Minibotanik Jacka cz.10

Zdjęcia naszych ogrodów.
Zablokowany
Awatar użytkownika
christinkrysia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8379
Od: 26 maja 2006, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostróda

Re: Minibotanik Jacka cz.10

Post »

JacekP pisze: ... wzmocniłem kolor. Ale jest to mimo wszystko czerwień.
Sprawdziłem w tabeli kolorów - minia, czyli nieco jaśniejszy od bordo. Chyba nie ma intensywnych cynobrów, czerwieni kardynalskiej czy makowej na kosaćcach ale takie wpadające lekko w brąz owszem są. Następy jest tego przykładem ale najpierw ten, który budził wątpliwości kolorystyczne - bez wyostrzenia :)
Jesteś niesamowity ... mówią, że faceci rozróżniają kilka podstawowych kolorów ale wchodzić głębiej w temat jak odcienie, wysycenie itd ... to nie wchodzą ;:185 ale sa wyjątki ...
A Ty ... prawie wykład dałeś po to aby uzmysłowić nam o jaki to kolor Ci chodzi.
Należą się podwójne ;:180 ;:180 za obrazowe określanie koloru i serię pięknych zdjęć kolekcji irysów.
Awatar użytkownika
magduska81
500p
500p
Posty: 562
Od: 11 wrz 2012, o 22:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Nad Wisła-Ach Lubelskie :)

Re: Minibotanik Jacka cz.10

Post »

Jacku ja poczekam do oferty iryskowej i wstepnie zaklepuję stare odmiany...Ambasador rośnie ale kwitł raczej w tym roku nie będzie, i jeszcze kilka zamówionych z ub roku też,tylko biały kwitnie...potrzymaj mi jeszcze hortensję ok?

-- 28 maja 2015, o 23:03 --

Jacku ja poczekam do oferty iryskowej i wstepnie zaklepuję stare odmiany...Ambasador rośnie ale kwitł raczej w tym roku nie będzie, i jeszcze kilka zamówionych z ub roku też,tylko biały kwitnie...potrzymaj mi jeszcze hortensję ok?
Przez mo­j ogród prze­wineło się wiele osób... po każdym zos­tała ja­kaś pa­miątka. Naj­droższe są te, które po­zos­tały w sercu.
Sprzedam/wymienię:Byliny Krzewy Kwiaty rustykalne
Moje małe co nieco
Awatar użytkownika
JacekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11151
Od: 5 mar 2007, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa-Zachód

Re: Minibotanik Jacka cz.10

Post »

Geniu, też tak uważam ale dla mnie wszystkie są śliczne ;:223 Np. bardzo lubię tego, bo ma chyba największe kwiaty z posiadanych przeze mnie i początki tego, co lubimy w kosaćcach współczesnych - falbanki. Choć to też odmiana historyczna z 1971 roku:
Obrazek

Krysiu, miłe to co napisałaś. Czułem się kiedyś zażenowany, że nie wiem, jaki to kolor indygo, kobalt, ultramaryna czy róż magenta. I chciałem wiedzieć, co kryje się pod tymi tajemniczymi nazwami. Więc powolutku uczę się nazw kolorów, co bardzo przydaje się w opisie kwiatów.
Kolejna bardzo zasłużona odmiana z 1910 roku. Mam tego kosaćca dość długo ale dopiero niedawno odkryłem, że to właśnie ta odmiana powstała w firmie Vilmorin. I znów aparat nie oddaje wiernie kolorów, bo 'Alcazar' ma dół fioletowoniebieski:
Obrazek

Magdo, kosaćce nie zawsze kwitną w następnym sezonie po posadzeniu. U mnie na nowej rabacie kwiaty ma lub miało 13 odmian z 50.
Co do hortensji i oferty irysowej - już Ci odpisałem 8-)
Ten bordowobrązowy już ma swoją nazwę :tan Jego twórcą jest Whiting (1949):
Obrazek

I jeszcze jeden na dziś ale za to jaki! Dopiero teraz spojrzałem na jego metryczkę i jest najstarszym kosaćcem w moim zbiorze. W ub. roku jedna moja znajoma kolekcjonerka mówiła mi, że zdaje się jest to najstarsza zarejestrowana odmiana kosaćca z 1813!!!
Obrazek
Awatar użytkownika
ktoś
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4530
Od: 11 lis 2008, o 10:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Głogów

Re: Minibotanik Jacka cz.10

Post »

Wpadł mi w oko ten musztardowy w maziaje z poprzedniej strony ;:oj .
Awatar użytkownika
JacekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11151
Od: 5 mar 2007, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa-Zachód

Re: Minibotanik Jacka cz.10

Post »

Danusiu, trafił do mnie, bo nie spodobał się mojej znajomej - kolekcjonerce kosaćców :lol: Mi się oczywiście spodobał - jakże mogło być inaczej ;:306
Był przed chwilą mój najstarszy historycznie kosaciec, to teraz mogę zaprezentować najmłodszego metrykalnie, bo właśnie zakwitł. Oto kosaciec z 2012 roku (z niedowierzaniem patrzę na tę datę, bo przecież u mnie prawie nie ma nowych odmian :shock: ) pana Kilimnika:
Obrazek
Awatar użytkownika
pestka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1809
Od: 1 gru 2008, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Minibotanik Jacka cz.10

Post »

Witaj Jacku w nowym wątku masz dużo irysów ja nawet nie wiem co to za odmiana moich czy to jakaś stara chcę pomaludku nadwyżki sprzedać bo nie daję rady, z pieleniem tak szybko wegetacja do przodu .Mam od Anity Mieczyki nn i to 60 sztuk aż się boje bo nie wiem jak zakwitną co to za cuda będą. ;:3
Awatar użytkownika
JacekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11151
Od: 5 mar 2007, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa-Zachód

Re: Minibotanik Jacka cz.10

Post »

Witaj Pestko! Starsze odmiany kosaćców szybko tworzą pokaźne kępy. Mnie też czeka przesadzanie kilkudziesięciu odmian i mnóstwo roboty. Ale najpierw będę robił nową rabatę dla nich. Nigdy nie jest nudno w ogrodzie 8-)
Tak jak przewidywałem - na początku czerwca będzie największy wysyp kosaćców:
Kwitną średnie kosaćce IB na innych rabatach:
Obrazek

i starszy od niego o prawie 20 lat (1986, Lankow) w tym samym kolorze, który zakwitł po raz pierwszy:
Obrazek

kolejny "średniak" mający swoją kwiatową premierę :tan :
Obrazek

"Średniaki" są śliczne ale ciągle mam ich za mało w stosunku do wysokich ;:65 . Ten z 1997 roku:
Obrazek
Awatar użytkownika
kogra
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 36516
Od: 30 maja 2007, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Cieszyn

Re: Minibotanik Jacka cz.10

Post »

Mary Frances do zjedzenia.....przeze mnie, bo to mój kolor.
Też mam jakiś żółty i nawet zakwitnie niedługo, ciekawe czy to ten twój.
Alcazar też mi kwitnie.
No i teraz mam jasność co do czerwonego, to na prawdę ciekawy irys. ;:108
Grażyna.
kogro-linki
Awatar użytkownika
alicjad31
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7829
Od: 28 lip 2013, o 20:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Minibotanik Jacka cz.10

Post »

Jacku Twoje irysowe piękności zaczynają swój festiwal ;:333
Z tych od Ciebie zakwitł mi gratisik , ;:333
Pozdrawiam Alicja
Awatar użytkownika
JacekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11151
Od: 5 mar 2007, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa-Zachód

Re: Minibotanik Jacka cz.10

Post »

Grażynko, więc jednak jakieś kosaćce kwitną u Ciebie? ;:333 Te kwiaty muszą rosnąć w pełnym słońcu i tylko wtedy kwitną obficie i naprawdę imponująco. W ub. roku przesadziłem ostatnie które miały przez pół dnia lekki półcień. Widziałem, jak się męczyły a teraz odżywają.
'Alcazar' i 'Marry Frances' to piękne stare odmiany. Kosaćce wspaniale rekompensują niedobór niebieskiego w ogrodzie, bo to ich ulubiony kolor 8-) Zatem następny, któremu za rok stuknie 50-tka :wink: (Keppel, 1966):
Obrazek

Alicjo dziękuję. "Zaczynają" to niewłaściwe określenie, bo zaczęły miesiąc ponad temu i teraz są w szczytowej formie :lol:
Ten już myślałem pod koniec ub sezonu irysowego, że został nazwany ale po szczegółowych analizach to jednak nie jest 'Mme Chareau'. Więc nadal NN:
Obrazek

Ten się trochę porwał na wietrze
Obrazek

ale znalazły się też nie porwane płatki w towarzystwie innej odmiany 8-)
Obrazek

jeden z nielicznych na najnowszej rabacie. Tam "będzie się działo" na całego dopiero za rok ;:65
Obrazek
Awatar użytkownika
alicjad31
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7829
Od: 28 lip 2013, o 20:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Minibotanik Jacka cz.10

Post »

Jacku moje irysy są bez nazwy ,oczywiście nie licząc tych od Ciebie .Po prostu były kupione jako irysy amerykańskie bródkowe i tyle .
Jak wstawię je u siebie to będę Cię prosiła o pomoc w ich nazwie :roll:
Pozdrawiam Alicja
Awatar użytkownika
kogra
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 36516
Od: 30 maja 2007, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Cieszyn

Re: Minibotanik Jacka cz.10

Post »

Tak.....wiem Jacku że one kochają się piec na słonku.
Ale u mnie z takim wypiekiem bardzo trudno, bo wszystko strasznie gęsto rośnie i przysłania kłącza irysów.
Ale jednak coś zakwitło. :uszy
A jak twoje liliowce ?
Moje idą już w pędy kwiatowe i coraz ich więcej. :heja
Grażyna.
kogro-linki
Awatar użytkownika
JacekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11151
Od: 5 mar 2007, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa-Zachód

Re: Minibotanik Jacka cz.10

Post »

Alicjo, w miarę możliwości pomogę w nazewnictwie ale to nie jest takie proste, bo odmian kosaćców jest tysiące. Oczywiście krąg poszukiwań można zawężyć do tych bardziej popularnych 8-)
Przemknął już w poprzednich zdjęciach kosaciec, którego nazywałem "cekinowy", dopóki nie poznałem jego nazwy. Ma ciekawą historię, bo przywiózł go z USA pewien znajomy artysta w czasach, gdy u nas można było tylko pomarzyć o takich cudach ;:224
Obrazek

Grażynko, cieszę się, że jednak jakieś kosaćce kwitną u Ciebie ;:333
A co do liliowców - chyba na Twoje życzenie dziś zakwitł pierwszy:
Obrazek

Oczywiście wcześniej zakwitł botaniczny. On od Ciebie ale bez nazwy:
Obrazek

To tylko króciutka przerwa, bo kosaćce w pełni kwitnienia:
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Zablokowany

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”