Moje spełnione marzenie - początki

Zdjęcia naszych ogrodów.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
elusia723
100p
100p
Posty: 144
Od: 14 kwie 2015, o 15:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Moje spełnione marzenie - początki

Post »

;:167 Witam wszystkich miłych gości :wit .
Przez kilka m-cy obserwowałam, czytałam i w końcu sama postanowiłam założyć własny wątek i zaprosić wirtualnie tych wszystkich, którzy posiadają przepiękne swoje ogrody - do moich skromnych progów. Ponieważ w końcu w 2015 roku zimą spełniło się moje marzenie i kupiliśmy w ROD działkę 400 m2, więc moja radość jest dopiero początkiem i jeszcze dużo, dużo pracy przed nami. Jak zwykle to bywa, zaczęliśmy od remontu domku, który był w stanie opłakanym i w zasadzie zeszłego lata tylko to udało nam się zrobić :tan . Ale to już zawsze coś, myślę że tego lata będzie można już na działeczce przespać nie jedna noc ;:138 . Nie ukrywam a raczej bardzo bym chciała i liczę na wszystkie życzliwe podpowiedzi, rady, doświadczenia i sugestie odnośnie roślin i nie tylko :lol: . Nasza działka ma pełnić rolę miejsca gdzie w ciszy i spokoju, pośród zieleni i kwiatów można odpocząć od miejskiego zgiełku :uszy .
Postaram się na początek pokazać to jak było

Obrazek
a tak jest obecnie


Obrazek
widok od tyłu domku przy ścieżce


Obrazek
obecnie widok z drugiej strony


Obrazek

Drzewo które rosło koło domku - to bardzo stara śliwka - drobna żółta ala mirabelka :( ,owoce były kwaśne, wszystkie spadały, nawet niedojrzałe ,więc została na jesień obcięta wstępnie z większych gałęzi i teraz myślimy co dalej - czy pień wykorzystać , puścić na niego bluszcz i powiesić doniczki z kwiatami czy też pień skrócić przy ziemi na maksa, i postawić jakieś kwiaty w doniczce. Na pewno korzeń zostanie nie będziemy go wykopywać. W zasadzie obok można by posadzić inne drzewko owocowe - ale temat jak na tę chwile jest otwarty - myślimy. Pozostało cos takiego ;:173

Obrazek
Ponieważ zagospodarowanie całego terenu zajmie nam pewnie trochę czasu, wizja co ma być i gdzie cały czas ulega zmianom ;:306 , więc wymiana trawnika , który jest w opłakanym stanie , przekopanie całego terenu musi też czekać do czasu zatwierdzenia zmian przez nas samych. Najgorsze jest to,że moja osoba jest strasznie niecierpliwa, chciała bym wszystko od razu zrobić i najlepiej gdyby roślinki też rosły od ręki, a przecież tak się nie da ;:145 , wszystko wymaga czasu, cierpliwości, nauki i doświadczenia zebranego najlepiej na własnych błędach ;:219 .
Jak na razie rozpoczęłam polowanie na nasiona w sklepach. Pojedyncze sztuki już są wysiane na parapecie :tan , np. petunia zwisająca, tunbergia, pelargonia bluszczolistna a na balkonie w skrzynce stoją nasiona pierwiosnka wyniosłego - :D , ciekawe co z tych wysiewów będzie ;:7 .
Zamówiłam też tu z FO - pojedyncze kwiaty min róże pnące, które planuje posadzić przed wejściem na działkę na drewniana pergolę - którą też będziemy niedługo kupować. Bardzo chcę posadzić kilka powojników, które są przepiękne, odnotowałam już cenne rady Ani - jak to robić najlepiej więc będę się tych uwag trzymać w 100%. Ponieważ do sadzenia roślin jest jeszcze trochę czasu, może ktoś z miłych gości podpowie mi na jakie nawozy najlepiej zwrócić uwagę i co zakupić w sklepie - zaznaczę że własnego obornika nie mam i raczej mieć nie będę ;:185 , więc pozostaje mi tylko i wyłącznie wycieczka do sklepu :) . Za każdą radę będę wdzięczna .
Awatar użytkownika
cyma2704
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11515
Od: 5 mar 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Moje spełnione marzenie - początki

Post »

Elu domek pięknie odnowiony. ;:138 Będziecie mieć cudny azyl od codziennego pośpiechu. ;:215 Moim zdaniem ten pień za domkiem, trochę za duży na pozostawienie. Nie będzie zbytnią ozdobą, ale to tylko moje zdanie. Ja też niedawno zaczynałam i popełniłam dużo błędów przy tworzeniu ogrodu. Najlepiej by było, gdybyś określiła jaki charakter ogrodu ci odpowiada i jakie strefy przewidujesz. Na przykład plac zabaw, warzywnik, ognisko, pozwoli ci to uniknąć ciągłego przesadzania roślin. Życzę wytrwałości w tworzeniu pięknego zakątka. ;:168 Będę podglądać. :wit
Awatar użytkownika
dorcia7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12458
Od: 13 lip 2011, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Moje spełnione marzenie - początki

Post »

Witaj :wit też mam działkę ROD podobnej wielkości i też spełnia taką funkcję czyli,cisza,spokój,wypoczynek -no z tym wypoczynkiem to różnie bywa ;:306 ale leżaki mam :;230 ja pień po śliwce węgierce zostawiłam,clematisy mają się po nim piąć
kropka2
500p
500p
Posty: 873
Od: 19 lut 2014, o 20:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Moje spełnione marzenie - początki

Post »

Witaj pośród zielono zakręconych. Najważniejsze,że już początek jest. Działka duża więc możesz poszaleć.
Awatar użytkownika
plocczanka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16555
Od: 31 lip 2014, o 21:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Płock

Re: Moje spełnione marzenie - początki

Post »

Witaj, Eluś, przybiegłam z rewizytą i od razu mi się u Ciebie podoba. Najbardziej to, że dopiero zaczynasz tak naprawdę organizację swojego ogrodu.
Ten okres będziesz później wspominać z największym sentymentem.
Natomiast przesadzać na pewno będziesz niejeden raz. Znam to z własnego doświadczenia. Ale ja to bardzo lubię, bo lubię zmiany. Monotonia mnie męczy. ;:224
Ja bym ten kikut po śliwie zostawiła w całości. Jeśli posadzisz wokół niego powojniki, to w dość krótkim czasie obrosną drzewo tak, że będziesz miała piękny kolorowy akcent w ogrodzie.
Cieszę się, że przybywa Forumowiczów. Jest dzięki temu gwarniej i bogaciej na Forum. :tan
Życzę powodzenia i zadowolenia z działkowych osiągnięć. ;:33
Pozdrawiam. Lucyna
Jesień życia wśród kwiatów, zwierząt i ptaków - cz. 15 Zapraszam.
Ani jeden ogród nie jest urządzony raz na zawsze.
Awatar użytkownika
Ola2310
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3071
Od: 24 maja 2015, o 13:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice śląsk
Kontakt:

Re: Moje spełnione marzenie - początki

Post »

Witaj Elu wśród zielono zakręconej forumowej rodziny. :wit
Super że jest nas coraz więcej. Tu znajdziesz wiele informacji na męczące cię pytania, zachorujesz na długo trzymające choroby a do głowy będą przybywać coraz to nowsze pomysły... będziesz z nami spędzać każdą wolną chwilę a na pewno mieć mętlik w głowie...FO uzależnia bardzo....ale to miłe. :tan
Altanka wyszła wam bardzo ładnie, będzie miejsce na schronienie się i przenocowanie.
Ja bym pień zostawiła i puściła po nim właśnie bluszcz, wbrew temu co mówi Sońka....Soniu ;:196
U sąsiada zarósł pięknie cały pień po czereśni, górą tak się rozłożył że wyszła taka maczuga....
Ja mam do wycięcia wiśnię która uschła i właśnie po niej chcę puścić bluszcz. Twoje drzewo na pewno większe więc ładniej by to wyglądało... ;:173
A my to jesteśmy wszystkie niecierpliwe i chcemy mieć szybko ładne , duże roślinki... ;:219
Awatar użytkownika
sweetdaisy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3531
Od: 15 sty 2015, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Moje spełnione marzenie - początki

Post »

Witam Cię Elu serdecznie :wit
Odremontowany domek pięknie wygląda, teraz czas na to co najlepsze - urządzanie ogrodu :tan
O jak ja dobrze wspominam ten czas ;:173 Wiadomo, błędy pewnie będą, ale roślina nie dom, można przesadzić ;:198
Co do pnia, myślę że jak tak zostawisz jak jest, to mimo wszystko odbije i pewnie nadal będzie czerpał składniki z ziemi.
Może by go czymś potraktować, nie wiem, co do drzew to wiedzy niestety nie mam ;:131
Co prawda obrośnięty przez bluszcz i powojniki może wyglądać cudnie ;:167
Z chęcią będę zaglądała ;:108
Pozdrawiam, Zuza
----------------------------
Słoneczny kawałek mojego miejsca na ziemi I, II, III
Awatar użytkownika
elusia723
100p
100p
Posty: 144
Od: 14 kwie 2015, o 15:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Moje spełnione marzenie - początki

Post »

;:167 Witam wszystkich przemiłych gości - bez wyjątku i dziękuję za wszystkie rady
cyma2704 - :wit - jeśli chodzi o działkę to nastawiamy się głownie na kwiaty, z warzywnika być może posadzę na próbę pomidory jakies 3-4 krzaczki , placu zabaw nie przewiduje ale drewniana huśtawka raczej tak, jakiś gril na pewno kiedyś też będzie. Co do błędów popełnianych to juz coś wiem w tym temacie ;:306 , w zeszłym roku pojedyncze nasadzenia potrafiły dwu-trzy-krotnie zmieniać miejsce, więc pewnie jeszcze nie raz to zrobię znając mój temperament. A co do drzewa to mnie też się wydaje że jest ciut za duże - dziękuje ;:167
dorcia7 :wit - rozważałam tez clematisy - zamiast bluszczu, efekt był by znacznie ciekawszy - będę miała to na uwadze ;:167
kropka2 - witaj :wit - nie sądziłam że to tak strasznie wciąga - ale chociaż w pozytywnym znaczeniu :tan
plocczanka :wit ;:167 - no właśnie powojniki - tez miałam taką myśl, tyle że wtedy musiała bym może trochę podeprzeć coś szerszego - jakąś kratkę - bo sam pień dość wąski jest i efekt był by mniej ciekawy ???? Dziękuję za rady i odwiedziny ;:168 , ja sama czytając Wasze poczynania na działkach - czerpię duża wiedzę i cieszę się ogromnie że jest takie miejsce na ziemi ;:306 , i daje mi to nie lada przyjemność
Ola2310 :wit witaj Olu- wiesz ze ja objawy tej choroby juz mam u siebie - jak idę do sklepu i widzę teraz już wysyp nasionek - to ogarnia mnie taka euforia że cała reszta się nie liczy ;:306 , co do pnia będę mysleć - albo bluszcz albo powojniki - a co do FO wspaniała rzecz , wspaniałe miejsce - można czytaj i oglądać i upajać sie wspaniałymi zdjęciami ogrodów i tylko wzdychać - kiedy u siebie będzie się tak piknie miało ;:306
sweetdaisy :wit dziękuję za odwiedziny, faktycznie myślę ze to co do tej pory zrobiliśmy to juz najważniejsze, jest gdzie przebywać, spać - chociaż wew. jeszcze dużo do zrobienia - ale to juz kosmetyka ;:306 , teraz najważniejszy ogród - ;:202 , i plany, plany ale muszę się uzbroić w cierpliwość bo tylko ona mnie uratuje przed pochopnymi poczynaniami.
W zeszłym roku postawiliśmy taką kratkę, planowałam powojniki - i owszem moja wiedza i szybkość mnie zgubiła - zakupiłam jakieś pojedyncze szt. w Biedrze i wszystkie padły - pewnie dlatego ze zostały nie tak posadzone.

Obrazek
W zeszłym roku we wrześniu docelowo pozostały wsadzone róże rabatowe i w tym roku dojdą do kompletu róże pnące - juz takowe zamówiłam min, Astrid Lindgren, Eden Rose, na razie jest tak


Obrazek
To co widać od tyłu działki też musimy czymś zakryć - tzn studnia - co prawda mamy ja wspólnie z sąsiadką ale nie wiem czy będziemy z niej korzystać. Tym bardziej, że nie każdy jest może tak poukładany i pewne rzeczy mogą razić np taką osobę jak ja , jakiś bałagan mniejszy lub większy a inna osoba tego nie będzie widzieć i jest jej z tym dobrze. Ja lubię ład i porządek więc dodatkowo sadzę że będzie ze mna ciężko wytrzymać. Moja rodzinka ma więc zabawnie.
Przed domkiem powstaje dodatkowa zabudowa - jest jeszcze nie nie wykończona ale wstępnie wygląda tak, zdążyłam posadzić lawendę - resztę będę sadzić w tym roku.

Obrazek
Nie wspomne już o winogronie, które w obecnej chwili wygląda okropnie i tez niebawem zmieni wygląd drewnianego stelaża , kolejna rzecz która na pniu trzeba poprawić.
Tyle rzeczy jest jeszcze do zrobienia, a czasu tak mało, ile ja bym dała żeby być już na emeryturze ;:145 .
Awatar użytkownika
sweetdaisy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3531
Od: 15 sty 2015, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Moje spełnione marzenie - początki

Post »

Elu, Astrid Lindgren, Eden Rose cudny wybór jak na jedne z pierwszych róż ;:215
Astrid jak tylko powypuszcza dłuższe pędy, które jeszcze giętkie będą rozciągaj poziomo na kratce i mocuj, z każdego oczka puści nowe które gronami zakwitną ;:167
Pozdrawiam, Zuza
----------------------------
Słoneczny kawałek mojego miejsca na ziemi I, II, III
Awatar użytkownika
dorcia7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12458
Od: 13 lip 2011, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Moje spełnione marzenie - początki

Post »

Ja też bym chciała być na emeryturze ;:145 od rana na działeczkę iść,tez mam dużo planów na ten rok,a przesadzaniem się nie martw u mnie prawie wszystkie rośliny to Jaśki Wędrowniczki ,widzę,że mamy wiele wspólnego,ja tez lubię porządek dlatego ciągle coś ulepszam,zmieniam ,najbardziej lubię weekendy,można cały dzień na działce siedzieć i coś konkretnego zrobić, jak to ma być ogródek przede wszystkim ozdobny to nie zapominaj o krzewach kwitnących ,miłego dnia
Awatar użytkownika
elusia723
100p
100p
Posty: 144
Od: 14 kwie 2015, o 15:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Moje spełnione marzenie - początki

Post »

sweetdaisy :wit dziękuję za porady już zapisuje i na pewno tak zrobię - na razie wszystko co przeczytam a jest dla mnie nowością - odnotowywuję ;:138 , ;:167
dorcia7 ;:145 z perspektywą emerytury to smutna rzeczywistość -niestety - ja weekendy tez bywam w pracy więc różnie to bywa u mnie - ale za to każdy wolny dzień będę wykorzystywać na maksa ;:168 , a tak na marginesie zaglądnęłam do Twojego ogrodu i zaniemówiłam z ilości przepięknej zieleni ;:180 ;:180 - super
kropka2
500p
500p
Posty: 873
Od: 19 lut 2014, o 20:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Moje spełnione marzenie - początki

Post »

Elu ja za emeryturą nie tęsknie ,a w ogóle nie wiem czy doczekam jej, bo jeszcze mi dużo zostało.
Działeczkę masz krótko, a mimo to widać, że dużo pracy włożyłaś. Zapewne stopniowo zapełnisz ją kwiatami niech tylko wiosna zawita. Na początku każdy popełnia jakieś błędy, coś sadzi a potem okazuje się że to nie to, że trzeba to przesadzić gdzie indziej. Czasami coś nam się podoba ,a za jakiś czas okazuje się, że u nas ta roślina się nie sprawdza. Ja wiele się tu nauczyłam czytając i podpatrując.Czy już coś wysiewałaś, czy nie bawisz się w rozsady?
Fajny tytuł wątku.
Awatar użytkownika
plocczanka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16555
Od: 31 lip 2014, o 21:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Płock

Re: Moje spełnione marzenie - początki

Post »

Bardzo mi się podoba pomysł z lawendą przed domem przy tarasie. Będzie pachnieć.
Wśród tych lawend spokojnie możesz posadzić powojniki. Lawenda będzie chroniła nóżki powojników przed przegrzaniem, a one oplotą kratownicę i zachwycą pięknym kwieciem. :tan
Pozdrawiam. Lucyna
Jesień życia wśród kwiatów, zwierząt i ptaków - cz. 15 Zapraszam.
Ani jeden ogród nie jest urządzony raz na zawsze.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”