Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...     1, 2, 3, 4, 5 ... 21  
Autor Wiadomość
Aguss85
 Tytuł: Fioletowy ogród i potager z aniołkiem
PostNapisane: 12 gru 2016, o 16:51 
1000p
1000p

1 szt.
Witam! :wit
Pierwszy raz zalogowałam się na forum prawie rok temu i właśnie dojrzałam do tego, by założyć wątek całkowicie ogrodowy. Myślałam, że odważę się na to dopiero gdy sama będę myślała o nim "mój piękny ogród", a on wciąż jest w budowie i dopiero nabiera takiego kształtu, jaki chciałabym oglądać. Ale kto z Was Ogrodnicy może z ręką na sercu powiedzieć, że jego zielony salon już jest umeblowany i gotowy? :wink: Cały czas coś robimy przy rabatach, grzebiemy w ziemi i zmieniamy ;:108
Swój zielony raj zakładam na powierzchni ponad 1000m2. To dużo, by całość dopieścić i mało, gdy się chce posadzić wszystko, co wpadnie w oko i wciąż mieć kawałek trawnika. Dla mnie idealny ogród to taki, który wygląda pięknie i jest też użytkowy, można w nim odpocząć i narwać owoców i warzyw :D Mam mały sad owocowy, jagodnik, warzywnik (w nadchodzącym sezonie warzywnik będzie miał formę kwiatowo-warzywnego potager), grządkę ziołową i kilka rabatek kwiatowych (hortensjowo-czosnkową, tulipanowo-liliowcową, różano-funkiową, powojnikową i inne). Lubię od zawsze lawendę i inne fioletowe kwiaty i od niedawna trawy ozdobne i żurawki ;:167
Dom i ogród kupowaliśmy w stanie częściowo urządzonym. Po poprzednich właścicielach mam kilka drzewek owocowych, ozdobne krzewy i szpaler żywotników i prócz tych żywotników prawie wszystko podobało mi się na tyle, że nie wycinałam i nie projektowałam po swojemu od zera, tylko dopasowałam się do tego, co już u mnie rosło. Ostatecznie niektóre z tych drzewek mieszkają tu dłużej niż ja, nie wypadało ich wypraszać :D

Ogród projektuję i obsadzam sama, po kawałku. Staram się siać byliny, robię własne rozsady, niestety gotowe sadzonki sporo kosztują a w nowym domu i tak jest sporo wydatków. Ale nie wszystko muszę mieć od razu. Poza tym satysfakcja z posianych własnoręcznie kwiatów jest o wieeele większa ;:138 Nawet trawnik dosiewamy sukcesywnie, co roku kawałek, bo niestety na start mieliśmy chwastownik :D .

Udało mi się wygrzebać kilka zdjęć takiego ogrodu, jakim go zastaliśmy gdy się wprowadzaliśmy:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zobacz profil Wyślij e-mail      

Amanita
 Tytuł: Re: Fioletowy ogród i potager z aniołkiem
PostNapisane: 12 gru 2016, o 17:08 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1
Aga, cieszę się, że jestem pierwszym gościem w Twoim wątku :)

Bardzo fajną macie działeczkę, i dużo miejsca do obsadzania. Fajnie, że kupiliście działkę już z jakimiś roślinami, to mieliście już na dzień dobry większe egzemplarze :)

Mieliście szczęście, że kupiliście działkę już z małym sadem, bo jak już pisałaś w wątku o Mydłach Lawendowych, to z małej śliwki zebraliście 2 wiadra śliwek :D Zazdroszczę ;:173 bo ja dopiero w tym roku posadziłam swoje drzewka owocowe, więc na owoce jeszcze poczekam.

Czekam na więcej zdjeć i będę do Ciebie zaglądać, bo mamy coś wspólnego z tym fioletowym :D

;:196

Aguss85
PostNapisane: 12 gru 2016, o 17:17 
1000p
1000p

1 szt.
Moje pierwsze własne nasadzenia to była magnolia Soulenge'a przed domem, kilka hortensji ogrodowych, biała piwonia, liliowce, borówki, dwa lilaki, lawendy, kilka funkii, konwalii i bratków i trochę cebulek. Posiałam też wokół tarasu kwiaty jednoroczne, głównie maciejki. Zrobiłam pierwsze podejście do warzywnika, ale nie byłam przygotowana i prócz ziół niewiele się udało ;:185 Drzewka owocowe wydały za to pierwszy plon ;:138
Nie mam wielu zdjęć z tamtych sezonów, ale coś się znalazło:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Aguss85
PostNapisane: 12 gru 2016, o 17:44 
1000p
1000p

1 szt.
Najwięcej pozmieniało się u nas w zeszłym sezonie i z tego czasu mam też najwięcej zdjęć. Przede wszystkim założyłam warzywnik :tan Nie kupiłam do niego żadnej rozsady, wszystko posiałam sama. Zaczęłam od planu, zbicia kompostownika i zajęcia w lutym małego areału (M. trochę to przeżywał, bo mi najbardziej pasowało miejsce, w którym rok wcześnie posiał nowiutką zieleniutką trawę ;:224 ):

Obrazek

A potem dokopałam trochę więcej...

Obrazek

...i więcej...

Obrazek

...i jeszcze kawałek na małą folię:

Obrazek

i na zielnik też:

Obrazek

Nawet taras zajęły pomidory, zioła i papryki:

Obrazek

Wiosna była trudna, bo wszystkie parapety zajęły rozsady warzyw i kwiatów. Pierwszy sezon warzywny był bardzo udany!

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Amanita
PostNapisane: 12 gru 2016, o 18:02 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1
Aga, ale Ci się sezon udał ;:138 Pięknie i jakie plony ;:215
Ale powiem Ci, że grządki, to masz wypielęgnowane, równe, bardzo ładnie to wszystko wygląda, podziwiam ;:173 Ja aż takiego ładu nie mam ;:131

Aguss85
PostNapisane: 12 gru 2016, o 18:21 
1000p
1000p

1 szt.
Część ozdobna też się trochę rozrosła, dosadziłam i dosiałam nowe kwiaty, zaczęłam od wymarzonego lawendowego szpaleru, lawendy siałam sama, niektóre nawet zdążyły w tym roku zakwitnąć ;:138

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Postawiłam pergole na powojniki i niektóre też już w tym roku kwitły. Dosadziłam nowe hortensje, liliowce, jeżówki, żurawki, funkie, orliki, kilka magnolii, juki i już sama nie pamiętam, co jeszcze :D Posadziłam nawet bananowiec, prezent od forumowej koleżanki (Martusia jeszcze raz dziękuję ;:196 )

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Aguss85
PostNapisane: 12 gru 2016, o 18:47 
1000p
1000p

1 szt.
Ostatnie ogrodowe prace w tym roku to było założenie kilku nowych rabatek i posadzenie setek cebulek, teraz niecierpliwie czekam na przyszły rok ;:138 Jeśli ktoś jeszcze dotrwał do tego miejsca i nie umarł z nudów ;:306 to zapraszam:

Tu będą rosły tulipany, głównie fioletowe, różowe, białe i zielone, a później liliowce i jeżówki:

Obrazek

Obrazek

Przed domem posadziłam czarne tulipany i irysy:

Obrazek

Obrazek

Udało mi się skopać i obsadzić dużą rabatę wokół krzewów, prawie wszystkie kwiaty mają biały i żółty kolor (krokusy, pełne białe narcyzy, rododendron, tulipany, nawet krzewy, forsycja i jaśminowce)

Obrazek

Obrazek

Posadziłam pierwsze lilie, w towarzystwie tulipanów, lawendy i wysokiej rozplenicy japońskiej:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A to ostatnia rabatka założona w tym roku, rosną na niej tulipany, wrzośce, zawciąg, żurawki i trawy:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na koniec rozkopałam warzywnik i zmienił trochę wygląd ;:224

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Floro - Fob
PostNapisane: 12 gru 2016, o 18:50 
200p
200p

więcej niż 1
Jaki w budowie ;:oj
Przecie to już przepiękny ogród ;:63
Mnie najbardziej kuszą te ścieżki...

Aguss85
PostNapisane: 12 gru 2016, o 18:56 
1000p
1000p

1 szt.
Dominiko ja również się cieszę, że jesteś moim pierwszym gościem ;:138 Tak, te drzewka mnie cieszyły najbardziej, objadłam się moreli, czereśni i śliwek jak nigdy :D Teraz dosadzam własne ;:108

Tomku dziękuję :D Zapraszam zatem na częste spacery tymi ścieżkami, u mnie zawsze furtka do ogrodu jest otwarta i będę pokazywać, jak się zmienia. Mam nadzieje, że wiosną już naprawdę będzie co pokazać :wink:

gloff
PostNapisane: 12 gru 2016, o 19:29 
500p
500p

1 szt.
Melduję swoją obecność :D Pięknie bardzo się zapowiada wątek :wink: Jak tam bananowiec,gdzie go zimujesz ?Warzywka pierwsza liga ;:333 Tunel foliowy się sprawdził ?

coco12
PostNapisane: 12 gru 2016, o 19:44 
200p
200p
Już się nie mogę doczekać wiosny ,żeby zakwitło to wszystko co posadziłaś - będzie co podziwiać :)
:wit z wrażenia dopiero teraz cię witam
;:196 Pięknie to wszystko urządziłaś ,bardzo podobał mi się twój warzywnik -z tymi płotkami , miał swój urok . Zastanawiam się czego go zmieniłaś :?: Bardzo chętnie będę wpadać częściej i podziwiać jeśli pozwolisz ;:138

Pasjonatka

MartisM
PostNapisane: 12 gru 2016, o 21:37 
200p
200p

1 szt.
Aguś super popatrzeć na te zdjęcia. Tak bardzo brakuje mi tych kolorów wiosny i lata, że od razu poprawił mi się humor jak pooglądałam zdjęcia z Twojego ogrodu :D Czekam z niecierpliwością na wiosnę i efekty Twojej pracy! Zobaczysz jak Ci bananowiec w przyszłym roku wystrzeli do góry :) Może skusisz się jeszcze na jakieś inne egzotyki ;)

seba1999
PostNapisane: 12 gru 2016, o 22:42 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1
:wit

Długo czekałem na ten wątek ;:138 Aga areał do popisu masz spory ;:333 Sporo już obsadziłaś, za kilka lat jak wszystko się rozrośnie będzie ogród z prawdziwego zdarzenia ;:173
Bardzo podoba mi się pomysł z warzywnikiem. Dróżki ze żwirku są piękne a warzywa jeszcze piękniejsze ;:131
Rośnie mała ogrodniczka, na pewno mamie pomoże jak będzie większa :D

Trzymam za Twój ogród kciuki, bardzo mi się podoba :tan

Pozdrawiam,
Seba :wit

Aguss85
PostNapisane: 12 gru 2016, o 22:44 
1000p
1000p

1 szt.
gloff napisał(a):
Melduję swoją obecność :D Pięknie bardzo się zapowiada wątek :wink: Jak tam bananowiec,gdzie go zimujesz ?Warzywka pierwsza liga ;:333 Tunel foliowy się sprawdził ?

Bananowiec już zapadł w sen zimowy, zimuję go w gruncie i trzymam kciuki, ponoć daje tak radę. Jest już lekko okryty a przed porządną zimą dostanie jeszcze na wierzch całą kostkę słomy, na pewno będzie mu dobrze. Folia się przydała bardzo, ale będę ją wymieniać na coś większego :D No i do wczoraj była w super stanie, ale właśnie ją rozerwał trochę wiatr, albo kupimy drugą, albo będę ją jakoś wiosną kleić ;:224

coco12 napisał(a):
;:196 Pięknie to wszystko urządziłaś ,bardzo podobał mi się twój warzywnik -z tymi płotkami , miał swój urok . Zastanawiam się czego go zmieniłaś :?: Bardzo chętnie będę wpadać częściej i podziwiać jeśli pozwolisz ;:138

Zmieniłam kształt drugiego kawałka, ale płotki wiosną wrócą na miejsce, zdjęłam je przed przekopywaniem i w ogóle na zimę, żeby nie marniały. Ten kwadratowy warzywnik, ten większy, też trochę się zmienił, ale dalej ma swój kształt i też oddam mu wiosną płotki :D Serdecznie zapraszam!

MartisM napisał(a):
Aguś super popatrzeć na te zdjęcia. Tak bardzo brakuje mi tych kolorów wiosny i lata, że od razu poprawił mi się humor jak pooglądałam zdjęcia z Twojego ogrodu :D Czekam z niecierpliwością na wiosnę i efekty Twojej pracy! Zobaczysz jak Ci bananowiec w przyszłym roku wystrzeli do góry :) Może skusisz się jeszcze na jakieś inne egzotyki ;)

Już się skusiłam, planujemy w przyszłym roku posadzić kilka kęp bambusów miedzy wysokimi miskantami :) Mam nadzieje, że Beni urośnie wysoki, żebyśmy mogli przez okno jadalni oglądać jego liście i czuć się jak w tropikach ;:3

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 290 ]  Idź do strony nr...     1, 2, 3, 4, 5 ... 21  

Strefa czasowa: UTC + 1

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Annes 77, ewelkacha88, klarag, wagabunga123 i 29 gości