pozdrawiam, Ewa
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: W.o... Weganach, wegetarianizmie itp. - EDU

Post »

Osmunda pisze: to czasem ułatwia życie i komunikację i jakieś ustalenia jadłospisowe.
No tak, to jest jakis plus :)
Kto jest w takim "mieszanym" związku wie jak trudno czasem pogodzić różne jedzeniowe potrzeby.
To w sumie zależy kto komu gotuje ;)

Ja mam w domu alergika, który autentycznie puchnie od ryb i orzechów (w ilu produktach są orzechy, to mózg się lasuje!) i wystarczy do tego sam kontakt zewnętrzny. Zjedzenie niewielkiej ilości prawdopodobnie skończyłoby się tragicznie. Mam cukrzyka, który dieta - wiadomo, ale jest bardzo mięsożerny. I ja, która ortodoksyjną wegetarianką nie jestem, ale mięsa unikam, bo nie lubie i nie potrzebuję, a że to ja zajmuję się gotowaniem, więc staram się robić tak, żebym przecież miała przyjemność z jedzenia, a nie jadła to, co muszę, bo w domu jedzą. Gimnastykować się czasem trzeba, ale da się :wink:
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
ganio4
1000p
1000p
Posty: 1571
Od: 11 maja 2009, o 09:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Stąd

Re: W.o... Weganach, wegetarianizmie itp. - EDU

Post »

U mnie w domu córka wegetarianka, mąż weganin, synowie wszystkożerni ;:3
Ostatni smakowity przepis jaki wpadł mi w ręce to pasta z pieczonej papryki i orzechów włoskich.

2 duże papryki
szklanka orzechów (muszą być dobrej jakości, bez goryczki, najlepsze własne lub z Lidla choć drogie)
sok z cytryny (łyżka, dwie, to zależy od indywidualnego smaku)
łyżka miodu (najlepszy do tej pasty jest lipowy)
sól, natka pietruszki

Papryki pieczemy i obieramy ze skóry. Wrzucamy wszystkie składniki (oprócz natki) do blendera i miksujemy. Po zmiksowaniu dodajemy posiekaną natkę i na chlebek. Smacznego
Kasia
Awatar użytkownika
Osmunda
500p
500p
Posty: 544
Od: 18 maja 2016, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nieopodal Pustyni B.

Re: W.o... Weganach, wegetarianizmie itp. - EDU

Post »

ganio !

U mnie dzisiaj dwie pasty - jajeczna (można powiedzieć banalna) i druga dwuskładnikowa jak twoja; suszone pomidory i kukurydza - zmiksowane starannie + przyprawy wg.uznania , oczywiście minimum przyprawiania to sól i pieprz .
A ta paprykowo -orzechowa też całkiem , całkiem to takie trochę pesto , chyba może być też dodatkiem do makaronu na przykład.
Pozdrawiam serdecznie.
"Conditor horti felicitatis auctor"
Mój ogrodolas
ODPOWIEDZ

Wróć do „WSZYSTKO o... Bazy wiedzy użytecznej”