Bukszpany Lemonki

Zdjęcia naszych ogrodów.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Pulpa222
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2392
Od: 21 kwie 2010, o 08:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Bukszpany Lemonki

Post »

Iza, obejrzałam działkę, poczytałam o Twoich porządkach i zmianach, których już dokonałaś. Nie łudź się, co jakiś czas będziesz wiele zmieniała. Tak to już jest ;:108 .
Masz sporo pięknych roślin, które warto zostawić, wiele już dokupiłaś i tak trzymać ;:138 .
Berberysy nie mają dużego systemu korzeniowego, a te rosnące do góry są całkiem fajne. Można je ciąć od góry jak żywopłot.
Co do dzikiego wina(winobluszczu), to szczerze odradzam ;:185 .
Chodził za mną długo i kiedyś go sobie posadziłam przy siatce, co by się właśnie odgrodzić. Po paru latach zarósł siatki i drzewa. Żeby go opanować, trzeba systematycznie ciąć i pilnować, a tego nie będziesz w stanie zrobić. Mój ogród jest przy domu, a zarosłam tak, że wpadłam w klaustrofobię. Mało tego, wyglądało to okropnie. A, jeszcze dołożyłam do niego chmiel ;:oj . Na szczęście kilka lat temu, trzeba było wymienić siatkę i panowie od siatki musieli wszystko wyrwać i oczyścić sobie miejsce pracy ;:134 .
Nie chcę wiedzieć, jak mnie klęli, chociaż starałam się być milutka :;230 . Mimo to on ciągle odrasta, wprawdzie tylko miejscami, ale wtedy niestety pomaga tylko Raundaph. Korzenie ma grubości mojego przedramienia i stamtąd co jakiś czas wyłazi. Kup raczej powojniki viticella, które kwitną wiosną i się ich nie tnie. Zimą wyglądają trochę potargane, ale od wiosny do jesieni potrafią zarosnąć dokładnie siatkę czy płot.
Życzę Ci dobrej zabawy w ogrodzie, kolejnych pomysłów i nowych nasadzeń ;:168 .
Pozdrawiam Ania
"Niebezpiecznie jest mieć rację w sprawach, w których ustanowione władze się mylą." Voltaire
Ogród "po 30-tce" Cz.I, Część II , Część III aktualna,Tillandsie są ? dla leniwych
Awatar użytkownika
marpa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11289
Od: 2 sty 2009, o 13:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: płd.wsch.

Re: Bukszpany Lemonki

Post »

Winobluszcz..nie ;:oj i ja odradzam zdecydowanie..obawiałaś się derenia a ten dopiero krwiopijca!

:wit
MARYNA pozdrawiam
spis wątków
Iwonka1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5523
Od: 10 wrz 2015, o 20:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraina Tysiąca Jezior

Re: Bukszpany Lemonki

Post »

Zawsze powtarzam, że działka jest dla mnie, a nie ja dla działki. Robię na na niej kiedy mogę i kiedy na dodatek mi się chce. A jak mi się nie chce, to leżę na leżaczku i czytam książki. Rób w swoim tempie, kiedyś będziesz miała wszystko uporządkowane i będziesz mogła oddać się błogiemu lenistwu lub będziesz sobie zmieniać wygląd rabatek. To nie takie proste wyprowadzić zaniedbaną działkę na prostą. Tobie to wychodzi, nie poddawaj się ;:433
Awatar użytkownika
lemonka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1521
Od: 17 kwie 2011, o 13:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południe Polski

Re: Bukszpany Lemonki

Post »

Dziękuję wszystkim miłym gosciom za wpisy :D Mam troche ograniczony dostęp do internetu no i czas też bo w wiekszości jestem na dworze ;:138 pogodę mamy piekną i nawet jemy na dworze. Uwielbiam urlop ;:138 Na wpisy odpowiem troche później, wieczorkiem może. Teraz wklejam zdjęcia zaległe z balkonu. robione chyba trzy tygodnie temu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Shire
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2653
Od: 3 kwie 2016, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Bukszpany Lemonki

Post »

Izo, udanego urlopu!
Na balkonie widać, jaką masz zielona rączkę, a nawet dwie. Daj sobie czas, z działką będzie podobnie :)
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Bukszpany Lemonki

Post »

Izunia, udanego urlopu ;:196
Ale masz dorodny tymianek w donicy ;:oj I śliczne floksy ;:215
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
Awatar użytkownika
lemonka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1521
Od: 17 kwie 2011, o 13:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południe Polski

Re: Bukszpany Lemonki

Post »

Moniko, Agnieszko bardzo dziękuję ;:3 Już jestem po urlopie. Jutro do pracy. Będę nadrabiała zaległe wątki na forum, ale pewnie powoli bo trochę prania po urlopie jest :lol:
Pozdrawiam :wit
Awatar użytkownika
lemonka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1521
Od: 17 kwie 2011, o 13:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południe Polski

Re: Bukszpany Lemonki

Post »

Chciałam się podzielić z Wami swoim pomysłem na rabatę. Wreszcie mam jakiś bardziej konkretny. Rabata jest mniej więcej kwadratowa. Chciałabym zeby w rogach były niezbyt wysokie drzewka szczepione na pniu a na środku jakiś smukły bardziej lub mniej krzew. Wszystko uzupełniłyby trawy, byliny i jednoroczne. Co do drzewek to muszę poczytać jakie warunki i jakie cechy mają te, ktore mi się podobają. Póki co rozpatruję - brzoza pendula, robinia, sumak, irga, jarzębina, lipa, morwa biała, buk. Irga podobno przemarza. Na środek może jakiś ładny iglak. Może modrzew płaczący albo żywotnik wolno rosnący taki, który nie rozrasta sie wszerz ( nie znalazłam jeszcze nazwy ). No nic, teraz będę czytać czy te drzewka nie mają odrostów od korzenia itp i jakie warunki lubią. Pomyślałam jeszcze o tamaryszku, ale w innym miejscu, przy płocie bardziej. Chciałabym na drzewko go wyprowadzić. Co myślicie o moich pomysłach? Macie jakieś doświadczenia z tymi roślinami?
Awatar użytkownika
ewelkacha88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7990
Od: 22 maja 2013, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: PODKARPACIE

Re: Bukszpany Lemonki

Post »

Witaj :wit . Sumaka to sobie z głowy wybij ;:168 . No chyba, że chcesz mieć sumakową działeczkę ;:306 . A tak serio to on po prostu jest mega ekspansywny . Daje mnóstwo odrostów i ciężko się go później pozbyć. Ja wiem, że on ładny ale nie ma sensu. Poza tym krótkowieczny jest . Może rozejrzysz się za ozdobnymi drzewkami owocowymi ? Są przepiękne śliwy albo wiśnie ;:333 . Wybór drzewek jest spory tylko Twoja wyobraźnia Cię ogranicza ale o sumaku zapomnij ;:108 . Na pewno jeszcze ktoś Ci to napisze :lol: .
Awatar użytkownika
Daria_Eliza
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1735
Od: 26 lut 2013, o 01:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Bukszpany Lemonki

Post »

Iza, nie napisałaś jak jest położona ta rabata na działce i jakie ma wymiary? Czy leży pod ogrodzeniem? I z której strony pada na nią najwięcej światła? Ten krzew miałby być po środku między drzewami, z tyłu rabaty?
Sumaka odradzam ;:185 - Ewelina dobrze napisała dlaczego, on nie nadaje się do małych ogrodów i w ogóle nie można pod nim kopać, żeby nie naruszyć mu korzeni, jak już się go raz posadzi, bo potem odbija jak szalony. Jest sporo ładnych jesienią krzewów i drzewek.

Pomyśl też nad ozdobną odmianą bzu czarnego, są odmiany o ciemnych i złotych liściach i bez czarny dobrze znosi cięcie. Są tez odmiany o pokroju kolumnowym (np. 'Black Tower' lub 'Golden Tower'). A może bez koralowy? Lilak Meyera 'Palibin' też polecam, kompaktowy i pięknie pachnie, ale rośnie w formie kulistej, nie wysmukłej.
Fotergilla i guzikowiec to też ładne krzewy.
Żywotniki wszystkie dość szybko rosną, no chyba że posadzisz odmianę karłową, która przez wiele wiele lat będzie malutka.
Jabłonie rajskie jak najbardziej - są piękne i wiosną i jesienią. A ich jabłuszka też są jadalne. ;:215
Awatar użytkownika
lemonka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1521
Od: 17 kwie 2011, o 13:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południe Polski

Re: Bukszpany Lemonki

Post »

Ewelinko, dziękuję za rady ;:196 Slyszałam, że sumak jest straszną cholerą, ale pomyślałam sobie, że szczepiony taki już nie będzie. Jednak ryzykować nie będę. Już wystarczy mi mój lilak i jego odrosty od korzenia :| Drzewka owocowe w sumie mogłyby być. Morwa biała odmiana pendula jest w ogrodnictwie obok mnie. No i kusi mnie ta irga zwisająca. Śliczna jest :)

Dario, dziękuję bardzo ;:196 Nie znam pewnie wielu ładnych drzewek czy krzewów i moje poszukiwania są ograniczone :oops: :lol: Moze za jakiś czas uda mi się pojechać do większej szkółki i tam coś odpowiedniego znajdę. Guzikowca nie znałam wcześniej, okazał się bardzo ładny. Co do tabaty to ona jest już obsadzona bylinami i jednorocznymi, ale bardzo chaotycznie i nie wygląda ładnie. Rabata jest mniej więcej kwadratowa. Tylna ściana to płot sąsiada, prawa niski płotek z bukszpanu, przód ogranicza scieżka a strona lewa graniczy z niby-trawnikiem. Ma wymiary chyba cztery metry na cztery tak z gubsza. Przy płocie zeszłej jesieni posadziłam niezbyt wysokie miskanty. Teraz jeszcze kosmosy rosną. W sumie po lewej stronie, niestety nie w rogu tylko tak jakos bez sensu rośnie porzeczka na pniu, jest dość wysoka. Przesadzać jej nie chcę bo ona jest bardzo stara i ma naprawdę dobre owoce. Trochę mi psuje szyki. Cała rabata jest w zasadzie cały dzień w słońcu.
Awatar użytkownika
Skoanna
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 980
Od: 28 sty 2016, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Bukszpany Lemonki

Post »

Izo jakie piękne uprawy balkonowe ;:138
Awatar użytkownika
Ola2310
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3071
Od: 24 maja 2015, o 13:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice śląsk
Kontakt:

Re: Bukszpany Lemonki

Post »

Sumak..... ;:124 oj dyby mnie ktoś uprzedził parę lat wcześniej że to taka ekspansywna roślina to bym nie miała takiego teraz kłopotu. Wyłazi wszędzie w najdalszej odległości ogrodu. Nie do opanowania ani do zwalczenia. Ja już się z nim pogodziłam. A o dziwo mam w niedalekiej jego odległości rabaty. I rośliny rosną tylko jego rozłogi znajdują się wszędzie....
Ewelina ma rację... ;:108
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”