Ogród Emalii

Zdjęcia naszych ogrodów.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Emalia
200p
200p
Posty: 218
Od: 5 lis 2008, o 12:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grudziądz

Ogród Emalii

Post »

Witam raz jeszcze. Moja przygoda zaczęła się wiosną. Zakończyła się budowa domu i obudziłam się z ręką w nocniku. Dlaczego nie posłuchałam rad mądrzejszych, że ogród trzeba zaprojektować jeszcze przed budową? Próżne żale. Trzeba było zakasać rękawy i zrobic coś z tym ugorem. Początki wyglądały tak: Obrazek Obrazek Obrazek
Posadziłam wszystko co dostałam od znajomych, często w postaci bulw, z których nie miałam pojęcia, co wyrośnie. Pewnego dnia zobaczyłam w jakiejś gazetce ślimak na zioła, wsiadłam w samochód i pojechałam 70 km, żeby przywieźć kilka tymianków i rozmaryn. Nawet nie wiedziałam wtedy jeszcze, że w grudziadzu sa całkiem fajne sklepy ogrodnicze :oops: Udało mi sie przekonać męża do postawienia ścianki w ogrodzie. Miał wedle moich wyobrażeń powstać tajemniczy zakate, w którym można by uciec od wszystkich i posłuchać szmeru wody. W tym czasie powstały fundamenty pod ściankę.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Tymczasem małż postanowił załozyć trawnik. pomagałam jak mogłam wyrywac chwasty( najgorsze były osty). Był randap, wyrywanie, randap, przekopywanie i .. poddalismy się. Postanowiliśmy sprawę trawnika oddać w ręce fachowców. Przy okazji także nawadnianie.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
I tak jednego dnia stałam sie posiadaczka boiska :( Z cebulek zaczęły wyrastac jakieś listki. Pieliłam zawzięcie ocalałe rabatki i dosadzałam nowe roslinki. Okazało się, ze dostałam w prezencie canny, dalie i mieczyki. Zaszalałam i kupiłam wielki ostrokrzew. Ciekawe, czy przezimuje? Lato przebiegało pod znakiem codziennych porannych i wieczornych obchodow ogrodu. Na początku sierpnia przeprowadzilismy się i ogród mnie pochłonął. Efekty moich poczynań były mizerne, ale radość pracy w ogrodzie i nawet najskromniejsze kwiatki, rekompensowały mi to.

Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

Obrazek
Pod koniec sierpnia moje roslinki zaczęły rosnąć. Mogłam juz uzywać w kuchni świeżych ziół a do wazonu trafiały kwiaty z własnego ogródka. Co za radość!!!
Zakochałam się w roślinach cebulowych i powoli zaczęłam kupowac cebule do nasadzeń jesiennych. Nie mogłam doczekac się września ;).
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Patrząc na wasze ogrody, wstyd mi, ze pokazuję takie mizerne efekty, ale odkąd odkryłam radość dłubania w ziemii, nauczyłam się cieszyć każdym listkiem. Jak tu nie cieszyć się z takich zmian:

Obrazek Obrazek Obrazek
Przede mną zadanie przemienienia tego boiska w tajemniczy ogród. Niebawem pokażę, jak wyglądała u mnie jesień.
Awatar użytkownika
Aska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3591
Od: 13 kwie 2006, o 14:36
Lokalizacja: Podhale, woj. małopolskie

Post »

Marne efekty? Kobito, chciałabym mieć taką grządkę ziołową jak Ty :lol: . Masz plan i skutecznie go realizujesz. Ogród nabiera wyglądu po 10 latach, a u Ciebie już jest na czym oko zawiesić. Bedę pilnie śledziła postępy w zagospodarowaniu działki. Trawnik z rolki? Nawodnienie zrobione - u mnie to nie wchodziło w grę :? ... Widzę, że kolejnym krokiem będzie sadzenie drzewek i krzewów :D
goni@k
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2318
Od: 18 wrz 2006, o 13:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: między Łodzią a Warszawą
Kontakt:

Post »

Witaj :D
Moim zdaniem Twoje początki są świetne :shock: :D
Widać ,że masz ciekawe pomysły i powstający ogród będzie nietuzinkowy i inspirujący :D
Chętnie będę do Ciebie zaglądała .
Niedawno zakładałam swój ogród od podstaw ,wiem co to znaczy przeistaczać ugór :wink: :D
Przed nami jeszcze sporo pracy , na efekty trzeba długo czekać ale ogrodnictwo uczy cierpliwości i pokory :wink: :D
Awatar użytkownika
Emalia
200p
200p
Posty: 218
Od: 5 lis 2008, o 12:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grudziądz

Post »

Dziękuję za dobre słowa, nawet nie wiecie, jak ich potrzebuje, zwłaszcza teraz, kiedy pracy w ogrodzie dużo a efektów nie widać.
trochę robotę psuje mi nawadnianie. Chciałabym podzielić jakoś ta przestrzeń, ale nie wiem jak rosliny zniosą zraszanie. Ten problem moge sobie zostawic do wiosny. W październiku posadziliśmy róże. Od frontu żywopłot ( na zdjęciu niewiele widać) i kilka gatunków grupach z tyłu ogrodu, na zdjęciu Cottage Rose. W sumie kilkadziesiat krzaków. Myślałam, że kręgosłup mi peknie. Dlatego nie sadziliśmy w tym roku reszty zywopłotu, który planuje z cisów pośrednich. Jak na jeden sezon mam dość sadzenia. Zaskoczyły mnie dalie. Kiedy je wykopałam, okazało się, że z każdej cebulki powstała multicebula. Mam nadzieję rozdzielić je na wiosnę i uzyskać więcej dalii, bo bardzo mi się spodobały. Canny musiałam podzielić i rozdać sąsiadom, tak mi się rozmnozyły.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
julka_
1000p
1000p
Posty: 1111
Od: 2 lip 2008, o 21:41
Lokalizacja: rybnik

Post »

hello :D
no i zapowiada nam sie kolejny śliczny ogródek :D pozdrawiam ciepło i witam na forum :)
minismok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3037
Od: 25 wrz 2008, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Czarni Górale
Kontakt:

Post »

Witam

już ładnie ale dla smoka płasko........ostatnio w miesieczniku na O jest kilka ciekawych propozycji tzw "wgłębników"........na "boisku" byłby chyba lepszy niż wypiętrzony popularny skalniak......hmmm

takkkkkk zdecydowanie czas na DRZEWA i KRZEWY :) ..bez nich ogrody zaczynaja meczyc ogrodników :lol:

pozdrowienia z gór
nic nie jest takie jakim się wydaje Spis Treści
bożena170365
500p
500p
Posty: 777
Od: 17 lut 2008, o 22:48
Lokalizacja: Oborniki Śląskie

Post »

Witam ,efekty już widać,, ..... :D :D gratulacje :D
Pozdrawiam, Bożena
Zapraszam do mojego ogrodu
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=12693
Awatar użytkownika
Frida
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1770
Od: 31 mar 2008, o 13:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Emalio, jaki wstyd? Powinnaś być dumna! Masz teren do zagospodarowania, pomysły i - najważniejsze - chęci do pracy i pomocnika. To bardzo ważne. No i masz rękę do roślin. Zerknij w wolnym czasie do mojego ogrodu, zobaczysz pobojowisko i nieudolne próby zrobienia ogrodu. Na dodatek praca w ogrodzie mnie odrzucała, teraz jest ok. A u Ciebie zapał taki wielki, że chyba zima Cię zastanie przy sadzeniu.
Zapowiada się piękny ogród, chętnie obejrzę co dalej, no i ciekawa jestem wiosny. Zdawaj relację, wklejaj fotki. Powodzenia!
Pozdrawiam, Danuta
Awatar użytkownika
HalinaK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9423
Od: 12 paź 2008, o 11:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Nowy Sącz

Post »

Witaj Emalio !!!

Uważam, że Twój ogród już jest piękny, a zapowiada się rewelacyjnie.

Zachwycona jestem pięknym tarasem :-) Dla mnie to jedno z najważniejszych miejsc, takie przedłużenie ogrodu, gdzie roślinki wchodzą do domu.
Jesteśmy w trakcie budowy domu, planujemy taras od strony południowej, ale to dopiero na samym końcu. Pozwolisz, że Twój taras posłuży nam jako wzór.

Na rabatce ślimakowej z ziołami zauważyłam, chyba, rozmaryn. Jeżeli to jest rozmaryn to on na pewno nie przezimuje w gruncie. Przez trzy kolejne lata, panie na rynku, od których go kupowałam, zapewniały mnie, że przezimuje w gruncie, żeby go tylko przykryć. Ostatnia zima nie była mroźna, mój rozmaryn był przykryty gałązkami świerkowymi iiiiiii też nie przeżył zimy :-((((

Pozdrawiam serdecznie :-)
Cieplutko pozdrawiam, Halina ;:194
W moim ogródeczku :wink: HalinaK-linki :D
Awatar użytkownika
Emalia
200p
200p
Posty: 218
Od: 5 lis 2008, o 12:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grudziądz

Post »

Dziękuję za wszystkie rady. Wiecie, jestem mieszczuchem, wychowanym w bloku, wiec ogród to dla mnie nowy kosmos. Każda rada czy sugestia są na wagę złota. Oczywiście mam już plan ogólny na ogród i nawet kilka szczegółowo rozrysowanych rabat, ale dla mnie to ciągle grząski grunt. Artykuł o wgłębnikach czytałam :) , bo kupuje teraz wszystkie gazetki i czytam, czytam, czytam... Jakoś do mnie te wgłębniki nie przemawiają, skalniaki, prawdę mówiąc tez nie. Myślę raczej o podzieleniu przestrzeni roślinami tak, żeby nie było widać całości ogrodu z każdego miejsca, żeby powstały takie ogrodowe pokoiki z niespodziankami. Drzewa już posadziłam. Na razie trzy brzózki (na zdjęciu za namiotem). Ulica nazywa się Brzozowa, więc musiały być. To samosiejki od sąsiada, nie wiem czy się przyjmą. Jeszcze w przyszłym tygodniu posadzę świerk. Reszta wiosną.
Rozmaryn już bezpieczny w doniczce w kuchni.
Taras tez mam od południa. Może trochę męczy latem upał, ale ja jestem ciepłolubna. Pięknie rosły mi na nim pelargonie, złocień a nawet passiflora.

Odkąd zaczęłam się zajmować ogrodem, dostaję prezenty typu sekator, łopata, kalosze. Ostatnimi się pochwalę

:D

Ponieważ kiepska ze mnie ogrodniczka, zamawiając cebule, wzięłam trzy amarylisy, myśląc, że będą rosły w gruncie. Na szczęście ktoś mnie oświecił, zanim zdążyłam je posadzić. Wyrosły i zakwitły w doniczce. Niestety okazały się czerwone, choć opakowanie obiecywało różowe. No i teraz zastanawiam się, ile jeszcze takich niespodzianek mnie czeka, bo rabaty z kwiatami cebulowymi zaplanowałam bardzo szczegółowo i rygorystycznie kolorystycznie.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Kubiakpiotr1982
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 19 paź 2007, o 16:47
Lokalizacja: Poznań

:)

Post »

hej !

widzać że duzo juz pracy włożyłaś grauluję i zycze wielu sił na dalsza realizacje swoich planow. ponadto mam pytanie jak sprawdzaja CI sie te drewniane podesciki bo mam zamiar tez takie kupic za rok :) pozdrawiam
Awatar użytkownika
krzysiek86
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6274
Od: 15 maja 2008, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Post »

Witaj serdecznie :) :wink:
Jak możesz mówić o marnych efektach. Przecież działeczkę masz młodą i widzę jeszcze, podkreślę jeszcze z miejscem na nowości :lol: :lol: :lol: :lol: A dzięki forum na pewno wzbogacisz się w nowe rośliny. Ja ostatnio aż 3 doniczkowce kupiłem a już chce następne. :lol: :lol: :lol: :lol:
A tekst z boiskiem to po prostu rozłożył mnie na łopatki :lol: :lol: :lol: :lol: :;230
Awatar użytkownika
HalinaK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9423
Od: 12 paź 2008, o 11:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Nowy Sącz

Post »

Emilko, napisałaś: "Myślę raczej o podzieleniu przestrzeni roślinami tak, żeby nie było widać całości ogrodu z każdego miejsca, żeby powstały takie ogrodowe pokoiki z niespodziankami.", i ja też tak sobie zaplanowałam mój ogród. Te pokoiki nazywam "kącikami zapachowo - kolorystycznymi". Na razie jestem na etapie tworzenia, ciągle coś zmieniam, przesadzam, plany ciągle się zmieniają ;-)
Cieplutko pozdrawiam, Halina ;:194
W moim ogródeczku :wink: HalinaK-linki :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”