Moje roślinki... apus - cz. 2

Zdjęcia naszych ogrodów.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Tolinka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1715
Od: 1 mar 2013, o 23:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Moje roślinki... apus - cz. 2

Post »

Basiu skoro przyszła chęć na żółte i żółtawe ,to pewnie i lekko trącające pomarańczem też znajdą miejsce w twoim ogrodzie? ;:183 (kuszę)A skoro koszyk otwarty to łap Lady of Shalott zanim ci ją sprzątną z przed noska ;:306 nie pożałujesz o nie! ;:173
Jak ja nie cierpię kolendry brrrr :evil: a tak często pojawia się w przepisach i ugotowana nawet daje się zjeść :lol:
grafi26
200p
200p
Posty: 390
Od: 25 mar 2016, o 14:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Moje roślinki... apus - cz. 2

Post »

Karol O. w swoich programach prawie do każdej potrawy dodaje kolendrę - natkę lub ziarna. Ma specyficzny smak i nie każdemu smakuje ale jest źródłem składników odżywczych. Jest bogata w antyoksydanty i minerały takie jak wapń, sód, potas oraz wit C B1, B2 i PP.
Jeśli chodzi o pomidory to najlepsze sezonowe.
Beatko mam też kiełkownicę i robię systematycznie co kilka dni. Samo zdrowie bez chemii. Może miałaś złe nasiona - muszą być nasiona na kiełki- z innych nie wychodzą.
Awatar użytkownika
dorotka350
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5486
Od: 26 maja 2014, o 20:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Moje roślinki... apus - cz. 2

Post »

Czytałam, że myślisz nad posadzeniem Balleriny w donicy...Mam nadzieję, że nie na stałe? Ona się do tego raczej nie nadaje ;:131 ...Rośnie zbyt szeroko, potrafi też wywalić długaśne baty. Jakoś trudno mi ją sobie wyobrazić w donicy. No chyba, że tylko na jakiś czas, to wtedy jak najbardziej ;:108
O Graham Thomas dziewczyny już chyba powiedziały wszystko. Dodam tylko, że rośnie wysoki, więc dobrze go umieścić gdzieś na tyłach rabaty.
Awatar użytkownika
Maska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 42117
Od: 19 lut 2012, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska
Kontakt:

Re: Moje roślinki... apus - cz. 2

Post »

Basiu to nowe odmiany podpowiedziałaś do wypróbowania :D Wszystkie muszą niejako dojrzeć w domu naturalnie. No to sprawa plastikowej pietruszki się wyjaśniła :;230
April
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7817
Od: 8 lut 2012, o 12:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowsze

Re: Moje roślinki... apus - cz. 2

Post »

Basiu, pytałaś mnie o wielkość donic, do których sadzę lilie. To zależy ile tych cebulek chcę tam upchnąć. Z reguły używam takich dużych donic jak do róż, czyli minimum 10 litrów, najlepiej 15-20. Daję wtedy od trzech, do pięciu cebulek. Ja mam wszędzie piach i nie zawsze chce mi się go wymieniać na ziemię. Takie sadzenie lilii jest wygodne, bo po pierwsze mobilne. Zawsze mogę przenieść nawet już kwitnące. Po drugie nie żrą nornice. A po trzecie, łatwiej mi wyjąć donicę co 2-3 lata i oddzielić przybyszowe. Jak już będę miała pokończone rabaty to może część lilii pójdzie do gruntu, żeby zrobiły się duże kępy. Ale nie wszystkie odmiany lilii są skłonne do przyrastania. Sadząc w donicach mam nad tym całkowitą kontrolę. Wiem które lilie muszę rozsadzać co rok a które co trzy lata to za często ;:224
Awatar użytkownika
daysy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4554
Od: 13 lut 2014, o 12:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj.łódzkie

Re: Moje roślinki... apus - cz. 2

Post »

A ja zielone jem już od 3-ch tygodni, co tydzień sieję rzeżuchę ;:333 , samo zdrowie, tydzień temu wsadziłam do donicy kilka cebul i już mam spory szczypior, polecam. Pietruszkę i koper i seler sięgam jeszcze z zamrażalnika ;:108 . Na początku lutego wysiałam sałatę liściową, ale ta przyrasta jak przysłowiowa kromka chleba, o bazylii nie wspomnę, chyba dla niej jeszcze za zimno. Więc kupuję ją w doniczkach.
Pozdrawiam Daysy
Zapraszam
Róże i bajkowy świat ogrodów 2018
Awatar użytkownika
ewelkacha88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7990
Od: 22 maja 2013, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: PODKARPACIE

Re: Moje roślinki... apus - cz. 2

Post »

Witaj :wit . To Ci pietrucha kawał zrobiła ;:306 . Ja nawet nie wiem jaki smak ma kolendra bo nigdy takiej świeżej nie jadłam ;:173 . Jednak wierząc Tobie to smakuje "nie pietruszkowo" ;:131 . Pozdrawiam :wit .
Awatar użytkownika
apus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5328
Od: 26 kwie 2007, o 21:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Moje roślinki... apus - cz. 2

Post »

Sezon prac ogrodniczych uważam za otwarty (w moim ogrodzie). :heja
Oberwałam liście róż, gdzie się dało wyzbierałam spod krzaka, a gdzie się nie dało? To poczekam jak śnieg stopnieje, jednak jeszcze u mnie miejscami sporo zalega. Zostawiłam tylko jeszcze ze dwie sztuki do wyczyszczenia. Przy okazji drugie oględziny róż. Najgorzej wygląda Camppasion (mam dwie), Felicia. Inne nawet nieźle, póki co, wyglądają.
Iryski i krokusy wypuszczają noski!!!

Mati, no taka "znawczyni" ze mnie, że pietruszkę od kolendry nie odróżniam ;:306 Poczytam w czym to kolendrę można spożytkować.

Tolinko, Lady of Shalott kupiłam jesienią - 2 sztuki i Chippendale (zrobiłam sobie taką rabatę oranż i morel, posadziłam tam też Barock i Jalitah).
Mam do zagospodarowania rabatę 3 m x 3m, pod oknem kuchennym, przy schodach wejściowych do domu - czyli miejsce reprezentacyjne, osłonięte, ciepłe (wystawa południowo-zachodnia, słońce jest od 12).
I jakby tam posadzić Leander (Lovely Apricot)z Crocus? Albo A Shropshire Lad (Ausled) ;:131 ;:224


Grafi26 ogarnę tę kolendrę, muszę wyedukować się w jej temacie. Na pewno z czymś lepiej smakuje...
Nasionka typowe na kiełki kupuję, ale wiesz co... chyba za mało je przelewałam no i dlatego się zepsuły. Nie wszystkie się łatwo robi, podobno brokułowe najgorzej. Teraz zarzuciłam nasionka rzodkiewki, zobaczymy co mi z tego wyjdzie.
Robiłam z kozieradki - dobre są i te udają się bez problemu!

Dorotko, taki miałam pierwotny zamysł, żeby Balerinę dać do donic, ale mam dla niej miejsce o którym zapomniałam, że mam sporo prześwity :wink: Pójdzie na dużą "półkę" na skalniaku.
GT będzie przy wiacie garażowej, będzie miał sporo miejsca i można będzie go podpinać do siaty osłaniającej wiatę.


Marysiu, spróbuj, ja akurat nigdzie w okolicy nie mam Aucha, więc tych nie znam co napisałaś.
Widzisz jakie ze mnie fachowiec ogrodnictwa - pietruszki od kolendry nie odróżniam :;230 :;230 :;230


Aprilku, właśnie to przyrastanie cebul jest bardzo różne. Mam lilię św. Józefa i odnoszę wrażenie, że ona nic a nic nie rozrasta się, ale za to takie "dziczki" pomarańczowe to co roku powiększają swoje terytorium o kilka cm. :roll:


Daysy, muszę kupić rzeżuchę, bo dawno jej nie jadłam. Cebulkę już nastawiłam na piórka, zrobię jeszcze natkę wg przepisu Beatki, bo ta moja "pietruszka" jednak to nie to co lubię :;230
No i popędzę trochę kiełków.


Ewelinko, ale wiesz jakie było moje oburzenie, że ta pietruszka smaku nie ma właściwego ;:306 ;:306
Gdybym była bardziej narwana, to pewnie bym w niedzielę poleciała z tym i oddała im... ale by mieli ubaw :;230
Kolendra może "w czymś" będzie fajna, sama niekoniecznie. Może trzeba się przekonać?
Mnie pietruszka smakuje w zupie, sosie, mięsie mielonym, kanapce... chyba tradycjonalistką jestem :;230
Pozdrawiam, Basia.
viewtopic.php?f=2&t=117468
Awatar użytkownika
iwona0042
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20161
Od: 15 lis 2011, o 10:13
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Moje roślinki... apus - cz. 2

Post »

Sprawa pietruszki wyjaśniona ;:215 , podoba mi się to powiedzenie: ?tego kostucha nie ubodzie, u kogo szałwia w ogrodzie?, dlatego w tym roku nasiałam jak szalona różnych szałwii, teraz już będę spokojna ;:306
Awatar użytkownika
apus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5328
Od: 26 kwie 2007, o 21:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Moje roślinki... apus - cz. 2

Post »

Iwonko i dobra drogą idziemy! ;:215 Ja mam kilka odmian nasadzanych w ub. roku, ale w tym roku planuje powiększyć swoją kolekcję!
Pozdrawiam, Basia.
viewtopic.php?f=2&t=117468
Awatar użytkownika
ewelkacha88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7990
Od: 22 maja 2013, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: PODKARPACIE

Re: Moje roślinki... apus - cz. 2

Post »

Basiu mówisz, że oberwałaś liście z róż?? To może i ja zaraz pójdę to zrobić. Rodzinka wróci dopiero koło 4 więc mam czas ;:108 . Fajnie, że rozpoczęłaś już prace w ogrodzie ;:138 . Pójdę w Twoje ślady i zamiast tylko chodzić i zerkać to zaraz lecę zrobić coś pożytecznego ;:65 . Pozdrawiam :wit .
Awatar użytkownika
apus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5328
Od: 26 kwie 2007, o 21:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Moje roślinki... apus - cz. 2

Post »

Ewelinko oberwałam, bo jednak sporo ich wisiało na krzakach, w sumie 3 wielkie reklamówy upchałam, no i oczywiście ręce mam udrapane. Jeszcze ciut zostało, ale wstrzymam się... jak odmrozi ziemię, to i grabie w użycie pójdą.
Wiosną sporo tych prac, więc trzeba się sprężać :heja
Pozdrawiam, Basia.
viewtopic.php?f=2&t=117468
Awatar użytkownika
ewka36jj
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3666
Od: 10 cze 2012, o 18:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Moje roślinki... apus - cz. 2

Post »

Jakoś nigdy nie obrywałam wiosną liście róż, same odpadały. na pewno tak trzeba zrobić? Myślicie, że przyroda sobie nie poradzi? Co do kolendry, to świeżej nigdy nie jadłam, ale soczek z zielonej pietruszki jest pyszny!
Zablokowany

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”