Taki - sobie ogród cz.5

Zdjęcia naszych ogrodów.
Zablokowany
PEPSI
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7095
Od: 20 sty 2013, o 10:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko - pomorskie

Re: Taki - sobie ogród cz.5

Post »

Ta biała z japońską nazwą jest niesamowita. ;:215
Awatar użytkownika
JacekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11151
Od: 5 mar 2007, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa-Zachód

Re: Taki - sobie ogród cz.5

Post »

Spektakl dalii na całego :heja Można się naoglądać i napodziwiać do woli! 'Lesk' od p. Stanisława - pierwsza klasa! I równie piękna 'Fernclif Tango'! Natomiast 'Spassmacher' podobna do tej nn-ki od Ciebie, która nie jest 'Daną'. Czy możliwe jest, że to ją mi wysłałaś?
'Princesen Irene' byłaby w porządku, ale ma dwie wady: u mnie się notorycznie wyradza i wada ogólna - zwiesza główki.
Awatar użytkownika
takasobie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9813
Od: 1 mar 2009, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Taki - sobie ogród cz.5

Post »

Jacku! To chyba niemożliwe, bo Spassmacher od Ryszarda dostałam później niż wysłałam dalie do Ciebie. Zresztą chyba niezbyt podzielny był. Lesk przyjechał do mnie od Mariusza, choć faktycznie źródłem jest Stanisław. Mam nadzieję, ze się rozrośnie i dobrze przechowa :wink:
A Irenka wyjątkowo w tym roku jest u mnie łaskawa i sie nie wyradza. Nie pozbędę się jej, ponieważ to bardzo stara odmiana i trzeba ja pielęgnować, żeby nie poszła w niepamięć. Ta odmiana ma ponad 100 lat i życzę wszystkim współczesnym odmianom, żeby dożyły tak sędziwego wieku ;:215

Małgosiu! Ta dalia to również niemłoda odmiana i podobnie jak Princessin Irene von Preussen, Tsuki Yori no Shisha (z 1953r.) ma tendencję do pokazywania środka, czyli wyradza się. Na szczęście jest tak potargana, ze niezbyt to widać. Jest kilka odmian bardzo podobnych (np. Dentelle de Venise), które nie mają tej cechy, ale .... to już nie to.
A tu fiołeczki od Ciebie pięknie kwitną!:

Obrazek

Krysiu! Wiem, że wszystko od Ciebie jest ze szczerego serca, a ja staram się każdą roślinę od Ciebie i wszystkich ogrodowych przyjaciół, traktować szczególnie i z troską. A serce boli, jak się nie uda! :cry: Wiem przecież, że jak podzielisz roślinę, zapakujesz wyślesz, to tak jakbyś cząstkę siebie słała! ;:197
Ja widzę u siebie, że każda dalia co roku inaczej się zachowuje, choć często rośnie w podobnych warunkach. Ma na to wpływ wiele czynników i można by książkę napisać. Ja tez postanowiłam w przyszłym sezonie nie płakać nad straconymi odmianami, ale wymieniać na bardziej wdzięczne. A Show'n Tell mam od Grzegorza, ale dziwna historia, bo dał mi ją ... w zeszłym roku i coś nie zakwitła. Na szczęście rozrosła się karpa, podzieliłam się z Ryszardem i ... zakwitły obie w tym sezonie. Podobnie jak Ty się zakochałam! ;:173

Proszę wybaczcie mi Kochani monotematyczność w sezonie daliowym! jak już ma się świra na jakimś punkcie, to jest nieuniknione. Innym sukcesem w tym roku jest dosadzenie kilku ziółek w tym odmian szałwii oraz krwawnicy od Rysia, która ozdobnie trafiła w dziesiątkę! Porosły mi również piękne szarłaty, które się wkomponowują w daliowe szaleństwo. Porosły mi tez posiane szczecie, ale kwiat ma być w przyszłym roku.
Gipsówki posadzone w donicach, nie dały efektu z powodu suszy i muszę im koniecznie jesienią znaleźć na stałe jakieś fajne miejsce! To samo z hyzopem, choć ten zaczyna ładnie kwitnąć. W warzywniku wygląda, jakby ktoś granat wrzucił. Rozrósł się koper włoski, którego używam zamiennie zamiast koperku, który mi w ogóle się nie udał w tym roku. A na koprze włoskim żerują gąsienice ... pazia królowej! Nie możemy doczekać się motyli! Choć może się nie udać obserwacja, bo plany mogą nam pokrzyżować np ptaki :wink:
Obrazek

A teraz do sedna! ;:306

Niezwykła piękność zza oceanu - Dad's Favorite

Obrazek

Obrazek

I porażka tegoroczna - Leila Savanna rose - wyrodzona paskuda - dlatego pokazuje tyłem. Ale wielkość kwiatu imponująca. jak zawsze zostawiam takie egzemplarze dla pszczół i motyli.
Obrazek

Samoje Darogoje
Obrazek

Berliner Orange
Obrazek

Bride to Be
Obrazek

I musze pokazać swojego Sir Lancelota, bo strasznie się lansuje! ;:306
Obrazek
Miłka
Aktualny wątek: Taki - sobie ogród cz.6
Awatar użytkownika
iwona0042
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20161
Od: 15 lis 2011, o 10:13
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Taki - sobie ogród cz.5

Post »

No ta piękność Dad's Favorite, faktycznie cudeńko ;:215
Awatar użytkownika
kasik 69
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3663
Od: 10 maja 2010, o 15:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Taki - sobie ogród cz.5

Post »

Witaj Miłko.Przyszłam pooglądać dalie,i cóż mogę powiedzieć-jedna piękniejsza od drugiej.Z moich 5 szt. kupionych na Gardenii odmianowo zgadza się tylko jedna,a jedna jeszcze nie kwitła,ale i tak są piękne.A ta róża-hmm to chyba taka sama jak rośnie u mnie.
Zapraszam do mnie,
Moje wątki
Nasz Ogród
Awatar użytkownika
silvarerum
1000p
1000p
Posty: 1149
Od: 16 kwie 2012, o 21:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Taki - sobie ogród cz.5

Post »

Kudłata biała japonka jest urocza. A "ulubienica tatusia" - cudo. No i rzeczywiście nie popadało - a już tak fajnie się zapowiadało.

Ależ Ci się udało z tą gąsienicą. Ja w tym roku na bramie przyuważyłam tygrzyka, ale oczywiście nie miałam czasu na zrobienie mu fotki. :roll:
Zapraszam: silvarerum czyli szwedzki ogrodnik w akcji.
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=88534
Awatar użytkownika
Rozana
1000p
1000p
Posty: 2477
Od: 20 wrz 2014, o 09:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Taki - sobie ogród cz.5

Post »

Piękne dalie.
Awatar użytkownika
JacekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11151
Od: 5 mar 2007, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa-Zachód

Re: Taki - sobie ogród cz.5

Post »

Widzę, że 'Lesk' szybko zyskuje popularność i trafia do kolejnych ogrodów. Tym sposobem świat daliomaniaków dowie się o nazwie małej rzeczki płynącej koło p.Stanisława 8-)
'Samoje Daragoje' - wzdycham do niej od dwóch lat ;:173
Oczywiście podziwiam 'Dad's Favorite' ;:333
Awatar użytkownika
ilona2715
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3424
Od: 7 wrz 2010, o 11:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gortatowo

Re: Taki - sobie ogród cz.5

Post »

Miłeczko, jak oglądam te Twoje pięknotki, to wzdycham do każdej po kolei, naprawdę cudeńka jedna piękniejsza od drugiej, niejedną z nich zaprosiłabym do siebie ;:108 , ale jak wiesz miejsca brak, ale tak sobie właśnie pomyślałam, że skoro moje pomidory rosną i owocują pod płotem, ale od strony sąsiada ;:306, to może i dalie też dały by radę :;230
Awatar użytkownika
sweetdaisy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3531
Od: 15 sty 2015, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Taki - sobie ogród cz.5

Post »

Miłeczko, Tobie można ten monotematyzm całkowicie wybaczyć, ba, ja tutaj wchodzę z całkowitym zamiarem podziwiania co róż piękniejszych dalii ;:108
Jak tak dalej będzie, to jeszcze ciut ciut i chyba załapię lekką choróbkę daliową... ;:224
Choć kubeł zimnej wody to w tym roku dla mnie moje dalie w donicach, które marnieja, nie kwitną, jakiś biały nalot mają na liściach... masakra ;:222
Pozdrawiam, Zuza
----------------------------
Słoneczny kawałek mojego miejsca na ziemi I, II, III
Awatar użytkownika
takasobie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9813
Od: 1 mar 2009, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Taki - sobie ogród cz.5

Post »

Sylwia! Dziękuję za wyrozumiałość ;:196 Wystawa trwa, zapraszam! Dalie dziękują za wyrazy uznania ;:173 Mam jedna dalie w donicy i już nigdy więcej! Nie kwitnie, obeschła podczas mojego urlopu. Te w skrzyniach i wiadrach jakoś sobie poradziły, w donicy - kiepsko. Biały nalot to pewnie mączniak. Mi się jeszcze nie przytrafił, ale wiem, że bywa.

Ilonko! Pomyślimy na wiosnę o rozwoju Twojej daliowej kolekcji! Koniecznie! no a teraz czekam, aż zobaczysz moje na żywo! Na pewno dalie u Ciebie pod płotem dadzą radę, bo pomidory są ich pokrewną duszą i skoro się tam dobrze mają... ;:173

Jacku! Lesk jest nad wyraz piękną dalią, a nazwa fajnie brzmi i wygląda, jakby stworzona do tego kwiatu. Tak musiało być. Mam ją od Mariusza, jak kilka jeszcze innych dalii. Pogadamy na wiosnę o Twoich upodobaniach :wink:

Rozana! Dziękuję! :D

Sylwia! Kudłatą japonkę pierwszy raz zobaczyłam przed laty w ogrodzie botanicznym w Goeteborgu. To była miłość od pierwszego wejrzenia. Ulubienica faktycznie powalająca! Wiedziałam, że będzie piękna, ale że aż tak?
Na szczęście dziś pada i podleje trawę i kwiaty, ale na jutro zamawiam słońce, bo mam gardenparty!
Gąsienica sliczna i malownicza, dopiero potem dowiedziałam się, że to paź królowej! Jaka była radość! :tan

Kasiu! Dalie rzeczywiście masz ładne, ale wszystkie kwiaty nieładne, niewykształcone radzę Ci jak najszybciej ścinać. Wtedy roślina jest pobudzona do wytwarzania kolejnych kwiatów i nie traci na marne energii.

Iwonko! No udana jest! Dość niezwykła :wink:

Kolejne dalie pokazują kwiaty. Jak dobrze pójdzie jeszcze ponad miesiąc będą królować w naszych ogrodach. Za to je lubię. Towarzyszą im oczywiście inne piękne rośliny, np mam ... 2 cynie (wiem, wiem, uśmiać, się idzie), ale za to kwiaty mają okazałe jak dalie. Wspominałam już o szarłatach, nieśmiało róże zaczynają jesienne kwitnienie.

Na dziś:

Harry Meggos
Obrazek

Sandia Shomei
Obrazek

Take Off
Obrazek

Pooh
Obrazek

Be a Sport
Obrazek

Caribbean Fantasy
Obrazek

Show'n Tell
Obrazek

Bright Star
Obrazek

Hy Mom
Obrazek

Baywatch
Obrazek

Dana
Obrazek
Miłka
Aktualny wątek: Taki - sobie ogród cz.6
Awatar użytkownika
Bogdan Sz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 313
Od: 25 wrz 2008, o 10:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Taki - sobie ogród cz.5

Post »

Witaj Miłka czy możesz podać mi link do katalogu dalii.Psy zrobiły mi taki bajzel że strach,muszę jakos rozpoznać co jest co.
Połowa i tak nie zakwitła w przyszłym sezonie będą do rozpoznania.Patrzę na Twoje róże z podziwem ja nie mam reki do nich co posadzę to po roku albo zmarznie albo jakieś choroby je zniszcza.
Awatar użytkownika
christinkrysia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8379
Od: 26 maja 2006, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostróda

Re: Taki - sobie ogród cz.5

Post »

Miłko cieszy mnie Twoje podejście do historii i dobrze,że odmiana Prinzessin Irene Von Preussen ma u Ciebie miejsce w serduszku i w ogrodzie.
Podobnym uczuciem darzę japonkę Tsuki Yori No Shisha z racji urody i wieku. Urodziła się 2 lata przede mną czyli w 1953 r. a Ty dziwisz się, że czasami cos z kwiatem nie tak ... chciałabym umieć zachować urodę przez tak długi czas :D
Gąsienica cudna ale sroki je uwielbiają . Zdarzało mi się widzieć je na kwiatach kopru i kminku ale coraz rzadziej i dorosłego motyla tez dawno nie widziałam .... a szkoda bo to największy motyl występujący w naszym kraju. Może by tak zając się reintrodukcją ...?
Zablokowany

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”