Na dalekiej północy

Zdjęcia naszych ogrodów.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3198
Od: 25 maja 2009, o 10:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk i okolice

Re: Na dalekiej północy

Post »

Bardzo ciekawy ogród. Niby egzotyczny ale taki swojski, poziomki, truskawki, groszek :D .
U nas też dziś pada, pada, pada...
Krzaczki Kani
Krzaczki Kani(2)
Pozdrawiam :) - Kasia
Gayaruthiel
200p
200p
Posty: 385
Od: 25 kwie 2008, o 17:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Haugesund
Kontakt:

Re: Na dalekiej północy

Post »

Mam nadzieję, że u was napada tylko tyle, żeby podlać uprawy i wróci wam słońce, które pomoże im rosnąć :) U nas dziś słonecznie, za to tylko +6 stopni. Czasem się zastanawiam, czy to ma jakikolwiek sens, no ale potem patrzę na zdjęcia z poprzednich lat i idę sadzić dalej :P
Awatar użytkownika
Lyanna
1000p
1000p
Posty: 1127
Od: 5 mar 2013, o 09:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Na dalekiej północy

Post »

Pada, pada, ale od środy słońce wraca i na weekend upały zapowiadają.
Ale szału nie ma, tutaj lato też haniebnie krótkie.
Pomału grządki pustoszeją.
U Ciebie to wszystko szybciej się dzieje.
Może taras zamień w oranżerię?
Ogrzewana oranżeria moje marzenie :)
Pozdrawiam,
Asia
Na łące
Awatar użytkownika
kania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3198
Od: 25 maja 2009, o 10:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk i okolice

Re: Na dalekiej północy

Post »

U nas oczywiście cieplej ale sprawiedliwości nie ma na świecie i u mnie na północy kraju klimat taki, że ze śląskimi ogrodami nawet się nie porównuję :wink: .
Co do sensu ogrodu, to myślę, że jak ktoś lubi ogród, to go będzie miał z uwzględnieniem warunków, jakie są. Przecież z nikim się nie ścigasz a uprawiasz, bo lubisz, bo się cieszysz, jak pomidorki zaczną dojrzewać przed zimą, bo masz piękną fuksję... To są zwykłe radości ogrodnika, że coś tam ładnie rośnie a coś wypadnie :D . Twoja przygoda z ogrodem dla mnie jest bardzo ciekawa :D .
Krzaczki Kani
Krzaczki Kani(2)
Pozdrawiam :) - Kasia
Gayaruthiel
200p
200p
Posty: 385
Od: 25 kwie 2008, o 17:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Haugesund
Kontakt:

Re: Na dalekiej północy

Post »

O tak, to jest też jedno z moich marzeń, zmienić taras w oranżerię, w której rosłyby palmy, cytrusy, egzotyczne pnącza, wypuściłabym też tam motyle albo papugi. Ale koszt takiego przedsięwzięcia jest póki co zdecydowanie nie na mój budżet.

Doszłam dziś do wniosku, że w moim ogrodzie są dwa typy roślin: te, co powinny rosnąć i tego nie robią, oraz te, co nie powinny rosnąć, a rosną :P W tej drugiej kategorii mieści się bratek, który zdołał wyrosnąć i zakwitnąć na żwirowym podjeździe:

Obrazek

Pochwalę się też, że budleja zaczęła przyciągać stołowników:

Obrazek

Kania, a słyszałam, że w Gdańsku upały?
Awatar użytkownika
kania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3198
Od: 25 maja 2009, o 10:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk i okolice

Re: Na dalekiej północy

Post »

A gdzie tam, upały?! :shock: Słońce dziś przebija się przez chmury ale bluza z długim rękawem albo lekka kurtka to strój na dziś, bo temperatura ok. 18 stopni.
Bratek ma uroczą mordkę. Uwielbiam takie niespodzianki, u mnie też bratki się sieją. U mojej mamy wysiewały się w miejscu, gdzie nie było ziemi a tylko kora rozsypana na agrowłókninie i tworzyły łączkę bratkową :D .
Krzaczki Kani
Krzaczki Kani(2)
Pozdrawiam :) - Kasia
Gayaruthiel
200p
200p
Posty: 385
Od: 25 kwie 2008, o 17:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Haugesund
Kontakt:

Re: Na dalekiej północy

Post »

Dwa dni bez deszczu, szaleństwo! Natyrałam się w ogrodzie jak mały traktor, nakopałam, naprzesadzałam, nagrabiłam, ledwo się ruszam. A jeszcze wszystkiego nie zrobiłam, no ale reszta przy kolejnym słonecznym okienku.

Róże, po raz trzeci dokumentnie obgryzione przez sarny, wykopałam z gruntu i wsadziłam do doniczek, gdzie mają nieco większe szanse na przeżycie.

Obrazek

Hibiskusy też trafiły w doniczki, na zimę jak co roku będę je chować w domu, łudząc się, że dożyją wiosny (póki co bez sukcesów).

Obrazek

Drobiazg w postaci australijskich nibyastrów i bakopy też trafił w doniczki, zwalniając miejsce na grzędzie wiosennym cebulom.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na miejsce wykopanych róż wsadziłam miłorząb, który do tej pory gnieździł się w doniczce i miał, ku mojemu zaskoczeniu, zasmucająco małą brzyłę korzeniową.

Obrazek

Do drugiego dołu trafił perukowiec, niech mu tam będzie dobrze. Mam nadzieję, że sarnom nie posmakuje ani jedno ani drugie, to nie szwedzki stół dla kopytnych :P

Obrazek

Swoje miejsce w gruncie znalazł też oleander, który w widoczny sposób bardzo źle czuł się w doniczce. Może tu mu się polepszy.

Obrazek

Mieczyki po raz pierwszy zdążyły zakwitnąć przed zimą, są wspaniałe :D

Obrazek

Zakwitł też tytoń, rychło w czas.

Obrazek

Chryzantemy

Obrazek

Obrazek

Za podpowiedzią pani z ogrodniczego, gdy przesadzałam clematis, zamiast normalnej ziemi dostał wyłącznie kompost na oborniku. Efektem tego, tak sądzę, więcej ma kwiatów niż liści.

Obrazek

A skoro o clematisach mowa... w ogrodzniczym była przecena, 50% na wszystkie pnącza, dopadłam stołu z clematisami, zdziwiłam się, że takiego żółto czerwonego to nie widziałam wcześniej, nie myśląc wiele, capnełam i zabrałam do domu. I dopiero przy wsadzaniu okazało się, że to na c i to na c, ale kupiłam celastrus, czyli dławisza, który w dodatku nie pokaże mi efektu jak na zdjęciu jeśli a) płeć nie ta i b) ktoś go nie zapyli. No cóż, zdarza się, a że mam go w doniczce, to mam nadzieję, że uda się łatwiej opanować jego legendarną ekspansywność.

Obrazek

Róże podsypane obornikiem mają nowe pąki, ten obornik działa jak jakaś magiczna różdżka.

Obrazek

Pod płotem trochę się pozmieniało, jedno kończy kwitnienie, drugie zaczyna, dzieje się :P

Obrazek

Za to szkółka zawodzi wszelkie nadzieje, tak wyglądają wysiane w czerwcu poziomki:

Obrazek

Rosną grzyby, zbieramy straszne ilości kurek. Dziś znalazłam podżartego przez ślimory kozaka

Obrazek

Trujaków też nie brakuje, są bardzo estetyczne.

Obrazek

Obrazek
jagusia111

Re: Na dalekiej północy

Post »

Ale masz fajne doniczki na hibiskusy ;:333 .
Jak na poziomki siane w czerwcu to uważam, że są ok. Poziomki rosną bardzo wolno. Ja swoje siałam w zimie chyba w końcu stycznia, a wysadzałam dopiero pod koniec maja. Pikowałam takie maluszki jak twoje bo wydawało mi się, że coś z nimi nie tak bo tak wolno rosną :D . Po przepikowaniu trochę ruszyły.
Awatar użytkownika
kania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3198
Od: 25 maja 2009, o 10:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk i okolice

Re: Na dalekiej północy

Post »

Widzę, że masz osteospermum. Ja też mam, sama siałam :D . Jeden jest w takim kolorze, jak Twój a reszta biała.
Faktycznie namachałaś się, tyle nasadzeń!
Krzaczki Kani
Krzaczki Kani(2)
Pozdrawiam :) - Kasia
Gayaruthiel
200p
200p
Posty: 385
Od: 25 kwie 2008, o 17:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Haugesund
Kontakt:

Re: Na dalekiej północy

Post »

Pocieszasz mnie z tymi siewkami :D Chyba zimę spędzą w domu i wysadzę je dopiero na wiosnę.

Osteospermum są przepiękne, wielka szkoda, że nie wieloroczne.

Dziś padało, potem przestało i trochę sobie popstrykałam, bo wreszcie mam co ;) Kobea:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Krzyżak z tarasu, pilnujacy truskawek:

Obrazek

Kić z tarasu, pilnujący wszystkiego, a najbardziej mnie:

Obrazek

Ostatni kwiatek na żółtym clematisie:

Obrazek

Floksy

Obrazek

Mieczyki

Obrazek

Obrazek
jagusia111

Re: Na dalekiej północy

Post »

Myślę, że to dobry pomysł z przetrzymaniem tych siewek w domu. Wysiałaś je niestety troszkę zbyt późno. Spojrzenie Twojego kiciusia zwala z nóg ;:oj .
Awatar użytkownika
kania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3198
Od: 25 maja 2009, o 10:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk i okolice

Re: Na dalekiej północy

Post »

Bardzo ładne mieczyki. U mnie bardzo krótko kwitły i pokładały się więc zrezygnowałam z sadzenia ale zawsze robią na mnie wrażenie, kiedy je oglądam w innych ogrodach. Kotek ma tak miłą sierść, że aż chce się monitor pogłaskać :D .
Krzaczki Kani
Krzaczki Kani(2)
Pozdrawiam :) - Kasia
Gayaruthiel
200p
200p
Posty: 385
Od: 25 kwie 2008, o 17:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Haugesund
Kontakt:

Re: Na dalekiej północy

Post »

Czy u was też jest tak niesamowicie cieplo? Gdyby cały sezon był taki, jak ten wrzesien, nie narzekalabym ani słówkiem!

Dalie zmieniły się w stacje postoju pasiastych

Obrazek

Nagietek zakwitł wśród lobelii

Obrazek

Kobea ładnie komponuje się z wilcem

Obrazek

A kupiona w tym roku i wsadzona w kompost róża kwitnie jak szalona.

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”