Opryskiwacz - jaki zestaw złożyć + "tuning"?

Masz pytania dotyczące produktów MAROLEX ? Tu jest miejsce, gdzie można zadawać pytania do ekspertów MAROLEX. Porady i wskazówki techniczne.
ODPOWIEDZ
Hetman
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 30 maja 2009, o 15:09

Opryskiwacz - jaki zestaw złożyć + "tuning"?

Post »

Wstępem: jakieś ćwierć hektara starego sadu, na początek batalia z mchem i porostami, które są wszędzie :( .

Zajawka: chciałem trochę zaszaleć. Popatrzyłem sobie na opryskiwacze spalinowe i zorientowałem się że są dwie zasady działania - klasycznie z pompą na nadciśnienie oraz tubinowe. Więc pierwsze pytanie czym się w użyciu różni jeden od drugiego? Ze szczegółami - to znaczy do czego się stosuje, jakie są wydajności, nietypowe rozwiązania itp...

Powyższe pytanie to czysta ciekawość, bo zrezygnowałem z tego rozwiązania :) . Pomyślałem nad tańszym i prostszym, mam mianowicie dostęp do wysokiego ciśnienia - doczytałem już że maks ciśnienie w opryskiwaczach to 3,5bara i spokojnie dam radę tyle podać, z wysokiego zrobi się niższe ciśnienie jednym reduktorem więcej ;) . Po prostu nie chcę się bawić standardową pompką, tylko mieć coś innego :P .
I widzę że to da się zrobić, zamiast pompki zamontuje się armaturę niczego nie kalecząc.

Przechodząc do meritum: strzelam w rozmiar 6-9l, lepiej chyba wrócić po dolewkę niż się szarpać z większym? Tym bardziej że nawet nie wiem jeszcze, jak z tą wydajnością jest.
Interesuje mnie przede wszystkim wygoda, to znaczy wygodne szeleczki i dopasowanie do pleców. Na czym się skupić jako podstawie, wszyscy polecacie maroleksy ale czy się ograniczać :) ? Jak jest z innymi markami pod kątem kształtów i wygody? Nie chcę jeszcze sam sobie szyć plecaka ;) ...

I dalej: jak jest z zamiennością dodatków między producentami? Dysze, lance itp? Na pewno będę potrzebował długiej (regulowanej?) lancy, pewnie coś do trawnika też. Nie wiem co jeszcze? Prosiłbym o info na czym się skupić (na początek, jak pisałem, mchy i porosty, potem nie wiem do czego dalej będę potrzebował), jakaś propozycja listy z orientacyjną ceną całości (wiadomo że to się zmienia cały czas, no i zależy od sprawności kupującego 8) ). Chciałbym przygotować się na nieprzewdywalne - czyli coś uniwersalnego.
Awatar użytkownika
Administrator
---
Posty: 7567
Od: 28 gru 2006, o 10:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

Największym atutem Marolexów (prócz bezawaryjności) jest praktycznie 100% wymienność wszystkich zespołów i wypsażenia opryskiwaczy (lanc, dysz, osłon, przedłużaczy) ,
Wyposażenie: http://www.marolex.pl/htm_pl/akcesoria.htm

Przy każdej części zamiennej , "akcesorium" podano znaczenia kompatybilności z poszczególnymi modelami opryskiwaczy( np. P, H, P+, T, A )

Wymienność jest tak wysoka iż nawet pompy i wszystkie elementy oprócz zbiornika w Titanach 12,16,20 http://www.marolex.pl/htm_pl/plecakowe.htm
są wzajemnie w pełni wymienne co jest sporadycznie spotykane w opryskiwaczach innych producentów :idea:

Jeśli chodzi o wygodę , jest to rzecz indywidualna, zależna często od Użytkownika
Opryskiwacze Titan posiadają szelki + pasek biodrowy. Opryskiwacze Profession wyposażone są w paski na ramię z wygodnymi , miękkimi nakładkami (modele od 15-02-2009) Wcześniejsze modele posiadały nakładki nieco twardsze.
Miłego dnia!
Admin.
Awatar użytkownika
Serwis
---
Posty: 82
Od: 30 maja 2005, o 23:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Witam
- jeśli chodzi o zastosowany rodzaj pompy w opryskiwaczach spalinowych ( turbinowa czy tłokowa ciśnieniowa ) to jest to głównie uzależnione intensyfikacją użytkowania opryskiwacza. teoretycznie pompa turbinowa powinna mieć dłuższą żywotność , ale nie zostało to w oficjalny sposób opublikowane . Generalnie wydajność opryskiwaczy spalinowych kształtuje się w przedziale od 3l/min do 8-9 l/min i daje możliwość pracy opryskiwaczem do 30 bar na dyszy .
- co do innego zasilania w ciśnienie jest to rozwiązanie nie zalecane, a w opryskiwaczu plecakowym wręcz nie możliwe do wykonania.
- konstrukcja zbiornika opryskiwaczy plecakowych kategorycznie wyklucza wprowadzanie ciśnienia bezpośrednio do zbiornika tego opryskiwacza, jedyną
możliwością uzyskania ciśnienia roboczego jest praca pompa zamontowaną seryjnie w opryskiwaczu. konstrukcja samej pompy także wyklucza
doprowadzenie do niej ciśnienia. Ponadto pojemności opryskiwaczy plecakowych to 12L, 16L, 20L, różnice pomiędzy modelami polegaja tylko na wielkości
zbiorników inne elementy są te same.
- opryskiwacze od pojemności 5L do 12 L są opryskiwaczami ciśnieniowymi gdzie ciśnienie powstaje w zbiorniku i w tym przypadku jest fizyczna możliwość
podania ciśnienia z zewnętrznych źródeł, jednak jest to kategorycznie zabronione prze nasza firmę, gdyż w dłuższym okresie czasu częste zbyt szybkie
wprowadzanie ciśnienia do zbiornika powoduje utracenie jego właściwości mechanicznych co może skutkować rozerwaniem zbiornika.
pojemności zbiorków ciśnieniowych 5L, 7L, 9L, 12L - forma przenoszenia na jednym ramieniu .
Wydajność cieczy z dyszy Marolex 1,5mm to ok 1L/min przy ciśnieniu roboczym 3,8-4,0 bar
W razie pytań proszę pisać.
Z poważaniem serwis Marolex
== Serwis techniczny MAROLEX Sp. z o.o. ==
== https://www.marolex.pl" onclick="window.open(this.href);return false; ==
Hetman
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 30 maja 2009, o 15:09

Post »

Dzięki za info. Trochę się zmartwiłem bo wstępnie zacząłem się rozglądać i wydawało mi się że najlepiej podejdzie titan12. Więc już konkretnie pod kątem tego modelu.
Dotychczas miałem do czynienia tylko z małymi ręcznymi więc proszę poprawiać i prostować :) .

Czy w Waszych plecakowych pompowana jest w takim razie ciecz? Czy jednak jest wypychana ciśnieniem? Rozumiem że ze względu na pojemność trzeba "więcej" pompować ale wydawało mi się że w plecakowe też jednak pracują pod ciśnieniem?

Co do stopniowego podawania ciśnienia to musiałby być reduktor nastawny "kręcony" od zera i nie mamy wtedy skoku.

Obejrzałem filmiki instruktażowe i podoba mi się symetria titana i pewna uniwersalność. Wprowadzić ciśnienie byłoby bardzo łatwo - wystarczy wymiana całego modułu pompy i zamontowanie armatury na dodatkowej zakrętce - bezpiecznik, syfon do oprysku, podejście ciśnienia - nakrętka jest duża i powinno się bez problemu zmieścić. Oczywiście przy założeniu że zbiornik jednak jest ciśnieniowy :) ?
Zakrętki widać, że są zamienne więc chałupniczo prosto i tanio a przemysłowo też prosto wykonać zamienny moduł do istniejącego systemu. Ja traktuję całość sportowo, jako wyzwanie i ciekawostkę :P ale warto pomyśleć na tym bo konkurencja nie śpi - właśnie znalazłem coś na allegro na akumulatory. Sprawa też banalna bo w najprostszym wykonaniu minikompresorek i aku od wkrętarki ;) - albo w ogóle gotowy kompresorek na aku, tanizna. Pytanie o trwałość takich komponentów ale to inna bajka.
Na pewno warto mieć coś takiego w ofercie - dla zasady, niezależnie od ceny i ilości sprzedanych sztuk, taki mamy dziwny rynek że trzeba się mieć czym "pochwalić"... Jakby co to możemy przejść na priva ze szczegółami technicznymi.

Aha, prośba o szybkie info co do ciśnienia bo wczoraj odkryłem, że mszyce zabrały się za żywopłot :( i zanim cokolwiek przerobię to muszę kupić coś i użyć w trybie "normalnym" ale chciałbym móc to potem zastosować do przeróbki.
Awatar użytkownika
Serwis
---
Posty: 82
Od: 30 maja 2005, o 23:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Witam
Zbiornik w opryskiwaczu plecakowym Titan nie jest zbiornikiem ciśnieniowym . Ciśnienie uzyskiwane jest w pompie i po demontażu tego elementu demontujemy jednocześnie cały system podawania cieczy do zaworu dozującego i dalej do lancy. Obawiam się że Pana pomysł nie znajdzie zastosowania w produktach z naszej oferty. Jak Pan zauważył opryskiwacz akumulatorowy produkowany przez inną firmę budzi w Panu obawy co do jakości i trwałości takiego rozwiązania. Jeśli zaś chodzi o udział firmy Marolex w rynku opryskiwaczy o napędzie elektrycznym i spalinowym to odpowiem ,że prace konstrukcyjne są na zaawansowanym poziomie , jednak jeśli nie uzyskamyi 100% pewności co do jakości finalnej konstrukcji nie wprowadzimy produktudo sprzedaży, gdyż konkurujemy jakością bez ryzyka wypuszczenia na rynek produktu wątpliwej jakości.
Wracając jednak do meritum, opryskiwacze w linkach poniżej nie są opryskiwaczami ciśnieniowymi jak to opisuje sprzedawca, proszę także zwrócić uwagę na bliźniacze podobieństwa tych opryskiwaczy co całkowicie sugeruje jedna fabrykę w CHRL :)

http://www.allegro.pl/item652155677_opr ... zedaz.html

http://www.allegro.pl/item653426756_opr ... s_15a.html

Odpowiadając na ostatnie pytanie informuję, że przeszukując Allegro nie znalazłem opryskiwacza plecakowego z ciśnieniowym zbiornikiem .
Pozdrawiam
== Serwis techniczny MAROLEX Sp. z o.o. ==
== https://www.marolex.pl" onclick="window.open(this.href);return false; ==
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zapytaj ekspertów MAROLEX. Pytania i porady techniczne.”