Fioletowy ogród i potager z aniołkiem

Zdjęcia naszych ogrodów.
Zablokowany
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6661
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Fioletowy ogród i potager z aniołkiem

Post »

Aster alpinus, Heuchera sanquinea, Rudbekia hirta, Lychnis viscaria, Primula vialii, P. denticulata, Nepeta cataria, Saponaria ocymoides i Dianthus deltoides -(15)
Aquilegia caerulea, Primula aucalis (P. vulgaris), Saxifraga x arendsi, Aubrieta x hybrida (16)
Delphininium cultorum- (15) i dodatkowo -(20)
Aquilegia vulgaris -(16) i dodatkowo -(8)
Heliantheum hybridum, Cerastium biuebersteinii -(8)
Viola odorata -(1)
Ogólne zasady kiełkowania- trzeba dopasować do poszczególnych gatunków (wolne tłumaczenie na podstawie zaleceń firmy ?Jelitto?)
15-szybkie/łatwe kiełkowanie, kiełkować nasiona w stałej wilgotności (ale gleba nie może być za mokra) w temp. pokojowej. Nasiona muszą być lekko przykryte ziemią. Jeżeli jednak nasiona są bardzo drobne to nie przykrywamy ich tylko lekko wgniatamy w podłoże (ja to robię łyżeczką od herbaty)
16 -jak 15 z zastrzeżeniem, że nasiona kiełkują dłużej i nierównomiernie
(8) nasiona kiełkują bardzo nieregularnie przez bardzo długi okres. Trzeba zachować cierpliwość i nie wyrzucać nasion zbyt szybko! Przechłodzenie nasion (poniżej 5*C) przynosi dobre efekty. Musi być zachowana stała wilgotność. Nie kiełkować/ nie wystawiać bezpośrednio na Słońce
(20) chcąc osiągnąć lepsze wschody kiełkować w temperaturze +22*C lub w wyższej. Umiarkowana ale stała wilgotność jest bardzo ważna.
(1) Przez pierwsze 2-4 tygodnie kiełkowania nasiona powinny być trzymane w temperaturze od +18*C do +22*C i dużej wilgotności a następnie przez 4-6 tygodni w temperaturze od -4*C do +4*C (spore wyzwanie logistyczne!)
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Fioletowy ogród i potager z aniołkiem

Post »

Przemku dziękuję Ci raz jeszcze, będzie mi o wiele łatwiej, ale mi bardzo pomogłeś! ;:180 Jakbym je wszystkie miała po kolei sprawdzać to chyba nie zdążyłabym już posiać :wink: Idzie do mnie jeszcze kilka bylin, ale postaram się już wyszukać o nich coś w wątkach, z resztą na tych pierwszych najbardziej mi zależało, a te domówione to tak na doczepkę idą :wink:
Wszystkiego dobrego w Nowym Roku! ;:196
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
Awatar użytkownika
ewelkacha88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7990
Od: 22 maja 2013, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: PODKARPACIE

Re: Fioletowy ogród i potager z aniołkiem

Post »

Witaj :wit . Ktoś tu porządnie przygotowuje się do siania ;:108 . Powodzenia Ci życzę i żebyś była wystarczająco cierpliwa ;:196 . U mnie z sianiem różnie bywało ale w tym roku mam ambitne plany ;:173 , zobaczymy jak wyjdą ;:108 . Sieję jednoroczne a w byliny jakoś się nie bawię, nie mam na tyle miejsca . Tobie także Szczęśliwego Nowego Roku i niech Ci wszystko rośnie i kwitnie jak na drożdżach ;:196 . Pozdrawiam :wit .
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Fioletowy ogród i potager z aniołkiem

Post »

przemek1136 pisze: (1) Przez pierwsze 2-4 tygodnie kiełkowania nasiona powinny być trzymane w temperaturze od +18*C do +22*C i dużej wilgotności a następnie przez 4-6 tygodni w temperaturze od -4*C do +4*C (spore wyzwanie logistyczne!)
No to już wiem, co zajmie miejsce w lodówce :D

Ewelka Serdecznie dziękuje, Tobie też życzę wszystkiego dobrego na Nowy Rok i oby sezon ogrodowy był bardzo udany ;:196 ja też nie mam wiele miejsca, ale coś wymyślę ;)
W zeszłym roku moje parapety wyglądały wiosną tak:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A tunel tak:

Obrazek

Obrazek

:D
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6661
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Fioletowy ogród i potager z aniołkiem

Post »

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/d1b ... 0654a.html

Jeśli chodzi o kiełkowanie nasion rabarbaru nie powinnaś mieć kłopotów. Jeżeli będziesz miała wolne miejsce na parapetach można wysiać już w marcu ale z wysiewu w kwietniu też będzie dobrze. Najlepiej skiełkować na wacikach kosmetycznych i te, które wykiełkują (najładniejsze) umieścić w małych doniczkach. Jak podrosną wybiera się najładniejsze siewki i rozsadza albo do większych doniczek albo od razu na miejsce stałe.
Awatar użytkownika
seba1999
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4718
Od: 16 sty 2014, o 20:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kielce

Re: Fioletowy ogród i potager z aniołkiem

Post »

Aga w następnym sezonie rozsady będziesz miała znowu w domu ? :D
Czy rośliny będą w tunelu ? :)

Pozdrawiam,
Seba :wit
Amanita
---
Posty: 2043
Od: 22 lis 2010, o 18:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fioletowy ogród i potager z aniołkiem

Post »

Aga, od kiedy trzymałas całą dobę rozsady w tunelu?
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Fioletowy ogród i potager z aniołkiem

Post »

przemek1136 tak zrobię, już zapisałam ;:108

Seba będę część rozsad na początku trzymać w domu, bo pomidory papryki czy dynie na pewno nie nadają się na rozsadnik, ale posieję też inne rośliny (seler, truskawki, poziomki, por, cebule, kwiaty). Po prostu chciałabym niedługo coś posiać :D
Popikowane, zahartowane i podrośnięte wyprowadzę do rozsadnika albo w pojemniczki na regał w foliaku. Część bylinek i jednorocznych chcę posiać później na rozsadnik. Aksamitki i maciejki od razu na miejsce stałe, kiełkują bez żadnych problemów i mam pełno nasion, nie chce mi się tego później rozsadzać.
Wiem, że niektóre kwiaty albo są z rozsady, albo ledwo-ledwo zdążą zakwitnąć (kobea, pelargonia), takie też koniecznie trzeba wcześniej w domu posiać, a reszta- to taka fanaberia ogrodniczki :wink: no chyba, że z przyczyn niezależnych znów zmieni się koncepcja :D
A i trawy też niedługo pójdą do doniczek :tan

Dominiko zależy, które :) Sałatki i bób bardzo szybko, chyba już w marcu, im nocny przymrozek w niczym nie przeszkadzał. Siewki sałaty nie chwaląc się miałam naprawdę ładne, w ogóle nie wyciągały się od kiedy zostały na dworze. Trochę później przestałam przynosić do domu lawendę, potem inne kwiaty, cebule i pory. Potem pomidory i poziomki, już od końca kwietnia patrząc po zdjęciach zdjęciach (a może od majówki) zostawały nocami pod folią, ale folia była zamknięta i dogrzewałam piecykiem olejowym. Na końcu papryki, astry i dynie.
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
Awatar użytkownika
ewelkacha88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7990
Od: 22 maja 2013, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: PODKARPACIE

Re: Fioletowy ogród i potager z aniołkiem

Post »

Ojej szaleństwo na parapetach ;:108 . Ja nie mam niestety tunelu ale chyba w przyszłości sobie taką przyjemność sprawię ;:224 . W nowym sezonie chcę wysiac lobelie a to takie malizny ;:oj . Ciekawe czy doczekam się ładnych sadzonek czy nie dam rady. Zobaczymy ;:108 . Część roślin też będę siała wprost do gruntu. No zobaczymy co mi z tego wyjdzie. Udanego wieczoru i szymańskiej zabawy :wit.
Awatar użytkownika
Prymulka
100p
100p
Posty: 171
Od: 17 lut 2015, o 22:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Lubina

Re: Fioletowy ogród i potager z aniołkiem

Post »

:wit Zadbamy i naprawdę bardzo fajny ogród. Juz nie mogę sie wiosny doczekać u Ciebie w ogrodzie, pewnie tak jak Ty ;:138 Tych wszystkich cebulowych...och..., bardzo udane plony :-) i fajny pomysł na warzywniak, widać, że dbasz o to wszystko :D
Pragnę i potrzebuje większego ogrodu:)
Amanita
---
Posty: 2043
Od: 22 lis 2010, o 18:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fioletowy ogród i potager z aniołkiem

Post »

Wszystkiego dobrego ;:304 w Nowym Roku, udanych plonów ;:304
Awatar użytkownika
seba1999
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4718
Od: 16 sty 2014, o 20:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kielce

Re: Fioletowy ogród i potager z aniołkiem

Post »

Aga wszystkiego dobrego w Nowym Roku, ogromu kwitnących kwiatów i obfitych plonów ;:170
Awatar użytkownika
Tulap
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5933
Od: 9 lip 2014, o 09:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fioletowy ogród i potager z aniołkiem

Post »

Ja tam nawet nie czytam, coś za nasionka powymyślała ;:219 Zobaczę, jak urosną :uszy
Zablokowany

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”